113
Quantum-számítástechnikában eddig elért eredmények
  • Kepek
    #113
    Már Kínának is van komplett kvantumszámítógépe
  • Inquisitor
    #112
    Felpörögtek a dolgok. Ausztrálok csináltak szobahőmérsékleten üzemelő gépet német segítséggel. Ez nem kicsit csökkentheti az előállítási és üzemeltetési költségeket.
  • Kepek
    #111
    A brit kutatóknak sikerült olyan eredményt elérniük az időkristályokkal kísérletezve, ami a modern kvantumszámítógépek elterjedése előtt nyithatja meg az utat.
  • Kepek
    #110
    9000 év helyett 0,000036 másodperc alatt végzett a feladattal a kvantumprocesszor
  • Kepek
    #109
    Mekkora esély van a kvantum-apokalipszisre?
  • morcosqtya
    #108
    Ezeknek a teljesítményét is flopban (teraflop stb) mérik?
    Ha igen, akkor ez a D-Wave hogyan viszonyul a jelenlegi kínai csodához?
  • Kepek
    #107
    Duplázza a qubiteket a D-Wave új kvantumszámítógépe
  • Desiderata #106
    Így működik a kvantumszámítástechnika
    A Microsoft új videója a kvantuszámítástechnika és a kvantumszámítógépek működésének alapjait próbálja meg elmagyarázni.
  • Desiderata #105
    Késik a szuperszámítógépek forradalma
    "A 2020-ra jósolt, a maiaknál ezerszer gyorsabb szuperkomputerek létrehozásához még dollármilliárdokra lenne szükség. Az asztali és a tudományos számítástechnika azonban nagyon eltávolodott egymástól, így a nagy chipgyártók nem látnak üzletet a dologban. Megtörik a szupergépek fejlődése?"
  • Desiderata #104
    Szuperagy lesz a kvantumszámítógép
  • Desiderata #103
    Kvantumfizikusoké a fizikai Nobel-díj

    "Munkájuk új típusú, szupergyors, kvantumfizikán alapuló számítógép megépítéséhez vezethet el. A kvantumszámítógép talán ebben a században változtatja meg olyan radikálisan mindennapi életünket, ahogyan a klasszikus komputer tette az elmúlt században - áll a Királyi Akadémia közleményében."
  • Desiderata #102
    Elkészült a világ első kvantumroutere
  • TommyC
    #101
    valóban jó, már el is feledkeztem róla (:
  • Desiderata #100
    jóhogy :) de legalább UP-oltam a topikot :)
  • TommyC
    #99
    és? nem kvantum
  • Desiderata #98
    Átadták az első új szuperszámítógépet a Debreceni Egyetemen
  • Esplanade
    #97
    Elkészült a világ első kvantumszámítógépe
  • takysoft
    #96
    sose lesz egy felkapott topic
    mert mire jön majd valami ami használható, addigra lesz annak külön topicja.

    és majd odajárnak flamelni azok, akik a másikat vették meg:D
  • Inquisitor
    #95
    Látom itt is dúl az érdeklődés. :D
  • takysoft
    #94
    thx
  • Inquisitor
    #93
    Legyen picit frisebb, 3 napos infó is:
    Scientists create first electronic quantum processor

    Ez az elöbb lemaradt:
    Quantum Computing Day 3: Does an Explanation of Higher Brain Function require...
  • Inquisitor
    #92
    Hogy legyen valami érdemi infó is: Jó öreg Google Tech-es videók 2007 decemberéből ...

    Quantum Computing Day 1: Introduction to Quantum Computing

    Quantum Computing Day 2: Image Recognition with an Adiabatic Quantum Computer
  • blackgamer
    #91
    Híradástechnika újság novemberi számában van egy terjedelmes cikk a kvantumkriptográfiáról
  • takysoft
    #90
    nincs is jobb, mint egy építő jellegű, értelmes, kedves és megalapozott kritika.
  • dez
    #89
    "a kvantumtechnológia csak annyit jelent, hogy levisszük a számolásokat atomi szintre."

    Nem.
  • kismajom30
    #88
    [email protected]

    Emlékszem úgy 15 éve is hasonlókat mondtak az akkori gépekkel kapcsolatban. Én azért nem vagyok ennyire pesszimista.
  • tompka
    #87
    Pontosabban azt olvastam hogy az Si (szilícium) eléri 5-10éven belül a küszöböt, azaz a leggyorsabb legkisebb határát. onnan már nem lesz hova fejlődni.
    Sztem a legmegfelelőbb a szénszálas szilícium :D (knight rider)
    vagy vmi nanofém :D
  • takysoft
    #86
    a kvantum azt jelenti, hogy "nagyon pici" alapegység
    hogy ott épp milyen anyagok lesznek a legmegfelelőbbek, az majd kiderül. én nem vagyok ennyire tájékozott:D

    Dant0r: miért, szerinted van különbség a fizika és a kémia (vagy akár a biológia) között? általános iskolás szinten talán.....

    a kámia nagyjából ott ér véget(mrha nagy molekulák) ahol a biológia elkezdődik(marha pici sejtek), a fizika meg a matekatika meg az egsz alapja.

    asszem 2 olyan anyag van, amiből igen sok van, és jól tudnak kapcsolódni(4 ágon asszem), az a szén meg a szilícium. az élet szánbázisú, a számítátechnikát mi inkább a másikra alapoztuk. de az "organikus" meg a "gép" kifejezések ennél azért bonyolultabbak.
    gépnek bizonyos matematikai elveket értünk. nem azok kokrét megvalósítását(kezdőknek pl Turing-gép).
    Organikus pedig szén és víz alapú életet jelöl.ugye

    de amire te gondolsz, az inkább számítügépesített biológia... ennyire megint nem egyszerű... milyen szintű ötvözésre gondolsz?
    józsi bácsi+mobiltelefon? józsi bácsi+beépített mobiltelefon+gps?, terminátor? szervi, vagy akát molekuláris szinten?
    illetve lenne annak előnye?

    mindenesetre a kvantummechanika nem erről szól. a kvantumszámítógép se:D
    elemi szinten működő marha gyors nagy kapacitású gép lenne. ennyi. nem élet.. csak gyorsabb gép.
  • tompka
    #85
    akkor a jövő PC-je majd nézhet ki úgy mint a mai? akkor ez csak belsőleg lesz új. bár olvastam olyan hogy az Si technológia a küszöbhöz fog érni így az majd mehet a kukába. de akkor miből lesz az alkatrész? müanyag, üveg? :D
    mert hát oké hogy kvantum, de mint alkatrészt nem tudom elképzelni
    pl "miből gyártják az új procit? kvantumból" :D
  • Dant0r
    #84
    Molekuláris szinten kémiai reakciók folyamán jutna el az adat egyik helyről a másikra?
    Hoppá-hoppá lassan csak elkerülünk a sci-fikben lévő organikus "gép"ekhez?:)
  • takysoft
    #83
    miért, egy mai számítógép hogy néz ki?
    akárhogy
    lehet karóra, számológép, de akár adidas cipőbe is beépítheted.

    az, hogy a PC szabványban benne van a modularitás(alkatrészcserélhetőség) egy dolog.

    a quantum-technológia nem ebbe szól bele.
    annak az a lényege, hogyadatot atomi szinten tárolsz. pl biteket az elektronpályák alapján. a számolás is atomi, vagy molekuláris szinten működne.

    a lemezek hatalmas adatmennyiséget tárolhatnának, a processzorok hihetetlen gyorsan számolnának, az egységek kisebbek lennének, a kábeleken sokkal több adat menne át.
    asszem NOR vagy XOR kapukat már terveztek atomokkal, de sajnos alég megbízhetetlen lett(az elekronpályák elég kiszámíthatatlanok)

    mind1. az biztos, hogy a belső technológiai elvnek semmi köze a kinézethez:D
  • sz4bolcs
    #82
    leginkább egy kukához. ;]
  • tompka
    #81
    Most pontosan hogy fog kinézni egy Quantum szgép? mihez hasonlít? vannak kábelei?
  • kriszwells
    #80
    Nah sikerült megérteni a Schrödinger macskáit?
    (talán nem sok mindenki foglalkozik ezzel, de akit esetleg érdekel még agyalhatunk hasonló érdekes dolgokról)
    #74-es hozzászólás: utolsó mondat, valójában nem minden alapvető kv.mech.-ai elem így működik, mármint hogy egy időben két helyen? a kvarkokra gondolok pl.
    "azaz az ember maga sem hiszi el, hogy képes lenne ilyesmire" : ez alatt pontosan mit értesz? (ha elhiszem hogy képes vagyok rá, akkor tényleg megtudom csinálni amire gondolok?) amúgy hirtelen nem tudom ki mondta, majd eszembe jut: de azt mondta, hogy az ember nem tud olyan dolgokon gondolkodni amire az agya nem képes, (nah ez nem így volt pontosan, és így lehet hülyén hangzik, nah majd megkeresem hogy van)
    amúgy amit még téma elején írtak, hogy a kv-számítógépek elemi/atomi szinten készülnének a gép alkatrészei stb. nem ezért kv.sz-gép, hanem amit #69-es hozzászólásban is írtak, hogy a kvantum tulajdonságait felhasználva (qubit) sokkal gyorsabb lenne a műveletek végrehajtása, nem mint eszköz hanem mint módszer lenne használható a kvantum, vagy nem?
  • sz4bolcs
    #79
    Dokumentumfilm? Silány agymenés...
  • Cyberdog
    #78
    Ha érdekel ez a téma, ajánlom figyelmedbe ezt a dokumentumfilmet:
    Mi a csudat tudunk a vilagrol (2004)(ha jól tudom discovery-s
  • takysoft
    #77
    thx
  • sz4bolcs
    #76
    Schrödinger macs
    :-)
  • takysoft
    #75
    ehhez bizony annyit se konyítok, mint a pinty.

    De érdekel. Ha valakinek van 1-2 perce, akkor el tudná magyarázni ezt a macskás dolgot közérthető nyelven? Mert ényleg furdal a kívácsiság.
  • Cyberdog
    #74
    A kvantumelmélet nem is mondja ki ezt nyíltan, így. Ez abszurd lenne, egy tudományos-elmélettől. Viszont Schrödinger kimondja (csak gondolj bele a macskás esetbe). A kvantumfizika, a lehetőségek fizikája. Ennek az ágazatnak az egyik jellemzője, hogy ha beiktatsz egy mérőműszert, amivel az adatok helyességét méred, már nem kapsz pontos eredményt. Az agy is egy ilyen mérőműszer, s amint az adott eseményeket elemzi, egyfajta "mérést" végez. Így a lehetséges variánsokat egyre szűkíti a végtelenből. Ha képesek lennénk, egy Tabula Rasa-ra azaz az emberi agyat újraprogramozni, és rábírni arra, hogy átlépje saját korlátait (újrahangolás), akkor az az illető mindenre képes lenne. (Rosszul élt eddig, innentől kezdve csak jó dolgok fogják érni. Akár még egy halálos betegség gyógymódját képes lenne megtalálni. Miért nem teszi? Mert az emberi agy egy gát is. (Talán azért van bennünk ez, mert nem értünk meg arra, hogy ilyen képességek birtokába legyünk). Azért nem képes egy olyan ember orvosi áttörést elérni, mondjuk a víruskutatásban, akinek nem volt soha semmi ilyen képesítése, mert az agy az eddig tanultak és tapasztaltak alapján dönt, azaz az ember maga sem hiszi el, hogy képes lenne ilyesmire.

    Viszont a kvantumfizika, foglalkozik ezen lehetőségekkel, (az általam hipervalóságnak nevezett)a kvantumvalósággal. Mintahogy amerikai tudósok képesek voltak létrehozni egy olyan részecskét, amely egy adott időben, több helyen is jelen volt egyszerre.