105
A pí értékét hogyan lehet kiszámítani?
  • gazdi
    #25
    Az egy nem kicsit beteg film. De ez itt off...
  • NzzN
    #24
    A Pi Movie-t ki látta?
    Itt egy angol nyelvű írás róla:
    http://www.ram.org/ramblings/movies/pi.html
  • littleNorbi
    #23
    PI
  • Tetsuo
    #22
    thx for all
  • Zsoldos
    #21
    sin 1 ugy remlett pedig, reg volt gimi :)
  • Zsoldos
    #20
    ja igen lemaradt a (-1) az n-ediken az elejerol. Kisse atlathatatlan igy szoveggel irni formulat
  • 7evenb
    #19
    (#17) sin(1) nem Pi/4
    (#8) amit felírtál "sin" képlet az sinh(x)

    szerintem...
  • Taranov
    #18
    Nem a pí értéke volt a kérdés, azt mindenki tudja :)
    Na kötözködés off.
  • Zsoldos
    #17
    Ja, igen, o felhasznalta, hogy sin 1 = pi/4 :) En kicsit tulsagosan altalanosba merultem. Igy csak egy sinus fuggveny ertek szamitas a feladat, a kepletet lathatod a #8-ban. A faktorialist igy ki is lehet ejteni a kepbol.
  • Nadi
    #16
    Hogy ez mekkora b u z i ság!
  • flashX
    #15
    Ilyet még plz!
  • ThePartyFace
    #14
    ez jo:)
  • gazdi
    #13
    És a magyarázat hol marad?
    Nesze neked matek feladat! :D
  • 7evenb
    #12
    pi/4 ~= 1 - 1/3 + 1/5 - 1/7 + 1/9 - 1/11...
  • Garfield
    #11
    Nesztek pi.

    Aki akarja, letöltheti a pi értékét 200 millió tizedesjegyig az oldal tetején található apró kék linkről GZippelve. Ja, 103 MB.
  • Zsoldos
    #10
    ja, allithato a nyelv :)
  • Zsoldos
    #9
    :)) ez mekkora. 6 oran at tart... Kar hogy ilyen furcsa nyelven van. Amugy tetsu-nak ha nem tevedek, a szamitasi modszer kell, pi-t o is meg tudja nezni. pl ha 20. gyok 117 kell 10000 tizedesjegyig, azt mar nem biztos hogy megtalalod a neten.
  • Zsoldos
    #8
    Hat ezt eleg sokfele modon teheted meg. Bar megjegyzem, ha szempont, hogy nagyon gyors algoritmus kell, kis lepesszammal, akkor nem uszhatod meg, hogy foglalkozz az elmelettel is.

    Pl egy nagyon egyszeru (bar lassu) mod, de mar ezzel is barmilyen pontossagig megkozelitheted pi-t:

    Gyokot keresel.
    Mondjuk elkezded keresni a sinus fuggveny gyoket a [2,4] intervallumon (ez ugye pi). Ezen az intervallumon a sin egy monoton, folytonos fuggveny, igy ezt pl megteheted a jo oreg altalanos iskolas modszerrel is: intervallumfelezessel. (intervallum kozepen megnezed, a fuggvenyertek - vagy +, es ennek alapjan szukitheted az intervallumot, pl ha - akkor a bal felet mar levaghatod). Egyre kisebb intervallumokat kapsz, tetszoleges pontossagig szukitheted, igy hibabecslest is kapsz (pl 1/1000 ala viszed akkor 3 tizedesjegyes pontossagot kapsz).

    A fent leirt modszerben mindenkepp sinust /vagy cosinust/ kell hasznalnod, ha ezt is magad akarod szamolni (kello pontossaggal) az mar egy kulon feladat. Leggyogyabb valtozat, amihez nem kell semmi elotudas: a sinus definiciojat, hatvanysoros alakjat hasznalod a fuggvenyertek szamitasahoz: sin(x)=szumma(n=0 -tol vegtelenig) x(2n+1-ediken)/(2n+1 faktorialis)

    hatekonysagnoveles:
    Sin szamitasat kicsit felturbozhatod, ha interpolaciot hasznalsz. Ennek alapja, hogy polinom helyettesitesi erteket nagyon konnyu szamolni, es kereshetsz egy polinomot ami megkozeliti a sinust a neked kello pontossaggal. Erre vannak jol kidolgozott, hibabecsult interpolacios modszerek. Es a fenti gyok kereshez is vannak nagysagrendekkel gyorsabb modozatok (pl newton modszer).
  • Geeryy
    #7
    Itt meg hallgathatod is kozbe
  • PLaci #6
    jah, én is ismerem a windows számológépét
  • Random_
    #5
    3,1415926535897932384626433832795

    Én meg eddig.
  • lck
    #4
    3,14159265 - eddig tudom
  • tigeroo
    #3
    3,14 asszem.
    ennél pontosabb számra úgy sem lesz szükséged.
    márha arról a pí-ről beszélünk
  • Taranov
    #2
    ez nekem magas
  • Tetsuo
    #1
    Hogyan írják azokat az algoritmusokat, amiből a gép a számítási idővel arányos pontossággal ki tudja számítani a pí szám megközelítő értékét akár többezer tizedesig helyesen?