125
  • Nielx
    #85
    Ez mind szép de a lényeg, hogy folyton változó spirális pályán mozgó forgó töltések miatt alakulhat ki olyan jelenség ahol nem érvényes az EMT.
  • turul16
    #84
    "Nagyjából úgy tudnám elmondani, hogy olyan erőterekben, ahol spirális állandóan változó sebességű mozgás van. pl töltések spirál és forgó mozgása, változó sebességgel. A lényeg, hogy semmilyen állandó sem lehet a mozgásban. Ilyenkor az energia sem állandó. Ez matematikailag is levezethető, bár ehhez nem értek, nem vagyok matematikus, de elutasítják, mert ellentmond az EMT-nek."

    Szinkroton-sugárzás elektron körpályán mozog, és energiát viszít amelyet röntgen sugárzás formályában kisugároz. Ezzel játszanak pl. itt:
    ESRF (Fékezési sugárzás.., változó sebbeségű töltött részecske)

    "Érdekes pl. hogy beszélünk mozgó töltésekről pl mágneses térben(Lorenz erő stb), de ezek mindig egyenes vonalú mozgások. Furcsa, hogy a forgó mozgásról szó sem esik, nem vizsgálják, pedig érdekes effektusokat produkálhat."
    Maxwell egyenletek nem csak egyenes vonalú mozgásra érvényesek, teljesen jók spirálra is.
    Csak győzd kiszámolni, hogyan lesz röntgen sugárzás az elektron, pl. "spirális" mozgásábol.. (ha jol emlékszem ki lehet, de nem elég hosszú számítás)

    És a "fura" mozgások abszolult nem ismeretlenek a fizika számára. káoszelmélet
  • Nielx
    #83
    Bocs ez nem sikerült.
    így:
    http://www.tesla.hu/moray/edition5/kiadas5.doc
  • Nielx
    #82
    <a href="http://www.tesla.hu/moray/edition5/kiadas5.doc">http://www.tesla.hu/moray/edition5/kiadas5.doc</a>
  • Nielx
    #81
    A feltalálók a következők voltak: Henry Moray, Stanley Mayer, Lester Hendershot.
    A legrészletesebb leírások talán Moray találmányáról vannak. Ez egy kis doboz volt egy antennával és földeléssel, mely akár több ezer watt teljesítményt is leadott, gyakorlatilag korlátlan ideig, és bárhol működött ahová elvitték. Sok embernek sokszor bemutatta e készüléket, meg is vizsgálták, és hitelesnek találták. Ezt ajánlom elolvasásra akit érdekel: http://www.tesla.hu/moray/edition5/kiadas5.doc
    Tartalmazza levelezéseket is a szemtanúk között. Valószínüleg Tesla szerkezete is hasonló elven működhetett. Hogy hol nem érvényes az energiamegmaradás? Nagyjából úgy tudnám elmondani, hogy olyan erőterekben, ahol spirális állandóan változó sebességű mozgás van. pl töltések spirál és forgó mozgása, változó sebességgel. A lényeg, hogy semmilyen állandó sem lehet a mozgásban. Ilyenkor az energia sem állandó. Ez matematikailag is levezethető, bár ehhez nem értek, nem vagyok matematikus, de elutasítják, mert ellentmond az EMT-nek. Érdekes pl. hogy beszélünk mozgó töltésekről pl mágneses térben(Lorenz erő stb), de ezek mindig egyenes vonalú mozgások. Furcsa, hogy a forgó mozgásról szó sem esik, nem vizsgálják, pedig érdekes effektusokat produkálhat. Főleg ha spirál pályán, változó sebességgel halad és közben forog. Teljesen ismeretlen terület a fizika számára.
  • Tiberius B
    #80
    A vége az érdekes, tudtommal Tesla sem csinált semmiből E-t termelő gépet, mindösze a vezeték nélküli E-átvitelben munkálkodott, és állítólagos gépe is ez alapján működött volna, asszem volt vmi olyasmi elképzelése, hogy a bolygón nagy erőművekben termelnénk az EM E-t és azt aztán szétszórnánk a bolygón mindenki számára bárhol hozzáférhetővé téve azt a megfelelő eszközökkel.
  • Dj Faustus #79

  • turul16
    #78
    wiki tudja az ürükmozgók történetét itt vannak tudósaid is , és még néhany találmány leírás is van rajta pl. : Water fuel cell
  • turul16
    #77
    "Ilyen szerkezeteket Teslán kívül pl Mayer, Moray, Hendershot is készített." Ők kik? Nincs teljes nevük ? Nevük nem csak Egelynél létezik ?
    Elmondanád hol nem érvényes EMT? "jelenség lényegét"
    Hogy hagytad, magad megyözni kisérleti bizonyíték nélkül? Ki/mi győzött meg?
  • Nielx
    #76
    Ilyen szerkezeteket Teslán kívül pl Mayer, Moray, Hendershot is készített. Egyébként az effektus lényege Egely György Tiltott találmányok c. könyvében elég jól le van írva. Számos példát is említ. És mielőtt rámsütnétek nem vagyok Egely hívő, sok állításával nem értek egyet, és nem is ő győzött meg az ingyenenergiát adó gépek létezéséről. Viszont a jelenség lényegét jól leírja, hogy hol nem érvényes az energiamegmaradás.
  • turul16
    #75
    Ez előző üzenet címzetje: Nielx lett volna.
    Porszem került az egérbe biztosan!
  • turul16
    #74
    "És ha már a hitnél tartunk, csak azért mert sokkal több ember hisz az energiamegmaradás általánosított törvényében, még nem biztos hogy az igaz."
    Ez helyes meglátás. (De azt nem jelenti, hogy hamis a törvény)

    "Tehát az energiamegmaradást OK NÉLKÜL általánosították."
    Nincs elenpélda. pl. egyszer volt, de akkor felfedezték a neutrínót és aztán az energimegmarádás ujra OKé -lett. (egy ilyen irást linkeltem) Milyen lehangoltak lehettek addig az energia megmaradás hívők... :) (Mellesleg a tudósok jelentős része ,még örülhetne is, ha borul, mert lenne akkor ujra sok izgalmas melójuk :) )
  • Dj Faustus #73
    "ilyen szerkezeteket is csináltak már sokan"
    Kik csináltak ÉRTÉKELHETŐ eredményket produkáló szerkezeteket?
    Kérlek releváns forással együtt sorolj fel ilyeneket!
    Ellenkező esetben e kijelentésed hiteltelen.

    "Tehát az energiamegmaradást OK NÉLKÜL általánosították."
    Kisérleti megfigyelések...

    "Mire a fejlődés megfelelő szintr ért, több feltaláló rájött mijen körülmények között nem teljesül az energiamegmaradás"
    Milyen körülmények között? Kérlek mondj néhány releváns példát!
  • Nielx
    #72
    "Mint ebből a példából is látszik, a pontatlan, tényeket hanyagoló, hallomásra építő, nem-releváns forrásokat felvonultató állítások inkább közröhej tárgyává avanzsálnak, mint értékelhető dologgá."
    Igazad van. Az örökmozgó és szabadenergiát termelő eszközök pont ezért hiteltelenek és utasítják el őket. Holott az effektus létezik(az energia nem mindíg állandó), és ilyen szerkezeteket is csináltak már sokan. És ha már a hitnél tartunk, csak azért mert sokkal több ember hisz az energiamegmaradás általánosított törvényében, még nem biztos hogy az igaz. És az a legszomorúbb hogy a tudósok esetében is csak hitről beszélhetünk mert nem tudják bizonyítani. Ugyanis örökmozgóknak és energiatermelő, önfenttartó gépeknek a gondolatától is elzárkóznak, nemhogy megvizsgálnák őket.
    Ne feledjük, hogy az energiamegmardás törvénye vagy elve bizonyos szinten már többszáz éve elfogadott. De még úgy 150 évvel ezelőtt sem volt olyan fejlett a tudomány és a technika, hogy ezt minden körülmények között megvizsgálják és igazolják. Tehát az energiamegmaradást OK NÉLKÜL általánosították. Mire a fejlődés megfelelő szintr ért, több feltaláló rájött mijen körülmények között nem teljesül az energiamegmaradás, de ekkor már sajnos túl erős dogmává vált ez a tétel és ellehetetlenítették ezeket a feltalálókat találmányaikkal együtt.
  • toto66
    #71
    A hívő embereknek a hitük tárgya teljesen valóság, még ha a világ összes tudósa is cáfolja!
  • Dj Faustus #70
    Én pedig állítom hogy a tehenek képesek a repülésre.
    Hogy mire alapozom az állításom? Hát egy kiskunbödögei 80 éves enyhén vörös orrú bácsikától, aki egész életében tehenekkel foglalkozott (4 éves kora óta)!
    Több ízben is látott teheneket maguktól repülni, évente legalább egyszer.
    Sőt! Egész kiskunbödögén a lakosok 75% tapasztalt már hasonló anomáliákat, és Garabonciás Kiss Sámuel Oszkár állatorvos is igazolta ezt.
    Ebből következik, hogy a tehenek tudnak repülni.

    Mint ebből a példából is látszik, a pontatlan, tényeket hanyagoló, hallomásra építő, nem-releváns forrásokat felvonultató állítások inkább közröhej tárgyává avanzsálnak, mint értékelhető dologgá.
  • turul16
    #69
    Mire alapozod az állításodat ?
    Te max. olvashattál/hallhatál róla.. szerintem.
    Akkor mégis mire ? Mivel erősebb ez az állítás, mint bármely szekta állítása..
    A tudósok mérésekre alapozzák ill. igazolják az állításaikat te mivel ?
  • Nielx
    #68
    "Mondj ilyenre szakszerű, releváns (több egyetem, kutatólaboratórium által tesztelt) példát."
    Erről hadoválok már mióta, hogy ilyen nincs mert a hivatalos tudomány NEM hajlandó foglalkozni még a gondolatával sem az ilyen dolgoknak. Azt meg elég nagyarcúság kilyelenteni hogy a természetről már mindent a világon tudunk és már nem érhet váratlan felfedezés. A valóság sok lehetőséget ad még az energiatermelésre. És az energiamegmaradás sérülhet, nemcsak kvantumfizikai szinten hanem "normál" környezetben is.
    Egyébként nem tudom milyen az az univerzum rezgése, lehet teljesen másféle rezgés, lehet nem is rezgés, csak Tesla hívta így a dolgot. De a lényeg hogy működik.
  • turul16
    #67
    energia megmaradás
    "A határozatlansági elvet nem szabad összekeverni az energiamegmaradás sérülésével, ahogy laikusok és filozófusok gyakran teszik."
  • Epikurosz
    #66
    Mégis hol nem érvényes az E-megmaradás elve?
  • turul16
    #65
    Talán pont erröl beszéltem!
    "A Kvantum fizika is csak picit tudott belerondítani, de a szerint sem lehet semiböl jóféle energiaforást csinálni."

    "Tipikus felépítésük van bennük 2-3 tényleges fizika tétel, ill. egy félre fogalmazva aztán ésküdözés mindenre hogy ugy van . (Természetesen a kumu résznél feltűnően sok szak szó)"

    Nem vagyok benne biztos, hogy tényleg csináltak ilyesmit kisérletileg.
    Világ keletkezése

    Nagyábol ilyesmik a valós része a dolognak. Ezeket szövik bele azokba a baromságokba, amikböl ilyesmit szednek az emberek aztán ebböl jönnek a "találmányok".

    Természettudomány a valóság megismerésében

    Határozatlansági relációk --ezel kapcsolatban szokták azt mondani, hogy az energia megmaradás rövid ideig sérülhet.. De az nem jelent igyen energiát neked!
  • Dj Faustus #64
    "És több feltaláló is csinált ilyen gépet. Vizsgálóbizottságok is megvizsgálták sok esetben ezeket a gépeket. "
    Mondj ilyenre szakszerű, releváns (több egyetem, kutatólaboratórium által tesztelt) példát.

    "Igen. Pontosabban nem a semmiből, az univerzum rezgéseiként emlegette, ami mindenhol jelen van."
    Milyen rezgés? Elektromágneses? Kozmikus? Kinetikus?

    "de lehet olyan speciális körülményeket létrhozni ahol már nem érvényes az energiamegmaradás törvénye"
    Ha van, az nem a "normál" környezetünk, hanem kvantum, vagy relatív környezetben. De ez túlzottan messze áll a "normál" környezettől.
  • Nielx
    #63
    persze az energiamegmaradás nem hülyeség úgy ahogy van, csak vannak speciális esetek, amikor nem érvényes. Ezt ki lehet használni, ahogy már sokan tették.
  • Dj Faustus #62
    Elem nélkül működő rádióvevő
    Forrás: Siegfried Wirsum ismeretlen című könyve alapján
  • Nielx
    #61
    Csakmert ez az energiamegmaradás törvénye(dogmája) miatt lehetetlen, ezért nem is vizsgálódnak ilyen irányban.
  • Nielx
    #60
    "Ja a Tesla-féle semmiből energiát létrehozó-gépek..."
    Igen. Pontosabban nem a semmiből, az univerzum rezgéseiként emlegette, ami mindenhol jelen van. És több feltaláló is csinált ilyen gépet. Vizsgálóbizottságok is megvizsgálták sok esetben ezeket a gépeket. Egyébként nagyon nehéz de lehet olyan speciális körülményeket létrhozni ahol már nem érvényes az energiamegmaradás törvénye. Több találmány ezt használja ki.
  • turul16
    #59
    A legenda az elveszlett, feljegyzésekröl és titkos találmányokról. Ha megtaláljátok küldjétek el, és megépítem, ha tetszik :)

    Hát energia van mindenütt :) , a "térben", de az nem azt jelenti, hogy sok kinyerhető energia mindenütt!

    Rádió PL. kurva jol kinyeri az energiát a térböl :)
    Van olyan rádió ami elem nélkül megy! (Ált. Középhullámú AM, csak egy 4kohm fejhalgató egy forgó-kondi, egy dióda, egy tekercs, és némi antenna kell hozzá)
  • Dj Faustus #58
    "Az alternatív energiaforrás alatt nem a nap és a szélenergiára gondoltam hanem az "semmiből" energiát termelő gépekre."
    A köznyelvben alternatív energiaforrásként a nap (napelem, napkollektor, napkohó, naptűzhely, napkémény, stb...), szél, víz (vízerőmű, vízimalom, árapály-erőmű), geotermikus, biomassza (fa, energiafű, energianád, bioetanol, biodizel, stb), és az egyéb bizonyítható elveken alapuló, leginkább fosszilis energiahordozóktól távol álló energiaforrásokat említik.

    "Betig rentgeteg feltaláló csinált már ilyet, és bizonyította az effektus létezését: "
    Ja a Tesla-féle semmiből energiát létrehozó-gépek...

    Csak az a baj, hogy ezek is olyan városi legendák, mint amikor James Watt-ról azt állították, hogy kisgyerekként szívesen nézegette a teafőző táncoló fedelét - innen találta fel a gőzgépet (és ez meg is jelent egy nők számára készített kiadványban) - pedig csak Watt nagynénje találta ki az egészet.
    Forrás: Greguss Ferenc: Élhetetlen feltalálók, halhatatlan találmányok, Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest, 1985
  • Tiberius B
    #57
    a semmi az nem tudjuk mi
    pl. asszem a Tesla-féle "semmiből energia-motor" úgyg műxött, hogy a mindenütt levő EM valamit, másnéven: térenergiát (vagy mifenét) használt
    Fene tudja, lehet igaz sem volt
  • turul16
    #56
    Hány olyan tervet és elképzelést, találjak ki neked amiröl elhiszed, hogy ~örökmözgó ? Táláltam ki olyan baromságokat miröl a gyakran fizikus halgatók sem tudták megmondni (első ránézésre!), miért nem ~örökmozgó (én persze tudtam, hisz én találtam ki:) ).
    Az energia megmaradás törvénye, nagyon erős. A Kvantum fizika is csak picit tudott belerondítani, de a szerint sem lehet semiböl jóféle energiaforást csinálni.
    Olyan elvek-ben,törvényekben kéne (sulyós) hibának lennia hozzá, ami kelett a számítógéptől az ürszondák megalkotásához. (Máskép müködnének ezek az eszközök is, ha más törvények lennének)

    Én szoktam olvasni ilyen cikkeket, ha ép elfogytak a jó viccek a neten.
    Tipikus felépítésük van bennük 2-3 tényleges fizika tétel, ill. egy félre fogalmazva aztán ésküdözés mindenre hogy ugy van . (Természetesen a kumu résznél feltűnően sok szak szó)
    Egy ilyen találmány leírása, semmit mondó az alápján egy rosz kertilocsóló vagy elcseszett űrhajó is lehetne. Titkos adalék persze mindig titkos. Néha még lehet rendelni is ilyen baromságokat, vagy adakozni a jó cél érdekében...

    Mellesleg, Mi a "semmi" ? (csak költő kérdés :))

    De, ha mégis tudsz, megcáfolhatatlan (ahol pl. nincs titkolt rész) cikröl, akkor kérlek linkeld be. (Siess! Nehogy az olajosok töröljék..)
  • Epikurosz
    #55
    Igen. Pld. a Saab BioPower hibrid (elektromos is) 85%-ban bioetanollal +15% benzinnel megy, és végsebessége 225 km/h!!!

    Van benne légkondi is, amúgy. ;-)

    Csak nagyon drága, 11 milla.
  • Tiberius B
    #54
    Vagy nem a semmiből jön az energia!
  • BiroAndras
    #53
    "Az olaj- és autóipar pénzemberek kezében van, akik minnél kisebb befektetéssel minnél többet akarnak keresni, arányaiban is és értékben is."

    Igen. De nincsennek odaragasztva az olajhoz. Különösen az autóipar, ék már inkább szabadulnának az olajtól, mert amiatt drága az autók üzemeltetés, és a környezetszennyezés miatt is neheztelnek rájuk.

    "Az olajon, ill. ezen alapuló meghajtáson még jó ideig lehet sokkal többet keresni, mint akár tömegtermelt alternatív meghajtási módokkal. És ez addig nem változik, amíg a profitábilitás nem egyenlítődik ki."

    Miért lehet többet keresni az olajjal? Csak azért mert most épp mindenki azt használja. De ez csak az olajiparnak jó, senki másnak, úgyhogy keresik is szépen a megoldást. A nagyobb autógyárak már 10-20 éve fejlesztik az alternatív cuccokat, és néhány már most sorozatgyártásban van. A kormányok is támogatják ezeket valamennyire (egyensúlyoznak az olajipar és a környezetvédők érdekei közt).
  • BiroAndras
    #52
    "Az alternatív energiaforrás alatt nem a nap és a szélenergiára gondoltam hanem az "semmiből" energiát termelő gépekre. Ezekkel szemben tényleg elfogultak az emberek, de ami még rosszabb a tudósok is."

    A tudósok nem elfogultak, hanem értenek hozzá, és tudják, hogy az nem úgy megy.

    "Betig rentgeteg feltaláló csinált már ilyet, és bizonyította az effektus létezését: Az energia nem mindíg állandó."

    Ha messziről nézed őket, akkor igen. És aki hinni akar, annek ez elég is. De ha picit jobban utánnajársz, és esetleg van némi képzettséged is hozzá, akkor hamar rájössz, hogy ezek egyszerűen nem működnek, vagy egy ismert jelenséget adnak el újnak.
  • Nielx
    #51
    Az alternatív energiaforrás alatt nem a nap és a szélenergiára gondoltam hanem az "semmiből" energiát termelő gépekre. Ezekkel szemben tényleg elfogultak az emberek, de ami még rosszabb a tudósok is. Betig rentgeteg feltaláló csinált már ilyet, és bizonyította az effektus létezését: Az energia nem mindíg állandó. Csak az a baj hogy ezt egyfajta misztikus légör övezi, ezért nem foglalkoznak vele, holott létező jelenség. Csak sok feltaláló aki nem tudott ilyen szerkezetet létrehozni, lejáratta az amúgy valós jelenséget.
  • toto66
    #50
    "Igen szkeptikusnak lenni a legkönnyebb."
    Én nem vagyok szkeptikus az alternatív energihordozókkal kapcsolatban, csak úgy gondolom a megfelelő energia forrást a megfelelő helyen és módon kell felhasználni (ebben benne van a költséghatékonyság is). "Kishazánkban" nincs nagy haszna jelenleg a napkollektoroknak, szélerőműveknek, nem azért mert kevés van, ilyen a természeti adottságunk. A környezetet egyébként minden, még az alternatív energiatermelés is terheli valamilyen formában. A környezeti hatásokat össze kell vetni a gazdságossággal úgy kell kialakítani egy olyan egyensújt ami fenntartható. A megújuló energiaforrásokat kell előtérbe helyezni, az energiatakarékos megoldásokat kell alkalmazni. Jelenleg a mezőgazdaság haldoklik, volt olyan délamerikai ország ahol a cukornádból készült cukor eladhatatlansága miatt, üzemanyagként használt alkoholt készítettek ami az egész ország gazdaságát megmentette a csődtől!Több növény is alkalmas arra, hogy energiát nyerjünk belőle, leg egyszerűbb az eltüzelés ( a szalmát a tarlón égetik el manapság) de Alkohol és bió-diesel is készithető némelyekből. A szerves hulladékokból metán nyerhető. Ha csak 10%-ra növeljük ezek arányát az összfelhasználásban, már 10%-al kevesebb Kőolajzsármazék elégetését jelenti!

    A cikkel kapcsolatban sajnos szkeptikus vagyok.
  • Dj Faustus #49
    "Igen szkeptikusnak lenni a legkönnyebb."
    Birkamód elhinni bármit még könnyebb. Csalók, lánclevelek, számítógépes vírusok, nyereményjátékok, kuruzslók - mind ezen az elven működnek.

    "Legtöbben azok is, ezért nem halad a tudomány úgy ahogy kéne."
    Nem a szkepticizmus miatt nem halad, az elkényelmesedés miatt. Amíg olcsón hozzáférhető az olaj, a gáz, addig kit érdekel az alternatíva? Ha majd meg kell húzni a derékszíjat, akkor nagyobb kereslet lesz iránta.

    "egyszerűen elfogultak az emberek az alternatív energiatermeléssel kapcsolatban."
    Nem az elfogultsággal van gond. Egyrészt mint írtam kényelmesebb, másrészt nem hajlandóak olyanra átváltani ami nem stabilan biztonságos (például függ az időjárástól), és rövidtávon megtérül (lásd egy milliós nagyságrendű napkollektorral felépített lakásfűtő rendszer nem térül meg rövid távon). Harmadrészt beszáll az egészbe a pénz is.

    Nem azt mondom, hogy az alternatív energiaforrásoknak nincs létjogosultsága - csak hogy a realitások talaján kellene mozogni.
  • turul16
    #48
    Hideg Fuziórol vélemény..

    Alternatív energia termelés ...
    Nem hinném, hogy tul sok olyan müködő energia termelő megoldás van amiröl nem hallottam. A megoldások léteznek , alkalmazni kéne a meglévő (ismert) technológiákat okosan, hogy olcsób és tisztább legyen az energia ipar...

    Az olaj cégek (és testvéreik), meg akkor fognak váltani másra amikor másbol nagyobb lesz a haszon.. Ha, lenne olyan "alternatív" cucc amivel egyikük jobban megszedhetné magát, ha elkezdi terjeszteni akkor terjesztené..
  • Nielx
    #47
    Igen szkeptikusnak lenni a legkönnyebb. Legtöbben azok is, ezért nem halad a tudomány úgy ahogy kéne. Nincs itt semmi összeesküvés, egyszerűen elfogultak az emberek az alternatív energiatermeléssel kapcsolatban.
  • Dj Faustus #46
    "Ha már úgyis üzemanyagokról van szó: Na-S akkumulátor.
    95% körüli hatásfok, nagy energiasűrűség, hosszú élettartam, olcsó előállítás."

    ...magas működési hőmérséklet.
    "However, the operating temperature of 300 to 350 °C and the highly corrosive nature of sodium make it suitable only for large-scale non-mobile applications."
    Forrás: Wikipedia
    Szóval jó lenne, csak még ez sem az igazi.

    "De használhatnák a hidegfúziót is energianyerésre"
    Zseni-Teslás, vízenergia-alapítványos, Egelys, perpetum mobiles, összeesküvés elméletes, sci-fis dolgoktól ments meg Uram minket! Szkeptikusak vagyunk minden kuruzslóval szemben...

    "Igen kellenek akkumulátorok, de közel sem annyi, és akkora teljesítményű mint ha tisztán elektromos hajtásra használnák!"
    "A víz bontásához több energia kell mint amit a hidrogén elégetésével nyerhetünk, mert ha a veszteségeket nem is számoljuk (vannak) akkor is a víz molekula kötési energiája ugyan annyi mind két esetben, csak égéskor az oxigén és a hidrogén molekulák kötését fel kell bontani, amihez plusz energia kell. (a vízbontás után ugyan a keletkező molekulák adnak le energiát, de hogy hasznosítod?)
    Ezért a helyszíni vízbontás mindenképp elvethető."