181
  • smv
    #1
    Ez hülyeség.
  • Turmoil
    #2
    Aztán rájön, hogy meg kell védenie magát.
    Aztán rájön, hogy ehhez eszközöket is használhat.
    Aztán rájön, hogy nincs szüksége az emberekre... :)
  • vincuska
    #3
    persze odanyulok a 220-hoz, es rajon hogy ki akarom kapcsolni, oszt ramtamad vagy valami.

    lattam en a Maximum Overdrive-ot!!! EMILIO!!!!
  • phalanx
    #4
    #1: miért is?
    #2: túl sok filmet nézel
  • haxoror
    #5
    "Az áttörést jelentő technika egy nap olyan robotok megalkotását teheti lehetővé, melyek képesek érzelmeik kifejezésére."

    Mi a faxnak?!
    Nekem olyan robot kell ami elvégzi helyettem a monoton vagy veszélyes munkát, a legutolsó amit egy robottól akarok az érzelmek vagy az öntudat pfff...

    A robot egy ESZKÖZ és nem társ.

    Mint a mondás hogy a kutya az ember legjobb barátja, hát ízlés dolga sztem az ember legjobb barátja egy másik ember lehet csak...
  • fawcet
    #6
    Hát éppen azon gondolkodtam, hogy az olyan nemszeretem munkákat robotok is csinálhatnak napi 24 órában, mint pl. permetezés, trágyázás, szedés, gazirtás. Sőt elkergetné a kártevő nyulakat amolyan öleb módon.
  • Enkil
    #7
    ez csak anyit jelent
    hogy pár sorban leírta a programozó
    ha ilyen és ilyen szineket és formát látsz akkor az nem egy másik robot ha nem 1 tükörkép

    nem egy eget rengető feladat
  • Enkil
    #8
    persze nem könyü program nyelven ezt úgy megfogalmazni hogy valóban jó müködjön
    és persze azis sokat számít hogy a robot mennyíre részletesen képes a környezetet felmérni
  • assdf
    #9
    Ez nagy marhaság. Az embernek nem azért van éntudata mert felismeri magát a tükörben. Csak azért ismeri fel magát az ember is, mert már látta a saját arcát és megjegyezte hogy néz ki(ráadásul az összes többi embernek eltérő arca van), illetve azt is tudja hogy az ott egy tükör. Itt a hangsúly azon van hogy tudja mi az a tükör. A legtöbb állat sem ismeri fel magát, én otthon sokat szórakoztam egy him sziámi harcoshallal ami szintén meg megrohamozta a tükörképét...
  • hehehehe
    #10
    hat azer ennel sztem kicsit bonyolultabb mer ugyan nem ir rola a cikk de sztem mindket robot ugyanugy nez ki.innentol meg aztan irhatod bele a szineket akkorse fogje felismerni hogy melyik o meg melyik a masik...
  • Cat #11
    azért ehhez az egészhez azt is illik tudni (és így jóval jelentősebb a dolog), hogy az egész állatvilágban a soktizezer faj közül néhány van csak, ami felismeri magát a tükörben (főként emberszabású majmok).
  • Pharaoh
    #12
    Azért nem hinném ,hogy ilyen egyszerű, mert akkor minen ugyan olyan robotra, mint ő azt hinné, hogy tükörkép.
  • Hun7eR
    #13
    A cikk nem azt írja, hogy az éntudat egyenlő azzal hogy felismered magad a tükörben, hanem azt, hogy ez egy lépcsőfoka, amit persze még sok másik követ... A kísérletben szereplő két robot pedig külsőre azonos volt (Enkilnek #7)
  • izb
    #14
    hogy látja a saját arcát a tükörben??
    Hogy ismeri fel hogy az ő?

    "Csak azért ismeri fel magát az ember is, mert már látta a saját arcát és megjegyezte hogy néz ki"
    Ez egy ritka hülye mondtad,ha megbocsátasz.
    nem az a lényeg hogy tudja mi az a tükör.
    Látszik,hogy nincs gyermeked.
    10 hónapos fiam 2 nap alatt azonosította,hogy a tükörben ő van,és már azt is tudja,hogy a tükörben látható arcok nem a tükör felületén vannak igazából,hanem a tükörben csak egy képet lát.
    mikor integetünk neki,akkor a tükörbe mosolyog,de integetni már felénk fordulva integet.
    tehát benne kialakult egy én tudat,és ez a cikk erről szól.

  • Atomreaktor
    #15
    hát nem... emberfüggő:) miért ne lehtne vki legjobb barátja pl a könyvek? stb. ez szubjektív! és nem az a hülye akinek a legjobb barátja egy kutya, hanem csak arról van szó, hogy minden ember más és másként gondolkodik! (azaz szvsz egyiküknek sincs igazán igaza) ;))
  • pite
    #16
    Brezsnyev elvtárs a kíséretével meglátogatja a moszkvai állatkertet.

    - Hmm, ez biztos egy szibériai mammut!
    -Nem, Brezsnyev elvtárs. A szibériai mammutok kihaltak, ez egy afrikai elefánt.

    -Hmm, ez biztos egy szibériai tigris!
    -Nem, Brezsnyev elvtárs. A szibériai tigris védett állat, nem lehet befogni. Ez egy bengáli tigris.

    -Hmm, akkor ez biztosan egy szibériai gorilla!
    -Nem, Brezsnyev elvtárs. Ez egy velencei tükör.
  • hopp
    #17
    a tükör amúgy nagyon érdekes hatással van az emberre. láttam régebben egy elég kimerítő műsort az öntudatról, aminek nagy része tükrös kísérletekből állt. volt pl olyan, hogy gyerekekkel megcsináltattak egy feladatot, majd átküldték őket egy másik üres szobába, ahol volt egy nagy tál cukor, hogy jutalomból vehetnek egyet. a legtöbb gyerek persze miután meggyőződött róla, hogy egyedül van, nem látja senki, stb jól belemarkolt a tálba. viszont ha raktak egy tükröt a tál mögé, hogy lássa magát a gyerek, akkor szinte az összes csak annyit vett, amennyit mondtak neki. az, hogy látod magad, hogy rosszat teszel, nagyon nagy hatással bír lenni az emberre :D nem véletlenül szoktak sok cégnél a kávéautomata mellé egy hatalmas tükröt rakni... a felmérések szerint így töredékére csökkenthető a felesleges pletykázás :P

    tehát az, hogy "Csak azért ismeri fel magát az ember is, mert már látta a saját arcát és megjegyezte hogy néz ki" nem egészen fedi a valóságot. sokkal mélyebb a dolog, tudod, hogy az, akit látsz, az te vagy. annak ellenére, hogy tisztában vagy azzal is, hogy a tükör csak egy virtuális világ, nagy hatással vannak rád a látottak, mert alapesetben ugye magadat nem látod kívülről. emiatt az emberek nagy része pl kényelmetlenül érzi magát, ha olyan videófelvételt lát, amin ő is szerepel.

    a legtöbb állat ha a tükörképét látja, akkor azt úgy értelmezi, hogy egy fajtársa. a báránykölykök pl nem érzik jól magukat egyedül, elkezdenek az anyjuk után sírni, de ha beraknak nekik egy tükröt, akkor már semmi bajuk nincs. jópár főemlős viszont hosszabb-rövidebb idő után rájön, hogy a tükörben saját magát látja, és arra is, hogy a tükörben látott kép a valós világ fordított leképezése. pár majomfaj eszközként is képes használni a tükröt olyan tárgyak megkeresésére, amit szabad szemmel nem látnak. erre egy ember kb 10-12 hónaposan képes, ahogy izb is írta. robotok esetében ez szerintem hatalmas előrelépés, mert nem egészen három soros if - else feltételből álló algoritmusról van szó :D

    az oké, hogy egy robot a feladatát csinálja és ne érezzen meg ilyenek, de a neurális hálóval vezérelt robotok hatalmas előnye a fix algoritmussal vezéreltekkel szemben, hogy képesek tanulni és az ismeretlen helyzetekre reagálni. az, hogy képesek vagyunk olyan gépet létrehozni, ami képes primitív öntudatot produkálni az hatalmas lépés. szerintem. ez egy nagyon jó kis teszt arra, hogy hol tart a neurális hálós vezérlés... ;)
  • haxoror
    #18
    Fene tudja sztem veszélyes hagyni hogy magától tanuljon egy robot, jobb ha tudja az ember hogy mit tanítottak a gépnek és ezáltal mire képes.

    A kiscsávók meg biztos azért paráztak a tükörtől mert látták a tévében hogy a genyák mindig kamerát raknak mögé
  • haxoror
    #19
    Ja mielőtt félreértés lesz nem azért veszélyes mert jól átveszi majd a hatalmat hanem azért mert egy egyszerű probléma megoldására indokolatlanul bonyolult megoldást is választhat (jobb híján) ami nem célszerű, inkább folyamatos monitorozás és szoftverfrissítés szvsz
    Legalább is a kezdeti lépések sztem inkább erről kell majd hogy szóljanak.
  • Inquisitor
    #20
    OFF:
    Azt olvastam pár szakkönyvben, hogy bizonyos szempontból annál jobb, minnél késöbb alakúl ki az Én tudat a gyerkőcökben.
    Azért 10 hónapos korban ez elég durva, általában 1,5-3 éves kor között alakul ki csak.
  • Inquisitor
    #21
    A probléma az, hogy (ha nem értem félre) neuro alapú és/vagy neuro szimuláció alapú volt a gép gondolkodása. Na ezt meg nem úgy szokták programozni, hogy írnak rá egy rutint, hanem mindenre meg kell tanítani külön. Ezért érdekelne mennyi melóval jutottak el idáig?
  • UnnameD
    #22
    "egy nap olyan robotok megalkotását teheti lehetővé, melyek képesek érzelmeik kifejezésére"

    Most mesterséges embert csinálnak? Tök jó lesz, végül is csak 'megcsináljuk' újból saját magunkat.
  • assdf
    #23
    Nem ritka hülye mondat maximumum csak te nem érted...
    "...és már azt is tudja,hogy a tükörben látható arcok nem a tükör felületén vannak igazából,hanem a tükörben csak egy képet lát.
    " Ez kimeriti annak a fogalmát hogy tudja mi az a tükör. Egyébként neked nagyon okos kisfiad lehet mert az énfelismerés kezdete kb. másfél éves kortól kezdődik...
  • rhonkhan
    #24
    remálem láttátok az ÉN A ROBOT című filmet, vagy a TERMINÁTORT?
    mert valami hasonló lesz ennek a végeredménye, ha az ember túlzottan felfejleszti a robotokat...
    szerintem bőven elég ha a 3 robot törvényt betartatják velük, amiket ASIMOV írt le, és mint háztartási gépet árusítják, meg felhasználják minden területetn ahova gázos lenne embert küldeni, példáúl kő kemény és veszélyes munkákhoz, és talán azt is elérjük hogy emberek helyett CSAK robotok fognak szinte mindenhol dolgozni, és a kormányok meg a vállalatok pedig eltartják az összes embert, akik mondjuk már CSAK szellemi munkát végeznek, és természetesen vannak helyek ahova feltétlenül kell ember.
    Fontos hogy jó robotok legyenek a jövőben amik hasznosak az ember számára, de a döntést mindig az embernek kell hoznia, és a robotnak azt végrehajtani,
    a robot = a tökéletes rabszolga
    ez a véleményem a robotok és emberek kapcsolatáról,
    az érzelmekről annyit hogy felesleges, és szerintem hülyeség, példáúl a STAR TREEK-ben Détának, nézzétek meg, annyit ér, felesleges.
  • waterman
    #25
    tudom, hogy felesleges hozzászólás, de a Star-Trekben Data pont az által mentette meg az egész legénységet párszor, hogy volt én-tudata és tudta mi a "jó" és mi a "rosz". ezért szerintem ez pont rosz példa részedről.
  • takraj
    #26
    A.I. - A Mesterséges Értelem
    A 200 éves ember

    Csak, hogy ne maradjak ki a sorból... :P
  • pimplike
    #27
    Azt hiszem nagyon sok demagógia hangzott el.

    Jó lenne ha a vélemények előtt meg tudnátok húzni a határt a robot és az automata között, ha egyáltalán van ilyen.

    "szerintem bőven elég ha a 3 robot törvényt betartatják velük" - Ez vicc. Miért kéne egy robotnak tudnia ilyet? Ahoz hogy értelmezni tudja ezeket a szépen csengő törvényeket, milliárdos technikával kéne ellátni, még akkor is, ha az csak egy önállóan porszívózó (ma a boltokban 40 ezer forint körül kapható) robot.
    Azt hiszem a sok film megtette a maga hatását....

    Amúgy a gyerek és a szóban forgó robot sem onnan ismeri fel magát, mert már látta egyszer hogy néz ki, hanem a mozdulatok azonossága alapján. (nem hasonlóság, hanem azonosság)

    Arra szerintem sincs szükség, hogy egy robot érzelmeket fejezzen ki, de az ilyen "apró" feladatokon keresztül vezet az út a tökéletesedés felé. Ahoz hogy bonyolultabb feladatokra legyenek alkalmasak, ezeken az állomásokon keresztül kell menni. Nem lehet egyből barlangi mentőrobotot készíteni, tapasztalatok nélkül.....
    Asszem ennyi elég belőlem mára.....
  • rigidus
    #28
    "a robot = a tökéletes rabszolga"
    A tokeletes rabszolga az nem a robot, hanem az elbutitott ember.
  • BiroAndras
    #29
    "remálem láttátok az ÉN A ROBOT című filmet, vagy a TERMINÁTORT?"

    Nem filmekből kell tájékozódni. Inkább Spektrumot meg Discovery-t nézz.
  • Tiberius B
    #30
    A Star Trekről és Data-ról csak annyit, hogy Data-ba be van programozva egyfajta erkölcs az alkotója által. Ez nem tom honnan jött nekem. De annyit azért elmondanék, hogy nem azt mondta, hogy Data-nak nincs én-tudata, hanem azt, hogy nincsenek érzelmei. Mondjuk az 1. vagy a 2. TNG film után már voltak, de Data mégis Data maradt.
  • Tiberius B
    #31
    Egyetértés.
  • Tiberius B
    #32
    Asimov jó fej volt.
  • Epikurosz
    #33
    Sokszor szívesebben vitáznék robotokkal, mint emberekkel. Persze ez vicc volt, de mondok egy másikat, ami nem vicc.

    Vegyük az autópályákat. Ha gyorsan vezetsz, akkor leállít a rendőr. Ilyenkor büntetést kellene fizetned, csekk alapján, és esetleg büntetőpontokat is kapsz. Ha azonban lefizeted a közeget, esetleg te megúszod, de maga a rendszer elkezd rohadni, és vele a társadalom is.
    Mennyivel jobb lenne ilyenkor egy "szívtelen robot"...

    Másik:
    Pár éve műtöttek valamivel. Közkórház. (Az is bolond, aki közkórházba megy Magyarországon.) Az orvost ráadásul ismertem, de volt egy kis konfliktusunk előtte, és nem sikerült harmonikus beteg-orvos kapcsolatot kialakítani.
    A kisegítő személyzettel (pozitívan diszkriminált cigány csaj ápolónő, aki csinosnak csinos, de szakmailag egy nagy segg) sem volt minden teljesen rendben. Bevallom őszintén rettegtem a műtéttől, halálfélelmem volt. Pedig nem ez volt az első. Egy másik műtétem egy nyugdíjas sebész kifogástalanul végezte el, egy szavam sem volt.
    Akkor merült fel bennem, hogy akkor már inkább robotokra bíznám magam. Szó se róla, a robotok is meghibásodhatnak, de talán nem annyira, mint a Fekete Angyal. Értem, ugye?!

    A harmadik: gyűjteni fogok nyugdíjaskoromra, hogy legyen egy kis házirobotom, akitől (!) nem kell félni, hogy kirabol. És a betöröktől is megvéd. (Majd megbuherálom a szoftverét, ha erre nem alkalmas. Mert tuttira le fogják butítani a rohadékok.)

    Amúgy Spielberg filmje, az Artificial Intelligence elmondta a lényeget.
    Ember! Ne képzeld magad a fejlődés csimborasszójának.
  • Radowan
    #34
    Január elsején hajnalban beveszek egy ilyen felismerő softvare-tablettát, hátha felismerem magam...
  • norbre
    #35
    te befeküdnél egy robot kezei közé? hát én nem.
    persze a jövő erre tart, ez az egész robotizáció meg arra felé hogy egy szép napon átesünk a ló túloldalára.
  • haxoror
    #36
    Ennyi erővel a gyórshajtókat is le lehetne cserélni robotokra akik betartják a sebességkorlátozást és nem akarják megvesztegetni a rendőrt mivel a szoftverjük miatt eleve sohasem hágják át a törvényt :P

    rendőr-robot
    kizárt, egy olyan feladat ellátására ahol a döntéseken akár emberélet is múlhat csak embert szabad alkalmazni szvsz

    orvos-robot
    szigorúan emberi-orvos felügyelettel hasznos lehet, pontosabban és gyorsabban tudja elvégezni pl a sebészi beavatkozást de hogy mit keljen szétvagdosni azt az ember-orvosnak kell megmondania

    A robotok szerepe hogy besegítsenek az ember életébe, munkájába, a döntéshozás viszont az emberé marad mindig.

    "akitől (!)"
    Na ettől félek a legjobban, egy házikedvencet (pl kutyát macskát stb) az ember hajlamos egy idő után "családtagnak" tekinteni, ezzel nincs is baj mert egy élőlényről van szó akiért az ember felelősséggel tartozik, a robot viszont NEM élőlény hanem egy tárgy amit az ember azért készített hogy megkönnyítse az életét, pótolható és feláldozható.
    Még a szuperfejlett AI sem érhet annyit mint egy ember, sőt még egy aranyhörcsög is többet ér.
    Örülnék ha az emberek a robotokra majd úgy tekintenének mint egy programozható mosógép fejlettebb változatára és nem kéne majd az újságokban olyasmit olvasnom hogy egy gyerek belefulladt a medencébe miközben a családi robotot próbálta kimenteni mert az idióta szülői félrenevelés miatt nem volt tisztába a robot értékével...
  • norbre
    #37
    de amúgy is miért van szüksége egy robotnak éntudatra?
    végezze a dolgát és kész. azért robot
  • SirLord
    #38
    ez a kis wc-csésze felismerte magát, had örüljön...
  • Lazarus
    #39
    A neuro alapú robotok ugyan úgy gondolkoznak (elméletileg) mint az ember, vagy bármilyen más élőlény, nem if else meg ciklusokkal hanem... nemtom hogy. Nincs erről valami olvasni való hogy hogyan is működnek?
  • rhonkhan
    #40
    mint mondtam, a robotnak nem kell éntudat, nem kell érzelem, nem egy új fajnak kell lennie a robotnak, hanem egy eszköznek, kb. mint a pattintott kő amit őseink használtak, csak ez fejletebb, sajnos olyan is lesz mint a kard, azaz fegyver...
    de a 3 robot törvény kimondja többek között hogy embert nem bánthat, és ezt figyelem előtt tartva elég haszontalan gyilkoló gép válna belőle
    ezért a tökéletes rabszolga fogalma illik rá a legjobban, akinek NINCS élete, ezért végülis az életét nem tudja feláldozni, szóval ha elromlik, meghibásodik, valami lezúzza, mondjuk egy szikla, vagy rádől a ház építés közben, akkor újra össze lehet rakni, vagy ki lehet cserélni, és ezt kell szemelőtt tartani!
    Csak egy gép, csak egy eszköz, nem több, de nem is keveseb. Egy gép soha sem helyettesítheti az emberi gondolkodást, az emberi döntéshozást, hiába mondják rá hogy tanul, azt nem olyan értelemben teszi mint egy EMBER. Az ember a fejlődés csúcspontja, végtelen lehetőségek rejlenek benne, és ezt egy robot soha nem fogja helyettesíteni. Akár milyen fejlett is lesz.