84
  • Epikurosz
    #84
    Olvasd el még1x, vmit félreértettél. Ismétlés a tudás anyukája.
  • n3whous3
    #83
    Jó kérdés a hírhez:
    1.: Tudtommal a fény terjed a leggyorsabban. Hogy lehet az, hogy az a rohadt gázfelhő előbb érte el az oszlopokat?
    2.: Ha a felhő 6000 fényév, a csillag pedig 7000, akkor az is érdekes, hogy a csillagtól 1000 fényévre levő felhőt ennyire felhevítette a dolog.
    3.: Arról nem is beszélve, hogy ezek szerint a hőhullám előbb érte el a kérdéses felhőt, mint a fénye, ami megntcsak ellentmondás. (persze a kettő együtt terjed, de éppen ez a furcsa: ez előbb elérte?)
  • wanek
    #82
    Ő készítette - többek között - az Alien figurát.
  • Borzpapir
    #81
    PS:
  • Borzpapir
    #80
    Anyám! Hülye kérdés volt! Maradok a GM-nál!
  • Borzpapir
    #79
    az az utóbbi mi? (H.R. Giger)
  • wanek
    #78
    :)
    Az én háttereim is Greg Martin illetve H.R. Giger képek.
  • Borzpapir
    #77
    Az összes hátterem innen van
  • Epikurosz
    #76
    Miskolci (!) kutatók számolták ki a tavaly, hogy az ősrobbanás nem is volt olyan nagy durranás, inkább őspukkanásról kellene beszélni.
    Aztán elült a híre...

    Én amúgy írtam itt az SG-n, hogy ezek a szerkesztő fijúg ahelyett, hogy állandóan fordítanak, elmehetnének Miskolcra, és meginterjúvolhatnák a tudósainkat, végre olvasnánk vmi eredetit itt.

    A zindex persze már ott volt, csinált is velük interjút, szokásos fikázós, megjátszós stílusban, én olvastam, és roppant érdekes volt.
  • wanek
    #75
    Nagyszerű! Csodáltam volna, ha a guglival nem találtál volna cikket. De csak egyet? :)
    Ez a háttérsugárzás sokmindenből adódhat, ez egyáltalán nem igazolja az ősrobbanást.
  • feamatar
    #74
    hehehe,google cikket is dobott hozzá
    http://news.nationalgeographic.com/news/2006/03/0317_060317_big_bang.html
  • feamatar
    #73
    tudtommal van bizonyíték az ősrobbanásra mégpedig azaz állandó háttérzaj amit észleltek,most kicsit mosottszarvagyok, úgyhogy nem tom elmondani mi van,annyi legyen elég hogy a robbanásnak van egy megmaradt háttérsugárzása amit mindenfelől érzékelünk az univerzumban,először ne mtudták mi ez azt hitték vmi légköri zavar v vmi ilyesmi
  • wanek
    #72
    Semmi bizonyíték nincs az ősrobbanásra. De még ha lett is volna, akkor is ott a kérdés: mi és miért robbant fel, és ami felrobbant, az honnan van. Erről szemérmesen hallgatnak. Maga az ősrobbanás - ha volt egyáltalán - nem ad semmire magyarázatot, csak egy jelenség leírása. Kb. olyan, mintha valaki szellentett volna, és annak tulajdonítanánk nagy jelentőséget.
  • Epikurosz
    #71
    No, igen, de itt megint bejön az idő tényező.
    Minél messzebb nézünk, annál viszább megyünk az időben, amikor a világegyetem ksiebb volt, az ősrobbanás vagy őspukkanás ereje még tartott, és minden fürgébben mozgott.
  • kukacos
    #70
    Megkerestem, ha már nem veszed a fáradtságot. Csak neked, csak most, csak itt:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Rietdijk-Putnam_Argument

    Távoli objektumok sebessége (a vöröseltolódás olyan nagy, hogy nem is lehet pusztán sebességből levezetni):
    http://www.astronomycafe.net/cosm/expan.html

    "általában plazmák, homogén elemi de leginkább szubatomi részecskék"

    Nyilván akkor szerinted a képen is látható galaktikus ködök kis zöld emberkék összekapaszkodó, éneklő körjátékából állnak, gondolom.
  • wanek
    #69
    Esetleg itt
    A többi elérést keresd meg magadnak :)
  • wanek
    #68
    Nézz szét itt, vannak jó képek :)
  • Borzpapir
    #67
    Utálom ezt a csillagködöt, mert ott van rajta az a cikkcakk, így hiába szép, számítógépe háttérnek nem jó. És ez nagyon idegesít. Grat Hubble!
  • Epikurosz
    #66
    LOL, akkor meg arra, de idővel kapcsolatos.
  • Tetsuo
    #65
    Penrose könyveit szeretem, ezt viszont nem olvastam, ha letölthető lesz, már olvasom is :)
    Soha nem hülyéztelek le; 1x írtál 1 marhaságot, nagy ügy. :)
    A fénysebességhez közeli sebességek csak szélsőséges esetben alakulnak ki és általában plazmák, homogén elemi de leginkább szubatomi részecskék; nem tudok ilyen csillagokról, bár az általunk megfigyelhető Univerzum határán télleg vannak furcsa dolgok. A cikkben említett Sas-köd portornyai tuti h nem ilyenek.
  • Tetsuo
    #64
    LOL ez nem a relativitásra példa, hanem a Newtoni fizikára..
  • Epikurosz
    #63
    Pontosabban:
    Ha 900 év múlva robban, akkor a fénye 1000 év múlva ér ide.
    Tehát nekünk mostantól 800 év múlva kell indulnunk c/2-vel, hogy amire a gammasugárzás ideér mi innen 100 fényévre legyünk, amely a robbanás helyétől 200 fényévre van, és már biztonságos távolságnak tekinthető. (A sugárzás minket az új helyen mostantól számolva 1200 év múlva fog utolérni, de már le lesz gyengülve).
  • kukacos
    #62
    1. ha én nem, Penrose talán meggyőz, aki (ha jól emlékszem, "A császár új elméje" c. könyvében) leír egy gondolatkísérletet, ahol két egymással szemben SÉTÁLÓ megfigyelő nem tud megegyezni egy távoli galaxisban történt esemény egyidejűségében, pusztán azért, mert az messze történik (és NEM az előforduló sebességek nagyságrendje miatt, ha jól értem a példáját),

    2. semmi olyat nem állítottam, hogy ebben a konkrét esetben nem lehetne szinkronizálni valami földihez hasonlító értelemben az órákat, általánosságban beszéltem arról, hogy nem sok haszna van események időbeli relációiról beszélni, főleg nem ekkora távolságoknál,

    3. ha nem ismersz olyan égi objektumokat, amelyek közel fénysebességgel mozognak hozzánk képest, akkor javaslom, végy vissza az arcodból és olvass utána a csillagászatnak úgy általában, mielőtt lehülyézel másokat (az ismert Világegyetem határán levő objektumok, galaktikus és csillagkitörések(http://en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_jet), stb ).
  • Epikurosz
    #61
    Tesó!
    Mondok egy példát, hogy mikor nem mindegy.
    Serény csillagászok - előjelek alapján - kiderítik, hogy mondjuk tőlünk 100 fényévre egy szupernóva fel fog robbanni 1000 év múlva, vagyis 1000 év múlva ér ide a robbanás fénye. Namost, innen nekünk el kell húzni a csíkot, vagy a föld alá bújni, mert különben a halál fiai leszünk. Ilyenkor nem mindegy az időzítés. Ugyanis, ha az űrhajók c/2 sebességgel tudnak mozogni, akkor már 500 év múlva szedni kell a sátorfát, hogy a nagy energiájú sugárzás ne érjen utol csak messze innen, ahol már le van gyengülve.
  • Tetsuo
    #60
    Most belegondolva :) kukacos inkább a távolság áthidalhatatlanságára gondolt mint az idődilatációra.. oops
    Akkor igaza van, a tudomány mai állása szerint nekünk tökmind1, h a messzeségben már réges-régen megtörtént, a mi eseményhorizontunkat csak most érte el.
  • Epikurosz
    #59
    "Ha valaki gyorsan mozgó űrhajóra ülne, elméletben öt perc múlva megtekinthetné az oszlopok megsemmisülését."
    Lesz az az 5 perc 1000 év is (vagy ennek fele).

    "A relatból azt lehet megtanulni, hogy globális léptékekben semmi értelme a földi időfogalmainknak, ami biztos, az a fény, ami ideér."

    Már hogyne lenne. Az idő ugyan relatív, de a róla alkotott fogalom absztrakt, emiatt el lehet vonatkoztatni a fizikai valóságtól. Főleg emberi léptékben. Hogy mi történik a mikro- és makrokozmoszban az más tészta.
  • Tetsuo
    #58
    "..,h ez számíthatna.." természetesen ez csak kukacos példájára vonatkozik. Rengeteg olyan példa van a csillagászatban, kozmológiában és más területeken amikor a viszonylag lassú mozgású megfigyelőrendszerek időrelativitása számít, de a lentebb említett esetben 1általán nem. :)
  • Tetsuo
    #57
    "A relativitáselmélet miatt nincs értelme a dolgok egyidejűségéről beszélni.."
    Hahaha, ekkora marhaságot!! :DD Semmelyik űrhajó, bolygó v csillagrendszer nem mozog olyan közel a fénysebességhez, h ez számíthatna.. szóval ezzel most mellé lőttél, viszont az igaz h kicsit szenzációhajhász a cikk(ek többsége) meghogy fordítási/elírási hibák vannak benne (majdnem minden cikkben!), de ehhez már hozzászoktunk ill most megbocsájtjuk, hiszen a Hubble-képek nagyon szépek photoshoppolva, ahogy már ezt is megszoktuk. :)
  • wanek
    #56
    Igen, ez így sokkal pontosabb. De azt tegyük hozzá, hogy az állítás csupán egy feltételezés, következtetés. Történhetett akár sokminden egyéb is, amiről még nem értesülhettünk, mert nem érkezett ide semmilyen fény róla, és a "teremtés oszlopai" lehet, hogy még mindig sértetlenül ott vannak. De még ha nem is történik semmi sem, azt se feledjük el, hogy bármily erős is egy szupernova robbanása, a távolság is nagyon nagy, vagyis veszít az erejéből, valamint a "teremtés oszlopai" nem valami tömör test, hanem meglehetősen ritka por. Így még az is lehet, hogy semmilyen változás nem lesz látható.
  • kukacos
    #55
    Ez a cikk megint egy borzasztóan össze-vissza fordított változata az eredetinek. Ha valaki kíváncsi a helyes megoldásra, olvassa el az indexen:

    http://index.hu/tech/urkutatas/pill070110/

    Nem 1000 év MÚLVA fogjuk látni a robbanás fényes csillagát, hanem 1000 évvel EZELŐTT láthatta valamelyik elődünk. Amit a kutatók most megfigyeltek, az a csillag táguló maradványa, ami kb. 1000 év múlva éri el az oszlopokat. A pusztulást akkor lehet majd megfigyelni, azok ettől eltekintve most is pontosan ugyanott és úgyanúgy láthatók, mint a fotón, ha valaki felnézne az égre egy távcsővel. Én maximálisan becsülöm az SG-s fordítókat, de ilyen figyelmetlenséggel az értelme veszik el a szövegnek (és így a munkának is).

    Mellesleg az eredeti cikk is feleslegesen bombasztikus. A relativitáselmélet miatt nincs értelme a dolgok egyidejűségéről beszélni, meg azzal bűvészkedni, hogy az oszlopok "valójában már megsemmisültek, csak még nem ért ide a fényük". Ha a Föld máshogy mozgó megfigyelő lenne, a szupernóva az ő szemében még csak fel se robbant volna. Ha valaki gyorsan mozgó űrhajóra ülne, elméletben öt perc múlva megtekinthetné az oszlopok megsemmisülését. A relatból azt lehet megtanulni, hogy globális léptékekben semmi értelme a földi időfogalmainknak, ami biztos, az a fény, ami ideér.

    Persze értem én, így sokkal izgalmasabb...
  • Sanyix
    #54
    Kereskedelmiről, és nem amatőrről van szó.
  • Epikurosz
    #53
    Ironka, már akartam felháborodni, de te helyretetted az értetlenséget, a kákán csomót keresést, de nem gondolkodást.
  • Ironka
    #52
    4. Maga a szupernóvarobbanás még jóval korábban, a rögzített képhez képest 1-2 ezer évvel korábban, tehát 8-9 ezer éve történt, amit viszont már láthattak eleink 1-2 ezer éve.
  • Ironka
    #51
    Ember, olvasd már el még egyszer és próbáld értelmezni.
    1. Az oszlopok tőlünk 7000 fényévnyire vannak. A rögzített kép 7000 éves.
    2. Találtak egy hozzá közeledő szupernóvából származó gázfelhőt.
    3. A gázfelhő sebességének ismeretéből kiszámolták (gondolom erre vannak módszerek, már a szupernóva méretének ismeretéből is, az I. típusú mindig ugyanakkora pl), mikor éri el és fújja el az oszlopokat. Ez nagyjából 1000 évvel később következik be a rögzített képhez képest, azaz mi csak 1000 év múlva fogjuk látni, viszont már megtörtént 6000 éve.
    4. Maga a szupernóvarobbanás még jóval korábban, a rögzített képhez képest 8-9 ezer évvel korábban történt, amit viszont már láthattak eleink 1-2 ezer éve.
    Ennyi.
  • Yossarian
    #50
    "magát az eseményt az égbolton azonban csak 1000-2000 év múlva fogjuk látni"

    ez bizti? Mármint, hogy látni fogjuk... :)
  • wanek
    #49
    Mi köze van bárkinek is ahhoz, hogy valaki pornózott-e, vagy sem?
    Egyébként meg kell különböztetni az amatőr, a szándék szerint privát, saját felhasználásra készült dolgokat az eredetileg is kereskedelmi célból készültektől.
  • Akuma
    #48
    Ezt figyeljétek :

    "A francia tudósok most azt kutatják, hogy ókori és középkori asztronómusok nem jegyezték-e fel az oszlopokat elsöprő szupernóvát. A robbanás ugyanis még korábban történt, és legalább 1000, legfeljebb 2000 évvel ezelőtt a Földön is látni lehetett a fényét."

    Kérdem én, hogy hogy a fenébe látták volna a robbanást, ha a fény csak 7000 év múlva ér ide??? Nagyon okosak ezek a tudósok, de néha marhaságokra vesztegetik az idejüket, legalábbis azthiszem...
    Ja egyébként idézet a www.index.hu -ról
  • wanek
    #47
    Pl?
  • Sanyix
    #46
    Én nem is ítélem el, egyáltalán :) inkább azt aki mondja hogy nem, közben egyértelmű hogy pornózott.
  • wanek
    #45
    "Egyébként tényleg nagyon jó csaj" - ez a lényeg, mert erről volt szó. Az, hogy pornózik-e vagy sem, lényegtelen, mert nem ettől lesz szebb, vagy rondább. Másrészt a pornóban maximum ugyanazt csinálják, mint más, aki nem kamera előtt csinálja. Lehet elitélni, megbotránkozni, mégis hatalmas üzlet. Aki prűd, az ne nézze.