201
  • haxoror
    #81
    Márpedig az emberek hülyének születnek, tanítás nélkül beszélni és kétlábon járni sem tudnak és kb annyira "békések" mint egy felhergelt gorilla, ezen az alapbeállításon lehet a tanítással változtatni de csak korlátok között.
    Az emberek nem klónok, lényeges különbségek vannak az egyes egyedek között ezért az utopisztikus jámbor egyenbirkák társadalma egyelőre csak erőszakkal lenne megvalósítható, mint ahogy éppen ez is történik :)
    Majd egyszer egy messzi-messzi galaxisban talán olyan emberek fognak élni akik képesek lesznek az örök békére de ez nagyon sokára lesz, alig pár ezer éves történelem után azt várni hogy az ember gyökeresen megváltozzon és kidobja az ablakon az agresszív énjét (aminek hatalmas szerepe volt egyébként abban hogy domináns fajjá váltunk), na ez eléggé idealista hozzáállás szvsz
  • aki kérdez
    #80
    Én is nagyon egyet tudok érteni Rigidussal, hasonló elvek miatt vagyok rasztafári. ;)
  • haxoror
    #79
  • haxoror
    #78
    "Tehat, a tarsadalmi ellentetek eltuntetesevel lehet a "kondit" vegleg kisutni, nem fegyverekkel."

    Ottomán birodalom

    birodalom = állandó lázadások

    A lázadások oka nem a társadalmi hanem inkább a kultúrális különbségek (szokások, vallás stb) jelenléte, ezek megszüntetése is lehetséges persze pl

    1. kiírtunk mindenkit és akkor csak a mi kultúránk marad
    2. multikultúrális rendszer ami idővel kialakít egy új globális kultúrát amit az összes nép elsajátít és így átveszi a helyi kultúrák helyét

    Egyik módszer sem valószínű hogy békésen működne.
  • haxoror
    #77
    Kína
  • norbre
    #76
    kötözködhetsz, de a mondat egyszerű állítása akkor sem igaz

    "Egyrészt az ember a legjámborabb állat a Földön, olyan tömegben és népsűrűségben képes együttélni sőt együttműködni, amire semmi más. Ez az evolúciós siker alapja. (Márcsak mert valójában az intelligenciája is csak az együttműködésben tud megnyilvánulni.)"

    ebben nem volt szó emócionális oldallal is bíró aggresszóról, másrészt meg honnan tudod hogy mit gondol vagy érez egy hangya ( )
  • NEXUS6
    #75
    És a hangyák/méhek védekező/támadó mechanizmusai vajon mennyire minősülnek emócionális oldallal is bíró aggresszónak, vagy a beléjük kódolt együttműködő visekedési minták kreatív cselekvésnek?

    Bár az biztos hogy a méhecske jól felszívja magát, ha megzavarod a mindennapi szorgoskodásában.;)
  • norbre
    #74
    a homokszem mióta állat?
    ".. állat a Földön, olyan tömegben és népsűrűségben képes együttélni sőt együttműködni, amire semmi más"
  • NEXUS6
    #73
    Én azért saját magamból kiindulva azt gondolom, az ember sokkal összetettebb, sőt fejlődőképesebb, kreatívabb belső struktúrával rendelkezik, szemben az évmilliók óta ugyan azt csináló hangyákkal. És ennek a belső struktúrának a része az erőszak is. Az erőszak az embernél sokkal összetetteb dolog, nem úgy mint a hangyánál, aki a másik bolyból jövő egyedet simán egytől egyig legyakja. Nálunk is van pogrom, háború meg hasonló népünnepélyek, de a sarki giroszost azért nem zargatjuk, nap mint nap.
    De az emberhez képest az összes aranyos kis főemlős Csitával, meg a cirkuszi majmokkal egyetemben a hasfelmetsződzsek szintjén állnak!

    Persze ha így nézzük akkor van még jobb példa, pl egy homokváratat alkotó homokszemek, akik milyen jól megvannak és még többen is vannak mint egy hangyaboly lakosai.
  • NEXUS6
    #72
    "Abban egyetértek, hogy az amerika központú világdoktrína nem egy ideális világ. De ha azt nézzük, milyen más domináns nézetek voltak a közelmúlt történelmében (nácizmus, kommunizmus) azok sem lettek volna jobbak..."

    Az amcsik hozták létre az ENSZ-t, csak be kéne tartani az alapokmányát, illetve kicsit megreformálni a szervezetet. Globális kérdésekben környezetszennyezés, világháborús kérdések, fegyverzet korlátozások, éhinség betegségek felszámolása simán dönthetne.

    Pl a sláger háború a terrorizmus csak annyira globális, amennyire senki nem akar kimaradni belőle. Az iszlámokat alapvetően csak a több évszázada rájuktelepedő angolszászok, iiletve a zsidók érdeklik.
    Nem hiszem hogy pl Litvániát vagy Madagaszkárt kispécizték mguknak, hacsak ők is nem akarnak beszállni a buliba.

    Szal a II. háború után (is, és most is) azért elég erős volt az értelmiségben a szándék egy világkormány létrehozására, ezért játszották át az amcsi tudósok az oroszoknak az atomot!
    Csak ez a szándék a politikusokban nem volt meg. Ezért irtották mindkét oldalon, akik ilyeneket gondoltak, és nem azt mondták rá, hogy világkormányt/világbékét akar, hanem hogy a másik oldal ügynöke.
  • norbre
    #71
    "..olyan tömegben és népsűrűségben képes együttélni sőt együttműködni, amire semmi más"

    pl hangyák, méhek?
  • NEXUS6
    #70
    Nagyon érdekes az amit Csányi Vilmos Humán-etológus ír az emberi aggresszióról.

    Egyrészt az ember a legjámborabb állat a Földön, olyan tömegben és népsűrűségben képes együttélni sőt együttműködni, amire semmi más. Ez az evolúciós siker alapja. (Márcsak mert valójában az intelligenciája is csak az együttműködésben tud megnyilvánulni.)

    De akkor hogy is van ez a sok konfliktus meg háború, meg a tévében bemutatott erőszak.

    Csak úgy hogy az egésznek egyfajta rituális jelentősége van, mert az ember igen is aggresszív, ezt örököltük az állatoktól, és pont a szinte csak bennünk létező elnyomó mechanizmus aktiválása érdekében kell újra és újra olyan eseteket látnia az embereknek ahol szembesülnek az agresszióval.

    Ezért nem fog a doomuzó ifjúság kirohanni az utcára hentelni, hanem inkább megtagadja, hogy elmegy Irakba lelövetni magát, vagy hogy mást lőjön le.

    Szal a vidéki átlagamcsi simán rágja a pattogatott kukiját a moziban, miközben rojtosra lövik a közelkeletet, nem érdekli.
    De ha azt nézzük, hogy hányan szavaztak, meg hogy milyen választókerületekben a háború-párti Bush-ra, akkor azt látjuk, hogy már 2 választás bukott el (csak hát ott se jobb a rencer mint nálunk) ugyan is pont a nagyvárosokban, meg a nagylétszámú szavazókerületekben, amiket érintett 09.11 meg nap mint nap tapasztalják az erőszakot, na pont ott nem szavaztak rá.
  • dpbalazs
    #69
    Az egész világ az agresszióra épül. A biológiában az agresszió egyet jelent az élettel. Az ember számára is az életet jelenti, meg kellett küzdeni a többi állattal, megölni őket élelemért. Ma már ez nem így van, legalábbis csak kevés helyen maradt meg, de a fejlett társadalmakba is át lehet ültetni.

    Félni az ismeretlentől...hát nem is tudom. Ha eljut egy társadalom olyan szintre, hogy fényéveket utazzon és eljut egy új világba, akkor az lesz az első célja, hogy itt mindent pusztítson? Najó persze a conquistadorok így tettek, de 500 évvel később, ha már felfedeznek valami újat, azt tanulmányozni kezdik és menteni, ha kell.

    Szóval én inkább elképzelhetőnek tartom azt, hogy idejönnek és megfigyelnek minket, mint hogy mindent letaroljanak. És azt sem tudhatjuk, hogy már eljöttek-e. Nem az amerikai kormány vagy akármilyen összeesküvés-elmélet korlátoz minket ebben, hanem az a tény, hogy az amőbának sincs fogalma arról, amikor mikroszkóp alatt nézik.
  • dpbalazs
    #68
    Végigolvastam az utóbbi hozzászólásokat, és nagyon tetszenek Rigidus kommentjei, gondolatai.

    A hiperaktív fogalomban én (már) nem hiszek, eltorzították, a neveletlen gyerekre is aztmondják, hogy azért vergődik, mert hiperaktív.

    Az agresszió (és olyan sok minden viselkedési forma) tényleg velünk született dolog és én úgy gondolom, hogy a környezet hatására jön elő vagy marad passzív tulajdonság.

    És igen, zsenik sem születnek. Születhet valaki tehetséggel, fogékonysággal valamire (és ugyancsak szerintem ez mindenkiben benne is van), de ha a környezeti hatások gyerekkorában olyanok, hogy ezeket nem veszi észre, vagy nem gondolkozik el a saját létén, akkor nem kerül felszínre.

    A tanulást sokan szenvedésnek, vagy - isten ments - feleslegesnek találják. Az iskolarendszerű képzés arra jó, hogy barátokat találj, szociálisan fejlődj (ne légy visszahúzódó, magányos stb.), de ha valamit el akarsz érni ahhoz több kell.

    per aspera ad astra és aut ceaser, aut nihil ugyebár :)
  • rigidus
    #67
    "Ha jól tudom az erőszakos viselkedés nem pusztán nevelés ill. a környezeti hatások, hanem génszinten is belénk van kódolva."

    Engemet 7 even at nadragszijjal vertek mert nem tanultam. Elszoktem, most egy masik orszagban elek. Kiderult, hogy hiperaktiv tanulo vagyok, csak kenyszer alatt nem tudok teljesiteni. Ez azt hiszem a legtobb emberrol elmondhato.

    Erre lehet ket fele valasz, mikor az ember raebred:
    1. Bosszu.
    2. Ignoralas.

    En az utobbit valasztottam, valaki nem igy tenne. Annak a kovetkezmenyeit pedig altalaban a hiradoban lehet tapasztalni.

    Na. Hat nagyban is ez megy, csak sok ember tomegbe vergodik es a vegen mar azt sem tudjak, hogy ki kivel van, ki kezdte.

    "Kinél erősebb, kinél gyengébb ez a gén, tehát tökéletesen kizárni, elzárni ezt nem lehet."

    Hat ez az. Ha a hangyat baszogatjuk az valszeg kisebbet harap mint ha egy masfel tonnas aligatorral jatszunk. Ez is genetikailag kodolt.

    Mint mondtam, nem megoldani kell a problemat, hanem elkerulni.
  • rigidus
    #66
    Gabor. A TV-t ki lehet hajitani, akkor a gyerek nem fog odamenni.

    A gyerekkel foglalkozni kell es ez elsosorban a szulo, nem pedig az iskola feladata. Az a szulo aki a gyerekere nem tud idot szentelni, az ne vallaljon gyereket.

    Ha a gyerekkel nem foglalkoznak, elkoborol, jarja az utcat, tarsasagot keres, "uj otthont" keres ahova beilleszkedhet.
  • rigidus
    #65
    "A másik probléma pedig az, hogy hogy fogsz bevezetni egy ilyen társadalmat?"

    Na, hat akkor eppen helyben vagyunk. Ezen kene toprengeni nem azon, hogy a lezeragyu hogyantalalja meg az arab eskuvot.

    "Szerintem sajnos kivitelezhetettlen."

    Persze, hogy az. Ismertem egy manust, azt mondta, hogy megtanitja az embert repulni. Kezdjuk ott, hogy az ember nem tud repulni, de ez meg mind semmi. Olyan repulo masineriat akar epiteni ami vasbol van. Hat ez hulye, a vas nehez, leesik...
    (azt hiszem, hogy ezt felesleges lenne tovabb kommentalnom)

    "De ekkor is fentáll az a probléma, amire páran már rámutattak: szép és jó ez a békés szemlélet, de mi történik, ha találkoznak egy erőszakos társadalommal (idegen faj, vagy csak egy másik népcsoport)?"

    - globalis nevelesi program
    - elszigeteles
    - a tarsadalmi egyutteles torveny altali optimizalasa
    - agymosas, elbutitas befejezese

    Asszem kezdesnek ennyi eleg is lenne, aztan a tobbi adja magat. A baj az, hogy erre meg az affinitas gyenge jeleit sem lehet tapasztalni.

    "Kezelni tudják vajon majd a helyzetett?"

    A problemat nem kezelni kell hanem megszuntetni, ha nem lehetsees akkor pedig elkerulni. Ha nincs problema nincs mit kezelni.
  • Myron
    #64
    nem hiszem h a katonaság a civil felhasználás után venné csak észre...
  • Myron
    #63
    ha a rakéta kicsit is tudja véletlenszerűen változtatgatni a pályáját, lehetetlen lesz kiszámolni hova lőjjön a lézer.
  • [NST]Cifu
    #62
    Ha jól tudom az erőszakos viselkedés nem pusztán nevelés ill. a környezeti hatások, hanem génszinten is belénk van kódolva. Kinél erősebb, kinél gyengébb ez a gén, tehát tökéletesen kizárni, elzárni ezt nem lehet.

    A másik probléma pedig az, hogy hogy fogsz bevezetni egy ilyen társadalmat? Szerintem sajnos kivitelezhetettlen. Magyarul álomnak szép, de legfeljebb egy elzárt, különálló mikro-társadalomban lehet megvalósítani (űrkolóniák, például).

    De ekkor is fentáll az a probléma, amire páran már rámutattak: szép és jó ez a békés szemlélet, de mi történik, ha találkoznak egy erőszakos társadalommal (idegen faj, vagy csak egy másik népcsoport)? Kezelni tudják vajon majd a helyzetett?
  • Kryon
    #61
    Következő ötven év?Hát mondjuk:

    -A társadalom szétesik
    -Erre építő szervezetek alakulnak és elterjednek
    -A cégek és ezen alakulatok eggyéforrnak
    -Divatba jön a transzhumanizmus,az emderek egy része gépesíti önmagát.
    -Ennek előnyeit felfedezi a hadsereg->szuperkatonák,robotrajok,csodafegyverek.
    -A "konzervatívak" és "átalakultak" külön fajjá válnak szét
    -Jön egy soha nem látott,apokaliptikus háború
    -A győztes megörököl mindent,és szuperfejlett civilizációvá fejlődik

    Bízzunk a jószándékú újítókban,mert a világ rövidesen teljesen megváltozik....
  • Psyho06
    #60
    Meg nem csak ez hanem itt van az a nagy kavics ami a föld felé tart (bár sztem ezt a lézertechnikával vagy atommal el lehetne téríteni,és ez kb 10-20 év múlva ér ide amennyi idő alatt lehet még fejlődni)meg még ittvan a globális felmelegedés és még sorolhatnám,nem akarok hülyeségeket beszélni de ez szerintem így van.
  • Kryon
    #59
    Hát igen...

    A közeljövő történelme:

    A társadalom,mint egység totális széthullása,majd ennek következményei....

    Ezt nem védik ki semmien fegyverrel...
  • Psyho06
    #58
    tanulmányozást nem így értem te.Csak ugye itt van Rosvel (sztem rosszul írom,sry nemtom hogy kell)meg hasonló rejtélyes dolog.
  • Psyho06
    #57
    Nemtudom hogy az elkövetkezendő kb 50 évben minek is nézünk elébe...
  • mezeimodell
    #56
    Jah, tanulmányozás. Ide-oda rabolgatnak minket:) Páran sosem jönnek vissza:)
  • mezeimodell
    #55
    Szánalmas, hogy a társadalmuk nagyrésze ilyen tanulatlan. Mondjuk ezek csak "botok, robotok" amiket időnként lefejnek a haszon érdekében. Menthetetlen lúzerek.-
  • Psyho06
    #54
    "Akkor ugy is egyesülne mindenki a harcba és meg is lenne az új mumus az ufo terrositák ellen :D"Ilyen hülyeséget beszélni,itt sosem lesz egyesülés még ha ilyen bajban is lennénk barátom,nézd meg pl: Magyarország-Szerbia,Amerika-és az Arab államok helyzetét,meg stb.Ha az idegenek békében jönnének, az emberek között akkor is lenne sok hülye aki tönkre tenné és kéznyújtás helyett fegyverrel válaszolna.Szerintem valamilyen idegen létforma már tud rólunk,csak tudják hogy az ember az milyen fajta és csak tanulmányozás céljából vannak itt,néha vannak róla példák is.
  • szabi0
    #53
    americans
    Olyan megnyugtató, hogy a legmodernebb fegyverek jó kezekben vannak.

    Üdv
    szabi
  • szabi0
    #52
    [URL=http://www.funny-videos.co.uk/videoamericans.htmlamerikaiak[/URL]
    Olyan megnyugtató, hogy a legmodernebb fegyverek jó kezekben vannak.

    Üdv
    szabi
  • Starfighter
    #51
    ELőbb utóbb, majd minden nagyhatalomnak lesz egy ilyen "kütyüje" az űrben és akkor atom helyett ezzel fenyegetik majd egymást. "Atomhatalom" szót leváltja majd a "lézerhatalom". Csak ha belegondolunk, akkor ez mennyivel hatásosabb mint az atombomba, mert ezt jobban lehet írányítani, koncentrált pusztítást végez az adott területen, nincs sugárzás ===> kevesebb civil áldozat.
  • BlueGold
    #50
    Szerintem is hasonló dolgra szertnének szert tenni az Amik. Már csak az kérdés mit szól ehhez Kina és a többiek?
  • GABOR16
    #49
    Nehéz úgy nevelni valakit, hogy a gyereket a TV elé kötik, mondván az leköti.
    Pedig sosem menne a kisgyerek magától a TVhez, mert játszani akkar, hanem szülőhöz megy elöször.

    A TVből mint szerintem legtöbben tudhatjuk, eléggé sok és érdekes viselkedési forma tanulható el (mert a kisgyerek utánzással tanul), utólag, pedig nehéz megtanítani a helyes viselkedési formákat.
  • rigidus
    #48
    "Fordított helyzet áll fent szerintem. Mindig is lesznek emberek, akik erővel akarnak célokat elérni."

    Persze, hogy lesznek. Csak ezek az emberek valaha voltak gyerekek is. Azok meg - mint tudjuk - fogekonyak es a megfelelo kornyezetben, megfelelo modszerekkel nagyon jol tanithatok.

    Az emberek nem hulyenek szuletnek, mi magunk tesszuk oket azza. Mi mindannyian neveljuk egymast. Mi neveljuk fel a feltalalokat, tudosokat, meg a gyilkosokat, tomegmeszarosokat is. Meg kell tanulnunk szot erteni egymassal. Ez fegyverrel nem erheto el, mert csak ujabb indulatokat szo.
  • Zenty
    #47
    Hát pont ezért nem ártana egy ufó invázió.
    Akkor ugy is egyesülne mindenki a harcba és meg is lenne az új mumus az ufo terrositák ellen :D
  • [NST]Cifu
    #46
    Amig elnyomasban elunk, addig fegyverek mindig is lesznek.

    Fordított helyzet áll fent szerintem. Mindig is lesznek emberek, akik erővel akarnak célokat elérni. Ez ellen egyszerű oktatással sem tudsz mit kezdeni. Az erőszakos embereket ki kell emelned, be kell zárnod, esetleg szélsőséges esetben ki kell végezned. Ezzel viszont oda jutottunk, ahonnan elindultunk - egy elnyomással operáló rendszhez.
  • rigidus
    #45
    Az ottoman birodalom elnyomas alapu volt (mint egyebkent barmelyik mas) de a tarsadalmi ellentetek kozti feszultseget ott sem tudtak fegyverekkel feken tartani. Kisebb lazadasok mindig voltak.

    Tehat, a tarsadalmi ellentetek eltuntetesevel lehet a "kondit" vegleg kisutni, nem fegyverekkel. Az csak workaround.

    Amig elnyomasban elunk, addig fegyverek mindig is lesznek.
  • dompee
    #44
    CnC Generals részecskeágyú
  • [NST]Cifu
    #43
    Azért tegyük hozzá, hogy a megfelelő oktatás. ;)
  • [NST]Cifu
    #42
    Ennek az okozoja pedig az ostoba emberi agyak elburjanzasa. Ezen nem fegyverekkel, hanem oktatassal lehetne segiteni. Ez utobbit jelenleg nem csupan elhanyagoljak, hanem dozerrel romboljak. Eleg csak korul nezni.

    Mutass nekem egy egy orszagot az elmult evszazadokbol amelyik kepes volt egyben maradni a tomeg elbutitasa mellett.


    Ellenpéldát tudok mondani, mondjuk ott van az Ottomán birodalom.