56
  • mrzed001
    #56
    elég ha az egyes témákban a legnagyobb feltöltők elmonjdák az arányokat
    Te még mindig ftp-ben gondolkodsz. Hiba, annak a korszaknak ugyanis már vége. Ez már a P2P korszaka, az internetes forgalom 70%-át a Torrent teszi ki, ami ugyebár sok kis feltöltőt jelent, és nem kevés nagyot. Éppen ezért a sok kicsitől kell megtudni, hogy miket is töltöttek le, éppen ezért egy legatorrent lenne a tökéletes megoldás :p

    ja, és warez szerver, nem kalóz
  • echo
    #55
    Szerintem lesz ebből valami. Újabb mozgolódás:
    Pártot alapítottak a svéd fájlcserélők
    Nálunk is valami ilyesmi kéne úgyis pont jönnek a választások :)
  • valamit
    #54
    "A szolgáltató oldali forgalommérést felejtsd el végre." - had szabadjon már azt gondolnom amit akarok ;)
    "Arról meg, hogy mit is küld-fogad a user pláne semmi ismerete nem lehet a szolgáltatónak" - nem is kell, hogy legyen, elég ha az egyes témákban a legnagyobb feltöltők elmonjdák az arányokat. máris megvan - bár valamelyeset enélkül is, hisz mindig lesz aki megveszi az eredetit, pl. mert nincs netje, stb. - az általad hiányolt viszonyítási alap.
    "kalózszerverek nincsen" - nos, ahogy akarod úgy nevezed, de maga a megnevezés különbözősége nem teszi meg nem történté azt a fogalmat amit takat. illegális cuccost tartalmazó szerverek.
  • mrzed001
    #53
    Nem, de egyébként ha jól emlékszem CD árának 15-20%-át
    A központilag gyűjögetett matricapízből meg csoda ha valamit
  • BornToBePuli
    #52
    Szia!

    Te beszéltél már egy-két magyar zenekarral, hogy ők mennyit kapnak az eladott cd-k után?
  • mrzed001
    #51
    A szolgáltató oldali forgalommérést felejtsd el végre. Nincs és nem is lesz (és nem is igazán megbízhatóan működik lásd Chello)
    Arról meg, hogy mit is küld-fogad a user pláne semmi ismerete nem lehet a szolgáltatónak, egy titkosító kliens (van) és ennyi.

    sokkal előbbre lennének még akkor is mint most, amikor egy fia fillért nem kapnak ugyanezektől az emberektől
    Tévedés. Ezek és más emberek megveszik a DVD/CD-ket, fizetnek érte. Ha legálisan általánydíjasan letölthetik akkor letölteni fogják (egyszerűen csak a forgalom átmegy hardcopyból online-ba), azok a szerencsétlen előadók meg szeretnének valami pénzt keresni (és itt már főleg az online bevételekből pénz az, amin osztozkodniuk kell)

    Kalózszerverek meg nincsenek.
    Vagy te láttál már félszemű, karddal hadakozó, embereket megtámadó és kifosztó (esetleg megerőszakoló) gépeket ??
    Ezért a kalóz szóért én harapni szoktam
  • BornToBePuli
    #50
    ja és még annyit fűznék hozzá a dologhoz,hogy akik most az átalánydíj mellett voksolnak ebben a vitában azok szerintem azért voksolnak mellette, mert most ilyen emeltesemesfizetőswarez ftp-kre fizettek elő. Tisztelet a kivételnek, akinek nem inge ne vegye magára.
  • BornToBePuli
    #49
    És ezzel a felmérés példával arra akartam kilyukadni, hogy akkor sok ember szerintem nem fizetne elő az internetre, pedig egy fontos cél az, hogy az országban elterjedjen az internet/szélessávú internet, ugye.
  • BornToBePuli
    #48
    egy cikkben olvastam, hogy az emberek kb ötezer forintot hajlandók kiadni a szélessávú internetért havonta. A cikk írója nem írta, hogy milyen sebességű kapcsolatért, de gondolom 512 kilobitesért. Én békés megyei vagyok, felénk elég gyér az internetellátottság. Mi 3000 ft-t fizetünk egy 128 kilobites kapcsolatért. Használom a dc-t, úgy mint sokan mások. Na most ha bejönne az ilyen átalánydíjas akármi, akkor nekem egy rossz, szar, lassú kapcsolatért is többet kellene fizetni. Hát NEM! Amíg a magyarországi szolgáltatók nincsenek egy színvonalon és egységes ár, addig ugyan nincs értelme ilyenről vitázni. És persze amíg sok embernek nincs megfelelő bére, most itt nem a nagyvárosi emberekre gondolok, hanem olyanokra akik sokszor el vannak felejtve egy-egy kisebb településen a határ mentén. Ez első sorban szerintem ÉK és DK Magyarország.
  • valamit
    #47
    "Kiírod magadnak, és 10-ed annyiba sem kerül." - nem, nem, nem. nem kerülne tizedannyiban. úgy kellene megállapítani a feltöltési sávokat, hogy mondjuk nagyjából egy film server mondjuk dvd árba (vagy valamivel olcsóbban, de ez gazdasági kérdés) tölthetne fel 20 gb, egy rádiós mondjuk cd árba 800 mb., egy netes játék még kevesebbe. ezek mind legális cégek és érdekük lenne a szolgáltatásukhoz kapcsolódó minimális adatforgalom, hisz annál kissebb a költség. viszont azok a kalóz serverek, amik összevissza mindent feltöltenek szépen komoly pénzt lennének kénytelenek fizetni, és sehol nem kapnák vissza.
  • valamit
    #46
    tegyük fel lenne némi aránytalanság (de például az egyes feltöltők jelenthetnék egy közösbe a sajátjaikat, ami alapján lehet statot csinálni, ehhez csak a legnagyobbakara lenne szükség), sokkal előbbre lennének még akkor is mint most, amikor egy fia fillért nem kapnak ugyanezektől az emberektől
  • mrzed001
    #45
    Dehogynem. Kiírod magadnak, és 10-ed annyiba sem kerül. És legális, így már mari néni is le meri tölteni (pláne, hogy 3 hónapon belül megjelennének az első ilyen letöltő-kiíró set-top-box-ok, kb mint a DivX playerek elterjednének)
    3 éven belül sztem 70-80%-ra menne fel az online aránya, így megszünne a vásárlós viszonyítási alap (pláne, hogy nem azonosak a vásárlási és letöltési szokások !)
  • valamit
    #44
    viszonyítási alap azért szvsz. lenne. lehet, hogy csökkennének az eladások, de pl. egy 1000-es mintából lehet már 10 milliósra következtetni (lásd itthoni tévék nézettésgei), annyira meg azért nem egyhamar borulna fel ez a mérleg, hogy ez az arány se legyen meg.
  • mrzed001
    #43
    Most a hivatalosan eladottak alapján kerül elosztásra.
    Vioszont mivel innentől kezdve a hardcopyk száma minimálisra esne (átbillenne a mérleg, és szinte senki se venne a boltokba DVD-t, inkább legálisan letöltené és kiírná 1/10-ért), tehát nem lenne viszonyítási alap
    Ezért nem életképes olyan modell, ahol nem lehet nyomon követni, hogy mit hányan töltöttek le időszakonként
  • valamit
    #42
    az elosztás az egyrészt a mai cédék és fénymásolók árából beszedettnél se tudom miként működik, de hasonló módon itt is biztos megoldható lenne. és ahogy ott is, ugyanúgy lenne itt is kib.va valakivel.
  • mrzed001
    #41
    Sztem teljesen badarság forgalom szinten nézni, akár fel, akár le.
    Az, hogy te éppen BattleFront2 szerver vagy, videotelefon, távmanagement ... ez mind nem tartozik a jogdíj köteles körbe, tehát szépen ki lenne b.szva megint valakivel.
    Az elosztásra még mindig nem adtál értelmes megoldást (az hogy beszeded egy dolog, de el is kellene igazságosan osztani vagy mifene)
    Továbbra is #8 :pp
  • valamit
    #40
    ahogy írtam, ha mondjuk nem a letöltéseket, hanem a feltöltéseket néznék, akkor a szerzői jogdíj az üzemeltetőknél jelentkezne, akikkel szemben máris sokkal egyszerűbb eljárni és akár mondjuk kategóriákat létrehozni: online TV ennyit fizet, rádió annyit, stb.
  • valamit
    #39
    és ha meg nem a home userekkel akarnak kiszúrni, akkor meg nem a letöltéseket nézik, hanem a feltöltéseket és arra vágnak rá irgalmatlan szerzői jogiu adót.
    így pont azok a szerverek kerülnének nagyon sokba, ahol a legtöbb stuff van. és pl. egy sima böngészés nem kerülne gyakorlatilag semmibe
  • mrzed001
    #38
    Forgalomhoz kötni egyértelműen ostobaság lenne.
    Végülis online game, online TV, videohívás .... szóval rendgeteg nem jogdíjköteles forgalom van. Ezeknem a használóit nem lenne tisztességes büntetni
    Nomeg a beszedett pénzt mi alapján osztanád el a zenészek/filmesek közöt ???
    #8
  • valamit
    #37
    ja igen, a ráfizetőkhöz még: ma is van, aki megveszi a cédét, megfizeti benne a szerzői jogdíjat, aztán ráírja a saját leckéjét. szal ma is megvan az "ártatlanság véllelmének" megsértése... már amennyire ez ugye az. de ma se az ilyen user a jellemző
  • valamit
    #36
    marhaságokat beszélsz. egy szót nem mondtam bűnösségről, meg annak büntetéseként fizetett pénzről. hogy jön ide az ártatlanság vélelme?
    egyszerűen azt mondtam csak, hogy a forgalom nagysága alapján mindenki fizessen szerzői jogdíjat. akinek nem tetszik, annak meg nem kötelező netet használni, ugye? nem lövik fejbe, meg semmi ilyesmi...
    viszont ahhoz se kell túl sok ész, hogy belássuk, a havi több tíz gigás homenet forgalmak nem kis mértékben köszönhetőek annak, hogy (többek közt) egy csomó szerzői jogdíjat is meg lehet spórolni.
    és persze, biztos lenne, aki ráfizet, mert mondjuk 80 éves és mailban 20 gigás video formában küldi el, hogy miként kell megfőzni a kedvenc receptjét, de meglehetősen elenyésző lenne, és feladhatja postán is a videokazit, ha úgy érzi, hogy mindenképp valahogy el akarja juttatni
  • NEXUS6
    #35
    Én is azt mondom, hogy pofátlanság az amit ezek a "jogtipró" szervezetek csinálnak. De pl ha tv-t nézel, meg rádiót halgatsz, akkor is kifizeti valaki ezeket a "jogtalandíjakat".

    Tudom hogy divat pl a "hobót" lopni, de a cég csak akkor fog működni, ha legalább minimális bevétele van. Az nem lenyúlás?

    Szal emberek ne csináljuk már, ha monnyuk 1000 Ft-ot (egy marha kedvezményes DVD-ára, bár én ennyiért vettem a Trénszpottingot is) nem tudunk kiadni havonta a korlátlan letöltésért, akkor magunkról állítjuk ki a szegénységi bizonyítványt!
  • MacrosTheBlack
    #34
    Ezt hívják úgy hogy az ÁRTATLANSÁG VÉLELME, és a jogrendszerünk alapja. Amíg nem bizonyosodik be hogy bűnt követtél el, ártatlan vagy. Ez fényévekkel magasabb szinten áll mint a szirszar kiadók magánérdekei.
  • mrzed001
    #33
    90%-ban Artisjustnak, 10%-ban a "baráti" előadóiknak
    Persze ez csak tipp, mert piszok titkosan kezelik, hogy akkor most kinek és mit is fizetnek (ami persze jelentheti, hogy senkinek semmit)
    Én még azt is nehezen emésztem, hogy egy nyereség célzatú magáncégnek ilyen jogkört mer adni az állam, és nem egy rendesen ellenőrzött (és általunk betekinthető) állami szervezet végzi a beszedést/elosztást
  • Secretx
    #32
    Engem csak az érdekelne, hogy ha megveszek egy üres CD-t, hivatalosan Artisjus logóval, a CD árába beépített jogdíjat mért és kinek fizetem ?
  • fawcet
    #31
    7 euróból kit fizetnének meg? Zenekiadókat, művészeket, filmgyárosokat? Játékkészítőket? Hogyan? Szerintem ezek sem hülyék, hogy ennyi pénzből jöjjenek ki. Ahhoz már olyan rendszer kéne, amit jelenleg az internet túl hatalmas. Másfelől tényleg az sem segítene, hogy mindenkit kiráncigálnak a lakásból mert letöltött egy mp3-at. Rendőrségnek erre nincs kapacitása. Meg társadalmilag erős lépésnek számít bármilyen hivatalai erőszak.
    Szerintem ez az általánydíjas még mindig jobb megoldás, mint hogy ASVA terrorizáljon.
  • onimusha
    #30
    jó ez egy nagy kamu, a dvd-k ára úgy 2000huf körül van legalábbis ennyiért veszik át tesco/mediamarkt stb. ha vmi több lemezes exclusive az nyilván több, de az hogy 5 ropi az azért van mert pofátlanul sokat tesznek, ezt egy Intercom-os haver mondta, szal a sima 1 disces lemezt 2 ropirét veszik a nagyok én fizessek érte 5öt ?? nemhiszem :D
  • saxus
    #29
    "A CFDT szakszervezet *_művészeti_* tagozata "az ország audiovizuális *_iparának_* halálát" emlegeti."

    Hehe... Művészet és ipar. Mintha valaki egy rusnya út széli k.rvát hasonlítana a barátnőjéhez...

    Mondjuk úgy teszek jó magasról az iparra, tőlem akár csődbe mehet mind a zene, mind a játékipar, egészen addig, ameddig nem lesznek hajlandóak minőségi terméket előállítani, csak egymás koppintását.

    A hivatalos letöltőközpont szerintem jó ötlet lenne, csak felveti azt a problémát, hogy a letöltött adatokat foggal, körömmel védenék mindenféle duplikáció ellen, mivel vissza lehet élni vele, balbalba.

    Mondjuk nem épp zene, de szerintem ilyen szempontból a Steam-t jól megoldották. Pl. az tetszett, hogy multkor a suliban leszedtem egy Steam klienst, beírtam nevem, jelszavam, azt már jött is a Half-Life (1). :)
  • valamit
    #28
    jaja, az a sok 80 éves nyugdíjas aki Gigákat küld mailban ;) ugyanmá, ezek annyira erőltetett és valószerűtlen példák, és igen, azért mert van egy ilyen meg millió másik olyan, hát ő a peches
  • mrzed001
    #27
    Sztem teljesen felesleges belekeverni a szolgáltatót. Hivatalos torrent helyről kerülne leszedésre, ott számolná, hogy mennyit töltöttél le, és pölö havi 80 GB letöltésig csak az általány, azon felül meg 50 GB-onként ráfizetés és mindenki jól járna (megfejelve esetleg, hogy amennyit feltöltöttél, annak 50%-át leírhatod a letöltésedből, így 2-es arány mellett sem kellene többet fizetned akármekkora forgalom mellett, mint az általány)
  • Evil Merodak
    #26
    Remélem ezt itt nem vezetik be egyhamar, különben nem volt az 5%-os ÁFA csökkentés ellenére drágulni fog a net. :(
  • jetpilot
    #25
    "Pontosan jól látod :)
    Ez lehúzás, semmi több."

    Nekem is kapásból az jutott eszembe hogy ez megint olyan próbálkozás hogyan lehet az emberekből minél több pénzt kisajtolni.

    Gyorsan nyomom is a Mehet! gombot mert az még nem jogdíjas.
  • gakoska
    #24
    És a 80 éves nyugdíjjassal, akinek éppen arra kell a net, hogy messze lakó unokájával levelezzen, vele is megfizettetnétek a szerzői jogdíjjat?? Lehet h videókat küldözgetnek 20 giga méretben havonta... Akkor milyen alapon kéritek számon a CD-ken levő jogdíjjat??? Kollektív büntetésnek nem szabad lennie!!!
  • valamit
    #23
    szvsz. ez egy pozitív kezdeményezés, de ahogy te is írod, lennének itt még más szabályozási lehetőségek is, ezen túl is, meg a "mindenkit börtönbe" hozzáálláson kívül is.
    én pl. el tudnék képzelni egy olyant, hogy ugye mindenki szolgáltatótól kapja a netről az infót. ez a szolgáltató figyelhetné a forgalmat (figyeli ma is), és a növekvő forgalomhoz egyre növekvő jogdíjat rendelne. tehát mondjuk 0-tól 1-gb havi forgalom 500 ft havi szerzői jogdíj, 1 gb-4gb 2500 ft, 4-10gb 8000 ft, stb. és ezt a szolgáltató így kiszámlázná a havidíjjal együtt, majd szerzőket illető pénzeket egyben utalná is tovább.
    így nem kéne razzizáni, meg figyelni embereket, hogy ki tölt le illegális tartalmakat, és többé-kevésbé pénzüknél is lennének
  • gakoska
    #22
    Én akkor sem fizetnék elő a warezes netre, ha alig lenne drágább, akkor már inkább egy gyorsabb csomag, hamarabb jöjjenek le a DVD-k :D
    De most komolyan, eddig hány magyarhoz ment be az ASVA házkutatási parancssal? Jó, tényleg, bezártak egy DC-s hubot, de ott sem a tagjait, hanem csak az üzemeltetőt fogták el... és amíg a szolgáltatóm nem adja ki az adataimat, addig kitörölhetik a seggüket az IP-mmel :D
    Soká lesz vége ennek a balhénak, ha egyáltalán vége lesz...
  • fifi
    #21
    ez ugyanaz a lehúzás mint A jogdíj az üres adathordozón...
    nem akarom elhinni, hogy ha havi X-ftot kicsengetek nem fog basztatni senki... ez tuti nem így fog működni,m ert akkor a sok okos jogvédő gyökér tennivaló nélkül marad...és errefelé az sajnos nem fog megtörténni.
  • NEXUS6
    #20
    Ez az átalánydij szerintem is megoldás. Max a szolgáltatók adhatnának olyan csomagot, ahol a havi dijban nincs benne (külön strogg kérésére;).

    Aztán ha valaki a lájt csomagból warezolna, akkor azt az egy-két emberkét könnyeb lenne fülön csipni. Persze ott sem 3 év főbelövést kapna az emberke, csak figyelmeztetnék, hogy ebbe a szolgáltatásba ez nem fér bele, és tessék szépen előfizetni a warezra. A visszaesőknél meg max kiszámláznák a dijat utólag, vagy ha nem fizet akkor kikapcsolják neki a netet, és akkor mehet a bótba vásárolni. Ennyi.
  • echo
    #19
    Egyébként fura, hogy ez az aláírás gyűtögetés csak most kezdődött el, mert így legalább tényleg látszik, hogy hány szavazót is érint a kérdés. Így azért nehezebb elhalgattatni a többséget, mint egyesével beperelgetve.
  • echo
    #18
    Mondjuk ilyemit tuti csak így lehet átnyomni, hogy fűalatt átszavaznak a kormánypártiak is, mert kétlem hogy bárhol lenne olyan kormány ami lenne olyan bátor, hogy egy ilyen radikális reformot bevállaljon...
  • Mike
    #17
    vmi pedig történni fog, mert a kiadók nem krimizálhatnak mindenkit, a börtönnel fenyegetést nem lehet a végtelenségig kitolni