362
  • BomBa
    #120
    Én ehhez nem nagyon értek. Mi az a féreglyuk?
  • kukacos
    #119
    Időben későbbi, mint amit az űrhajóban levő órád mutat. Nálad mondjuk 5 év telt el, a kiindulási pontodon mondjuk 100 év. Ikerparadoxon néven is szokás emlegetni.
  • BomBa
    #118
    "késöbbi" ?
  • Sadist
    #117
    A sebesség növekedésével nő a tömeg is, szal amikor az űrhajó fénysebesség közelébe ér, egyre gyorsuló ütemben nő a tömege->egyre több energia kell a gyorsításához.
  • Duzsuki
    #116
    Eszerint sz elmélet szerint ha mondjuk mi aföld körül egy energia termelö reaktort vagy valamit ami energiát termel felgyorsitanánk fénysebességig a mi vagyis a földön levök szempontjából ez az energia termelö gépezet egy soha ki nem merülö energiaforrás lenne. Jól gondolom?
  • BomBa
    #115
    Hali!

    Szerintem van idegen civilizáció, mert nem hinném, hogy az egész ...őőőő.... "mindenségben" csak az emberiség létezne. Az is lehet, hogy mittudmén, ők 10 dimenzióban élnek (mi 3-ban), aztán nem látjuk őket. Vagy akár itt vannak mellettünk, csak olyan gyorsak meg minden hogy nem látjuk őket. Biztos baromság, de bele kell gondolni. Nem biztos hogy midnen látsz. Vagy az is lehet hogy itt vanank, hozzád is érnek, csak ők olyanok, hogy nem hallod őket, nem látod őket, nem érzed őket.
    Arra lennék kíváncsi hogy télleg léteznek-e ilyen időpárhuzamok, amik velünk együtt zajlanak, csak egyikbe ezt tettük, másikba azt (egyikbe gazdag vagyok, másikba boldog :))? Amúgy látta valaki azt a felvételt amit a Discovery műholdja csinált? Egy kis űrhulladéknak néztek valamit, ami hirtelen elindult, alig tudta a műhold követni olyan gyorsan és elhagyta a Föld ...őőő... környékét. :)
  • kukacos
    #114
    HellbBurner ez az egyik probléma, amit majd meg kell oldania a Közel Fénysebességgel Haladó Járgányok Rt-nek :)
  • kukacos
    #113
    Duzsuki ezért mondom, hogy nézz bele egy fizikakönyvbe: energia = tömeg, az E=mc^2-tel át is számíthatod egyiket a másikba. A fotonnak van energiája, tehát tömege is, hat rá a gravitáció, van impulzusa stb. #109-ben a relativitáselmélet következményeiről beszélek.
  • Duzsuki
    #112
    Te most a relativitás elméletröl beszélsz?
  • HellBurner
    #111
    Szóval lehet. De vajon az űr elég tiszta ahhoz hogy fénysebességel tudjunk benne mozogni? Ilyen sebességnél még a legkissebb porszem is komoly kárt tud tenni, nem?
  • Duzsuki
    #110
    Huh.
    De ha lenne mesterséges gravitáció, akkor más a helyzet. A mesterséges grvitációt nem ugy értem hogy kényszerpályára állítjuk az ürhajót hanem mint ahogy a földön elöfordul. És tudnánk szabájozni akkor lehetséges lenne rövid idö alatt nagy sebesség elérése.
    És ha a fotonnak nincs semmi tömege csak szintiszta energia, akkor hogy tud rá hatást kifejteni egy fekete lyuk. Ez szerintem máshogy nem lehetséges csak ha a fény rendelkezik egy test fizikai tulajdonságaival mint tömeg tehetetlenség hatás ellenhatás és gyorsulás.
  • kukacos
    #109
    Persze hogy képes. Amikor a fénysebesség elérhetetlenségéről beszélünk, mindig a külső szemlélő szempontjából nézve kell érteni. Az űrhajóban ülve addig gyorsulsz, amíg akarsz, nincs semmi "furcsa, mágikus" hatás, ami lebutítja a hajtóműveket, amikor a fénysebesség közelébe érsz. Csak közben azt látod, hogy a világ furcsán eltorzul, és amikor lelassítasz, egy sokkal későbbi világban találod magad...
  • _Vegeta_
    #108
    Félreértessz, engem nagyon is erdekel maga a tema, de ezzel igy ilyenformaban foglalkozni felesleges. Ha vannak vannak ha nincsennek nincsennek. Kesz, nekunk ettol fuggetlenul kell megkezdeni felderiteni az űrt.
  • kukacos
    #107
    Tekintheted őket aminek akarod, ép ésszel nehéz felfogni, mit is csinálnak tulajdonképp. Én pl. úgy szeretem tekinteni, hogy a világ részecskékből áll, amelyek megtalálási valószínűségét hullámtörvények írják le.
  • HellBurner
    #106
    Egy szilárd test képes egyáltalán a fénysebesség közelébe kerülni. Nincs arra valami korlát? Mert ugye itt most nem egy elektronrol van szó hanem egy komplett űrhajórol.
  • kukacos
    #105
    Ha az észlelt gyorsulást 1 g-n tartjuk, ami célszerű egy űrhajóban, kb. 10 év alatt el lehet jutni relativisztikus sebességekig. Ha létezne olyan űrhajó, amely tetszőleges ideig képes 1 g gyorsítást adni, akkor sajátidő szerint 30-40 év alatt a legtávolabbi galaxisba is el lehetne jutni vele a fizika mai törvényei alapján is. Más kérdés, hogy közben a Földön évmilliárdok telnének el és a szükséges energiamennyiség egy kisbolygó tömegének nagyságrendjébe esne.
  • HellBurner
    #104
    Akkor most nem úgy van hogy a foton se nem részecske se nem hullám, csak rendelkezik mindekttő tulajdonságával?
  • kukacos
    #103
    Duzsuki van egy fizikus diplomám. Nem teljesen butaság amit leírtál, de a probléma nem a befektetett energián múlik. A foton nyugalmi tömege nulla, ha úgy tetszik, színtiszta mozgási energia, de az egyes részecskék "nagysága" (energiája) a fény frekvenciájától függ. Ezért nem tudsz soha fénysebességre gyorsítani egy testet, mert ahhoz végtelen sok energiára lenne szükség. De nem is cél elérni, igazából az űrhajózás számára bőven elegendő lenne csak tetszőlegesen megközelíteni. A foton mindig, minden inerciarendszerben fénysebességgel halad, ez a speciális relativitáselmélet egyik axiómája, de a Maxwell-egyenletek következményeként is felfogható. Amikor a fényt lassítják, ott mindig a hordozó közeg turpis a dologban.
  • pipaxy
    #102
    Éppen az előbb leírtak miatt értelmetlen az a kérdés, hogy vajon azonnal fénysebességgel mennek-e.

    Mivel nem részecske, nem is kell gyorsulnia.
  • pipaxy
    #101
    Már több száz éve okos eleink bebizonyították, hogy a fény hullám. A fénnyel kapcsolatban az ismeretek annyiban bővültek, hogy amikor az kölcsönhatásba lép az anyaggal, akkor úgy viselkedik, mintha kis gombócokba lenne összesűrítve az energiája.

    A fényterjedést nem gombóconként kell elképzelni, hanem tiszta hullámterjedést.
  • Soldado
    #100
    Fénymásoló? De minek a fényt másolni?
  • Duzsuki
    #99
    Miért te mennyit tudsz a fizikáról?
  • Duzsuki
    #98
    Egyébként igazad van az ember nem bírna ki ilyen mértékü gyorsulást, ezért fel kell találni elötte a mesterséges gravitációt.
  • Duzsuki
    #97
    Nem hallottál még a fénynyomásról?
    Azt az eröt is a fotonok fejtik ki.
  • Duzsuki
    #96
    Hát lehet hogy nem azonnal de nagyon kis távolságon felgyorsulnak.
  • HellBurner
    #95
    A fénysebesség elérésével nem csak az a gond hogy honnan szerezzünk annyi energiát, hanem az is hogy a szervezet nem bír ki kármilyen nagy gyorsulátst. Nagyon sok idő kell annak is hogy fénysebességre felgyursulj.

    Tényleg, a fotonok amikor elindúlnak egyből fénysebességel mennek?
  • dondore
    #94
    Akit erdekel, javaslom ezt a filmet: The Immortal
    Grafikailag komoly megoldasok vannak benne, meg a mondanivalo sem rossz - bar kicsit meseszeru.

    re 86:
    A Galaxis Útikalauz-rol is csinaltak filmet (sorozatot) a beteg-humoru angolok, az elso resz utan feladtam annak ellenere, hogy monthy pythonon edzett vagyok meg nekem is sok volt.

    Amugy meg egy ismerosom szomszedjat magaeva tette egy UFO, volt is a F+kuszban, ugyhogy tuti, hogy koztunk vannak.
  • kukacos
    #93
    Duzsuki javaslom egyszer nézz bele egy fizikakönyvbe ... :)
  • Duzsuki
    #92
    Szerintem el lehet érni a fénysebességet hiszen a fényben is anyag van (fotonok) és a fény köztudottan fénysebességgel megy. Tehát szerintem csak akkora energia kell ami anyival nagyobb mint a meghajtott anyag mint pl. az az energia ami utjukra bocsátja a fotonokat, de mivel a foton marha könnyü ez az energia olyan óriási, hogy nem bírjuk elöállítani még jó sokáig. Tehát szerintem energia kérdése az egész. Majd ha tudunk akkora energiát termelö erömüvet készíteni amelynek a teljesítmény tömeg aránya akkora mint a foton és a meghajására képes emrgia aránya, akkor már lehet fénysebességre képes hajókról beszélni.
  • toyotakacsa01
    #91
    Mi van ha a föld valamelyik űrsurmó hobbikertje, és távolról 100-200 évente idekukkant hogy hogy vannak a teremtményei?

    Vagy lehetünk valamelyik nebuló szakdolgozata:
    -na mit készítettél nekünk?
    -hát volt ez a kihalt bolygó és készítettem rá néhány élőlényt

    Valamint a hangyás hasonlat is elképzelhető: az idegen lények arra se találnak méltónak hogy leszarjanak,ahogy mi se keressük a kapcsolatot a hangyákkal.
  • HellBurner
    #90
    ÁÁÁÁ... nagyon beindult az agyam de nem akrom teleírni a fórumot
  • HellBurner
    #89
    Még valami. Az sem biztos hogy vannak fejletteb fajok. Mivan akkor ha az univerzum most jár abban az álllapotában hogy élet alakulhasson ki, lehet hogy mindehol most alakul ki. Az is biztos hogy egy bizonyos időnek el kellet telni az ősrobbanástól hogy élet lehessen. Viszont akkor biztos hogy volt egy első, és lehet hogy a földi élet az első. Másik. Gondoljatok el azon hogy itt most milyen civilizáció lenne ha nem csapodik be meteor a dinó korszakban.
  • HellBurner
    #88
    Azt is el tudom képzelni, hogy egy 99%-ban hasonó bolygón mint a föld, az élőlények is 99%-ban hasonlóak. Akár még emberek is lehetnek
  • HellBurner
    #87
    Szerintem is így van. Az evolúciós fejlődés kizárólag azért van hogy minélnagyobb esélyel fen maradj. Ha más bolygókon hasonló eredményeket produkál a természet akkor elképzelhető hogy az ottani legfejletteb faj is miénkhez hasonló utat járt be (háboruk stb.). És tudjuk magunkról hogy ha szükséges gond nélkül kiírtunk bármilyen fajt. Ezzel viszont valószínű ők is így vannak, sőt lehet hogy ők már ott járnak hogy teljes mértékben elvetik az Isten jelenlétét (mert tudják hogy nincs) + 100%-ig értig az élet műkédését és célját és úgy gondolják semmi értelme a gyengébb fajok védelmére, és vagy kipusztítanak minket vagy akár meg is ehetnek:)
  • floatr
    #86
    Galaxis Útikalauz Stopposoknak
    31. fejezet

    Természetesen köztudott, hogy a fecsegés öl, mégis olykor lebecsüljük ezt a
    veszélyt.Igy például amint kimondta Arthur, hogy "Én is nagy gondban vagyok az
    életstílusommal", szív alakú hézag nyílt a téridő folytonos szerkezetében, és
    a szavak messze-messze visszarepültek az időben.Csaknem végtelen távolságot
    szeltek át a térben, míg egy távoli galaxishoz értek, ahol különös és harcias
    lények rettenetes interstelláris háború küszöbén álltak.Utoljára ült
    tárgyalóasztalhoz a két ellenséges vezér.Halálos csend ereszkedett közéjük,amint
    a VIhurgok parancsnoka, fekete, gyémántokkal kivert harci rövidnadrágjában,
    rezzenéstelenül a vele szemben guggoló, zöld, édeskés gőzfelhőbe burkolózó
    GaGugvuntt vezérre meredt. Mivel háta mögött a csillogó ürcirkálók milliói alig
    várták, hogy szórhassák az elektromos halált, felszólította az alávaló
    teremtményt, hogy vonja vissza, amit az az anyjáról mondott.A lény rezgett
    émelyítően forrongó gőzében.E pillanatban suhantak át a konferenciatermen Arthúr
    szavai: "Én is nagy gondban vagyok az életstílusommal." Sajnos a mondat a
    VIhurgok nyelvén az elképzelhető legszörnyübb sértést jelentette, melyre
    kizárólag egy több száz évig tartó háború nyújthat elégtételt.Idővel persze,
    miután a pár évezrednyi háború megtizedelte a galaxisukat, a harcban álló felek
    rájöttek, hogy szörnyü félreértés áldozatai. A két szemben álló hadiflotta
    egykettőre napirendre tért az egyéb nézeteltérések felett, hogy nyugodtan
    megindíthassák közös támadásukat a mi Galaxisunk ellen, melyet időközben
    egyértelmüen a sértő megjegyzés forrásaként azonosítottak.További hosszú
    évezredek teltek el, míg a félelmetes harci hajók - átszelvén a kozmikus
    ürességet-süvölt-ve rázúdultak az első, elibük kerülő bolygóra. Ez történetesen
    a Föld volt, ahol a méretarányok számításában elkövetett szarvashiba
    következtében az egyesült csatahajóflottát felnyalta egy arra járó kiskutya.
    Akik az ok és okozat szövevényes kölcsönhatását tanulmányozzák a világegyetemben
    azt állítják, hogy minduntalan ilyen dolgok történnek velünk, de nem tehetünk
    ellenük semmit.
    -Ilyen az élet - mondják.
  • vg
    #85
    Belegondoltok már, akkor mi lenne, ha az emberiseg kifogyna minden nyersanyágból, de már képes lenne a csillagközi utazásra, és találna egy olyan bolygót, ami tele van friss nyesanyaggal, de relative primitiv "ufók" lakják? Természetes, hogy azonnal az erösebb elnyomna a gyengebbet! Azaz az ember elfoglalna a bolygót, és az "úfók"-at bezárna, vagy kiirtana, hogy fentmaradhasson mint faj! Ez velünk is elöfordulhat, akar már holnap...
  • Farseer
    #84
    "Sztem egy földönkívüli fajnak hasonlónak kellene lennie a mi bolygónkon élő fajokhoz"

    Már nemtom hol hallottam, de valaki egyszer azt monta, hogy a természet hasonló problémákra hasonló megoldásokat produkál, ami sztem valószímű is, éppezért ha van hasonló környezetben élet a világegyetemben, az nagy valószinűséggel hasonló az ittenihez.
  • Farseer
    #83
    Még jó hogy nem vagy földönkívüli :-)))
  • rp
    #82
    szimpatikus hozzáállás a kutatóktól.
  • bld
    #81
    persze én pl naponta végrhajtok pár térugrást, cska úgy, magam szórakoztatására:)))
    Egyébként egy földön kívüli, nálunk(tegyük fel) intelligensebb faj helyében azonnal kipusztítanék mindent, minimum a nyersanyagok miatt, aztán esetleg telepítenék ide egy kolóniát:)
    Sztem egy földönkívüli fajnak hasonlónak kellene lennie a mi bolygónkon élő fajokhoz, sztem az élet bölcsője az univerzumban mindenhol ugyanaz kell legyen, így az élet kialakulása is mindenképpen hasonló kell legyen