75
  • pemga
    #35
    Ácsi, admin pozíciók az kiccsit más. Általában jóval kevesebbet is fizetnek, másrészt nagyszerűen outsource-olható, annek ellenére hogy a létező legnagyobb security veszélyforrás. (Mivelhogy ki az aki _mindenhez_ hozzáfér, hát a rendszergazda :)). Nagy rendelkezésreállást általában külső cégekkel szokás csináltatni, egyszerűen azért, mert ők nagyobb pool-al dolgoztatnak, olcsóbbra jön ki perkopf mintha valakit alkalmaztatnál (pláne, mivelhogy ténylegesen szolgáltatást veszel). Ráadásul nem is kell neki egy személyben mindenhez értenie. Területileg is nagyon jól outsource-olható, elég sok ember dolgozik a környéken aki többezer km-re adminisztrál. (Azért is jó, mert az update-elés ugye éjszaka kell, ami itt nappal :))

    De developer, vagy ne adj isten architech körökben aztán meg végképp nagy a tumultus. Hiány meg végképp. Jönnek a .net/ajax + öt év tapasztalat és egyéb blőd igények :). A gáz ott van, hogy melózol, akkor nehéz időt nyerni arra, hogy közben up-to-date maradj, vagy legalább megpróbálj.
  • b10
    #34
    Egyébként nem ez az egyedüli probléma a hazai cégekkel. Nézzünk meg 1-2 mostani álláshirdetést:

    http://www.jobmonitor.hu/link.php?id=133826

    Itt a következőkhöz kell érteni: PHP, SQL, XML, Linux, Apache webszerver. Jobb helyeken minden egyes "követelményre" külön embert alkalmaznak 100 - 300 nettóért, itt meg egy állásra keresnek 1 embert, aki mindenhez egyszerre ért ? Nevetséges. Gondolom adnak is valami nettó 80-at, meg bejelentenek minimálbérre.

    http://www.jobmonitor.hu/link.php?id=135807

    Amit kérnek: MCP/ MCSA, Win 2003 szerver, Exchange 2003, Active directory, SQL szerver.

    Na most ha valaki az álláshirdetésen felbuzdulva elmegy a pl: számalk-hoz, végigcsinálja kb. fél év alatt közel 1.5-2 millióért a fenti tanfolyamokat, mit fog látni ? Igen, hopp, akkor már nem lesz fent az álláshirdetés, és feleslegesen dobott ki az ablakon több millió forintot tanfolyamokra.

    Na még egyet nézzünk meg:

    http://www.jobmonitor.hu/link.php?id=135594

    Amit kérnek: Sql szerver, ASP.NET, VB.NET, Sybase, Oracle.

    Tegyük fel, hogy 18 évesen értettségit lenyomsz, 2 évet szakmérnökin maradsz, tolsz mellé 5 év egyetemet. Ezek után tegyük fel, hogy -ha komolyan gondolta az álláshirdetést a cég - akkor a fenti rendszerekből megcsinálod folyamatosan a vizsgákat, elmész olyan melóhelyekre, ahol 1-2 ilyen rendszert használnak.

    Azt irják, hogy 2-5 év tapasztalat kell, legyen mondjuk átlag 3 év. Namost 25 évesen elkezded egy melóhelyen a sql admint, lenyomsz 3 évet, aztán mész máshova sybase adminnak, és így tovább. 25 + 5*3 = 40 éves korodra alkalmas leszel, hogy egy ilyen állást megpályázz. Akkor pedig majd azért nem vesznek fel, mert túl öreg vagy, és ők 25-30 éves korosztályból vennének fel embert erre az állásra. Gratulálok, tapsvihart kérek a magyarországi cégenknek !

    Komolyan elgondolkodtatótak ezek a hirdetések, főleg az, amit harmadiknak kiválasztottam. Egyre inkább azt hiszem, hogy már rég megvan a kiválasztott "apuci kisfia", aki be lesz tolva az ilyen állásokra, és majd az ott lévő rendszergazdáktól kitanulja a szakmát, és csak a azért hirdeti meg a HR ezt az állást, hogy nem mondhassa senki, hogy nem volt lehetőség pályázni. Persze a követelmények teljesíthetetlenek (lásd feljebb), aki pedig ismeri mondjuk az ASP.NET-et és az SQL-t, és pályázik, azt elzavarják, mert nem ért a másik 3 rendszerhez.

    Nem értem. Ha az összes hazai komoly oldalon ilyen követelmények mellett keresnek munkavállalókat, akkor csak az a kb. 1000 szerencsés szakember tud pályázni, aki ismeretségeinek köszönhetően több helyen kitanulta több terület rendszereit. De akkor meg minek hirdetni ? Az ilyen csúcs szakemberek meg amúgy is ismerettség segítségével találnak állást, ha más munkahelyre akarnak menni, többségük tapasztalatom szerint nem használ álláskereső oldalakat. Akiknek nincs protekciójuk, azok meg nem tudnak a jobmonitor-os / jobline-os állásokra pályázni.

    Akkor meg miért hirdetnek a cégek ? Magukból csinálnak hülyét, kiváncsi vagyok, hogy ezt mikor fogják belátni.
  • JTBM
    #33
    Tenyleg nagy hiany van jo IT szakemberekbol Magyarorszagon, de ennek elsosorban az informatikusokat alkalmazo cegek az okai.

    A legtobb ceg csak az adott teruleten mar verprofi embert akar alkalmazni, azt is egy kozepes fizetesert. Ilyen termeszetesen nincsen, a verprofiknak mar van jol fizeto munkajuk es nem is jelentkeznek allashirdetesekre.

    Az okosabb cegek rajottek, hogy a teruletre alkalmas embereket kell megkeresni, jo fizetest kell nekik adni, igy 1-2 ev mulva egy verprofi IT szakemberuk lesz, aki marad a cegnel.

    A butabb cegek nem vesznek fel senkit, hanem kulsos IT cegekkel vegeztetik el a munkat, kb. 5-10-szer annyi penzert, mintha nagyon megfizetnenek egy verprofi szakembert.

    Sajnos az IT vezeto a legtobb cegnel felelmetesen pancser, ami nagyon sok penzebe kerul az adott cegnek, mind koltseg, mind okozott kar (all fel napot a gyar, mert nem megy a rendszer) miatt.
  • b10
    #32
    pempa:

    Amit a specializációról irsz, azzal egyetértek. Mire az ember végigcsinál egy tanfolyamot több hónap alatt + levizsgázik, addigra legtöbb cég már más rendszerekhez értő szakembereket kezd keresni a jobline / jobmonitor-on.

    Valahogy úgy van ez, hogyha az embernek nincs protekciója, akkor igyekszik szakirányú szakközép iskolába, majd szakirányi főiskolára / egyetemre menni, otthon gyakorolgat, próbál megcsinálni 1-2 tanfolyamot, és aztán reménykedik, hogy talán lesz 2-3 olyan álláshirdetés a jobline / jobmonitor-on 1 év alatt meghirdetett kb. 1000 infós álláshirdetés között, ahova 50-100 jelentkezőnél több nem pályázik.
  • pemga
    #31
    KFKI = Központi Fizikai Kutató Intézet

    Egyébként, amikor hiányról beszélnek, általában szakemberhiányt értenek alatta, ami 2-4 év gyakorlatot jelent a HR-esek szakzsargonjában általában, beleértve azt is, hogy tudj beszélni a főnököddel, el tudd olvasni az ügyfél speckóit, stb. Lehetőség szerint pont azon a területen, ami nekik kéne. Ilyenkor szoktak jönni a vicces álláshirdetések...

    Egyvalamire ráspecelni valóban kötelező ámde roppant veszélyes is egyben. A cégek tényleg azt kérik, érts egyvalamihez és nagyon. Naja, de hogy az az egyvalami az micsoda, az elég gyorsan változik.
  • mikloss
    #30
    Minek a rövidítése a KFKI?
  • Caro
    #29
    Ja, minket is ilyenekkel bíztattak, hogy ha nem tudsz rendes állást találni, akkor mehetsz KFKI-ba dolgozni havi 90k-ért fizikus diplomával :\
    És Magyarországon azért nem egyszerű fizikusként munkát találni, már ha valaki a szakmában akar maradni.
  • dez
    #28
    Hát igen, botrányos, ami a KFKI környékén folyik. Egy igazi zseni, de az élet dolgaiban "kissé" járatlan ismerősöm is elvállalt egy nem semmi fejlesztést, mindezt egy kisebb tévé áráért. (A srácnak se kutyája, se macskája, családról nem beszélve.) A KFKI meg a sokszorosát kapta érte külföldiektől (akik még így is igen olcsón megúszták - ez is az agyelszívás egy esete, csak itt még csak nem is azok keresnek, akik tudnak is valamit, ez már az átverés kategóriája). Ők maguk nem tettek hozzá semmit - de jobb is, mert csak elbarmolták volna az elképesztő hozzánemértésükkel.
  • RealPhoenixx
    #27
    NFP: felebredhetnel ember, azt hiszed csak neked van diplomad es hogy eszes vagy?? (szomoru de ha tenyleg igy hiszi, akkor az egeszbol csak a hite igaz, a tudasa meg egy paraszteval egyenlo)

    Szomoru, de tenyleg csak felszinesen tanitanak egyetemen/foiskolan, arrol nem beszelve hogy vannak helyek ahol foiskolai diplomaval szivesebben vesznek fel embereket, mert elvileg a foiskolai kepzettseg gyakorlatiasabb/eletszerubb, viszont egyetemen pedig elvileg jobb a muszaki alapismeret amit szerezhet az ember real targyak teren.

    A lenyeg en mind2o helyen lattam mar olyan embereket akik nagy nullak, es majdnem voros diplomat kaptak, holott a vizsgakra masok mentek helyettuk, vagy volt hogy veluk mentek, etc
    Es az ilyen eloskodo tipusu embereket elobb veszik fel tobbnyire, mint azt aki tenyleg tud.

    PL: KFKI - kiadtak egy olyan feladatot beugro feladat gyanant, hogy:
    keszits egy programot, amelyik egy adott besugarzasu anyagot leszimulal/levezeti, hogy milyen bomlasi folyamatai lesznek, illetve pontosan milyen izotopokka all ossze
    E feladatert egy fillert sem fizettek volna, s mikor elkezdtem erdeklodni a tema irant, hat a kovetkezore kellett raebrednem:
    Szukseges kepzettsegek ezen dologhoz:
    - Fizikai
    - Matematikai
    - Informatikai
    Tehat 3 szakma, de oke, legyen, leejtve hogy ilyen kepzettsegek kellenek hozza, vegyuk szepen sorra a kovetkezot: idovel ajanlatot kaptam, hogy 80e forintot kapok a munkaert ha megcsinalom, ekkor kicsit furcsan neztem, ugyanis kiderult hogy ezt meg le sem programoztak, etc, na mondom szep, utana a slussz poen: jogasz ismerosom elkezdett erdeklodni a KFKI felol, hogy egy ilyesmi project munkaert mennyit fizetnek a cegnek, illetve a KFKI-nak, szval had ne mondjak osszeget, mert igencsak meglepo.
    Osszessegebe veve: tetszett volna a munka, megcsinaltam volna, de nem hivatalosan kaptam volna erte valami iszonytatoan piti es megalazo osszeget, s meg csak azt sem mondhattam volna el soha senkinek meg a rezumemben sem, hogy dolgoztam a KFKI-ba egy ilyen projecten, etc

    Arrol nem beszelve, hogy infoskent nagy maki kell ahoz hogy az ember rendes helyre helyezkedhessen el, es sajnos programozo alatt tunkeppen azok a majmok vannak ertve, akik csak es kizarolag adatbazis es HTML faxsagokkal foglalkoznak, holott ezekkel foglalkozni nem nagy kunszt, foleg nem programozasi ismeretek kellenek hozza, ezeket a majmokat en inkabb neveznem rutin muveletes informatikusnak, vagy adatbazis kezeloknek, sot esetenkent adatbazis feltoltoknek, mintsem programozonak.
    /tisztelet a nagyon keves kivetelnek/

    Tehat: nem csoda hogy keves a rendes informatikus, foleg hogy a sok majom ismerettseg reven helyezkedik el, a hozzaertoket tobbnyire kizsakmanyoljak, hacsak nem kiturjak
    /egy gepesz ismerosom elment egy ceghez rendszergazdakent, holott szinte semmi ilyen iranyu kepzettsege nem volt, szinten ismerettseg reven, es a sajat helyere egy szinten gepesz haverjat juttatta, mikor elment onnan/

    Szval nekem a tapasztalataim informatika teren elegge negativak

    NB: felhozhatnam azt a peldat is, amikor egy ismerosom komoly tervezesi feladatkent az egyik autos cegnek csinalt 100e forintert zsebbe egy olyan elektronikai eszkozt, amely a fogyasztas csokkenteset hivatott ellatni, s ez a ceg 1 ev alatt 980 millat kaszalt, igaz hogy forintban
    /a HOZZA NEM ERTO EGYETEMI DIPLOMAS mernok megkereste a foiskolai tanulmanyait folytato sracot, s mivel szegeny kolkot meg az ag is huzta, hat elvallalta/

    Es meg ragozhatnam, bocsi az off-ert de elegge negativakat lattam ilyen es ehez hasonlo teruleteken
  • Molnibalage
    #26
    Nos skacok én gépészmérnöknek tanulok és a tanszékem elvárja, hogy MATLAB-ban programozzak. És azt mégis honnan kéne tudnom, hogy hogyan kell? Minden sarkon áll két ember aki ért hozzá mi? Volt 1 azaz 1 félév programtrvezés okítás heti 3x45 percben, de az is Visual Basicben....

    A jelenelvők közül tud valaki? Csak érdekelne.
  • bugger
    #25
    Na igen, egyetem _mellet_ nem árt tényleges jártasságot és szakmai gyakorlatot szerezni. Nem utánna, hanem alatta, ha rendesen csinálod, nem bulizod el az idődet, akkor mire kikerülsz, valószínűleg lesz nemhogy igényelt tudásod, de valószínűleg egy cég neve is, ahol felvesznek.
  • ZoliJ
    #24
    nekunk matekot tanitanak
  • Tlaloc
    #23
    De sesquatch én nem is arra értettem a hülyeséget, hogy megtanítanak alapvetően hálózatkezelést, programozásokat, hanem hogy a tárgyaink 50%-a tök felsleges. A BSC-MSC rendszerből ahogy nézegettem a tárgyak minimum 30%-át kihagyták, és lecseráélték olyan "szakbarbár szarokra", mint a mysql 2, meg java 3, meg sorolhatnám. Attól nem lett nagyobb rálátásom az informatikára, pl. hogy tudom hogy kell összehegeszteni 2 tonnás vasat, hogy programozzak dos-ban, vagy ki tudom számítani egy kilőtt golyó röppályáját. Hidd el, ha jársz/jártál informatika szakra egyetemen, hogy semmire nem tanítanak meg igazán. Aki jól meg tud tanulni egy bármilyen anyagot gyorsan(aztán el is felejti), vagy jól tud puskázni, az itt az ász. Én suli mellett tanultam/tanulok keményen Javát, mert egyébként kapnék egy szép oklevelet, amit kitehetnék mongyuk egy kisbolt falára, mint túlképzett árufeltöltő, vagy félköríves technikus(utcaseprő)! :)
  • Cat #22
    "De a gond az, hogy ezek 80%a felesleges"

    Igen, de mindenkinek más 80%! Van aki adatbázisokkal fog foglalkozni, van aki meg hálózatokkal - előbbinek a cisco routerek firmwarje lesz baromság, utóbbinak meg az sql lekérdezések optimalizálása...
  • sesquatch
    #21
    szerintem egy egyetemi diplomának nem is az a célja, hogy konkrét termékről / szűkebb technológiai megoldásokkal kapcsolatban adjon mély ismereteket.
    Ha ilyen lenne, akkor az diplomád pár éven belül elavulna. Erre a tanfolyamok, magánképzés, szakmai sulik a megfelelő megoldás. Az egyetemnek inkább átfogó informatikai tudást, rendszerismeretet, programozástant, stb kell adnia. Tlaloc: pont ez a célja az egyetemnek. Hogy olyan embereket neveljen, akik nem szakbarbárok, hanem átfogó ismeretekkel rendelkeznek a szakmájukkal kapcsolatban, képesek az önálló gondolkodásra és nem csak x cég z termékével tudnak dolgozni. Ha neked nem erre van szükséged, nincs gond, akkor menjél szaksuliba, vagy főiskolára, vagy tanfolyamokra, vagy vegyél könyveket :-) Písz!
  • assdf
    #20
    De a gond az, hogy ezek 80%a felesleges. Tudod nálunk pl minden tárgyat úgy kezdenek (1 féléves mind szinte) hogy elindulunk onnan hogy a második világháborúban milyen technikát használtak, aztán kb. az utolsó két hétre végre eljutunk a 90-es évekre. Ennyi idő pedig édeskevés bármire is, és később ha dolgozni akarsz, a cégek letojják, hogy mit tudsz a második világháborús kódolási technikákról
  • Cat #19
    "Megtanítanak kábé húszféle programozási nyelvet, annyi féle-fajta baromságot, hogy egy fél év után azt se tudod mit tanítottak, pedig 3-5-ösre vizsgázol belőle"

    Kb. ez a dolguk. Lehet hogy a végén jobban kellene specializálódni, de erre 3 év kevés. Igy mindent megmutatnak alapszinten, és utána neked kell kiválasztanod, hogy mi az ami érdekel. Ez az élet minden területén igy van, lásd pl. orvosképzés, vagy az un. "közgazdász" vagy jogász - ezek kicsit kövérebb témák :)
  • assdf
    #18
    Ez igy van. Sőt én most szembesülök az álláskeresés problémáival és hát... Egy a lényeg: egyvalamihez kell érteni, de ahhoz nagyon. Teljesen mindegy hogy az linux, windows, php vagy akármi, ha valaki egyvalamit profin vág, akkor már el tud helyezkedni. Erre fel mit hallgattam 3 évig a főiskolán? Azt hogy nekünk mindenhez értenünk kell, villamosságtanhoz (mert amibe áram folyik az mindjárt informatika szerintük, még egy villanykapcsoló is...), üzleti terv készítés, flip flop tervezést, meg a 286os processzor architekturális felépitését... szóval ennyit hogy magyarországon micsoda informatikus szakember képzés folyik... Egy nagy lol az egész. Nem az informatikus szakember a kevés, hanem az oktatásuk egy nagy kalap trutyi ugy ahogy van
  • Tlaloc
    #17
    Nagyon bírom az ilyen hozzáértő embereket, akik olyanok mint NFP és télleg kurvára ismerik az informatikusok világát. Elmondom neked kérem szépen mi folyik az informatikai oktatás alatt az egyetemen. Megtanítanak kábé húszféle programozási nyelvet, annyi féle-fajta baromságot, hogy egy fél év után azt se tudod mit tanítottak, pedig 3-5-ösre vizsgázol belőle. Tanítanak pl. Pascal nyelvet, amit senki se használ, műszaki rajzot, ami egy gépészéhez képest lóf..., gazdasági ismeretet(kábé arra elég, hogy értsd mit írnak a HVG-ben). Aztán kikerülsz egy diplomával ami azt jelenti hogy alap szinten ismersz mindent. Tanfolyamokkal se tudnak megtanítani normálisan, plusz amíg fel nem vesznek, nem tudod melyik rendszer/hálózat/etc. ismerete kellene neked. Azt a néhány tízféle tanfolyamot megcsinálni egyrészt nagyon sok pénz, másrészt feleslegesen elbaszol ménkű sok időt. Ha mondjuk felvennének kitanítani, közben kitanulod ANNAK A RENDSZRENEK a tanfolyamát, és akkor tényleg pró leszel. Csak magyarországon nincs túl sok ilyen, sőt nincs is ntúl sok informatikai cég. Így meg kell elégedni kis fizuval, miközben az informatikusi diplomát megszerezni az egyik legnehezebb.
  • Caro
    #16
    Egyébként nem baj, örülhetünk, hiszen a közgazdász a legnépszerűbb szak 2006-ban is...
  • Caro
    #15
    Már bocs, de a rendszergazdaságot akár egyetem előtt, akár után egy tucat könyvből simán meg lehet tanulni.
    Meg azért egy gép nem árt próbálgatni.
    Ha én 2001-ben, amikor még csak 14 éves voltam simán összehoztam otthon egy TCP/IP-s hálót ezekkel:
    Net megosztás, először modem, később ISDN, automatikus kapcsolódás, üresjárat után lekapcsolás
    DHCP
    FTP
    HTTP szerver
    Sendmail/POP3
    DNS szerver
    Most így hirtelen ennyi jut eszembe. Ehhez vettem egy akkoriban kb. 1200 Ft-os könyvet.
    Ha valaki ezzel akar foglalkozni, akkor vesz 10x ennyit, és abból simán meg tudja tanulni.
  • b10
    #14
    NPF:

    Véleményed szerint hány olyan friss diplomás egyetemista van, aki az egyetem után lazán kipenget 2-3 milliót tanfolyamra a kezdő fizetéséből ?
  • Morden23
    #13
    Az szép volt. Ezt gondold újra.
  • b10
    #12
    NFP:

    Nem minden munkahelyen teszik az ott dolgozók feneke alá a tanfolyamot, nálunk 5 év után merült fel egyáltalán a gondolat, hogy talán az elkövetkező években lesz valami olcsó tanfolyam az Tcp/IP protokollról (nem vicc!) Vesd össze ezt azzal, amikor valaki ismerős által bekerül egy Exchange rendszergazda mellé, kitanulja a szakmát és szakember lesz, a rendszergazda lelép, és ő lesz a kiskirály + telitömik tanfolyammal.

    A hozzám hasonló átlagos informatikusoknak a havi 100 - 150 e nettó mellett + albérlet + rezsi + kaja mellett elég nehéz lenne saját zsebből megfinanszírozni egy cisco ccna tanfolyamat és vizsgát kb. fél millióért. Mellé egy kis exchange, kis sql, egy csöpp aix, ldap, sap és még egy pár tanfolyam, és máris vehetnék fel annyi hitelt, hogy más abból egy lakásra be tud fizetni.

    Más:

    A Cisco Magyarország és elhúzhatna a sunnyogósba, ezzel a kevés a hálózati mérnök dumával. Egyik kollégám átment egy Cisco-s cuccokkal foglalkozó céghez, kitanítják a CCNA-ra, most fog vizsgázni, a régi melóhelyen kemény 130 ezer foritot keresetten nettóra, az új helyen is ugyanezt kapja, csak kevesebb jutattással. Bravó Cisco Magyarország, bravó CCNA vizsga ! Méghogy kevés hálózati szakember lesz Magyarországon.

    Egy másik kollégám minden pénzétt félrerakta, inkább szinte mindenről lemondott, de befizette a CCNA tanfolyamot és vizsgát. Nem kellett a cégnek a nagy CCNA végzettségével. Pár hónappal később szóltak neki, hogy jöjjön vissza, jól lesz meg szép, vissza is jött. Ugyanazt a 140 nettót kapja főiskola diplomával + CCNA vizsgával, tehát ismét jó példát láthattunk arra, hogy milyen jó dolog egy Cisco CCNA-t megcsinálni.

    Bravó Cisco Magyarország!
  • NFP
    #11
    Úgy lesz a diplomásból szakember, hogy egy Suzuki Swift árából végigjár néhány tanfolyamot az egyetem után.
  • NFP
    #10
    A cég nem is fog téged saját költségén kitanítani. Azt neked kell fizetni.
    Állandóan indulnak céges tanfolyamok.
    Exchange rendszergazda tanfolyam úgy 300 ezer forint körül lehet.
  • b10
    #9
    grobs:

    hogy lesz akkor diplomásból szakember ? Én még nem láttam olyan hirdetést, hogy "frissen végzett diplomásokat felvennénk Exchange rendszergazdának, akik hajlandóak lennének kitanulni a szakmát."

    Akik értik a szakmát, az a szerencsések egy kis rétege, talán ezer ember van ilyen az országban, ha rájuk gondolt a cikk, akkor meg semmi értelme nem volt ezt a cikket megirni, mert ezt idáig is tudtuk.
  • NFP
    #8
    Aki nem egyetemet, hanem csak valami főiskolát végez, az különben nem diplomás, hanem max. okleveles.
  • NFP
    #7
    ott a pont.
    informatikus diplomás még nem szakember.
    ahhoz céges tanfolyamra kell menni.
    egy állami egyetem még jó hogy nem helyettesít minden céges tanfolyamot.
    vicces is lenne. lenne is 10 év egy diploma a mostani 5 helyett :)
  • NFP
    #6
    Nem akarok személyeskedni, de ha Te nem találsz munkát, attól még nem biztos, hogy a rendszerben van a hiba.
    Az informatikus SZAKemberekből bizony kevés van. Szakbarbárokból sok :)
  • grobs
    #5
    Akikrol te irsz azok nem szakemberek, hanem diplomasok akik valahogy elvegeznek egy egyetemet/foiskolat. A cikkben olyan emberekrol van szo akik ertik a szakmajukat.
  • b10
    #4
    Ezt a kamu dumát, hogy kevés informatikai szakember van magyarországon, és több kéne... Évente több tízezer informatikust képeznek a főiskolák/egyetemek, miközben a jobline és egyéb munka hirdető oldalakon évi kb. 1000 informatikus állást hirdetnek meg. Így még a maradék több ezer frissen végzett hallgató se talál munkát. Akkor meg minek kell hazudni a cikkben ?

    Amilyen álláslehetőségek az átlagember (nincs kapcsolata) számára elérhető, ott az esetek 85-90%-ában, tapasztalt, több különböző rendszerhez értő szakembereket keresnek. Ugyanmár mondja el nekem valaki, hogy melyik főiskolán/egyetemen van olyan tanóra, ahol a Microsoft SQL vagy Exchange szerver, esetleg az SAP használatát oktatnák, hogy mikor kijövünk az egyetemről / főiskoláról, akkor el tudjuk helyezkedni ?! Ahol én tanulok, ott is ahelyett hogy Exchange rendszergazdát vagy AIX szakértő rendszergazdát képeznének belőlünk, ahelyett marketinggel, műszaki rajzzal, meg rendszerszervezéssel tömik a fejünket, semmi konkrét rendszert nem tanulunk.

    Úgyhogy a kedves cikkíró ne ferdítsen, még így is túl sok informatikus van Magyarországon, és nagyon kevesenek van esélye arra, hogy ismerőse "benyomja" valami jó állásba, esetleg kezdőként olyan szerencséje legyen, hogy a multinál dolgozó rendszergazda vagy egyéb területen szakértő mérnök maga mellé vegye, és kioktassal úgy, hogy több területen is szakértő legyen.
  • Kain
    #3
    Hülye németek.
  • Munch
    #2
    Én mennék oda dolgozni szivesen. Kár hogy még nem spréhelem a dojcs-t. :-/
  • Axon
    #1
    85 ezer euró 1 évre?
    Nálunk nyugdíjig keres annyit :-)