47
Mitol sos a tengerek vize?
  • djukel
    #1
    Tegnap belemnyilalt a felismeres, hogy ezt nekem senki sem magyarazta meg el, vagy lehet hogy epp akkor figyeltem oda. Valaki segitene megmagyarazni?
  • IlluminatoR
    #2
    Az esővíz átszivárog a talajon, a kőzeteken és számos ásványi anyagot old ki belőlük. A megtisztított vízből azonban kis koncentrációja miatt ekkor még nem érezzük ki a sót.

    A kioldott ásványi anyagokat tartalmazó víz jelentős része előbb- utóbb egy patakba, folyóba, később egy tóba vagy az óceánba kerül. A naponta az óceánba kerülő kioldott ásványi anyag csak töredéke az óceán teljes sótartalmának.

    Jelentős mennyiségű oldott ásványi anyag kerül az óceánokba a hidrotermális hasadékokon keresztül is: a tengeralatti hasadékokba beszivárgó víz ásványokkal teli meleg vízként áramlik vissza az óceánokba. Ugyancsak növeli az óceánok sótartalmát a víz alatti vulkáni tevékenység, amely során az előző folyamathoz hasonlóan oldódik ki nagy mennyiségű ásványi anyag.

    Az óceánok sótartalma több száz millió éve állandó: ez elsősorban azzal magyarázható, hogy bár állandó az ásványi anyag utánpótlás, a tenger mélyén kiválás, lerakódás is folyik. A sótartalom viszont nem mindenütt egyenletes: folyótorkolatoknál, vagy a jéggel borított sarkok közelében a víz kevésbé sós.

    Az óceánok egyébként 96,5 százalékban tartalmaznak tiszta vizet. A maradék 3,5 százalékot 75 elem teszi ki. A tengerek sósságáért 99 százalékban hat elem felelős: ezek a klorid, nátrium, kén, magnézium, kálcium és kálium. A sósság leginkább a nátriumkloridnak (közönséges asztali só) köszönhető.

    Érdemes megemlíteni a tengereknél tízszer sósabb Holt-tenger, vagy a Kaszpi-tenger, Aral-tó példáját is. Miért sósak ezek a tavak, mások viszont miért nem? A legtöbb tó ideiglenes tározóként működik: bizonyos folyók vizet szállítanak bele, mások pedig elvezetnek. Ez biztosítja a tavak viszonylag állandó sótartalmát.

    Ha egy tónak nincs lefolyása, mint az említett tavaknak, akkor víz csak párolgás útján tud elszökni belőlük. Ha egy tóba folyamatosan érkezik oldott ásványi anyag, a víz viszont csak párolgással távozik, (amely közben a só visszamarad), sótartalma fokozatosan növekszik.
  • ChevyG #3
    azt hiszem IlluminatoR kitett magáért, ennél részletesebb válaszra álmodni se mertél mi? -lehet föci tanár-
  • EqUiNoX
    #4
    Pedig ha előveszi a guglit, beírja a topik címet mint keresendő feltétel, azonnal kidobja a nat.geo. cikkét, amelyet IlluminatoR is megtalált. Szerintem rövidebb idő alatt található meg egy cikk/írás a neten, mint egy topiknyitási mizéria ;]
  • bigapó
    #5
    szeva Fred!

    hogy ityeg egy "öreg" kalóznak mostanában? :))
    mikor fogtál el utoljára Fregatt-ot, őszintén? (én már régen)
  • EqUiNoX
    #6
    Ahoy! Hát már rég' a jó megérdemelt nyugdíjas éveimet töltöm valahol Barbados környékén egy tengerparton napotlopva, és néha belekortyolgatva a sós vízbe... ;]
  • akyyy
    #7
    Ha figyelt volna a topicnyitó föciórán, akkor tudná!! Kérjen az oszitól évismétlést!!!!!
  • Falconer
    #8
    Lehet még nincs is annyi idös, és még nem tanulták
  • akyyy
    #9
    akkor meg majd fogja!punktum
  • Esrohnoil
    #10
    Erről egy reklám jut eszembe...
    "Néger kis srác futkozik a búzamezőn, egyszer csak rálép egy taposó aknára és BUMMM...Na így lett a Chochapic."
  • Sir Quno Jedi
    #11
    Szerintem attól sós, hogy a jóIstenke íppeg őslevest főzött, de elsózta és hagyta a p*csába !
  • NEOreg3
    #12
    direkt azért hogy ne tuggyuk meginni
  • Aspyrin
    #13
    A gumiban sok ilyen és ehhez hasonló izgalmas kérdésedre kaphatsz választ! (mitől kék az ég? nyithatod is)
  • Duddits
    #14
  • djukel
    #15
    Koszontem.
  • HUmanEmber41st
    #16
    A magvas kérdésre válaszolva:
    bizonyosan a magas sótartalomtól..
    Nem véletlenül a Sóhivatalban dolgozol ???
  • lamase
    #17
    SÓTÓÓ
  • Crazygirl
    #18
    azert sos a tenger vize, mert tavol van a sarkkoroktol es minel kozelebb megyunk az egyenlitohoz annal sosabb lesz a tenger... (nemi foldrajzora)
  • Crazygirl
    #19
    ha minden igaz akkor a Voros-tengerben 1 liternyi vizben van 5-10 gramm so... (nem igazan vagyok benne biztos)
  • sz4bolcs
    #20
    "azert sos a tenger vize, mert tavol van a sarkkoroktol es minel kozelebb megyunk az egyenlitohoz annal sosabb lesz a tenger."
    - Ez kurvajó volt. Tetszik az érvelésed.
  • Crazygirl
    #21
    hat most hoyg igy olvasom nem lett valami magyar nyelven...
  • Crazygirl
    #22
    leirva... (jovan ma nem igazan fog az agyam ebben a melegben, minden szot kihagyok..)
  • sz4bolcs
    #23
    használd a női logikát..
  • Crazygirl
    #24
    neha kene...
  • reaper4
    #25
    inkább ne
  • mstummer
    #26
    Egy kékbálna tobb mint 1800 liter spermát termel egy magömlés során,
    de
    ebből csak 10% éri el a célt. Tehát 1620 liter sperma kerül a vízbe
    alkalmanként. Ezért sós a tengervíz!

    Jó strandolást :)
  • AotS
    #27
    Urban legend. 1800 liter iszonyú sok lenne, még egy kékbálnától is. :)
  • HUmanEmber41st
    #28
    Belesírt Izaura, a szép rabszolgalány...
  • Balumann
    #29
    hehe én ebben az előző évben tanultam erről
  • kuncika
    #30
    Na nekem is lenne egy elmés kérdésem. Mi van akkor, ha a tengerbe belecsap a villám? Mert ha belecsap akkor a sós víz ugye elég jól vezeti az áramot és az nem jó a halaknak. Azonfelül meg ha belecsap a vízbe, akkor egy csomót el is párologtat nem?
  • sz4bolcs
    #31
    Egyszer belepisiltem az adriába..:ASD:A:D
  • Stann
    #32
    Ezen én is gondolkodtam már, hogy ugye a víz vezeti az áramot, és ha egy tengerbe/folyóba belecsap a villám, akkor azok az emberek, akik a vízben tartózkódnak mind megsülnek?
    A halakról nem hinném, hogy végük lenne, mivel nicsenek leföldelve(ha vízben van ilyen), viszont így elektromos közeg veszi körül, ami lehet, hogy tényleg nem jó nekik.
  • AotS
    #33
    Volt valamikor a Sat1-en a clever című műsorban egy kísérlet ami ezzel foglalkozott. Arra jutottak, hogy a halak túlélik a villámcsapást, ha éppen egy Faraday-kalitkában vannak. Amúgy kipurcannak :(
    link a kísérlethez (németül tudók előnyben)
  • norbre
    #34
    http://www.kfki.hu/chemonet/hun/teazo/miert/m01/205.html
  • Esrohnoil
    #35
    És szted a tengerben, folyóvízben levő halak közül melyik lakik Faraday-kalitkában? :)
  • sz4bolcs
    #36
    a repülő halak építenek maguknak kalitkát, nem?
  • HUmanEmber41st
    #37
    Neem, a repülő emberek építenek a repülő halaknak kalitkát...
  • RoD
    #38
    Mivel tudományos magyarázotot már kaptunk, ezért nézzünk egy filozófiait is:

    Szerintem azért sós a tenger vize, mert valaki annó rizst akart főzni, fel is melegítette a vizet (lásd izzó lávagömb), majd megsózta, ám ekkor rájött, hogy nincs is rizse, mert az még nem evulálódott ki ezért márvárta még kihül, szórt bele némi foldet meg tett rá pár élőlényt, akiknek azt a feladatot adta, hogy termeljetek rizst és így kialakúlt a föld a sós tengervizekkel, Ázsiával és a távolkeleti népekkel együtt.
  • Prof William
    #39
    Én még anno valami olyat halottam, hogy a víz először édes volt, aztán évmilliók alatt mindenféle sót oldott ki a kőzetekből és ezért sós.

    A bálnákról meg... A haverom bnője egymaga elment a tengerpertra és amikor visszajött terhes volt. Mi ez ha nem a bálnaondó valódiságát bizonyító tény?
  • Esrohnoil
    #40
    Sztem meg félrekefélt. :D