221
  • valamit
    #141
    az említett három tényezőt az emelkedő BKV ár, és hozzá kapcsolódó ellenőrzés, kapus rendszer, chipkártya mind mind szűrni fogja. (bliccelőket mindenképp, a hajléktalanok nagy része szintén bliccel, a zsebtolvajnak meg be kell ruháznia :) és a kissebb tömegben talán nehezebb dolga lesz)
  • BiroAndras
    #140
    "Dehogynem. A világ összes nagyvárosában így volt ez, hogy ha bővítettek egy utat, csak egy nagyon rövid ideig lett gyorsabb a forgalom. Aztán szépen odaáramlottak az autók máshonnal, illetve az ottlakók közül is még többen vettek autót. Ez persze előre látható volt, csak ugye egyesek nem hitték el. :)"

    Ahogy már lentebb mondták, az kb. ugyanaz, mint az orvostudomány fejlődése. Nyílván a jobb körülmények népességnövekedést okoznak. De a tapasztalat szerint nem a végtelenségig. A nyugati civilizáció már ott tart, hogy nem nő a népesség, sőt enyhén csökken.
    Persze nyílvánvaló, hogy az autó nem optimális városi közlekedési eszköz. Viszont még mindíg a leggyorsabb, és legkényelmesebb. Ki kéne találni egy minden szempontból jobb megoldást (persze nem könnyű).
  • tomo
    #139
    bliccelok rfid chip a bor ala, oszt egybol megvan ki fizetett es ki nem.
    ha nem fizettel, levonjak a fizetesedbol a buntetest. sot a berlet arat is igy eselyed sincs bliccelni.
  • Epikurosz
    #138
    OFF
    Felületes vagy. Én amikor legelőször matekkel kezdtem foglalkozni, annyira absztrakt, meg unalmas, meg idegesítő, meg érthetelen volt. Ahogy megtanultam az alapfogalmakat, már tudtam támaszkodni valamire, és egyre jobban kezdett izgatni a dolog. Ezt hívják egyébként a szellem öngerjesztő fejlődésének. Csak be kell indítani. :-))
    OFF
  • Epikurosz
    #137
    olyan ez, mint a légifolyósók. 2D-ben ment a dolog, de a számtechnek köszönhetően 3D-sek lettek ezek a folyósók. Mostanában már ennek a korlátai is feszegetődnek. Ha majd lesznek repülő autók, akkor megint kicsit fel leeht szusszanni, de félek, hogy addig ember is több lesz.
    A tömegközlekedésnek 3 akadálya van:
    - büdös hajléktalanok
    - c..ány zsebtolvajok
    - bliccelők

    Ha e hármat sikerülne kiküszöbölni, akkor többen használnák, és mindjárt nem lenne annyi dugó, hanem - Refr. - boldog, mosolygós emberek.
  • kukacos
    #136
    OFF
    Az olvasókkal semmi, a lap meg hát... én már megpróbáltam párszor végigolvasni, kitűnő olvasmány, de kizárólag öngyilkosjelölteknek. A harmadik oldal után mindenkinek világossá válik, hogy a világ sötét ármányok és összeesküvések egyetlen gigantikus happeningje (mármint ha tudsz olvasni a sorok között), politikai vezetésünk a létező legnagyobb balfékek és gazemberek gyülekezete és az ország minden létező mutatója lefelé konyul. Még az időjárásjelentésük is nemzethalált sugároz, talán egyedül a tévéműsor nem. Hát ha valakinek ez kell, csak tessék nyugodtan merengeni, majd jön a herceg hófehér paripán, aki megment minket.
    ON
  • BiroAndras
    #135
    "de egy átlagos fővárosi nem tud annyi pénzt elkölteni taxira, amennyibe egy autó kerül"

    Próbáltad már? Csak a munkábajárás minimum annyi lenne, mint egy nagy kocsi fenntartása mindenestől. Ha meg máshova is mész, akkor még sokkal több. A BKV meg lassú és nehézkes (nekem BKV(metró+villamos):40-50 perc, kocsi:15-25perc).
  • dez
    #134
    "de az autók száma véges"

    Ha megnézel pl. néhány amcsi nagyvárost, rá fogsz jönni, hogy ez nem így van.
    Egyszerűen ki lehetne számolni, hogy mennyi felület kellene ahhoz, ha pl. minden 100., 50., 20., stb. embernek van autója.
  • Epikurosz
    #133
    mondom, hogy mondasz valamit. Olyan ez, mint az orvostudomány: ha fejlődik, akkor demográfiailag robbanunk, és nő a nyomor. ha meg nem fejlődik, akkor sem jó. ördögi kör...
  • dez
    #132
    Az előny: többen érezhetik magukat büszke autótulajdonosnak. :)
  • dez
    #131
    Dehogynem. A világ összes nagyvárosában így volt ez, hogy ha bővítettek egy utat, csak egy nagyon rövid ideig lett gyorsabb a forgalom. Aztán szépen odaáramlottak az autók máshonnal, illetve az ottlakók közül is még többen vettek autót. Ez persze előre látható volt, csak ugye egyesek nem hitték el. :)
  • Epikurosz
    #130
    sztem nem.
    az optimalizálás nagyobb lenne, mint a forgalomnövekedés. persze, mondasz valamit, mármint, hogy a gázok (első?) törvényére hajazva, az autók is ki szeretnek tölteni minden rendelkezésre álló útfelületet, de az autók száma véges, így túl tudnál járni az eszükön. kevesebb dugó, kevesebb bosszankodás, vidám emberek...
  • BiroAndras
    #129
    "Mert a forgalom mindig annyi lesz, amennyi a max. áteresztőképesség. Ez ma már egy jól ismert alapigazság. Legalábbis tőlünk nyugatabbra."

    Gondolom nem csak körbe-körbe mászkálnának az autók, hogy betöltsék a helyeket, hanem valahonnan valahová valamilyen céllal mennének. Tehát valami előnye azért csak lenne, nem?
  • mrzool
    #128
    Szerintem az ilyenekre teljesen felesleges reagálni, nézd meg a nickjét. Nomen est omen.
  • Molnibalage
    #127
    "Fizika meg abszolúte nem egzakt tudományág, 5 évente dőlnek meg benne olyan elméletek, amikre egész a fizika egész ágai alapulnak."

    Igen? Pl.? Senkit sem halottam volna, hogy
    Newton tételeit valaki tagadná vagy Maxwell- töv. és hasonlókat...

    Gyerekek, akinek fingja sincs a mérnöki munkáról és a természettudományokról az ne nagyon irogasson ide baromságokat és tessék elfogadni, hogy a statisztika igenis komoly tudmományág és ennek köszönheti a létét a kvatumfizika és az a tetves számítógép amit netezésre használsz.
  • tomo
    #126
    de lehet hogy az is autoba ul , aki eddig nem tette, igy a dugo ugyanaddig tart.
  • Epikurosz
    #125
    deznek:

    A korszerűsítéssel nem az van, hogy 2x annyi szmog, mert 2x annyi autó, hanem a veszteglő, dugóba került kocsik 2x olyan gyorsabban haladnak, pld. az átmenő forgalom feleannyi idő alatt suhan át Pesten és Budán, ergo kevesebb szennyező anyagot lélegzünk be mi, ittlakók. Vágod?
  • Epikurosz
    #124
    Mi bajod a Magyar Nemzetet olvasókkal? Épp most tettem le. :-)
  • kukacos
    #123
    "ált. nem sűrűnlakott területeken vannak a kilövő állomások."

    Cape Canaveralről az Atlanti-óceán fölé lőnek ki mindent.

    "Most mi van akkor ha a plútót nem ismerjük meg jobban mint ahogy jelenleg ismerjük? Semmi. Ott lesz az 1000 év múlva is."

    Helyes! Inkább gyártsunk atomtengeralattjárókat ezerszer annyiért, mert annak megvan az a gyakorlati haszna, hogy milliókat lehet vele lemészárolni szempillantás alatt, nem igaz? Kedvenc pragmatikus és ősi sportunk úgyis a gyilkolászás, foglalkozzunk csak azzal, emeljük minél hatékonyabb szintre, és ne foglalkozzunk azzal, hogy mi van a kőbunkónkon túl.

    "ki a f.szt érdekel hogy mi van egy atomon belül?"

    Például a vegyipart. Meg a mérnököket. Azért ülhetsz most egy számítógép előtt, mert volt, akit nem csak a saját kis szűk élete érdekelt, mint téged. Ezért van most mit enned, és ezért nem haltál meg kétévesen gyerekbénulásban.

    "brazil esőerdőket meg az Amazonast se ismerjük rendesen, azok meg nem lesznek sehol se 20 év múlva"

    Ugyan már, meséld el, hol áll az őserdőkutatás, mit kellene erősíteni. Mi a bajod azzal, hogy eljutunk a Plutóra? A távolságokat furcsállod, az Amazonas itt van az orrod előtt, a Plutót meg nem látod? Tudod a harmadik szomszédod nevét? Száz méterre lakik. Marsi Anikót bezzeg biztos ismered.

    "arra nem érvényesül a nagy számok törvénye"

    A nagy számok törvénye érvényes. Mindig. Ha arra gondolsz, hogy kevés esemény nem tart az átlaghoz, annak sincs semmi köze az átlagra vonatkozó becslésekhez.

    "Statisztika - olyan számokat lehet gyártani amilyet akar az ember."

    Ez súlyos tévedés, a statisztika matematika. A tálalásával lehet manipulálni. Aki megnézi az eredeti adatokat, az pontosan tudja, mit jelentenek az ő interpretációjában.

    "Csernobil következtében ezrek, ha nem százezrek haltak meg, és még több ember vált valamilyen formában nyomorékká."

    Ezt gondolom statisztikákra alapozod...

    "Fizika meg abszolúte nem egzakt tudományág, 5 évente dőlnek meg benne olyan elméletek, amikre egész a fizika egész ágai alapulnak."

    Ez finoman szólva oltári nagy csacsiság.

    "ne fizikusok akarják megmagyarázni"

    Olvastad már fizikus véleményét, aki azt mondta, hogy radioaktív szemcse az egészséges? A radioaktivitás szerinted fizikai jelenség? Akkor hogy lehet, hogy mégis biológiai relevanciája van?

    Hát súlyos eset vagy. Gondolom Magyar Nemzetet olvasol napi betevő depressziónak, na meg valami jó kis összeesküvőset...
  • mrzool
    #122
    Az RTG-k általában fel vannak szerelve külön hőpajzzsal a biztonság érdekében - felteszem a mostani szondát is így építették.
  • Thrawn
    #121
    Visszatérve a szondához, esetleg fel lehetett volna szerelni hővédő pajzzsal és az embert szállító űrhajók hordozórakétáinak mintájára mentőegységgel, így sikertelen pályára állás esetén a mentőegység épségben biztonságos visszatérő pályára állíthatná, ahonnan szállhatna. Persze ez más tervezést igényel és így nagyon megnőnének a költségek.
  • Komolytalan
    #120
    Ezeket az izéket inkább nukleális elemnek hívják, mint erőműnek, mert alapvetően kicsik. Kritikus tömeg tuti nincs meg benne. Nem mind1 hogy hová esik vissza, de ált. nem sűrűnlakott területeken vannak a kilövő állomások.
    M0 meg csomó más példa elég sz.r, mert az hogy szondát küldenek a halál f.ára, egy se lakható, se semmi bolygóra az csak f.rok méret mutogatás a többi országgal szemben, meg egy-két begyepesedett tudóst lehet miatta fizetni éveken keresztül. Egy elkerülő körgyűrű meg minden városnak fontos, kiváltképpen a vízfej Budapestnek, amin minden főbb magyarországi útvonal átvezet. Most mi van akkor ha a plútót nem ismerjük meg jobban mint ahogy jelenleg ismerjük? Semmi. Ott lesz az 1000 év múlva is. M0 meg nincs - lehet látni a hatását. De pl brazil esőerdőket meg az Amazonast se ismerjük rendesen, azok meg nem lesznek sehol se 20 év múlva. Szóval lehetne inkább a földi dolgokkal foglalkozni, nem kib.szni rakás lóvét hülye részecskegyorsítókra (ki a f.szt érdekel hogy mi van egy atomon belül?), meg lövöldözni a szondákat fordítva bekötött kapcsolókkal a világűrbe.
    Amit a légierő mond, hogy 1:350, az persze csak duma. Az űrsiklókat se úgy tervezték, hogy 2004-re 1-2 kivételével lepotyogjon az összes. Lopakodót se lehet lelőni, bla-bla-bla. Amiből kevés van, arra nem érvényesül a nagy számok törvénye, és amíg nincs megfelelő mennyiségű tapasztalati adat, addig csak a közvélemény nyugtatására írnak teljesen hasraütésszerű számokat.
    Aki Csernobilról azt mondta, hogy alig emeli a háttérsugárzást, az biztos elhiszi azt is hogy lendületben az ország meg jó pályán mozog. Statisztika - olyan számokat lehet gyártani amilyet akar az ember. Csernobil következtében ezrek, ha nem százezrek haltak meg, és még több ember vált valamilyen formában nyomorékká.
    Fizika meg abszolúte nem egzakt tudományág, 5 évente dőlnek meg benne olyan elméletek, amikre egész a fizika egész ágai alapulnak. Ráadásul az ember működéséről semmit se tud a fizika, az inkább biológia, tehát ne fizikusok akarják megmagyarázni hogy egy ráadioaktív porszemcse a tüdőben az tök egészséges dolog.
  • Ironka
    #119
    Őrültek. Egyrész mennyi plusz fogyasztás, h 15 fokot csinálnak minden épületben, kocsiban. Másrész sztem az újabban használt HCFC-k, HFC-k ellenére is ekkora mennyiségben nem hinném, h jót tenne az ózonpajzsnak.
  • mrzed001
    #118
    Visszatérve a szonda veszélyességére: én támogatnám az orosz minta bevezetését, azaz az összes mérnök közelből nézze a fellövést és ne a bunkerből (ha robban elösször ők kapják meg a dózist), ezzel is pontosabb munkára és biztonságosabb kilövésre ösztökélve őket.
  • kukacos
    #117
    Hát igen :) Nyáron volt szerencsém eltölteni másfél hetet Chicagotól nem messze (ami még csak nem is dél), kint 35-38 fokos meleg, de a pulóvert a végén mégis vittem magammal, mert egyszerűen MINDEN épületen belül jégverem volt. Kabaré.
  • Ironka
    #116
    Az kéne pesten, amit Londonba is csinálnak. Dugódíj. Simán meg kéne lépni.
    http://www.lelegzet.hu/archivum/2003/06/2779.hpp
  • kukacos
    #115
    Azt mondtam, csak HA hozzászólsz :)

    Én is írtam, hogy nem az a bajom, hogy tüntetnek - valóban van nullától nagyobb kockázata a szondának - hanem hogy OTT tüntetnek. Ha tényleg átgondolták volna, mit kellene először megváltoztatni az országukban, akkor nem érnének rá ott ácsorogni, hanem mondjuk a közlekedési minisztérium előtt sátoroznának már vagy harminc éve.

    Persze lehet ott felhergelt visítozó háziasszonytól kezdve értelmes, vitakész, átgondolt biológushallgatóig akárki, aki hol itt, hol ott hallatja a szavát. Mindenesetre a cikkben említett "nagymamák a békéért" akciócsoport az első variációra utal. Ennek megfelelően úgy sejtem, nem pusztán azért vannak ott, mert átgondolták, hanem azért, mert Mary is megy és olyan szép új autója van és meg akarom nézni, úgyis sül a sütim az elektromos sütőben, na meg benne lehetek a tévében és egzotikus kelet-európai országok fórumain majd jól megvitatnak, és az olyan izgalmas. Sajnos általában ők a többség bármelyik "környezettudatos" tömegben.
  • mrzed001
    #114
    Jogállamban élünk:
    - ha nem engedi a körgyűrűt megépíteni az önkormányzat, akkor nem lesz
    - ha feljelentést tesznek ellene bugyuta indokkal, akkor szépen meg kell várni azt a 2-3 évet, amíg a bíróság ezt megtárgyalja és elutasítja
    Ez megy 10 éve.
  • Ironka
    #113
    És a légkondi jóval nagyobb környezetrombolást végez, mint a manapság használt összes plútónium. Ezt kéne megmondani a légkondicionáló népének (usákoknak).
  • mrzed001
    #112

    Plútó szonda ellen tüntet a Greenpeace.
    Az M0 ellen áskálódik régóta a Greenpeace (meg tsai)
    Mivel nem ott lakunk, és a szonda esetleges felrobbanása nem okozna nállunk semmilyen környezeti károsodást, így sztem arról nincs morális alapunk vitázni, hogy most NASA mennyire veszélyeztet ezzel a minket, és Greenpeace milyen okos és szépfiú hogy kiáll ez ellen.
    Viszont hogy mennyire "zseniális" a Greenpeace, azt meg lehet ítélni pl a magyar tagozatának tetteiből -> egy nevetséges szervezet nevettséges tiltakozása -> nevettségesek (pedig környezetvédőnek tartom magam, de ezek a festett zöldek szőkék :)))
  • Epikurosz
    #111
    Már készültem kikapcsolni a gépem, de ezt a ziccert nem hagyhatom ki. Ezt hallgassátok meg:

    Amikor a ruszkik anno elkezdték az űrhajók tesztelését, állatokat lőttek fel. Ha jól tudom az első Lejka kutya volt. Utána következtek a majmok.
    Szerintem mindenki jól járna, ha Demszkít erre a Plutóra induló űrszondára felültetnék. Mindent a tudományért! Ha a Plutón is kitöltene 4 mandátumot, rengeteg új ismerettel gazdagodna az emberiség. A rádióaktív anyag meg találkozna egy hiperaktív emberrel, így kapnánk egy hiperhajtóművet. Demszkí rulez!
  • dez
    #110
    Meg a gázmaszk divatbahozása: 2x akkora forgalom 2x akkora szmog.

    Amúgy maga az M0 tényleg nem lenne haszontalan, csak ésszerű nyomvonalon kell vezetni, nem egy kisváros közepén, stb. De itt nem csak erről volt szó.
  • bppity
    #109
    Ha akarták volna, megépítik a körgyűrűt. Pénz nem volt rá, nem pedig az ellenállás miatt vár már 10 évet.
    Ja a kamion nem embereket szállít. Talán ezt mondtam volna? Nem hiszem.
    Thrawn #101:
    igazad van. én is a körgyűrű mielőbbi megépítését támogatom. Sokszor megyek keresztül Pesten nyugatról keletre. Próbálom úgy intézni, hogy ne nappal legyek BP környékén. De nem úgy, hogy a pestiek márpedig itt akarják, és kész. Meg kell egyezni.
    A tüntetők meg ha ráérnek, tüntessenek. Miért is hír ez?
  • dez
    #108
    Azért ez nem annyira off: a különféle érdekek ütközéséről van szó.
  • Epikurosz
    #107
    OFF
    "Normális szervezéssel 2x ennyi autót képes lenne a mainál gyorsabban lekezelni a rendszer"
    Ehhez két dolog kell: 1. számítástechnika, amely forgalmat irányít 2. Demszkít elzavarni a...
    OFF
    ...Plutóra. Száműzni.
  • dez
    #106
    Az első mondatod nyilvánvaló butaság, mert akkor nekem itt az SG-n pl. a Pentium Extreme Edition jóságáról, meg más effélékről kellene irogatnom. :P

    Mint már írtam, ez a "tüntetés" nem arra ment ki, hogy megpróbálják megakadályozni a fellövést, hanem hogy kifejezzék, hogy nem felhőtlen az örömük, amikor nukleáris anyagot lövöldöznek fel, és azt az elvárást, hogy jó lenne, ha minnél hamarabb találnának jobb megoldást az energiatermelésre a szondákon.

    Mellesleg nyilván nem a környezettudatos emberek azok, akik a legszennyezőbb háztartási szereket hurcolásszák haza, vagy dobálnak ki mindent egy halomban (nem pedig szortírozva). Valószínű plazmatévé nélkül is megvannak, és így tovább.

    Lényeg, hogy ha nem gyakorol senki nyomást a hatóságokra, az magától magasról tesz mindenre. A politikusokat meg talán nem kell bemutatni.
  • bppity
    #105
    És amit valaki írt előbb, az is már többször előfordult, azaz hogy egyik nap a páros, másik nap a páratlan rendszámú autók közlekedhettek (ez valahol Európában volt a bazinagy szmog miatt).
    Egyszerű a megoldás: mindenki irány mucsaröcsöge2, Igaz "mrzed001"?
  • Thrawn
    #104
    " Az űrszonda az én szememben egy végtelenül nemes vállalkozás ahhoz a mocsokhoz képest, amit az egyén és a társadalom művel általában, és ezért a szonda fellövése elleni tiltakozást egyenesen felháborító képmutatásnak (jobb esetben végtelen tudatlanságnak) tartom."

    Ez előtt csak meghajolni tudok.
  • tomo
    #103
    "mi köze a plútónak az M0-hoz"
    ha nem erdekel az osszefugges, akkor ezt bizonyara nem te irtad.
    tudathasadas rulez.
  • Mike at home
    #102
    nem érdekel az összefüggés, szétoffoltátok az egészet, ha az M0-ról akartok vittakozni, nyissatok róla topikot

    egy szerencsétek van, nem vagyok mod, és nem vagyok patkány