221
  • BiroAndras
    #181
    "erre (#166) meg a #170-re mondom, hogy nem az a megoldás, hogy több út (mert azt több kocsit eredményez), hanem alternatívákat kell nyújtani. metro, bicikli, ecetera (persze nem kell az autóutakat se 1000 évig ugyanígy hagyni, csak a hangsúlyt kéne eltolni picit)"

    Persze igazad van. De kevés a reális alternatíva jelenleg. A jó tömegközlekedés kiépítése iszonyat sokba kerül. Pl. BP-re kéne még vagy 5-10 metróvonal.
    Minden szempontból jó alternatíva egy teljesen új technológia lehetne, de az meg csak nagyon hosszú távon működik.
    Az utak kapacitásának növelése rövid távú megoldás. Nyílván nem önmagában kell megvalósítani, hanem pl. a tömegközlekedés fejlesztésével párhuzamosan.
  • Inquisitor
    #180
    Azért szerintem a Budapesti közlekedés (képtelenség) rendezése nem egyszerű ennyire.
    Annak idején a SimCity2-höz (? vagy a 3000-hez?) volt például Budapest Scenario, aki csak kipróbálta, mind azt mondta, hogy csak úgy tudta megoldani a közlekedést, ha afél várost lebuldózerezte és újraépítette az úthálózatot.
    Metro kellene. Sok. De drága és lassan épül. Igaz megérné.
    Csak hát ezen kívül kismillió dolog van ami megérné, csak vagy nincs rá pénz, vagy buta hozzánemértők nem is adnak rá.
  • mrzed001
    #179
    Kiotó után hatalmas tüntetések voltak amerika szerte, ha jól emlékszem New Yorkban több milliós volt, de NEM a zöldek tüntettek, hanem a köznép (persze pár zöld mozgalom azért odaállt közéjük, tudod PR)

    Persze igaza van a GreenPeace-nek, tényleg védeni kell a bálnákat (ez mostanság a slágerük), de valahogy nem látják az érme mindkét oldalát.
    A bálnákat lehet úgy védelmezni, hogy mellettük csónakáznak meg Mody Dick szerűen hozzákötözik magukat eszetlenül, de lehetne úgy is hogy a politikán keresztül iszonyat adókat vetettnek ki az ebből készült termékekre, és állami segítséget adnak az alternatívákat készítő cégeknek (amire nincs kereslet azt nem vadásszák)
    Nos, szóval ezért hívom én ezeket festett(szőke)zöldeknek
  • kukacos
    #178
    A kórházas téma annyira nem illik ide, de még a Magyar Nemzet-témához sem, hogy szarkazmussal akartam illusztrálni az abszurditását. Rossz ötlet volt, mert sejtettem, hogy felveszed a szemellenződet: pont olyan stílusban írtad, hogy látszik, hogy ezt akarod belőle kihozni. Ha bármivel megsértettem az érzéseid, elnézést kérek, de ha alaposan megnézed, semmi olyat nem írtam, hogy jót röhögök édesanyádon. Ezt kizárólag te érted így, mert így akartad érteni. Természetesen sajnálom, ami vele történt, és nem hiszem, hogy a kórház egy vidám hely. De alapvetően a betegség nem is ok arra, hogy az emberek maguk alatt legyenek, sőt, ismert a pozitív hangulat pszichés hatása a gyógyulásra. Ha én bemegyek egy beteghez látogatóba, életkedvet próbálok sugározni, még ha elkeserít is az illető állapota, mert tudom, hogy az kell neki a gyógyuláshoz. Ehhez pedig egyáltalán nem segít, ha beviszel egy depressziós napilapot.

    Én kizárólag a MN-re reflektáltam, nem a te személyes tragédiádra, és próbáltam értelmezni, miért írtad, amit. Azért jó a szomorúság, mert kórházban előfordul? Tehát vigyek MN-et kórházba? Ez akkora hülyeség, hogy megérdemelt egy gyenge viccet.

    Keresi a fene a röhögést mindenáron. Azt írtam, a mosolyt jobban szeretem, mint a szomorúságot. Persze érdemes az érzelmek teljes skáláját átélni, de ha már választhatok, inkább nevetés. Ezért nem választok olyan napilapot, ami azt akarja belém szuggerálni, hogy minden pocsék.

    Ha átgondolod, te is bocsánatot kérsz. Ha nem, akkor megmaradsz a "mit mondtál anyámra" szintjén. Kár lenne.
  • Epikurosz
    #177
    OFF

    kukacos #175:
    Ez enyhén szólva egy ostoba és pofátlan hozzászólás volt. Majd, ha a te anyukád kómában fekszik a kórházban, akkor én is egy jó nagyot fogok röhögni.

    Nem gondolkozol, hanem írod a baromságot, amin csodálkozom, mert értelmes hozzászólásaid voltak eddig.
    Nem kell mindig a röhögést keresni, minden áron. Vannak tények, körülmények, amelyeket tudomásul kell venni, például a trianoni tragédiát, amelynek hatása máig tartó.
    Amúgy, én sem szomorkodom általában, azt hiszem ez a hozzászólásaimon is látszik. Csak vannak szent dolgok, amelyekkel kapcsolatban nincs tréfa, sem alku.
    OFF
  • dez
    #176
    Adaptáltuk a témát. :)
  • kukacos
    #175
    Bár nem teljesen értem az érvelésed, ezek szerint nem is próbáltad felvidítani, ha már ott voltál?
    De oké, legyen, kiegészíteném akkor: öngyilkosok és az intenzív osztály lapja. Ünnepélyesen megígérem, hogy ha kórházba megyek, Magyar Nemzetet fogok vinni, hadd zokogjon mindenki. Az biztos jó nekik. De legalábbis illeszkedik majd a környezetbe, választásokig biztosan.
  • kukacos
    #174
    Nem akarok azon vitatkozni, hogy neked mennyibe kerül időben a bejutás kocsival illetve BKV-val, mert nyilván jobban tudod, ha meg elferdíted az adataid, sosem fogom kideríteni. Én ismerek kb. öt embert, aki kocsival közlekedik a városban - nekik az arányaik lényegesen rosszabbak. Reggel mindig szentségelnek, mert megint másfél óra lesz bejutni, de kocsiba ülnek. A lakásomtól, ami légvonalban kb. 4 kilométer munkahelyemtől, exem többször bevitt reggel 8 körül. Kivétel nélkül körülbelül fél órába került kocsival. BKV-val fixen 25 perc, biciklivel 15. Nem hiszem, hogy ez elég egy átfogó statisztikához, de azt te sem vitatod, hogy szerencséd van. Szerintem az én példáim az általánosak. Persze van, amikor az autó lényegesen gyorsabb - olyankor kell taxiba ülni. De ez szerintem nem a reggeli és a délutáni csúcs, amikor egyszerre félmillió budapesti akar közlekedni.

    "gyakran este 11 után megyek haza"

    Olyankor kellene taxit hívni...

    "néha van spec. esemény, ami miatt kések, de ritkán, és ez a metróval sincs másképp, mert az is elromlik néha"

    Én évekig jártam be piros metróval. Talán ha kétszer volt 4 év alatt, hogy nem járt reggel. Kocsival hányszor fordul elő baleset, útlezárás, műszaki hiba? Hányszor túrják fel egy évben könyékig kedvenc utadat? Szerintem ez elfogult ítélet, de persze lehet, hogy megint csak szerencséd van. Mindenki próbálja reálisan megítélni a saját esetét.

    "Használt kocsi"

    Akkor a fenntartási/javíttatási költségre fizetsz ki ugyanannyit. A mai autószerelési árak mellett még többet adsz ki rá, mint egy új autóra.

    "Ha rendszeresen dugó lenne, akkor valóban nem érné meg kocsival járni."

    Budapesten az az a hely, aminek a képét be lehetne ragasztani a "rendszeresen dugó" címszó mellé a lexikonba. Megint azt mondom, szerencséd van.

    "És ebből remekül látszik is, hogy 2 millát veszítessz a taxival, ha csak a munkábajárást számoljuk (emellett jársz boltba, moziba, haverokhoz, stb.). Ráadásul időben is rosszabb, mert várni kell a taxira."

    Mint mondtam, a napi munkábajárás a legszélsőségesebb eset. Nem ez a kocsi alternatívája, hanem a BKV + taxi + bicikli. Egyébként az a trükk, hogy ELŐRE kell rendelni, és amikor kilépsz az épület kapuján, ott áll.

    "A baj az, hogy szanaszét laknak az emberek, nem egymás mellett."

    Kedves párod is? Esetleg ő is a belvárosban dolgozik? Ráadásul a kocsit közös háztartásból látjátok el, tehát nem igaz, hogy az autó is kevesebbe kerülne.

    "Igen persze. Egy számítógép, a hűtő meg a mosógép is az. Sőt járhatnál gyalog is dolgozni, az a legolcsóbb. Az élet nem csak arról szól, hogy mi kell ahhoz, hogy ne haljunk éhen."

    Ezt hívják úgy, hogy rosszindulatú értelmezés. Nyilván arra gondolok, hogy ARÁNYTALANUL nagy pénzkidobás. Egy számítógép százezer forint, és munkaeszköz lehet, amivel ára sokszorosát megkeresed és emellett ezer dologra használható. Hűtő nélkül megrohad a drága kajád és jóval olcsóbban jössz ki vele. Az, hogy mi az aránytalan, részben természetesen szubjektív ítéleteinken múlik, de részben ugyanakkor teljesen racionális alapokon tárgyalható, amit saját döntéseinknél például anyagi alapon tudunk mérni. Nyilván vannak olyan döntéseink, amelyeknél a szubjektív szempontok kárpótolnak az anyagi veszteségért, ezért bár a döntés pénzkidobás, mégsem minősül irracionálisnak. Leírtam, hogy BKV + taxi kombinációval milliókat spórolhatnál, ezt te sem vitatod. Pro annyit tudsz felhozni, hogy szeretsz vezetni és kényelmes. Ez az, ami téged kompenzál ennyi pénzért. Én úgy ítélem, hogy ezért évente közel egy milliót kiadni elképesztő irracionalitás. Vezetni lehet hétvégenként is a gokartpályán.

    Csak úgy tudnám bizonyítani, hogy más esetben te is irracionálisnak ítélnéd meg saját magad, ha az elején felkínáltam volna neked a lehetőséget: "nézd, szeretném, hogy naponta 40 percre beülj egy helyre, ahol mindenféle emberek mennek el melletted. Közben olvashatsz, gondolkodhatsz, csak ott kell lenned. Ezért óránként 3600 forintot fizetek. Elvállalod?" Szerintem racionális pillanataidban azt mondanád, igen, sőt, megkérdezed, hogy hogy lehetne esetleg heti 40 órában csinálni. Most viszont már tudod, mire megy ki a játék.

    Vannak szituációk, amikor az autó elkerülhetetlen. Az USA-ban például létezni sem lehet nélküle, mert sajnos a társadalom és a szolgáltatásai is elvárják, hogy legyen, ez sajnálatos történelmi okok miatt van így, mint a QWERTY billentyűzet. De a te példád nem ez, hanem pontosan az az eset vagy, aki kizárólag pszichológiai faktorokból kifolyólag az autó mellett dönt egy olyan városban, ahol az az egyik legrosszabb megoldás, tehát saját maga is felelős a döntéséért, mert nem a környezete kényszeríti rá. Nem vagy egyedül, az autó birtoklása sajnos globális mértékű pszichózissá vált korunkban. Ebben benne van a nevelés is - ezért írtam, hogy a hozzád hasonló tulajok többsége a matchboxszal tanulta az autóbuzulást. Nem hülyeség a nemi jelleg párosítása, női autóbuzit még nem láttam, férfit viszont annál inkább, aki képes egy házibulin egész este a Suzukija spoileréről beszélni. Meg olyat, aki kocsit vesz havi százezres részletre, pedig albérletben lakik. Ezeket az eseteket pszichológusnak kellene kezelnie. Meg lehet figyelni a kognitív torzításokat, például hozzád hasonlóan a BKV említésekor azonnal zsebtolvajokat, csöveseket és szardíniát említenek (12 év alatt nem zsebeltek ki BKV-n), meg hogy megéri. Nem, nem éri meg. Ők csak autót akarnak, mindenáron. Mindenesetre ez a téma messzire vezet, valószínűleg van neurológiai háttere is, mint például a vallásnak (saját barlang - saját autó), de ezt nem fejteném ki.

    Ja és figyeled, hogy érvelésemben egyetlen helyen nem említettem, hogy autóhasználat közben telepöfögöd a környezeted, forgalmi akadályt képezel, károsítod a saját egészséged és a többi adófizető pénztárcáját? Nem is akarom belevenni, mert szerintem az autó Budapesten személyes szempontból is irracionális. Társadalmi szempontokat is számítva viszont egyenesen be kellene tiltani.
  • valamit
    #173
    erre (#166) meg a #170-re mondom, hogy nem az a megoldás, hogy több út (mert azt több kocsit eredményez), hanem alternatívákat kell nyújtani. metro, bicikli, ecetera (persze nem kell az autóutakat se 1000 évig ugyanígy hagyni, csak a hangsúlyt kéne eltolni picit)
  • Epikurosz
    #172
    kukacos #150:
    "De lehet hogy csak az én szubjektív választásom, hogy a mosolygós embereket jobban bírom, mint a citromba harapókat, ki tudja."

    Nekem ez furcsa életfelfogás, lehet mert idősebb vagyok azért.
    Amikor szegény édesanyám beteg volt, tudtam, hogy ha bemegyek hozzá a kórházba, nem fogok sok mosolygós arcot látni, de nem bulizni mentem, hanem hozzá. Mert mellette volt a helyem.
  • Skynet85
    #171
    Emberek ez kész elkezdtem olvasni a hozzászólásokat mert érdekel a téma és érdekelnek a pro és kontra pártiak véleményei is, erre pár hozzászólás útán annyi infórmációt kaptam az M0-ás autópályáról, hogy dionyi kis agyacskám kezdte elveszítnei a fonalat majd néhol azért, mint a jó őzgerinc egy kis szalcsival, megvolt spékelve egy kis témába vágó hozzászólással is.
  • BiroAndras
    #170
    Egyébként Szegeden egy időben én is biciklivel jártam az egyetemre, mert végig volt bicikliút. De csak 1x nem az udvarban hagytam, hanem kívül az utcán (leláncolva) 2 órára (mert másik épületben volt óránk), és máris ellopták. Ez a másik nagy bánata a biciklinek.
  • BiroAndras
    #169
    "csövekkel"

    bugfix : ez itten "csövesekkel" akart lenni.
  • BiroAndras
    #168
    "Mondjuk a félelemnek is van oka talán. Ha jól tudom egy energia termelési kisérletnek indult az atomenergia is, aztán micsoda felfedezés, bomba lett belöle."

    Inkább bombának indult, és mellékesen használták energiatermelésre. De ennek az az oka, hogy épp a két világháború közé sikerült esnie a felfedezésnek.
  • BiroAndras
    #167
    "A bicikli például elég jó megoldás, én azt használom, nekem az a leggyorsabb. Nem kell mindenkinek öltönyben bejárnia."

    Azért BP-en a belvárosban nem túl egészséges. Pedig tényleg az lenne a legjobb.
  • BiroAndras
    #166
    "London és Párizs például nem (főleg utóbbi) nem 6 sávos útjairól ismert (mármint belvárosilag), viszont megszámolni nem tudod mennyi metro jár (Párizsban azt hiszem 28, de lehet több)."

    Ez ok., de Budapesten ez nem egészen így néz ki. Londonban valszeg én se kocsival járnék.
  • BiroAndras
    #165
    "Szóval egyedül jársz be kocsival."

    Sajnos még nincs kocsim, de hamarosan lesz, és azzal fogok járni. Nekem ér ennyit a kényelem és a gyorsaság.

    "Bár erős a gyanúm, hogy ezek az értékek a bemutatandó álláspontod szerint optimálisra vonatkoznak, azaz kocsival hajnali 2-kor, BKV-val pedig csúcsforgalom, mert a metrót aligha tudod kocsival lenyomni időben sebességtúllépés nélkül."

    Tévedsz. Mindkét érték reggel 8-9 közötti. A metró önmagában persze gyors, még a villamos is. De mindkettőre várni kell, a megállókban is állnak, és elég sokat kell gyalogolni is.
    A kocsival meg szerencsém van, ez tény. De még ha áll is egy kicsit a forgalom, akkor is gyorsabb, mint a BKV. Egyébként a BKV-val is szerencsém van, sokkal rosszabb is lehetne.
    És azt is számold hozzá, hogy gyakran este 11 után megyek haza, amikor már nem jár metró (a közbizonytalanságról nem is beszélve), kocsival viszont zéró forgalomban 10 perc alatt otthon vagyok.

    "Ha a szórásértékeket is feltüntetnéd, talán reálisabb lenne a kép."

    Feltüntettem. 40-50 perc, illetve 15-25 perc. Persze néha van spec. esemény, ami miatt kések, de ritkán, és ez a metróval sincs másképp, mert az is elromlik néha.

    "Az árrészével viszont számoljunk egy kicsit: átlagos közepes gépkocsi listaára mondjuk 3 milka"

    Használt kocsi, és kp-val fizetek (és így nagyon jó fullextrás kocsit kapok 2 milkáért). De nem a vételár a lényeg, hanem a fenntartási költség.

    "Egy autóra tehát öt év alatt kiadsz 3 milkát, taxira közben elköltenél 5 milkát."

    A számolásod kb. korrekt. És ebből remekül látszik is, hogy 2 millát veszítessz a taxival, ha csak a munkábajárást számoljuk (emellett jársz boltba, moziba, haverokhoz, stb.). Ráadásul időben is rosszabb, mert várni kell a taxira.
    És még egy szubjektív apróság : Én szeretek vezetni.

    "Ez a legdurvább eset, amikor egyedül jársz taxival munkába, de ha ketten ültök a taxiba, még ez a legdurvább eset (naponta taxival munkába) is megérné."

    Akkor már a saját autó is sokkal gazdaságosabb. A baj az, hogy szanaszét laknak az emberek, nem egymás mellett.

    "Legalábbis elgondolkodtató, hogy mekkora pénzkidobás az autó."

    Igen persze. Egy számítógép, a hűtő meg a mosógép is az. Sőt járhatnál gyalog is dolgozni, az a legolcsóbb. Az élet nem csak arról szól, hogy mi kell ahhoz, hogy ne haljunk éhen.

    "akik feláldoznak egy kis lassúságot a megtakarítás oltárán."

    Én inkább fizetek a gyorsaságért, és kényelemért.

    "Persze neked lehet hogy megér ennyit az, hogy a dugóban ücsörögsz egyedül a CD-szetted társaságában."

    Nem ülök dugóban. Ha rendszeresen dugó lenne, akkor valóban nem érné meg kocsival járni.

    "az autótulajdonos gyerekkorától kezdve matchboxszal ébred"

    Ez a hülyeséget honan szoptad? A kocsitulajok jelentős része pl. barbie-val ébred.

    "gondolj arra, hogy a villamoson legalább sok érdekes emberrel és csinos lánnyal találkozhatsz"

    Meg részegekkel, csövekkel, zsebtolvajokkal, stb. És mindezt szardínia effekttel keverve.
  • Mr Gumby
    #164
    Egy kis olvasnivaló.
  • Mr Gumby
    #163
    Hülye amerikaiak, amerikai hülyék! :D

    Csak így, Monty Python után szabadon. Mert most igen divatos a Nagy Testvért szídni. :)
    Bezzeg a kiotói konferencia után nem volt ekkora hírértéke az amerikai környezetvédők megmozdulásának. Lehet, hogy nem is tüntettek emiatt? Na de mindegy.
    Látom, hogy itt azért van egypár ember aki szivesen megmutatná azoknak a "sátáni" zöldeknek/antiglobalistáknak, hogy hol lakik a "Zúristen". :D
    Valahol megértem az álláspontjukat, hisz sokszor nem túl szimpatikusan teszik a dolguk, hogy finoman fogalmazzak. De érdemes abba is belegondolni mi történne, ha nem lenne egy olyan szervezet/fórum/közösség sem amely síkraszállna - még ha kicsit radikálisan is - környezetünk megóvásáért.
  • Inquisitor
    #162
    Ilyeneket kapni egy ideje, csak az árán kapsz autót ;)
  • Molnibalage
    #161
    Hát igen rosszul tudod... Ha akarod részletesebben lesírom, hogy mi és hogy történt.
  • Epikurosz
    #160
    Jaj, ne mondj ilyet, mert rádszállnak a jogvédők és fejbe vágnak Orwell összes művével.
  • Balumann
    #159
    Hát igen, előző sulimba, általánosba volt hogy egy mellékutcáról kellett kikanyarodi egy nagyobb útra, és volt hogy 40 percig állt mire betudott kanyarodni csak azon az egy kanyarnál, hihetetlen rosszul van megoldva az egész...Ha nem lenne meg metro meg földalatti akkor már elképzelni se merem milyen dugók meg minden lenne
  • Balumann
    #158
    ja és bicikli rulz, én is azzal járok suliba, kicsivel hamarabb ottvagyok :P (mondjuk mivel itt Budapesten, szinte a belvárosában kell mennem végig, nem mondanám hogy egészségesebb mint a BKV :D)
  • Balumann
    #157
    Mondjuk a félelemnek is van oka talán. Ha jól tudom egy energia termelési kisérletnek indult az atomenergia is, aztán micsoda felfedezés, bomba lett belöle.
  • dez
    #156
    Egyes gyártók (asszem japán), meg mások is afféle fedett motorbiciklikben gondolkodnak. Vagyis nem csak fedett, hanem alaposan megerősített, hogy baleset esetén jóval nagyobb védelmet nyújtson. Szinte egy autó, csak két keréken. A 4 kerekűhöz képest 1/4 helyet foglal és persze sokkal kevesebbet fogyaszt.
  • Fenjoy
    #155
    ÜberLoL az egész:) de mivel "pár" gazdag "ember" támogatja ezeket a foszöldeket, ez így lesz... sok fontoskodo ingyenélő ráérő ember... egyszer megkérdeztem egy Globalizmus ellen tüntető "punk" gyereket hogy mi az anyjáért használ mobil telefont?! csak nézzem rám buntán... nem értette... ezek ahol lehet alátesznek a társadalomnak, lásd M0 -ás, lásd Szélkerek Magyarországon, ilyen indokok, hogy a madarak "ölnek" meg...ÜberLoL, érdekesek ezek a "magyar" madarak, a világon mindenhol békésen eltudnak repülni a szélkerekek "roppant gyors" forgásu lapátai közt, csak itt NEM:) Az is érdekes, hogy Ausztriában fujj a szél, nálunk már nem annyira...meg zajosak, bazd meg, bazd meg:) a városi forgalom sokkal zajosabb, senki nem lakik egy Szélerőmű közelében... ezek a "hivatalos" indokok, szoval eddig csak ártottak, és ártani fognak, nem tudom a magyar GreenSpace kik pénzelik, de elbeszélgetnék velük én és a tomfám... mert már nagyon unnom őket, elnézést csak megidegesdtem a "hírtől", szívem szerint a szodával együtt ezeket is kilőném... beszélnek a környezetvédelemről... és a "tüntetés" végén, mindegyik beszállt a terepjároban és elment haza... férgek:)

  • valamit
    #154
    :)
    télleg drágák tudnak lenni azok a biciklik, én is meglepődtem anno
  • kukacos
    #153
    Peidg a holland lányok még elég tűrhetőek... na persze az itthoni kínálattal nem veszik fel a versenyt. :)
  • valamit
    #152
    ne is mond, francnak nem ott vagyok :)
  • kukacos
    #151
    Hű, akkor lehet hogy flancolt az öregúr, csak én nem vettem észre, hogy az valódi 30-as évekbeli Kurt und Sohn bringa volt? :) Valahogy felvidít a kép, ahogy a brüsszeli akadémia előtt sorban állnak a bringák, a kecskeszakállas öregurak pedig izgatottan tárgyalják a krómos sárhányók beszerzési lehetőségeit.
  • kukacos
    #150
    Hát, én szeretem valahol a tények alapján meghúzni a határt, mert "öngerjesztő fejlődésből" a dianetikán át a buddhizmusig van elég sok, az életem meg rövidke... :) De lehet hogy csak az én szubjektív választásom, hogy a mosolygós embereket jobban bírom, mint a citromba harapókat, ki tudja.
  • valamit
    #149
    nézegettem azoknak a "parasztbicikliknek" az árait, hát úgy döntöttem, hogy nekem arra a rövid időre nem éri meg :) úgy 5-600 euroért is adjak némelyiket. ránézésre elég öregurasak pedig :)
  • irkab1rka
    #148
    Imádkozzunk testvéreim, hogy Maria Telesca-Whipple meg ne tudja, hogy a Napban fúziós folyamatok mennek végbe, mert lekapcsoltatja :)

    IDIÓÓÓÓÓÓÓTÁÁÁÁÁK

    ja, most olvastam vissza pár hozzászólást, bocs, hogy a cikkel kapcsolatban írtam, és nem a BKV-t fikázom :DDD
  • kukacos
    #147
    A bicikli például elég jó megoldás, én azt használom, nekem az a leggyorsabb. Nem kell mindenkinek öltönyben bejárnia.
  • kukacos
    #146
    Én egyszer Belgiumban Leuvenben ácsorogtam egy buszmegállóban három másik magyar kollégám társaságában, és egyszercsak elhúzott az ottani vendéglátó prof olyan régi németalföldi parasztbiciklin előttünk. Egyetemi tanár Belgiumban, elég neves emberke, alighanem meg tudná venni a Volvot is, de biciklivel jár be. Mi magyarok meg vártunk a buszra.
  • Molnibalage
    #145
    Valóban. Sok a csinos csaj, főleg tavasszal és nyáron.
  • valamit
    #144
    nézd, ott kint ezt úgy tanítják mind a kétszerkettőt: a több út több kocsit eredményez. helyette alternatívákat próbálnak nyújtani. London és Párizs például nem (főleg utóbbi) nem 6 sávos útjairól ismert (mármint belvárosilag), viszont megszámolni nem tudod mennyi metro jár (Párizsban azt hiszem 28, de lehet több). az EU is a kötöttpályás közelkedést támogatja, és jópár helyen ott járnak a villamosok már emiatt. nem egy helyen a vasúti közlekedés is része a metronak, vagy éppen mellette bír sok megállóval, pl. Hága úgy nem olyan nagyon nagy város (~400e), de a vasút valami négy helyen megáll, és a szomszédos Delfttől a tengerparti Scheveningenig jár villamos. (meg nyilván másutt is) Rotterdamra még fokozattaban igaz. Olvastam tervezetet, ami összekötné villamossal Hágát és Rotterdamot. De ha megnézel egy Rotterdam térképt azt fogod látni, hogy a metro lefedi nagyjából az egész várost (ahol nem, ott villamos jár) és ma már szinte arra terjeszkedik a város ahol épül a metro és nem fordítva. Mondjuk arrafele a bicikliutak is rendesen kiépítettek az is biztos. Nekik nem derogál felszállni rá, pedig a kikötővárosban nem egyszer olyan szél fúj, amilyet itthon nemigen látni, na meg gyakori az eső is arrafele.

    nem rég olvastam egy könyvet ami a metrokkal foglalkozott. elég sokkal világszerte. a világ egyik messze legzsúfoltabb metroja a budapesti. szal az igény adott. és ami azt illeti, bicikliutakkal sincs tele a főváros.
  • kukacos
    #143
    Ja persze ha havi 600 ezer bruttó felett keresel, megéri az autó, bocsika... :) Bár akkor a kocsid se valószínű, hogy 3 milkába került, szóval ugyanott vagyunk.
  • kukacos
    #142
    Szóval egyedül jársz be kocsival. Látom, te is férfias énképed csapdájába estél, és a lakás és gyerek alapjogok mellé felvetted az autót is, mint ahogy egy politikusunk tette anno. Szeretnék én is egy ilyen terméket kitalálni, hogy alig száz év alatt kormányprogramba kerüljön a birtoklása, de ez más tészta.

    "A BKV meg lassú és nehézkes (nekem BKV(metró+villamos):40-50 perc, kocsi:15-25perc)."

    Először is, gratulálok, szerencséd van. Sajnos Bp-i sorstársaid túlnyomó többsége nem ilyen szerencsés. Bár erős a gyanúm, hogy ezek az értékek a bemutatandó álláspontod szerint optimálisra vonatkoznak, azaz kocsival hajnali 2-kor, BKV-val pedig csúcsforgalom, mert a metrót aligha tudod kocsival lenyomni időben sebességtúllépés nélkül. Ha a szórásértékeket is feltüntetnéd, talán reálisabb lenne a kép. Kollégám mióta kocsival jár, rendszeresen elkésik, mert dugóba kerül. De lehetsz te az üdítő kivétel, akkor maximum az erkölcsi hozzáállásoddal van baj, hogy kényelmed érdekében letojod a környezetvédelmet, de sebaj, én se gyűjtök szelektíve hulladékot, mert messze a színes kuka.

    Az árrészével viszont számoljunk egy kicsit: átlagos közepes gépkocsi listaára mondjuk 3 milka, persze ennél jóval több, mert hitelre veszik. Ez az érték mondjuk úgy 5 év alatt felére, 10 év alatt negyedére csökken. Ha 250 munkanappal és napi 2x2000 forintnyi taxival számolunk, akkor évente 1 milka menne el taxira. Autóra közben adókat, benzint, javíttatást kell fizetned, amiről meg tudjuk, hogy nem két fillér. Mondjuk havi 20-30 ezer. Egy autóra tehát öt év alatt kiadsz 3 milkát, taxira közben elköltenél 5 milkát.

    Ez a legdurvább eset, amikor egyedül jársz taxival munkába, de ha ketten ültök a taxiba, még ez a legdurvább eset (naponta taxival munkába) is megérné. Legalábbis elgondolkodtató, hogy mekkora pénzkidobás az autó.

    A taxi nyilvánvaló előnyei persze BKV+taxi kombinációnál jelentkeznek, amit szerintem legtöbben hajlandóak is alkalmazni, akik feláldoznak egy kis lassúságot a megtakarítás oltárán. Ha például a te esetedet nézzük és mondjuk a fenti eset vonatkozna rád, akkor BKV-val napi 40 perc többlettel öt év alatt 3 milkát keresel, ami 3600 forintos órabér. Nem rossz, nem igaz? És nem is vettem neked egy túl jó kocsit. Persze neked lehet hogy megér ennyit az, hogy a dugóban ücsörögsz egyedül a CD-szetted társaságában. Csak nem túlságosan racionális döntés. Ha a racionális érvek nem győznek meg (és nem fognak, az autótulajdonos gyerekkorától kezdve matchboxszal ébred), gondolj arra, hogy a villamoson legalább sok érdekes emberrel és csinos lánnyal találkozhatsz :)