140
  • Caro
    #100
    Elavultak az interface-k ez tény.
    Az baj, hogy pl. USB drive-ról sem tudsz bootolni, pedig az USB mass storage device az ipari szabvány, így a BIOS-nak illene támogatnia.
    Egyféle csatlakozóinterface kéne, ez is tény.
    Ezzel a kütyüvel a koncepciónál van a hiba.
    A DDR nem erre való. Akkor már sokkal jobb az NVRAM, még ha drágább is, de nem kell akksi.
    A winyónál az SD, de még az EDO is sokkal gyorsabb, és azoknak lényegesen kevesebb a fogyasztása, mint a mai RAM-oknak. Ha már akksit használnak. Persze ilyen modulokat eléggé nehézkes lenne beszerezni.
    Szóval jobban járnának, ha RAM-al adnák, de nem DDR-el, hanem valami 33 MHz-es rammal.
    Kiszámoljátok, a 150 MB/s-et 32 bites sínnel egy 37.5 MHz-es RAM tudja kihasználni. De nem az átvitel a lényeg, hanem az elérési idő, hogy nincs fej, ami ide-oda ugrál, ez eredményez drasztikus gyorsulást. És azért egy 33-40 MHz-es RAM-ot picit olcsóbb előállítani, és sokkal kevesebbet fogyaszt.
  • dez
    #99
    Hát igen, gyors lenne, csak akkor kellene hálózati adapter is hozzá, mert készenléti állapotban nincs áram a Firewire porton. (Lehet egyébként bootolni Firewire-ről?)
  • dez
    #98
    "Nem értem, hogy miért nem lett volna gyorsabb."

    Mert a PCI busz sávszále 133MB/s, amin ráadásul még osztoznak is a buszon lévő cuccok.

    "Végülis így jól tévedek, hogy most adat-SATA-kábel-SATA kártya-PCI a folyamat, a közvetlen adat-PCI helyett."

    Nem feltétlenül, azt hiszem, újabb lapokon már nem PCI-s a SATA vezérlő. Legalábbis nemsokára átállnak ott is PCI-E-re. Sőt, ha PCI-E-s, akkor a sávszél már 150MB/s, tehát még gyorsabb is így.

    Persze ha vinyóvezérlőként működne a kártya, de PCI-E-s lenne, akkor 2x250MB/s lenne a sebesség.

    "PCI-os SATA kártya is van, tehát csak le kellett volna koppintani onnan 1-2 dolgot"

    Hát ja, már korábban is írtuk, de nem lett volna túl sok értelme, mert nem lett volna úgy sem gyorsabb. Csak ha PCI-E-s.

    "Ja, és hogy miért gyosabb, mint SATA wincsi? Próbálj egy SATA-ról egyszerre 5 file-t másolni, és megtudod, Ramdrive-nak meg meg se kottyan :P"

    Ez a tányéros vinyó hibája, nem a SATÁ-é. Lásd teszek a tomson.
  • dez
    #97
    Milyen 16 órás korlát? Azt hiszed, 16 óra után mindenképpen törlődnek az adatok?
  • dez
    #96
    Hogy mi van???
  • dez
    #95
    "1. Biro Andras: Te vegre az a valaki vagy aki elkezdte pedzegetni hogy mire is jo ez, vagyis: olyan esetekben jo: program fejlesztesnel; sok kis alkalmazas egyideju futtatasa, amelyek gyakran nyulnak winchihez; esetleg jatekok amelyek szinten ossze vissza swappelnek; -de nem swapnek, nem rendszer cuccnak, etc"

    Már bocs, nem mintha sokat számítana, de eredetileg én írtam ezt. (Kivéve konkrétan a fordítást, de az is beletartozik a vinyóintenzív használatba.)

    Amúgy hogy érted, hogy "amelyek szinten ossze vissza swappelnek; -de nem swapnek, nem rendszer cuccnak, etc"? Ennek mi értelme?

    "2. E cucc ara hozzavetolegesen annyi rammal egyutt, mint a mar ugynevezett memoria alapu winchestereke, a kulonbseg annyi, hogy ez max csak 4G, azok meg 100G folott vannak"

    Ral. olcsó 100GB-os memória alapú vinyók? Mik ezek, hol vannak?

    "3. Adattarolasi ido: itt gaz ez az aksis dolog, a 2-es pont alatt emlitett winchesterek eseteben erre nincs szukseg"

    Na már megint. Hányszor van nálad 16 órás áramszünet?

    "4. Aki azt emlitette hogy milyen jo a Litium aksi, annak csak azt tudom mondani, hogy az meg nem latott Nikkel-Metal hibridet, mert ahoz kepest olyan a litium, mint a litiumhoz kepest az olom"

    2x-es butaság. A NiMH jobb, mint a NiCd, de rosszabb, mint a LiIon! Az ólomakksi meg nagyon is jó, össze-vissza töltögetést ez bírja a legjobban, csak nehéz.
  • mrzed001
    #94
    Nem értem, hogy miért nem lett volna gyorsabb.
    Végülis így jól tévedek, hogy most adat-SATA-kábel-SATA kártya-PCI a folyamat, a közvetlen adat-PCI helyett. Persze a valódi memóriánál jóval lasabban, de a wincsinél 1000x gyorsabban tényleges RAM drive-ként üzemelhetne
    PCI-os SATA kártya is van, tehát csak le kellett volna koppintani onnan 1-2 dolgot
    Ja, és hogy miért gyosabb, mint SATA wincsi? Próbálj egy SATA-ról egyszerre 5 file-t másolni, és megtudod, Ramdrive-nak meg meg se kottyan :P
  • dez
    #93
    "Jó 400-as RAM-ot simán veszel."

    Az már nem számít olyan gyorsnak.

    "De gyorsabbat is kapsz ennek az árából fél gigát."

    Az mire elég?

    "Szerintem ha teljseítményre hajtassz, akkor nem jó a kevés gyors RAM, mert a swappelés azt is megfogja."

    A kevésen természetesen nem fél gigát értettem. Hanem legalább 1. 600-as ramból 1GB úgy 30e körül van. (Legalábbis volt még nemrég.) És jönnek a még gyorsabb ramok. (DDR2, de már jó időzítésekkel, stb.)

    "Én a több RAM-ot választanám nem kerül sokkal többe (ha egyáltalán több)."

    15e vs. 30e. (Mondom gyors ram, hányszor írjam még le??)

    "Egyébként eszembe jutott egy felhasználása, amire jó lehet. Nagy programok fordítása és linkelése. Egy dualcore proci és egy ilyen vincsi párosítása elég drasztikus sebességnövekedést okozhat."

    Eszedbe jutott? Többek között pont erre gondoltam, amikor azt írtam, hogy vinyó-intenzív programok...
  • Macc
    #92
    Hat nekem masodszorra mar elindul a photoshop 4-5s alatt (Sata Raid0). UH annyira nem egetrengeto.
  • Macc
    #91
    Csak igy tovabb. En is befizetek az elso ilyen modulra, ami kicsit gyorsabb csatornan cserel adatot mint a SATA II, valamint ha mar legalabb 20-40GB-osak lesznek, es ha mar nem lesz 16 oras korlat:)
  • dez
    #90
    Valószínű így egyszerűbb volt, és úgy sem lett volna gyorsabb.
  • dez
    #89
    Mondjuk az a 30s vs. 35s (meg 6s vs. 9s Photoshoppal) egy igen gyors vinyóval lett mérve (10000rpm Raptor) [amúgy nem szerintem, hanem a tomshardware szerint], átlagos vinyónál lehet 2x gyorsabb is.
  • dez
    #88
    De csak azért mert nem tudták/lusták voltak megoldani, hogy mint vinyóvezérlő kártya látszódjon a rendszerben, és akkor nem kell a sata.
  • dez
    #87
    Nekem 4 éves a mobilom, és még semmi baja a lítiumos akksijának.
  • freddirty
    #86
    Azért abba bele lehet gondolni hogy melyik a legelavultabb leglassabb eszköz a PC-ben. (Igen a hdd) Ez a fejlesztés számomra az utóbbi 1x év LEGNAGYOBB változását hozza a PC-s háttértárolásban. Volt-e olyan fejlesztés mely egyik napról a másikra olyan gyorsulás hoz, mint amit egy ilyen eszköz hoz 4G RAM-al megpakolva a tetves lassú akár 15K RPM-es akármilyen elérésű hörgő-zörgő-melegedő vackokhoz képest?!
    System partícióként használva simán NAGYSÁGRENDI a változás. Nem 20 % nem 50% nem 80%... Gondoljatok bele, sokan 10-20-50% sebességbeli nyereségért többtízezer forintot dobnak ki 3D videokártyák, processzorok stb. megvételekor.

    Tulajdonképpen ez csak egy újabb szint beiktatása a főmemória és a lassú HDD közé, de kellően nagy tárterület ahhoz, hogy a leglassabb tárolóhelyet (a rendszer hdd-t tízezernyi állománnyal) kiváltsa.
    Én biztos megveszem és telerakom rammal. Ghostal rendszerbackup (5 perc), majd
    egyszerűen lehúzom a system vinyót és visszaghostolom a rendszert az újonan feldugott i-ram-ra. Heti 1x amúgy is automatikusan backup-olok a második hdd-re (5 perc) szóval nem érdekel a 1x órás áramkimaradás sem.
    Kb. a DOS-os idők ramdrive-ja óta vágyom egy ilyenre...
  • Aspirin
    #85
    A Firewire interfészű lehetőség miért esik ki a képből?
    - régebbi lapokkal is kompatibilis lenne
    - külsőleg is csatlakoztatni lehetne
    - 400 mb/s átvitelt adna a SATA 150-éhez és a SATAII 300-ához képest!
    - stabilabb lenne mint az USB2.0
  • RealPhoenixx
    #84
    Ha elolvasod rendesen a dolgokat, meg utana nezel, akkor lathatod hogy ezzel nincs semmi baj, csak az hogy nem olvastal utana, hiszen: Ha ki van kapcsolva a geped, s nem a tapot kapcsolod ki mikor kikapcsolod, akkor .... -olvass pls, mielott valamihez hozzaszolsz
  • JZO
    #83
    Nem lenne ez rossz cucc, de rárakhattak volna az elejére egy hálózati tápcsatlakozót. Így egész nap konnektorba dugva nem vesznének el az adatok. Ha meg áramszünet van, ott a beépített aksi. Hátha egy későbbi fejlesztés során erre is gondolnak majd.
  • RealPhoenixx
    #82
    Sziasztok

    Vegigolvasva a forumot, es figyelembe veve nehany regi megoldast a helyzet a kovetkezo osszesitve (velemenyem szerint):

    1. Biro Andras: Te vegre az a valaki vagy aki elkezdte pedzegetni hogy mire is jo ez, vagyis: olyan esetekben jo: program fejlesztesnel; sok kis alkalmazas egyideju futtatasa, amelyek gyakran nyulnak winchihez; esetleg jatekok amelyek szinten ossze vissza swappelnek; -de nem swapnek, nem rendszer cuccnak, etc
    2. E cucc ara hozzavetolegesen annyi rammal egyutt, mint a mar ugynevezett memoria alapu winchestereke, a kulonbseg annyi, hogy ez max csak 4G, azok meg 100G folott vannak
    3. Adattarolasi ido: itt gaz ez az aksis dolog, a 2-es pont alatt emlitett winchesterek eseteben erre nincs szukseg
    4. Aki azt emlitette hogy milyen jo a Litium aksi, annak csak azt tudom mondani, hogy az meg nem latott Nikkel-Metal hibridet, mert ahoz kepest olyan a litium, mint a litiumhoz kepest az olom
    5. Teljesitmeny: a 2-es pont alatt emlitett winchesterek adatelerese hasonlolithato ehez a cucchoz, csak azok a winchik olyan megoldasuak, hogy kifele egy valosi fizikai felepitesu winchinek nez ki, gyakorlatilag mivel ram alapu, ott az adateleres es sebesseg az adatatviteli csatorna fuggvenye, mint itt is.
    6. Vegkovetkeztetes: ez a cucc valoszinusithetoleg ugyanugy el fog tunni, ahogy eredetileg is eltunt a sulyesztobe, mivel e megoldas mar letezett is es letezo is, de a felvevo piaca nem nagy, foleg a ram alapu winchesterek miatt -viszont igy talan a butacska koznepbol tobb penz sajtolhato ki, mert itt kicsit lehet varialni, es azok elvarialgatva ennyit vagy annyit elkoltenek a gyartok reszere

    NB: a ram alapu winchestereket nem veletlenul Izraelben kezdtek el gyurni ipari jelleggel -lehet utana nezni

    Tovabbi jo idotoltest mindenkinek
  • BiroAndras
    #81
    "Ez a cucc ~15e. (Később szerintem kevesebb lesz.) Ennyiből hogy veszel 1-2GB gyors ramot?"

    Jó 400-as RAM-ot simán veszel. De gyorsabbat is kapsz ennek az árából fél gigát. Szerintem ha teljseítményre hajtassz, akkor nem jó a kevés gyors RAM, mert a swappelés azt is megfogja. ÉS ha ilyen konfigról beszélünk, az már eleve a pénzeseknek van. Ha olcsón akarsz jó gépet, akkor a 1GB DDR400 tökéletesen megfelel.

    "Ha van mondjuk egy igazán gyors (pl. DDR600) ram az alaplapon, akkor választhatsz, hogy 30e-ért(?) veszel hozzá mégegyszer ennyit, vagy veszel egy ilyen cuccot, és belerakod a DD266-ot a fiókból, vagy veszel használtan, swapnak."

    Én a több RAM-ot választanám nem kerül sokkal többe (ha egyáltalán több).

    Egyébként eszembe jutott egy felhasználása, amire jó lehet. Nagy programok fordítása és linkelése. Egy dualcore proci és egy ilyen vincsi párosítása elég drasztikus sebességnövekedést okozhat.
  • mrzed001
    #80
    Magyarán ez egy ramdrive.
    (A régi szép idők, amikor még feltöltöttönk egy floppit a ramdrive-ra, és modósolyogva néztük, hogy mennyivel gyorsabb, mint a wincsiről.)
    De hogy a kommunikációt miért nem tudták a PCI porton keresztül megoldani ??
  • RelakS
    #79
    Lusta vagyok utánanézni: Mi a gyorsabb? A vinyó, vagy valami féle cf kártya (nem feltétlenül a Compact Flash-re gondolok)
  • exac
    #78
    a 16 óra engem is aggaszt. jobb a vinyó. dez szerint is 30s vs. 35s az XP boot time. max a swapolást gyorsíthatja. de akkor meg minek? 5s-ért nem veszek ilyet, és ha egy XP-nek kell 4Gb és én inkább az alaplapba teszem azt a 4Gb-t, akkor nem is kell swapot haszálni. ergo. marad minden.
  • GulaSoft
    #77
    Na megoldották végre azt is, hogy a kikapcsolt gép is vegyen fel jó sok áramot, már kezdtem aggódni, hogy soha nem jut az eszükbe!!
  • Laalee
    #76
    a pci slot csak az aram felvetel miatt van, adatkommunikácio sata interface en van, szoval 150mb/s. pce sem segitene neki.
  • roliika
    #75
    Hümm...ember! Akksi van benne! Szal 1-2 év és meghal. És akkor csak 1* kapcsold ki a gpéet és az adatok meghalnak.
  • dez
    #74
    Lassú ramot jobb nem keverni a gyorsabbal. Azt hiszem, a Windowsban nem lehet prioritizálni a ramot. (Esetleg a Linuxban.) Szal az elfekvő "lassú" ram mehet erre a cuccra, pl. swapnak. A vinyóknál még mindíg jóval gyorsabb. (De mondom, én a PCI-E-set vagy Sata-2-est preferálnám.)
  • arty
    #73
    gyakran huzod ki a géped a konnektorbol 24 órára?
  • vax
    #72
    Igy ez egy halott megoldás szerintem. De mint alap ötlet nem lenne rossz. De ez a kikapcsolt állapot, meg a 16 óra után a teljes felejtés. Nem túl biztató.
  • dez
    #71
    Nálam 1.5GB van a gépben (néha elfogy, de ritkán - különösebb problémám még nem volt belőle), és bizony le van tiltva a swap, mert idegesít.
  • dez
    #70
    Ezt kérdezd az AMD-től.
  • dez
    #69
    Külföldi ajánlott kisker ára $50. Ebből lejön a kisker haszon (és talán a küldöldi adó, ha benne volt), és hozzájönnek a hazai forgalmazás költségei. Persze csak egy becslés volt.
  • Caro
    #68
    Ez igaz, a win valóban...
    Bár le lehet tiltani benne, csak drasztikusak lesznek a következményei.
    De ez linux.
  • izb
    #67
    ez hülyeség
    ha ki van kapcsolva a gép,akkor az alaplap még áram alatt van.igy jut a cumónak is igy nem fog elszállni az adat akkor sem,ha szünetmentesről megy és elmegy az áram.lévén hogy ilyenkor az áramfelvétele csekély az az akkumulátor ami a szünetmentesben van,királyúl kibirja a következő áram visszajövetelig.
  • Aspirin
    #66
    Miért jó nekünk a DDRII? - amikor közismerten lassabb időzítésekre képes.
    Ha pedig a magasabb órajel a lényeg, akkor miért nem a DDRIII, amikor az a VGA vasakon is kitűnően teljesít.
    Személy szerint nem hallottam DDRII-val szerelt VGA-ról - akik pedig ilyen gyártására adják a fejüket, csak tudják miért teszik.
  • izb
    #65
    Te hogy számoltad ezt??
    Hogy jött ki a 15 ezer ft??
  • dez
    #64
    És ha van, de nem túl sok? :) Ja, amúgy ezt még én sem venném meg, mert a 133MB/s még nem olyan nagy durranás, kettőt meg főleg nem vennék, hogy raidbe tegyem. De ha lesz PCI-e-s (és mint vinyóvezérlő kártya fog látszani), vagy esetleg sata2-es, akkor már meg fogom gondolni.
  • dez
    #63
    Nem tudom, hogy csinálod. A win köztudottan akkor is swappel, ha még nem is fogyott el a ram, mert kirakja azokat a programokat, amiket egy ideig nem használsz.
  • dez
    #62
    Ez a cucc ~15e. (Később szerintem kevesebb lesz.) Ennyiből hogy veszel 1-2GB gyors ramot?

    Viszont olcsón lehet venni hozzá 266-os, máshol feleslegessé vált, használt ramot. Vagy lehet, hogy van is otthon elfekvőben.

    Ha van mondjuk egy igazán gyors (pl. DDR600) ram az alaplapon, akkor választhatsz, hogy 30e-ért(?) veszel hozzá mégegyszer ennyit, vagy veszel egy ilyen cuccot, és belerakod a DD266-ot a fiókból, vagy veszel használtan, swapnak.

    Nemsokára amúgy is átáll az AMD is DDR2-re, és hegyekben fog állni a DDR.
  • BlackRose
    #61
    Igen, de ha ezt a 4 GB-ot mondjuk RAM-ként dobod be a gépedbe akkor swappolás nem is kell, míg egy RAID megoldás esetleg szintén biztosítja a majdnem 2x sebességnövekedést, persze nem ártana valami hardveres RAID vezérlő... na mindegy a lényeg abban van, hogy ha van pénz akkor van sebesség ez nélkül is ha meg nincs akkor az ilyen dolgok nem igen segítenek...