344
  • fie
    #104
    A firefoxnál pl vehetsz pólót, bögrét, plüss pandát, támogatva ezzel a fejlesztést.
  • fie
    #103
    Most gondolj bele, hogy a nem GPL lenne, hanem mindenki felhasználhatná a kódót szabadon. Akkor a te kódodat adnák el, úgy, hogy egy fillért sem kapnál érte. Ezért kell a GPL.
    (A GNU egy gyűjtő fogalom. A GPL annak egy része. - Szőrszálhasogatás )
    De a GPL még mást is mond, mit amit írtál.
    GNU GLP

    Nekem volt RedHat otthoni distrib, nem tudom neked miért nem mennt. De számos ftp-ről is le lehetett szedni.

    De az már annyira offtopic mint állat
  • FTeR
    #102
    "Itt már felmerül a lelkiismeretből fizetés"

    ez sokszor még nem ingyen munka esetén sem müxik. amikor nem akarnak a töbletmunkáért többet fizetni. (saját tapasztalat)
  • FTeR
    #101
    ja egy dolgot ki is hagytam:
    e) akár át is írhatod

    na, ez az ami a legkevésbé tetszik. az, h írok vmit és más(ok), akárhány disztibúciót készítenek belőle...
    Az egy dolog, hogy felhasználhatom a mit benne láttam - c) - (negyaisten copy/paste), de h 2 sort átírok benne és új progikéánt promótálom az kurvára nem tetszik.
  • FTeR
    #100
    ... :)
  • dez
    #99
    "igen kapzsi, nincs olyan élőlény a földön, ami nem ilyen lenne (Isten ilyennek teremtett, és ha ő jónak találta...)"

    Nana, a biblia szerint az egyik fő bűn a kapzsiság...

    Más egy kisebb vagyont keresni valamivel, amiért szívesen fizetnek az emberek egy reális összeget, és más erőszakkal/megtévesztéssel próbálni kizsarolni irreális összegeket egy vacak programért.
  • dez
    #98
    "egy egyszeri max 10 fős cég és a M$ helyzete nem ugyan az?"

    Igen igen, ezt sokan elfelejtik. Sőt, épp a nagyok miatt a kicsik legtöbbször alig tudnak labdába rúgni. Részben ezért alakult ki a shareware fogalma. Felhasználónként relatíve kicsi összeg, de csodák-csodája elég kisebb cégeknek, magánzó programozóknak. Itt már felmerül a lelkiismeretből fizetés. De ugye más egy egész szoftverbirodalmat fenntartani...
  • FTeR
    #97
    pár elgépelés (egy b/p meg 1 v/f) sry
  • FTeR
    #96
    nem keverem
    nics vele bajom (korábban írtam, h az opensorce jó, de manabság ezt a licensz jelenti, amivel viszont nem értek egyet)
    igen kapzsi, nincs olyan élőlény a földön, ami nem ilyen lenne (Isten ilyennek teremtett, és ha ő jónak találta...)
    "nekem nem kell támogatás"
    vigyelembe vehetted volna, h mire írtam
    "GPL-ért nem kérhetsz pént, de a hozzá nyújtott szolgáltatásokért igen. Ebben van az üzlet."
    tudom és írtam is h nem tetszik...
    "A RedHat nem ad már ingyenes linuxot. Helyette indították a Fedorát."
    ezt is tudom ezért írtam, h: "az akkor még létező".

    "Nem _kell_ használi, hanem lehetőség."
    nem is használom, de ettől még lehet róla véleményem... (és mint írtam szeretném megérteni, mér gondolják jónak a licenszet - nem az opensourcot [ezt is írtam])
  • fie
    #95
    Ne keverjül a GNU (GNU is Not Unix) -ot a GLP (Generic Public Licence) -el.
    És nem értem mi a bajod az OpenSource dologgal. Nem _kell_ használi, hanem lehetőség.

    "...az ember józan gondolkodása ellen való." A kapzsiság az ember józan természete

    "Ha szoftverért fizetsz, akkor ingyé van a támogatás évekig" - nekem nem kell támogatás. (A fissítés a szoftver része, az meg ingyen van)

    GPL-ért nem kérhetsz pént, de a hozzá nyújtott szolgáltatásokért igen. Ebben van az üzlet.

    A RedHat nem ad már ingyenes linuxot. Helyette indították a Fedorát.
  • NEXUS6
    #94
    "Vajon mit szólnál hozzá ha évekig dolgoztál egy programon és mindenki ingyen használja? Azt mondanád, hogy jár nekik, mert én egy mocskos, kapitalista kizsákmányoló vagyok?
    Próbáljátok meg legyőzni legalább egy pillanatra a szűklátókörüségeteket!"


    Archkoven, és azon elgondolkoztál már, hogy egy egyszeri max 10 fős cég és a M$ helyzete nem ugyan az?
    Vagy úgy gondolod, hogy minden programozónak joga van a 10 Ferrarihoz, meg villához a rivierán jakhthoz, csini barátnőhöz, konzumlányokhoz, mint bilgécnek karmaknak és más fenegyerekeknek.
    És ennek elmaradásáért egyedül a warez okolható?

    Szerintem tévedsz! Minden vállalat szerintem max annyit nevezhet tisztességes haszonnak, amennyivel biztosítja a költségvetési egyensúlyát, meg a fejlesztéseket, illetve némi extrát a dolgozóknak, mondjuk egy Japán utat.
    A M$ ennél azért sokkal többet bekaszál ám!!!
    És amúgy a mélyen tisztelt példaképeid előbb fognak ám üzletileg kinyírni, ha az útjukban állsz, mint a warez lovagok.

    Legalább is abban a világban amiben én élek, a tiedet nem ismerem.
  • FTeR
    #93
    "Tekintsd hobbinak, munka után írok programokat, vagy részeke, amit szeretnék a rendszerben látni, hogy jobb legyen. Kérjek ezért pénzt? Ugyan."

    Hogy is mondtad? hobbi? Munka UTÁN? Tehát nem jó alternatíva. Nekem nem magával a GNUval van bajom, hanem hogy ezt akarják mindenre használni és itt jön:
    "Akkor nem a szoftverért fizetnél, hanem a segítségért, vagy a támogatásért."
    Ha szoftverért fizetsz, akkor ingyé van a támogatás évekig... Sztem ez jobb megoldás. Ugyan úgy mint jobban szeretem a korlátlan netet mint a percdíjasat (utóbbinál nem fizetek előre, csak pontosan azé amire szűkségem van, amit használok).

    "De van más is: számos program ingyenes magáncélra."
    No igen, ez már egy normálisabb megoldás, de ez nem GNU.

    Végére hagytam:
    "Tartozok neki ennyivel, hogy ha tudok én is hozzáteszek egy részt az egészhez."
    Itt a bibi, mert hogy is szól a GNU:
    - Írtam egy progit.
    a)Elérhetővé teszem a forrást számodra.
    b)Ha akarod szabadon megnézheted.
    c)Sőt, ha tetszik fel is használhatod.
    d)De vigyázz! Pénzt ne kérj érte!

    Minden indúlt abból, hogy milyen jó lenne, ha más okosságából tanúlhatnék. Erre kitalálták a)-t és b)-t. Nézegették, nézegették, ki is próbálták. Egyszer csak vki abból amit látott készített vmit amit eladott és pénzt keresett vele. Ezt az eredeti szerző sérelmezte, hogy milyen dolog ez, akkor már én is kérek a haszonból. Válasz: dehogy adok, minek nézhetem meg, ha nem használhatom.
    Ezt valahogy fel kellett oldani és csak az ingyenmunka maradt (most nem vezetem le miért, mindenki gondolja végig). Tehát kényszer dolog az egész és az ember józan gondolkodása ellen való.

    UI: "(Bevett szokás a linuxnál. Ha fizetsz, segítenek a telepítésnél, bajaidnál.)"
    Ettől kaptam agyvérzést, amikor a redhat oldaláról próbáltam, leszedni, az akkor még létező otthoncsomagos disztribet, mindehol hatalmas betűkkel írták, hogy ingyense meg milyen jó, és minden egyes downlodra az jött be, hogy semmi más nem kell csak regisztáljam magam, gondoltam rendben legyen, erre mi van a végén? válassz regisztrációs csomagot: 1. havi 10$ tagsági, 2. havi 50$ tagsági, 3. havi 100$ tagsági. Ezen a ponton derűlt ki számomra, hogy az egész csak képmutatás. Tipikus bort iszik... (Nem érdekel, hogy máshonna is be lehetett volna szerezni vagy h másik is van)
  • fie
    #92
    MEGVAN! Legyen a windows adware! Meg minden softjuk. Ha nem akarsz reklámot, vedd meg ( mint az Opera).
  • NEXUS6
    #91
    Az a gáz hogy tényleg mindenhol lopásról beszélnek, pedig jogosulatlan felhasználásról kéne, ahol ráadásul az esetek nagyrészében nem bizonyíthatók haszonszerzési okok!!!!!
    Ergo télleg csak és kizárólag azért bűn mert éppen benne van a törvénykönyvben, 10 évvel ezelött viszont nem volt.
  • fie
    #90
    Tegyük fel a windows 5000, az office 8000, mindenki rohanna megvenni őket, mert ennyit érnek. Kérhetek egy asztalért milliókat, mert annyit dolgotam vele, de nem biztos hogy hajlandóak lennének megvenni. Így áll a dolog. Részekben kéne adniuk a szoftvereket. Nekem nem kell tűzfal, passziánsz, help, messenger, 3d ablakkezelő, mittom én. Ezzel sokat dolgoznak emberek a cégnél (számomra feleslegesen).
    Árlistában milyen jól mutatna egy Microsoft Passziánsz 2006

    Ezt az üzenetet provokálásnak írtam. Nem kell komolyan venni.
  • fapapi
    #89
    "Win Xp. Home Hun 24000 Ft
    Norton Internet Sec. 21000 FT
    Kissé aránytalan ez. Erre a lehetséges válasz:Jah bocs ne használj vírusírtót ott a lehetőség.."
    Minek nortont hasznász
  • dez
    #88
    "Ha mindenki linuxot használna és minden a GNU alá tartozna összeomlana az IT ipar."

    Ezt nem tudom, de viszont akkor is, ha valahogy elérnék, hogy megszűnne a warez. Mert akkor egy ember max. néhány programot venne meg, és úgy rohadtul unalmas lenne az egész számtech. És akkor még csak a magánemberekről beszéltünk.
  • dez
    #87
    1Ft-ért nem is, de 10-100 milliós darabszámnál a csomagolás+adó feletti összeg már szinte tiszta haszon. Még jó, hogy nem akarják minden egyes vevővel megfizettetni a teljes fejlesztési költséget..
  • fie
    #86
    Nyilván, tudom, csak elkapott a flame
  • FTeR
    #85
    azér ez nem ilyen egyszerű, ha a keresletből befolyó összeg nem fedezi a befektetéseket, akkor legközelebb nem fektetnek be. Hiába vennék meg az emberek 1hufért,ha annyiért nem éri meg gyártani...
    Nézd meg, egy OSnek a win ára egyáltalán nem sok. Márha csak a másik swékhez hasonlítjuk. (nézd meg a tudásukat, ráfordított összegek/fejlesztési idő pl játéknál v. akár vírusírtó).
    De ha csak magamból indulok ki. Pályám elején írtam úgy 2 óra alatt 1 nyilvántartó progit és 10eHUFot kértem érte, mire lealkudták 7re. Nekem így is röhelyesen megérte. Ezzel a tarifával egy OSnek nálam csillagászati ára lenne...(kicsit sántít a példa, mert ez csak 1 eladott példány - tehát eszmei értéke volt :D)
  • fie
    #84
    (A lopás már tisztázva. (#54))

    Miért jó GNU alá szoftvert írni? Miért kell windows alá szoftvert írni?! És azért jó ezt ingyen tenni, mert valaki már megtette és használom a munkáját. Tartozok neki ennyivel, hogy ha tudok én is hozzáteszek egy részt az egészhez. Nekem ez nem fáj. Tekintsd hobbinak, munka után írok programokat, vagy részeke, amit szeretnék a rendszerben látni, hogy jobb legyen. Kérjek ezért pénzt? Ugyan. A GNU mögött nem önző, profithajhász emberek vannak.
    A másik nagyszerű dolog a GPL. (nem mondom el miért: http://www.ham.hu/licencek/GNU-GPL-hu.html )

    "Ha mindenki linuxot használna és minden a GNU alá tartozna összeomlana az IT ipar." - ezzel viszont nem értek egyet! Akkor nem a szoftverért fizetnél, hanem a segítségért, vagy a támogatásért. (Bevett szokás a linuxnál. Ha fizetsz, segítenek a telepítésnél, bajaidnál.)

    De van más is: számos program ingyenes magáncélra. Tehát használhatod a szoftvert, addig, míg az általa készített "dologért" nem kérsz pént. Ha szeretnél a programmal hasznra szert tenni, fizetned kell. (Pl.: IRAssistant, NeatImage, Kylix, Delphi 6.0 PE)

    Bűnözők, mert valaki kitalált valamilyen jogszabályt.
    A picipuha számos törvényt sért/ett, mésem kell/ett börtönbe vonúlni Gécnek, mert nem jár érte. De miért nem? Ők is vállalatokat rövidítettek meg milliókkal.
    Mindegy nem megyek bele.

    A jó elnyerte méltó bűntetését, a gonosz meg még ma is gonoszkodik, ha meg nem halt. Vége a mesének
  • dez
    #83
    Aha, bagatellizáljuk csak a szoftverhibákat...
  • dez
    #82
    Pl. egy hatósági bünti egy cégnek visszakerül a költségvetésbe, azaz közvetve az emberekhez... Ezen gondolkozz el.
  • TheZsenyka
    #81
    Soha nem írtam olyat, hogy nem értesz a hardware-hez. Építhetsz te 96 processzoros cumót folyékony nitrogén hűtéssel, szétoverclockolva és stablian mehet, de ha nincs elég tapasztalatod az OS-el, lehet, hogy azzal viszont szívni fogsz. Egy OS kezelése nem annyiból áll, hogy telepítem és utána el tudom indítani a passziánszt, vagy drivereket cserélgetek. Még csak nem is abból, hogy űrsiklót tudsz tervezni egy CAD szoftverrel. De még csak abból sem, hogy felfedezed vele a rák ellenszerét. A rendszer ismerete onnan ered, hogy célzottan foglalkozol vele.
  • FTeR
    #80
    1. IE is ingyenes...
    2. Opera nem támogatja az XML-t innentől kezdve tudhat akármit...(számomra)

    (nem IEt használok)
  • szgege
    #79
    Nem is a felrakással van itt a baj.:) Hanem a későbbi használatban.
  • FTeR
    #78
    igazad van, ez a helyesírási példa tényleg jó!
  • FTeR
    #77
    hát, ettől még lehetsz béne az SP2 felrakásához...
    én mondjuk rányomtam a telepítést 2x újraindúlt, jött egy kis konfigolás (röhelyesen egyszerű) és készen volt...
  • dez
    #76
    Hát persze, nekik mindenre van joguk, a felhasználóknak meg semmire. Érdekes világban élsz...
  • dez
    #75
    A helyesírási hiba max. kicsit zavaró, de a szoftverhibák erősen akadályozzák a használatot. (De ha jobban tetszik, legyen össze-vissza gyűrött, vagy festékezett lap.) És nem mindennek van alternatívája.
  • szgege
    #74
    Ilyen mint a software esetében a hibák láttam már nyomtatóknál is.A driver-e egy fillért se ér és ráadásnak nem egy gyenge típusról vagy márkáról volt szó.
  • TheZsenyka
    #73
    Még ha így is van, semmi nem jogosít fel arra, hogy ellopj tőlük valamit. Bűnözőt meglopni ugyanúgy bűn. Gyilkost megölni még mindíg gyilkosság etc. etc. etc.
  • szgege
    #72
    Ez szép, miután azért a gépemet saját magam rakom össze és volt amikor ezzel kerestem a pénzem,azért van némi sütnivalóm hozzá. Arról nem beszélve,hogy ugye minőségibb alkatrészeket használok,hogy ne legyen probléma,de azért nem értek hozzá ugye az a baj.:)
  • dez
    #71
    Normális piaci körülmények között egy egészséges verseny egyenlíti ki a keresleteti és a kínálati értéket. Ezzel szemben - felsőfokú bírósági döntések szerint is - az OS-ek piaca monopolizált, azaz a MS annyiért adja a Windows-t, Office-t, amennyiért csak akarja. Ez nem normális állapot. (És sok más szoftver esetén is hasonló a helyzet.) És ne mond, hogy nem kötelező Windows-t használni, amikor ez sokszor elkerülhetetlen (részben épp a MS ténykedése folytán!).
  • TheZsenyka
    #70
    Nem, az oprendszer hibái nem olyanok, mintha lapok hiányoznának a könyvből, hanem olyan, mintha mondjuk helyesírási hibák lennének egy könyvben. Ha valami hiányzik egy oprendszerből, az meg hogyan lehet hibás? Ha rosszul működik a modul, keress alternatívát. Egy oprendszert inkább hasonlítanék egy könyvekkel teli könyvespolchoz, mintsem egyetlen könyvhöz.

    Jah, majdnem elfelejtettem: FLAME RULZ
  • szgege
    #69
    A könyv hasonlat ott is bukik ugye,hogy azért a könyv idővel értékesebbé válik. Még ha nem is tetszik mondjuk a történet vége,felrakja az ember a polcra és elolvassa még talán egyszer. Egy software meg szépen elavul és semmit se ér már vagy nem hajlandók ugye javítani.
  • TheZsenyka
    #68
    Meglehet, hogy ha beülnél egy Forma 1-es autóba, és mennél vele egy kört (már ha nem égeted le a kuplungot meg az egész motort elinduláskor) lehet, hogy azt mondanád: - Milyen szar... , pedig csak nincs elég tapasztalatod a használatában, mások VB-t nyernek vele.
  • dez
    #67
    "Aha. Tehát ha veszel egy könyvet és neked nem tetszik a tartalma, esetleg kiábrándítónak tartod a könyv csattanóját, akkor visszaviszed a könyvesboltba? A te gondolatmeneted szerint ez lenne a logikus. És vannak nagyon drága könyvek is."

    Ez teljesen rossz hasonlat. Az OP-rendszer hibái olyanok, mintha lapok hiányoznának a könyvből, stb. A könyv esetén ilyen esetben él a garancia, szoftver esetén nem beszélhetünk semmi ilyesmiről...
  • szgege
    #66
    Részemről nem a Linuxra gondoltam. Böngésző terén Opera-t használok és jóval használhatóbb mint IE ,s milyen érdekes lehet ingyen is használni.Asszem jogosan okolom az MS-t hisz eredeti szofver esetén ugye elvárja az ember,hogy működjön rendesen és az SP2 -t pedig nagyívben kerülöm mert egy kalap sz.r. Próbáltam használni,de meg is lett az eredménye. Milyen jó lehet a rendszergazdáknak kínlódni vele.
  • FTeR
    #65
    nono, az, h veszel a lehel piacon 1000HUF-ért egy sw-t cdén, az nem warez!!!