705
  • Morden23
    #385
    Nem is szándékoztam kivesézni a témát, ez afféle filozófiai kérdés akart lenni, de nem sikerült annyira drámaira, mint ahogy terveztem:(
    Az írott szó átka:)

  • Mayorpapa
    #384
    A vasárnapi keresztyénekkel nekem is bajom van. a gyülekezetünkbe járók 3/4-e hétköznap lop, csal, hazudik. Teljesen feleslegesen vannak a templomban, úgysem tartják meg, amit hallottak. kevés az igazán hiteles keresztyén, és ezért tartunk itt.
  • stremix
    #383
    Mire eljut egy ember oda (születésétől kezdve), hogy istennek tetsző legyen, addig ezrével elkövet hibákat. Ha úgy születnénk, hogy tudnánk, miért vagyunk itt akkor lenne fair. Így csak szivatás és meg kell elégednem a "saját világnézetemmel". Merthogy teljesen más lennék ha a szomszédban születtem volna, pár méterrel arrébb.
  • Mayorpapa
    #382
    Hát, asszem ez a fórum most lett igazán kevés ahhoz, hogy mi ezt megbeszéljük. Ehhez már személyes beszélgetés kellene. Javaslom, keress fel egy megbízható, hiteles lelkészt, vagy keresztyént, és beszélgess el vele. Sztem nem fog elküldeni. Az eredendő bűn kérdése olyan kérdés, amit itt lehetetlenség kibeszélni. Ez megint olyan kérdés, hogy vagy elfogadod, vagy nem. Ádámtó és Évától a bűnre való hajlandóságot örököljük. Tehát itt van bennünk a hajlam, amit az ördög szépen elő is hoz belőlünk. Rá hallgatunk, és nem Istenre, aki szintén "próbálja" előhozni belőlünk a jót, de nekünk a bűn édesebb, isten meg zavaró tényező csak.
  • Inquisitor
    #381
    Tételezzük fel, hogy van egy szolíd-szelíd ember, valami messzi kis szigeten. Mondjuk egy egyszerű halász. És tételezzük fel, hogy normális életet él, mert képes rá vagy mert ott csak úgy lehet élni (gy.k. másokra való utaltság?), viszont soha az életben nem hallott a Bibliáról.

    Akkor most nézzünk egy embert, aki kifelé megtartja az írást, eljár vasárnaponként az Istentiszteletre, stb. Ámde rosszakat gondol embertársairól, lélekben (és lehet nem csak lélekben) zsugoris, stb.

    Ha szavazni lehet a Manny és Pokol témában, én nem az utóbit küldeném a Mennybe :)

    Igazából rossz véleményem van a "Vasárnapi Keresztényekről", meg úgy általában azokról az emberekről, akik Bort isznak, de Vizet prédikálnak. Akik olyan nagyon hisznek, de cselekedeteik és gondolkodásuk se a vallásukkal, és (ez fontos) se a saját önképükkel nincs összhangban.
  • Morden23
    #380
    "Aki nem ismeri a múltat, annak megismétlésére van kárhoztatva"
  • Mayorpapa
    #379
    A Biblia fordítást a katolikus egyház nem támogatta, Lutherék indították el. A katolikusok féltek tőle, hogy ha majd olvassák az emberek, kiderül, hogy nincs benne egy kumma szó se arról, hogy a bűnbocsánatot pénzért is meg lehet venni.
    De könyörgöm: ma nem csak katolikus egyház van! És mondjuk az egyházat, úgy összességében nem a múlt alapján kéne megítélni, hanem megismerni mai keresztyén fiatalokat (vannak bőven!), és velük beszélgetni, és úgy kialakítani egy képet az egészről.
  • Morden23
    #378
    Tudod, pont ezért nem örülnék neki, ha lenne felettem egy "mindenható", és itt a mindenhatón van a hangsúly.
    Aki eldönti, hogy mi a jó. Az ő erkölcsei milyen lelken alapulnak? Egy mindenható lelken? Ha Isten erkölcsét kell betartanom, de én hozzá mérhetően még jelentéktelennek sem vagyok mondható, akkor hogyan foghatnám fel a jelentéktelennek sem mondható elmécskémmel ezeket az erkölcsöket?
    Akkor miért vagyunk itt a Földön? Hogy megtisztuljunk? Minek? Milyen bűntől? Az eredendőtől?

    Előbb azt írtad, hogy egy hiba miatt nem kéne sokakat elítélni (német-náci, egyház-keresztesháborúk)... akkor az én lelkem miért van elítélve Isten színe előtt Ádám és Éva bűne miatt?
  • Mayorpapa
    #377
    Válaszd az életet, az örök életet, amenybe jutást. Ja, hogy ehhez "normálisan" kellene élni? Hát ezt nem akarjátok. Tudatosan a rosszat, és ezzel a poklot válasszátok. Választhatod a jobbik részt is, de ennek feltétele van. Isten szuverén ebben.
  • Morden23
    #376
    De a kereszténység szerint, ha nem élek a keresztény eszméknek megfelelően, akkor van egy csak-oda jegyem a Pokolba. Ráadásul reinkarnáció neglizsé, úgyhogy valóban maradok. Hol a választás akkor?

    Egyszer írtak egy munkát arról, hogy szociológiailag elemezték a Biblia eszméit. Nem sokat olvastam belőle, ha érdekel, akkor majd igyekszem valahonnan összeszedni, asszem a Gale Tudományos Lexikonban is van valami forrás rá.
    Érdekes dolgokat írnak le benne. Pl. úgy gondolták, hogy a Biblia lefordítása és kiadása azért probléma (azon kívül, mert alig tudtak olvasni a népek), mert sok ember másképp értelmezné (lásd valdensek, bár ez jóval későbbi, Velencéből származó keresztény "oldalág"), és hirtelen elfelejtenének egyházi adót fizetni.
    A rabszolgák csöndesen dolgoztak, amíg azt hitték, hogy a földi élet csak egy átmeneti szakasz. "Nem rinyálok a sorsom miatt, hiszen 30-50 év, kinyiffanok, utána irány a paradicsom végtelenségig. A rabszolgatartó meg 30-50 évig jól él, de utána pokoltúra."
    Sok vizsgálat alátámasztja, hogy a (mára gyökeret vert)vallási tanítások jókora része egyfajta humánszabályozás volt.
    Mint manapság a "ne szívj füvet, mert herkás leszel".
    Azon már lehetne vitatkozni, hogy ez jó vagy rossz dolog.
  • Mayorpapa
    #375
    Az egyház SOHA nem adta fel a 7 napos teremtés elvét. nekem elhiheted, én benne élek az egyházban, olyannyira, hogy lelkész vagyok. Valótlanságot légyszaves ne állíts. Inkább tájékozódj.
  • Inquisitor
    #374
    Szerintem meg sokan összekeverik a "hit" szó értelmét a "hinni szeretnék valamiben" érzéssel.
  • Mayorpapa
    #373
    Tévedés, a köztük lévő vita több ezer éves. Valóban Ábrahám korában kezdődött, mert "elzavarta" a szolgálójától született fiát, aki ezt nem bírta lenyelni. Azóta tart a vita Ábrahám utódai és a szolga fiának utódai között.
  • Inquisitor
    #372
    Tanárom Dax azt mondotta volt, hogy kellőképen TÁJÉKOZATLAN tömegeknek bármit és annak ellenkezőjét is be lehet bizonyítani. Erről szól az összes idióta összeesküvés elmélet is.
  • Mayorpapa
    #371
    igen, megfogtad a lényeget: sztem se kell semmire magyarázat, ugyanis ez valóban hit kérdése. Vagy elhiszem, vagy nem. nekem nincs szükségem tárgyi bizonyítékokra, de van, akinek igen. Egyébként jól írtad korábban: van választási lehetőség. Isten pont ezért adott nekünk értelmet, és nem robotnak teremtett. Te dönthetsz, tiéd a választás lehetősége és felelőssége is.
  • Inquisitor
    #370
    "Mit gondolsz miért gyűlölik a muszlimok annyira a zsidókat?"
    A Muzulmánok nem egyenlőek az Arabokkal. A negyedik egyisten vallás (minek nevét szégyenszemre elfelejtettem!) gyakorlói is arabok, és ellentétben a másik három hasonló vallással ők tényleg be is tartják a tízparancsolatot!
    Az arabok meg azért nem szeretik a testvéreiket, mert Ábrahám fiai közül őket önkényesen kizárták, és mert a második világháború után egy bizonyos állam elég sok arab területet elrekvirált ...
  • winnie
    #369
    szerintem arra akart utalni, hogy ez a "nagy része" a tudósoknak eléggé hasrapacsi adat. vagy van forrás is?
  • bokonon
    #368
    Ekkora baromságot még a bigott keresztények sem szoktak mondani! Az egyház akkor adta fel a 7 napos teremtés-elméletet, amikor már általánossan elfogadottá vált az ősrobbanás elmélete. Az intelligens tervezettséget is akkor kaparták össze amikor egyre valószínűbbé vált Darwin elmélete.
  • stremix
    #367
    Hát jó lenne tudni a választ, mert sajnos nem valamelyik isten sz*rta el a gyerekkoromat, hanem hús-vér emberek, meg a genetika
  • Mayorpapa
    #366
    Te pedig igencsak tájékozatlan vagy, ezzel ezt árultad el. ugyan milyen tudományos szakfolyóiratot olvasol, talán a Pocornt, vagy a Blikket?
  • Inquisitor
    #365
    "... nagyon is valószínünek tartja, hogy a Bibliának igaza van."
    Ez igaz az összes szent könyvre, mert mindegyiknek igaza van a fontos dolgokban, egymást sosem cáfolták.
    A GOND az emberekkel van, akik direkt érdekből vagy az igazságtól való félelmükben elferdítik a fontos dolgokat. A mai keresztény egyházakanak szvsz pl. majdnem semmi köze ahhoz, amit egy Jézus nevű ember tanított ...
    A probléma az értelmezésben van, a felületes értelmezésben.
    (Például a Koránban leírt "törvények" értelmezésének 7 vagy több iskolája van, és sajnos jelenleg a két legerőszakosabb magyarázó iskola nézetei a legelterjedtebbek.)
    A szerencse, hogy vannak, akik nem elégednek meg azzal.
  • Morden23
    #364
    Az Ararát hegyen landolt, nem emlékszem, hogy hány méter magasan. A probléma csak az, hogy ha a világ összes jege elolvadna, akkor 800valahány méterrel emelkedne csöppnyi óceánjaink szintje. Magyarán, ha Noé hajója létezett, és ott landolt, akkor sárkányok vontatták, vagy csak simán repült. Esetleg alánőtt a hegy, de ez még viccnek is gyenge volt.

    Nem mentem bele részletesen, de sok ember hajlamos azt hinni, hogy ha egy hír az ő igazát támasztja alá, akkor az már azonnal igaz is. Ezért lát az ufóhívő minden hűholdban térhajtásos űrhajót, és egy vallásos ember is ezért lát minden csipkebokor tövében lángnyelveket. "Azt hiszed amit látsz" vagy "Azt látod, amit hiszel", válassz csak.

    Én sokkal inkább úgy tudom, hogy a Bibliát okozati viszonyban támaszották alá a kutatások. Pl. a Vörös-tenger szétválására valami abnormális árapály-jelenséget hoztak egyszer fel. Az özönvízre meg a Boszporusz-szakadást. Van mindenre legalább 20 elmélet, de inklább 200. Sem te, sem én nem vagyunk alkalmasak arra, hogy megmondjuk, melyik az igaz. Ellenben mindketten hihetünk abban, amiben akarunk.
    A Biblia állításai nem abszolútumok. Ellenben mindenre van magyarázat. MINDIG van magyarázat. Csak MÉG, esetleg MÁR nem tudjuk. Ha egy ősembernek öngyújtót mutatsz, azt hiszi, isten vagy.
  • Mayorpapa
    #363
    Sajnos benne van, barátom. saját szememmel láttam: minden zsidót és keresztyént irtani kell. Mit gondolsz miért gyűlölik a muszlimok annyira a zsidókat? Ez beléjük van oltva a szent könyvük alapján.
  • Mentoloshurkaka
    #362
    "A tudósok nagy része nem röhögi ki a Bibliát és istent, hanem nagyon is valószínünek tartja, hogy a Bibliának igaza van."

    LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!
    Évszázad poénja!
  • Inquisitor
    #361
    "Minek imádkozzam olyanért aki úgy tekint rám, mint az ember a kutyájára."
    Pedig ha erre a kérdésre megkapod a választ, akkor nagyon boldog és bölcs életed lészen. ;)
  • Inquisitor
    #360
    "a Koránban benne van hogy minden keresztyént és zsidót meg kell ölni! olvass csak bele"
    Nincs benne. És a Bibliába se volt, hogy a nem keresztényeket, meg az elhajlókat ki kell írtani vagy elégetni, vízbefojtani.
  • stremix
    #359
    Na ja. Minek imádkozzam olyanért aki úgy tekint rám, mint az ember a kutyájára. -Ha mindent úgy csinálsz, ahogy én akarom, akkor jó lesz neked! De marhára nem érdekel, hogy te mit is akarsz!
    Egyébként meg Carpe Diem!!! Ha nem választhatok akkor azért, ha igen akkor meg azért. Minek foglalkozzam a túlvilággal amíg itt vagyok. Nekem személy szerint nem szimpi, hogy azzal teljen az életem, hogy túlvilági személyekkel társalogjak, akiket legfeljebb csak elképzelni tudok.
    Úgyis jön a globális felmelegedés, az egy kicsit még előrehozhatja a találkozót
  • Inquisitor
    #358
    Asimov a Nemzetközi Humanista Szövetség (már ha ez a neve magyarul) vezetője volt, és mint a legtöbb humanista, ő is ateista volt.
  • Mayorpapa
    #357
    Isten létét nem kell bizonyítani. Nem is lehet. Noé bárkája létezett, tudományosan is bizonyított, hogy volt egy ilyen hajó. Az Ararát hegyén "landolt". Olvass kicsit jobban utánna. Én nem félek semmilyen kutatástól, mert eddig a kutatások mindig a Biblia igazát támasztották alá. A tudósok nagy része nem röhögi ki a Bibliát és istent, hanem nagyon is valószínünek tartja, hogy a Bibliának igaza van.
  • Mayorpapa
    #356
    Hú, ez megint egy olyan téma, ami messzire vezet. Én elítelem azokat, akik Isten nevében gyilkoltak meg másokat, legyen szó keresztesről vagy mohamedánról. (a Koránban benne van hogy minden keresztyént és zsidót meg kell ölni! olvass csak bele)
    Szégyenlem, hogy voltak olyanok, akik képesek voltak megölni valakit csak azért, mert nem akart Istenben hinni. De: ezért miért én bűnhődjek, alien47? semmi közöm hozzájuk. Ez a náci-német-zsidógyilkos szindróma. Ma is minden német náci egyesek szerint. Pedig nem az. Egy hülye miatt szenvednek mind a mai napig. Ez így jó szerinted?
  • stremix
    #355
    Én is erre gondoltam, de te jobban fogalmaztad meg. Aki pedig "az életében nem olvasta a saját szent könyveit" az úgy is mondhatnám, hogy rossz társaságba került és nem tud kitörni belőle akkor sem ha akarna. Mert az emberek ilyenek. Van egyfajta beilleszkedési hajlam, amit ha xy nem követ akkor száműzik, megégetik, istenkáromló lesz stb...
    Bár úgy látom, mostanság egyre többen vannak, akik azt merik mondani, hogy ez v az nem tetszik (ez nem a keleti vallásokra jellemző).
  • Morden23
    #354
    Akkor nálam elérte a célját, mert nem vagyok hajlandó elfogadni azt, hogy az életemet nem én irányítom...

    Tudod miért nem folynak gőzerővel a kutatások Isten létének bebizonyítására? Nem egészen azért, mert minden tudós kiröhögi a vallást...
    Pl. volt az a Noé bárkája ökörség. Nem attól félnek a nagy koponyák, hogy ha nem találnak semmit, akkor húdenagyonszomorú lesz mindenki.

    A nagy para az, hogy mi van, ha TALÁLNAK VALAMIT. Ha valahogyan bebizonyítanák Isten létét (most nem arra célzok, hogy van-e keresztszög Jézus vérével meg ilyenek), akkor gondolod, hogy az lenne a megváltás? Tömeghisztéria lenne abban a pillanatban, amikor beigazolódna, hogy az ember nem ura önmagának, hogy te csak egy figura vagy holmi deisztikus saktáblán. Őszintén megmondom, hogy szeretek egy olyan világban élni, ahol az emberek templomba járnak és imádkoznak, de gyűlölnék úgy élni benne, hogy TUDOM, hogy nincsen választásom.

    "...Amúgy egyszer azt mondta valaki:

    Nem hiszek egy "JÓ" Istenben, aki a neki nem tetsző cselekedeteket tevő embereket "örökre égni küldi a pokolba"! Elmebajos beszéd. Semmi közöm egy ilyen istenhez!..."
    Azt hiszem, Isaac Asimov volt, de nem esküszöm meg rá.
  • stremix
    #353
    Bizony, milyen igaz...
  • Inquisitor
    #352
    Igaz, de azoknak az embereknek a jussa, akik lusták a gondolkodásra és vagy utánanézni dolgoknak. Előreemésztett instant igazságokat képesek csak befogadni, különben szembe kéne nézniük az igazsággal, különös tekintettel azokkal a nem jó dolgokkal, amiket magukban találnának. Így marad a vak fanatikus hit összecsapott vallásmagyarázatokban.

    Nézd meg a muzulmán terroristákat! A Korán éppen úgy nem a gyilkolásra épít, mint a Biblia, még is mindkettő nevében gyilkolásztak sokat, de elnézve egy terroristát vagy egy keresztes "vitézt" komolyan az az érzésem, hogy az életében nem olvasta a saját szent könyveit.
  • alien47
    #351
    "nyomatékosan hívják fel a nézők figyelmét, hogy mindez csupán a képzelet műve"

    Igen es a szent inkvizicio is csak a kepzelet muve. Nem egettek meg egyetlen artatlan embert sem isten nevebe.

    Nem kinoztak halalra senkit mert nem hitt istenben hanem fakhoz es kovekhez imatkozott.

    Es nem ossztogattak bunbano cedulat sem hogy meg tobb penze legyen az egyhaznak.

    Szoval a biborosok, rabbik es egyeb meltosagok hallgassanak melyen mint a sir. Mert az o es elodeik lelken eleg sok szarad!!!!!
    Nem a filmet kellene bojkotalni hanem rendet rakni a sajat portajukon.

  • Inquisitor
    #350
    "Ehhez hozzájárul az is, hogy könyve elején Dan Brown azt állítja, hogy története valós tényeken alapul, azonban a mű jó pár olyan könyvet szült, melyben tételesen cáfolják a bestseller állításait."
    Nem csoda, egy ponyvától (ami nagyrészt egy félművelttségi téveszme gyűjtemény, másrészt "szakszavak" halmaza egymásradobálva) nem is várná el senki.

    Aki meg szmbológiáról akar olvasni érdemi, értelmes, és tehetséges íróktól, az olvasson mondjuk Umberto Eco-t. :)
  • Hoz_Hun
    #349
    Nem tudom nem tartottam a gyertyát, de ez nehéz kérdés, hisz az eredeti egyikből sem létezik már, hisz olyan régiek így mindenből más tollán átszűrt dolgokat kapunk. Ezért furcsálom, hogy lehet a sok régi közül egyértelműen megmondani, hogy ez a négy hiteles a többi 20 hamis. Ezt azok álítják akik az összeállításban részt vettek és nem tudhtunk az érdekeltségükről.

    Valószínüleg sosem tudjuk meg az igazságaot... hacsak.... hmmm, ha pl feltlálnánk a fénynél gyorsabb utazást, majd annyira eltávolodnánk a földtől, hogy az onna érkező képet megelőzzük és létezne bazi erős távcső akkor elméletileg, ismétlem elméletileg távcsővel végignézhetnénk az adott történelmi részt (hisz a fényt megelőzve egy olyan képet kapnánk, ami már réges régi eseményt tükröz). Egy biztos ha erre valaha is képesek leszünk az nem a mi időnkben lesz. legalábbis kicsi az esélye.
  • stremix
    #348
    Én a fanatikusokról beszéltem, akik nem látnak tovább az orruknál (és nem is akarnak).Akik érdeklődnek, kutatnak, esetleg tudományosan közelítik meg a kérdést azok a kivételek és ők kevesen vannak a fanatikusokhoz képest. De ugye kivételek mindig vannak.
  • Mayorpapa
    #347
    Ez az "évekkel korábban" egy kicsit sántít: Jézussal közel 3 évig voltak csak együtt a tanítványok, így Júdás is. És ki bizonyítja be, hogy pontosan mikor is kérte föl Jézus Júdást erre a hálátlan szerepre? Szó se volt ilyenről egy egy ál-irat, hazugság. ha akarjátok, még tételesen bebizonyítom kektek, hogy a mű tartalma hazugság és értelmetlen is egyben.
    Ami az ördögöt illeti: vajon téged Morden ki vesz rá arra, hogy bűnt kövess el? nem saját magad, hanem egy benned munkálkodó gonosz lélek, de mondhatnám úgyis, hogy a rossz éned. Ki jár jól azzal, hogy vétkezel? Ki megy tönkre benne? Te is, mert esetleg bűntudatod van, a barátnőd is, ha megtudja, szétmentek, mindenki sérül, fájdalom marad, ki játrt jól? Ki örül ennek? Ördög pajti elérte célját: ismét sérültek emberek, kiszolgáltatottá váltak. Hidd el: minden bűn az ördög malmára hajtja a vizet. Ő mozgat embereket, nem szabad lebecsülni, és kételkedni jelenlétében, ezzel magadat csapod be. És ő pont ezt akarja.
  • Inquisitor
    #346
    - A "rengeteg evangéliumot" azért hagyták ki a Bibliából, mert hamisságokat állítottak, olyasmiket, amik a TELJES Bibliával nem egyeztethetők össsze.

    Ez nyilvánvalóan önellentmondás, mert olyan (az Evangéliumok nélkül!), hogy Biblia (Újtestamentum) nem létezik. Ráadásul évszázadokon keresztül húzogattak, cenzúráztak belőle meg írtak át önkényesen részeket az aktuális érdekeknek megfelelően. :(