47
Mitol sos a tengerek vize?
  • akyyy
    #7
    Ha figyelt volna a topicnyitó föciórán, akkor tudná!! Kérjen az oszitól évismétlést!!!!!
  • EqUiNoX
    #6
    Ahoy! Hát már rég' a jó megérdemelt nyugdíjas éveimet töltöm valahol Barbados környékén egy tengerparton napotlopva, és néha belekortyolgatva a sós vízbe... ;]
  • bigapó
    #5
    szeva Fred!

    hogy ityeg egy "öreg" kalóznak mostanában? :))
    mikor fogtál el utoljára Fregatt-ot, őszintén? (én már régen)
  • EqUiNoX
    #4
    Pedig ha előveszi a guglit, beírja a topik címet mint keresendő feltétel, azonnal kidobja a nat.geo. cikkét, amelyet IlluminatoR is megtalált. Szerintem rövidebb idő alatt található meg egy cikk/írás a neten, mint egy topiknyitási mizéria ;]
  • ChevyG #3
    azt hiszem IlluminatoR kitett magáért, ennél részletesebb válaszra álmodni se mertél mi? -lehet föci tanár-
  • IlluminatoR
    #2
    Az esővíz átszivárog a talajon, a kőzeteken és számos ásványi anyagot old ki belőlük. A megtisztított vízből azonban kis koncentrációja miatt ekkor még nem érezzük ki a sót.

    A kioldott ásványi anyagokat tartalmazó víz jelentős része előbb- utóbb egy patakba, folyóba, később egy tóba vagy az óceánba kerül. A naponta az óceánba kerülő kioldott ásványi anyag csak töredéke az óceán teljes sótartalmának.

    Jelentős mennyiségű oldott ásványi anyag kerül az óceánokba a hidrotermális hasadékokon keresztül is: a tengeralatti hasadékokba beszivárgó víz ásványokkal teli meleg vízként áramlik vissza az óceánokba. Ugyancsak növeli az óceánok sótartalmát a víz alatti vulkáni tevékenység, amely során az előző folyamathoz hasonlóan oldódik ki nagy mennyiségű ásványi anyag.

    Az óceánok sótartalma több száz millió éve állandó: ez elsősorban azzal magyarázható, hogy bár állandó az ásványi anyag utánpótlás, a tenger mélyén kiválás, lerakódás is folyik. A sótartalom viszont nem mindenütt egyenletes: folyótorkolatoknál, vagy a jéggel borított sarkok közelében a víz kevésbé sós.

    Az óceánok egyébként 96,5 százalékban tartalmaznak tiszta vizet. A maradék 3,5 százalékot 75 elem teszi ki. A tengerek sósságáért 99 százalékban hat elem felelős: ezek a klorid, nátrium, kén, magnézium, kálcium és kálium. A sósság leginkább a nátriumkloridnak (közönséges asztali só) köszönhető.

    Érdemes megemlíteni a tengereknél tízszer sósabb Holt-tenger, vagy a Kaszpi-tenger, Aral-tó példáját is. Miért sósak ezek a tavak, mások viszont miért nem? A legtöbb tó ideiglenes tározóként működik: bizonyos folyók vizet szállítanak bele, mások pedig elvezetnek. Ez biztosítja a tavak viszonylag állandó sótartalmát.

    Ha egy tónak nincs lefolyása, mint az említett tavaknak, akkor víz csak párolgás útján tud elszökni belőlük. Ha egy tóba folyamatosan érkezik oldott ásványi anyag, a víz viszont csak párolgással távozik, (amely közben a só visszamarad), sótartalma fokozatosan növekszik.
  • djukel
    #1
    Tegnap belemnyilalt a felismeres, hogy ezt nekem senki sem magyarazta meg el, vagy lehet hogy epp akkor figyeltem oda. Valaki segitene megmagyarazni?