32
  • babajaga
    #32
    "Mindenkit lepipálnak teher­hordásban a nepáliak"

    És ki akar velük versenyezni?
  • LowEnd
    #31
    Volt erről egy Hemingway novella. Ott a fehér ember fél év múlva bírta tartani a tempót a hordárokkal. Nekem ez elég tudományos bizonyíték
  • Zsoldos
    #30
    Kapsz egy jelentos kedvezmenyt, mehetsz teis 110 kg-val :)
  • LowEnd
    #29
    Azér szemétség, hogy nekem ebben az összehasonlításban 180kilót kéne vinnem, az S-es nepáliak meg vígan caplatnak 110 kilóval a hátukon
  • Zsoldos
    #28
    Ha radpakolnanak 180% -nyi sulyt meg pluszba, 10 percig nem tudnal menni a fene nagy kondiddal, amit ezek egesz nap csinalnak :)
  • LowEnd
    #27
    Amúgy télleg izgi cikk.
    Megállapította, hogy aki egész életében hegyen cipelt súlyt, az jobb benne mint aki nem.

    Jééééééé

  • haxoror
    #26
    De a teljesítményük értelemszerűen csak a tengerszinten lesz jobb, a dúsabb vér magasabb régiókban normális.
  • Sadist
    #25
    Ott a pont. Az élsportolók is gyakran edzenek a hegyekben, hogy a tengerszintre visszatérve jobb legyen a teljesítményük.
  • bobka
    #24
    csak nehogy a terroristák kezébe kerüljenek
    egyébkent szerintem kiskoruktól gyakorolnak és hozzá vannak szokva ehez :)
  • citkar
    #23
    a magasság a teherviseléssel van összefüggésben,akik alacsonyabbak könynebben cipelnek,tehát ez fog hordárnak menni hamarabb... az amcsik sem 2méteresek átlagban de a kosarasaik közel annyi szerintem,mert ezeknek jobban megy ez a sport,itt is ez van...ettöl függetlenül leeht h a nép is alacsony,azt nem ismerem,meghatározza a genetikai állomány,pontosabban a jelenlegi genetikai állomány,merthogy japánban mi volt 150 éve,az felhigult,ég egy iylen sajátos roságban is mint japán...szal a nepáliaknál is van vándorlás,keveredés,az a lényeg most mi van

    egyébként a plussz tehertöl legiknább a térd megy tönkre a nagy terhelés többlet s az anatómiai kiépítésétöl adódóan,utána talán a gerincnek lehetnek komolyabb problémái

    mindenestre ez a cikk,azaza vizsgálat nem erre ment ki
    hanem a biológiai részére,az energia felhasználásra,a metabolikus vizsgálatra összpontosítottak,amihez hozzátartzik h a nepáliak magasabban vannak a vérben több a hemoglobin,több oxigéntöl pedig jobb a szénhidrátok égetése,jobb hatásfokkal dolgoznak,de ehhez addott genetika is kell,jó mitokondrium s izomzat,valszeg megvan nekik :o)
  • haxoror
    #22
    ööö... PERSZE!
    A számból vetted ki a szót!
  • Yoghurt
    #21
    Biztos arra gonolsz, hogy a bőrfelület feletjjellegéből a testmagasság második, míg a tömeg (tetstsúly) a magasság harmadik hatványától fögg, így ahogy az ember egyre magasabb, úgy csökken az egy kilójára jutó felület, ahol hőt veszt...

    Így csökkennek a pingvinfajok testmagasságai az a sarktól távolodva.
  • nbj
    #20
    biztos vannak nekik, de sztem az összes teherhordónál vannak, szval egyáltalán nme érdekli őket(mármint a teherhordókat
  • nbj
    #19
    az biztos
  • Sadist
    #18
    A nagyon magas emberek csak a hirtelen növés után pár évig esetlenek, mert az idegek nem nőnek olyan gyorsan, mint a csontok és az izmok, ezért nem tudják annyira koordinálni a mozgásukat. Nézd meg a kosarasokat. Ők mindennek mondhatók, csak esetleneknek nem :)
  • Sadist
    #17
    Jah, én is megnézném, hogy pl. milyen ízületi kopásaik, gerincproblémáik vannak.
  • Flashy
    #16
    az alacsony emberek az alacsonyságot is jobban bírják? :D
  • nbj
    #15
    amúgy meg azt is kimutatták h az alacsonyabb emberek jobban bírják a magasságot
  • nbj
    #14
    a magasság génektől, meg az életszínvonaltól függ, ezér nme leszenk az emberek 3méteresek mert ha az életszínvonal annyira jó éenne, de a gének miatt nem lesz oylan magas
  • nebancsa
    #13
    A magasság függ az étrendtől is, japánba is magasabb most az átlag magasság mint 50-100 éve
  • haxoror
    #12
    Ja erről én is olvastam, azt írták hogy 150-160 az ideális magasság fiziológiai okokból de sztem a dzsungelben a magasabb (és arányosan erősebb, gyorsabb) lenne az esélyesebb.
    A kis termet egyik előnye pl. hogy nagy hőségben jobb a hőháztartása, nagy hidegben viszont pont a nagyobb emberek esélyesebbek a túlélésre, ennek a bőrfelülethez meg a tömeghez van vmi köze csak így hétfőn még lassú vagyok :D
  • Hege15
    #11
    Biztos hogy ott nem esik az eső és ezért nem nőnek
  • kukacos
    #10
    Sajnos a hatékonyság az kultúra kérdése. Lehetséges, hogy a természeti népek esetében sikeresebb egy 170 centis pasi mint egy 190 centis, mert ügyesebben fog szarvast stb. De a mai világban, ahol a férfi hatékonyságát a pénzszerzési képességei határozzák meg, jobban érvényesül egy magasabb férfi amikor vezető pozíció betöltéséről vagy tekintélyről van szó. Néhány felmérés ezt számszerűleg kimutatta (magasabb ember jobban keres). A nők is általában előnyben részesítik a magasabb férfiakat.
  • LowEnd
    #9
    Mi családilag aránylag nagy termetűek vagyunk 190 cm, +100 kiló
    Röhejesen béna mozgással.
    Viccelni is szoktunk: nem lennénk tűzszerészként hosszú életűek
    (küzdősportban mondjuk mindig jól jön)

    De szerintem teljesen igazad van
  • sanyimanoo
    #8
    Miért gondoljátok néhányan, hogy az "értelmes" táplálkozás nem csak magassá, de életképessé és erőssé teszi az embert? Az amcsik pl jól megnőttek a hamburgerektől, meg minden nyugati kajától, a japánok meg més most is viszonylag kicsik, mert rizst esznek meg halat meg sok zöldséget, de ha mondjuk kidobnánk őket a dzsungelban, akkor nem biztos, hogy egy szép darab amcsi maradna tovább életben. Sztem - bár semmilyen tudományos magyarázatom nincs rá - van egy hatékony embermagasság, és az nem biztos hogy 170cm felett van. 190cm feletti embereknek pl már sokszor esetlen a mozgásuk, bár tény hogy erősebbek.. A kicsik általábban kitartóbbak és ügyesebbek szerintem.
  • Alfa Of NS
    #7
    Ha a nepaliak mondjuk napi 12-16 orat gyalogolnak 2 km/h-val, akkor neked 8-10 km/h-val 2,4-4 orat kell futnod naponta
  • Alfa Of NS
    #6
    Mondjuk kis termetuek a nepaliak ezek szerint. Kisebb meret eseten meg konnyebb a sajat sulyodat cipelni. Persze akkor is jelentos teljesitmeny, boven felette van mondjuk az Europaban elofordulonal.
  • onimusha
    #5
    én lefutom azt amit ők 2km/h tempóba döcögnek, jobb a kondim
  • Tetsuo
    #4
    A gének meghatároznak egy intervallumot, amin belül a tényleges magasságot az ált 0-20éves korig ható környezet alakítja ki (leginkább a bevitt tápanyagok).
    Mo-n és EUban is a Nagy Világválság (így kell írni?) és az utánalévő v.háború-ban felnőtt emberek alacsonyak voltak (kb ~160cm). Ma a fejlett országokban úgy 180 körül van az átlag magasság (Hollandiában ~190).
  • FTeR
    #3
    az más hogy 1 nápcsoportban vannak nagyon alacsonyak és nagyon magasak is, vagy hogy az átlageloszlás melyik véglethez tartozik.
  • Robeast
    #2
    Szerintem az, hogy milyen magasak az nem az étrendtől meg a táplálékuktól függ.
    Én is valahogy 160, max 163 centi vagyok és én már nem fogok nőni :)
  • Cat #1
    olyanokat is vizsgálni kellett volna, hogy mekkora a hordárok átlagéletkora, milyen sérüléseik/húzódásaik vannak az éveken át tartó nagy megterheléstől, illetve hogy egy jakot, vagy hasonló magashegyi állatot nem sokkal értelmesebb-e ilyen célokra használni...

    Az 1,60as átlagmagasság azért nagyon jelzi azt hogy nem jó a táplálékuk/életmódjuk, a japánok a második világháboró táján hasonló értéket hoztak, de pár évtized alatt jelentősen magasabbak lettek.