21
  • #21
    tévedsz, inkább az kellene hogy minden cégnek nyilván kéne tartani hány szabadalommal rendelkezik, és minden egyes a portfólióhoz hozzáadott szabadalom fenntartása, illetve meghosszabítása egyre drágább lenne. pl egy néhány ezres portfólió fenntartása mondjuk éves szinten akár milliárd $-os nagyságrendbe is kerülhetne

    ezzel el lehetne érni hogy:

    1. mindenféle bisz-baszt szabadalmaztassanak
    2. másrészt a (jelentős) hasznot nem hajtó szabadalmakról a cégek (már korábban is) lemondhatnának
  • #20
    helyes!

    elkelne még pár ilyen parazita cég amely mondjuk az IT ipar néhány fundamentális szabadalmát birtokolja és képesek térdre kényszeríteni akár ilyen nagy cégeket is. ez talán meggyőzné a nagy cégeket hogy normálisabb szabadalmi politikára lenne szükség, mielőtt a saját fegyverükkel lövik őket fejbe :-)
  • GABOR16
    #19
    A témához hozzászolva a jogirendszerre ráférne egy jelentős reform.
    Pl a szabadalmak egy bizonyos idő után elévülnek, és minnél régebbiek annál kevesebb jogdíj szedhető utánuk, majd egy idő után ingyenessé válnak, és nem védethetőek le újból.
    Szerintem valami ilyesmi kellene.
  • GABOR16
    #18
    Van nekem is egy nagyon jó 'ingyenenergia' ötletem, csak pénzem nincs a megvalósításhoz.
    Viszont én nem akarnák belőle meggazdagodni, és mást sem szeretném ha meggazdagodna belőle. Ezért én ha letudnám tesztelni, hogy valóban működik-e valahogy úgy védetném le, hogy senki se szedhesen utána jogdíjat! Egyesek szerint nem vagyok normális, hogy ezttenném, de engem nemnagyon izgat ezenirányú véleményük. Én tudom, hogy mit akarok, és nekem ebben a témában csak ez számít.
  • fflx
    #17
    egy ujabb "jogi esetek"-et lathatunk itt...
    tudomanyos magazin mi?
  • lmisi
    #16
    Jaja, Tesla az elso pár prototípust le tudta tesztelni és ugy módosítani a továbbiakat, hogy már csak a működőeket épített.
    Az ő géniusza már kicsit sok volt az akkori társadalomnak, talán még a mostaniak is.
    Mindenesetre a modern elektromosságon alapuló civilizáció alapjait ő teremtette meg. Nélküle is létrejött volna csak 20-50 év késéssel. Igaz ha minden eredményét felhasználtuk volna, már nem lennének foszilis energiahordozón alapuló erőgépeink, sem atomerőműveink. Ingyen lenne elektromos energia. Talán már a naprendszer határát elhagytuk volna. Vagy egy borzalmas háború üszkös maradványain vegetálnák, mert a találmonyok alapján tuti kis romboló fegyverek készülhetnek.
    Amit fel is használtunk:
    - Váltóáramú elektromos hálózat. Enélkül se TV, rádió, internet, se milliós metropoliszok....
    - Váltóáramú motor-generátor.
    - Teszla tekercs
    - Ja és Edison egyenáramú rendszereit is ő pofozta életre mikor Edison elakadt a felmerülő problémákkal. Csak Tesla lelépett tőle, mert tudta egyenármú elektromos hálózatott nem érdemes építeni. Edison képtelen volt ezt belátni... lett is nagy harag.
    - Rádiótávirányitás. Mégis Popovra-Markinira emlékszik a világ mivel jobb marketinges-szabadalmaztatók voltak, pedig csak morze jeleket vittek át. Ekkor Tesla rádiótávirányítós kishajómodellekkel demonstrált.
    Nem is nagyon foglalkozott a szabadalmakkal Tesla soha. Ellentétbe Edisonnal. Megis lett az eredménye Edisonnak Muzeum, Kultusz. Teslára amerikába a kutya se emlékszik.
    Elveszett találmányai:
    - Működő szabadenergia generátor. Csak berakta felesége autójába és utána nem kellett vele többet foglalkozni. Érdekes amikor megkereste ezzel és a szabad téren keresztül történő energiátvitellel a Westinghouse vállalatot nem kellett nekik. Mivel Tesla előző váltóáramú(hálózat) szabadalmaival piszok jól kerestek. Még annakidején arra is hajlandó volt Tesla, hogy egy összegben kapjon végkielégítést szabadalmoi után és ne keljen a csoró Westinghousenak megtermelt asszem KWattonként néhány centes licencedíjat fizetnie.
    Persze ha nem mond le a díjról talán iszonyat gazdaggá vált volna.
    Az új kutatásai meg kinullázták volna az előzőekre épített kis tőkebirodalmat. Innéttől fogva le van szar...va az emberiség érdeke, ha vagyongyarapodásunk kárát látja. Ez tuti beton, az ujdonság meg talán bejön. Persze a köznek jó, de who cares...
    - Ez is azt mutatja, hogy a szabadalmak-találmányok leválnak alkotoikról. Megvásárolják őket érdekcsoportok, akik a maximális hasznot akarják kihozni belőle. Ha ez az innováció elnyomásával miért ne. Nem érdekli őket hogy már megtérült 100x an a befektetett pénz térüljön meg 1000xsen, határ a csillagos ég.
    Irodalmi műveken is lassan 100 év fölött lesz a védettség. Könyörgöm még a Dédunokák is tartani fogják a markukat. Mi közük van az eredeti szerzőkhöz. Ha addig is már nem ment át 100 kézen a szerzői jog. Elöbb utóbb ugyis egy tokerős lobbicsoportés lesz, aki kisajtolja a maximális díjjat. Egy horror az egész...
    Az ősi Japánban még az elsőszülött fiú sem örökölhetett autómatikus, ki kellett azt érdemelni.
  • testerlnx
    #15
    abszolút így van :(
  • Kannibal
    #14
    Te sem magyaráztad el túl részletesen,hogy miért rossz,akkor ő miért adna hitelt neked? Ezzel nem arckhovent akarom védeni, de jobb lenne ha érvekkel támasztanátok alá amit írtok.
  • sajoati
    #13
    Tesla állítólag fejben le tudta szimulálni a tervezett cuccainak működését.

    pechje, hogy volt egy Bell, aki nem volt rest lefölözni a sikereit.
  • lmisi
    #12
    - A legfőbb baj, hogy a szabadalmaztatás célja nem az ésszerű költségek visszatérítése, hanem a nyakló nélküli profitszerzés. Erre alapozva gazdasági hatalom kiépítése, megszilárdítása.
    - Legröhejesebb a gének szabadalmaztatása!!!!
    Persze a genetikai kód megfejtése-kutatása pénzbe kerül. Akkor ne tegye közzé, árulja pénzért szigorú feltételekkel. Könyörgöm mi a fenének akádájuzzuk meg hogy valaki más kikutassa újra a saját pénzén és utána azt tegyen az eredményeivel amit akar. Ez lenne a demokratikus. Kutatni felfedezni nem kötelező, de legalább más kevésbé önző embereket ne akadájuzzunk ebben.
    A tulajdonok és tulajdonjogok ködös mindenáron való védelme tragikomikus.
    Meg kéne végre érteni a kapitalizmus és demokrácia/szabadság az esetek nagy többségében ellentétes oldalon állnak. Persze néha azonos oldalon, de nincs ez kőbe vésve.
    -Bizony a szabadalmak ez esetben az elnyomás eszközei, az innováció gátja. Néhány esetben a feltalálók szemei elött is csak a milliók lebeknek. Inkább megöletik magukat csak nehogy jelentős vagyonszerzés nélkül váljon a felfedezése ismerté. Lásd szabadenergia kutatók a múlt században. Ha nem is teljesen ebbe a kategóriába tartozott, de későn ismerve fel találmanyai jelentőségét, pl. Tesla. Ő pl. szerintem messze jelentősebb kutató volt mint pl. Einstein. Edison meg kispályás hozzá képest.
    -Most vagy megtanulnak az emberek kissé önzetlenül, erőszakmentesen együttélni, vagy valami nagyon csúnya dologba kerülünk.
    - A szabadalmaztatás úgy történik odamész és valahogy eléred elfogadják. Azaz nem fontos, tökmindegy mi van azon a rajzon mi nincs. Csak rajz legyen.
    - Nincs kellő szakértelem ezen hivatalokban. Ha lenne és felelősségteljesen dolgoznának, akkor iszonyat drága és piszok hosszú ideig tartana.
    - Ilyen mennyiségű szabadalmat nem lehet kezelni normális módon.
  • strogg
    #11
    arckhoven:

    Ne haragudj, nem tudok olyan embernek hitelt adni, aki nem megmagyaráz, vagy helyesbít, hanem leugat.
    Bocs! Engem nem erre tanítottak...
  • Mynet
    #10


    Igaz! Azért nem annyiból áll a szabadalmaztatás, hogy odamész, hogy én levédetem pl a generátort, hanem részletesen szakrajzzal, műkődési elvvel mész oda és azok tanulmányozása után fogadják el a kérelmedet!

    És szerintem simán lehet hogy egy kis cég már hamarabb kitalálta a frekicsökkentést a prociknál, mint a nagyok! Nem minden lángelme a multiknál van!!!

    Ott az említett generátor, kedves Jedlik Ányos barátunk nem védette le a generátort, azt tessék Siemens megtette és hová jutott! Milyen lennem ha most jedlik telefonokat és jedlik villamosokat vennénk? Lehet kishazánk is előrébb lenne!

    http://fizfoto.tar.hu/fizfoto4.html
    http://fizfoto.tar.hu/fizfoto4.html
  • tomo
    #9
    draga volt az analizalas, igy kiadtak vallakozo kedvu laboroknak/cegeknek, akik munkajuk es belefektetett penzuk fejeben genszakaszok szabadalmat kaptak. (ahogy te is irtad) money makes the world go 'round
  • ViperNet
    #8
    Én akkor lepődtem meg, amikor emberi gén-részleteket védettek le (szabadalmaztattak).
  • Aspirin
    #7
    Fogadni mernék, egy lyukas 10 centesbe, hogy sem az atombombát, sem a hidrogénbombát nem szabadalmaztatták...
  • Invader
    #6
    Ausztráloknál meg sikerült levédetni a KEREKET.
    Na akkor dobtam egy hátast..
  • archkoven
    #5
    "a szabadalmi rendszer dolog többet árt, mint használ"
    -Hogy a fenébe lehet ekkora hülyeségeket beszélni??? Ha valakinek gőze sincsen valamiről akkor minek szól hozzá?
  • Yfel
    #4
    Szerintem a szabadalmi rendszerrel mint otlettel nincs baj, inkabb az amerikai szabadalmi hivatal az, ami ilyen allatsagoknak hitelt ad. Ne feledd, hogy a szabadalmi rendszert azert talaltak ki, hogy a keves eroforrassal rendelkezo feltalalokat ne tudjak a nagyobb cegek kihasznalni megfelelo licensz-dij kifizetese nelkul.

    Termeszetesen ebben az esetben teljesen igazuk van a nagyvallalatoknak, hogy megprobaljak ezt az orultseget ervenyteleniteni. Az amerikai szabadalmi hivatalba pedig ideje lenne egy-ket szakertot felvenni...

    Y
  • strogg
    #3
    Ez a szabadalmi rendszer dolog többet árt, mint használ. Kíváncsi vagyok mikor fogják végre az adást az amcsik :)
  • M2 #2
    Hát igen, a szabadalmak rendszere ebben a formában egy nagy hülyeség és már messze nem arról szól amire anno kitalálták, az innováció átmeneti! védelme.

    Úgy lehetne valamivel igazságosabbá tenni, hogy ha valaki tudja bizonyítani a saját fejlesztési munkáit, akkor azzal a fejlesztéssel nem sérthet szabadalmat.

    Mi lenne ha itt átneveznék az új chipeket mukripocefforra és nem megahertzben mérnének...
  • rolika
    #1
    "változó órajelű, nagy teljesítményű mikroprocesszor"

    nanemá hogy ezt le lehetett védeni...
    minden 120 mhz-nél nagyobb teljesítményű prockó? hát ezek nem normálisak