362
  • kukacos
    #80
    Hát, átfutottam az eredeti angol cikket... az első része egy logikai bukfenc, utána pedig lehúzza a Condon-jelentést, majd ábrándozás arról, hogy is kellene felvenni a kapcsolatot az idegenekkel. Tréfás egy szaklap, ami ilyet lehoz.

    A cikk abból az - egyébként ki nem mondott - premisszából indul ki, hogy TERMÉSZETESEN léteznek idegen civilizációk, vagy legalábbis előfordul néhány. Az érvelés szerint az új fizikai elméletek olyan mértékben növelik a bejárható tér méretét, hogy abba már mindenképp bele kellene esnie párnak. Kicsit erős ezeket az elméleteket mint megvalósítható űrutazási módokat emlegetni, de legyen.

    A nagy távolság sosem volt akadálya a csillagközi látogatásoknak. Legvalószínűbb, hogy az emberiség is képes lesz néhány ezer éven belül olyan automatizált laboratóriumokat csillagközi útra indítani, amelyek intelligens módon képesek önálló kutatómunkát végezni. Ezek indítási költsége nem lesz sokkal nagyobb, mint a mai Voyagereké. Fermi eredeti paradoxonja is épp abból indul ki, hogy már rég itt kellene lenniük. Az azóta kitalált fizikai elméletek éppen erősítik a Fermi-paradoxont, erre a következtetésre jut a cikk is. De aztán hirtelen bakugrással eljut odáig, hogy az "egyedül vagyunk" megoldás tehát egyre kevésbé tartható. Ugyan miért is? Pontosan ugyanannyira jó megoldás, mint korábban, sőt, sajnos épp hogy egyre valószínűbbnek látszik. A cikk el is árulja az elfogultságát:

    "A previously preferred solution, that biogenesis is an exceedingly rare event in conjunction with both panspermia and interstellar travel being inoperative [1], is now scarcely tenable
    in light of the cosmological considerations already discussed."

    Nos könyörgöm, mi köze a bolygóközi utazás lehetőségének az élet keletkezéséhez? A baktériumok tutira nem warp drive-val utaznak...

    Nem gondolom, hogy az idegen értelem nem létezik. De úgy gondolom, ennyire teoretikus problémáknál, ahol az ismeretlenek száma majdnem végtelen, aligha beszélhetünk valószínűségekről. Lehet, hogy valami százedredik megoldás lesz az igazi, amire még senki sem gondolt. De Fermi problémája továbbra is létezik, és egyelőre ötletünk sincs, mi a megoldás. Persze lehet filozofálni róla, és érdemes is, de a megoldáshoz szerintem nem az ufó-megfigyelések jelentik a kulcsot. Akkor már vizsgálnunk kellene a mennyország létezését is... meg lehetne írni pontosan ugyanezt a cikket Szűz Máriával is, csak az UFO szócskát kell kicserélni.
  • Robko
    #79
    Szerintem egy világrendet kell kialakulnia a földnek, ami most folyamatba is van, hogy legyen kivel tárgyalniuk és megbízniuk, amíg ha ez nincs meg addig az idegenek nembizhatnak ránk tudásukat stb..
    De az is lehet, hogy titkosan már fel is vették a kapcsolatot csak nyíltan, akkor fogják bejelenteni, amikor az előbbi megvalósul…
  • dez
    #78
    Esetleg olvasd el mégegyszer. Röviden: korábban a tudomány elsőszámú ellenérve a földönkívüliek itteni megjelenésének lehetőségére a nagy távolság volt, és akkoriban még a térugrás, és hasonlók inkább a sci-fi témakörébe tartoztak. Mára kicsit változott a helyzet, ez ma már nem annyira sci-fi.
  • golden dragon
    #77
    egyébként fénylények vannak
    lásd vorlonok a Bab5-ben
  • dez
    #76
    Persze; én a materialista beállítottságú természettudomány vélekedését tolmácsoltam a témában.
  • golden dragon
    #75
    Igazából nem látom át, hogy mi olyan rohadt nagy újdonság ebben a cikkben.Azt régebben sem tagadták a tudósok, hogy szinte biztos, hogy máshol is kialakulhatott élet az univerzumban (bár ők élet alatt elég sok minent értenek...a távolság meg szerintem tök mindegy, mert hagyományos technikával még a hozzánk legközelebb lévő csillagokhoz is több száz év az út....szóval ha viszonylag közel is vannak, akkor is szükségük van egy olyan cuccra ami leröviditi az utat...
    egyébként szerintem alapvetően az emberiséggel nincs semmi gond (mármint a belső tulajdonságait tekintve)...van egy modás: a kommunizmus nem azért omlott össze mert az emberek rosszak voltak, hanem azért mert nem voltak angyalok".....a természetünk hajt minket előre, ez adja a fejlődés motorját....egyébként szerintem azért mondjátok ezt, mert jelenleg van egy stratégiai fontosságú nyersanyag ami véges mennyiségben áll rendelkezésre és ráadásul még környzetszennyező is, és ezért folyik a versengés....ha mondjuk 100 év múlva már mindenhol fúziós erőművek lesznek+ üzemanyagcellás autók, akkor szerintem nem mondanád ezt.......egyszer egyébként olvastam egy UFOkról szóló könyvet, és feltettek egy híres ufológusnak egy kérdést, hogy ha tényleg látogatnak minket miért nem lépnek velünk kapcsolatba.Mire az ufológus a következő választ adta: " ők nem akarnak beleavatkozni az életünkbe, egyszerűen csak kíváncsiak arra, hogy mit fog csinálni az emberiség, ha majd fellövi a saját csillaghajóit".....
    és tudjátok milyen cikkeket szeretek? gonosz ufos, földetmegszállós, jó ufós, sok galaxisos mind humanoid szerűs...szerintem...
  • dez
    #74
    Valószínű hasonló fejlődésen megy, ment keresztül a többi faj is, de egy nálunk idősebb és/vagy fejlettebb fajnak egyszerűen mentálisan, szociálisan, stb. is fejlettebbnek kell lennie, mivel erre szükség van a hosszabb távú konstruktív együttéléshez, nagy célok megvalósításához. Ehhez képest az emberiség talán most van a legközelebb a gyors (+rengeteg más állatfajt is magával ragadó) kipusztuláshoz (környezeti katasztrófa, energiaválság, élelmezési gondok, egészségi hanyatlás, meddőség terjedése, és még az atomháború eshetősége sem szűnt meg). Szóval...
  • Soldado
    #73
    Mi nem tudunk de az egerek! ---> Egér a marson!
  • mikike
    #72
    a turomány szart sem ér
  • Killgore
    #71
    ehh, mi még a marsra sem tudunk elmenni :)
  • Killgore
    #70
    LOL :DDDDD
  • dez
    #69
    Ki mondta, hogy minden földönkívüli faj okosabb? Viszont, amelyek már esetleg eljutottak ide hozzánk is, azok "valószínű" okosabbak. Mivel mi még nem tudjuk meglátogatni még a szomszédos naprendszereket sem... (És még jó darabig nem is fogjuk.)
  • Soundmaker
    #68
    Érdekes gondolat amit Hellburner barátunk felvetett, kicsit hasonlít az elmélete a K-PAX című filmekben látottakra! Már csak azért is érdekes mert ha feltételezünk egy ilyen lényt akkor azért is számításba vehető, illetve lehetünk mi is ilyen lények, mert gondoljunk csak bele mi történt 13 Milliárd éve az ősrobbanás után. Ugye hallatunk sötét korszakról, aztán első csillagok stb.. Na most azok is miért alakultak ki? Ha feltételezzük hogy akkor indult a léleknek nevezett a - fény manipulására is képes - létforma fejlődése, akkor érthető hogy képes a fényt manipulálni. Gondoljuk meg ez a lény azért választotta a fényt, mint enregiaformát, mert az rendelkezésére álló anyagi dolgok közül egyedül ez felelt meg tökéletesen a céljainak. De lehetett ez puszta evolúciós vagy fennmaradási kényszer. Persze évmilliárdok kellettek hozzá, de a fény enrgiatermészetét, vagy másképpen a qvantummechanika törvényeivel már kifejlődhettek a galaxisok csillagok, vagyis a ma ismert univerzum. Az ember szimbiózisa sem lehetett véletlen a lélekkel, ezis egyfajta evolúció. Mint amikor beoltasz egy gyümölcsfát. Az élet utat tör magának ! Ismerős ugye? Ha ezek a fénylények létezését Lélekként defináljuk akkor az egész univerzumban ők az uralkodó faj, mi csak - vagy az UFo-k, vagy akármelyik értelmes faj csak tervek vagyunk, vagy evolúciós mellékágak. ÉS hogy miért lép a lélek szimbiózisba az anyagi testtel? Talán azért mert a fizikai test korlátozott, és egy korlátozott lényben sokkal nagyobb a túlélési vágy!!! Sokkal gyorsabb fejlődésre képes. Csak végig kell nézni az emberiség történelmét!

    Lehet hogy ez légből kapott baromság, de ez is lehet annyira valóságos mint bármelyik más elmélet. Aki akar most fikázzon le.... Aki meg nem játszon el ezzel a gondolattal is hátha újabb fantáziálásra készteti!
  • RelakS
    #67
    Ja, én is ezt akartam írni
  • BiroAndras
    #66
    Egyébként szerintem, ha vannak földönkívüli lények, akkor valószínűleg alapból hasonlóan agresszívek és önzőek, mint mi. Legfeljebb a kultúrájuk fejlettebb, és ezért tudnak rendesebben viselkedni.
    Azért gondolom így, mert akármilyen elméletet is nézünk az ember keletkezésére, mindegyiknek az ember az eredménye úgy ahogy ma ismerjük. Tehát ha más lények hasonló mechanizmussal keletkeztek, akkor valószínűleg maguk is hasonlóak hozzánk.

    Egy kapcsolatfelvétel következményeit valamennyire meg lehet becsülni az alapján, ami a Földön történt a különböző fejlettségű civilizációk találkozásánál . Ezek alapján pedig lehet, hogy jobb nekünk, hogy nem nagyon mutatkoznak...
  • BiroAndras
    #65
    "Ha tényleg nem lehet fénysebességnél gyorsabban utazni (de nem szabad elfelejteni hogy ez csak elmélet)"

    A tudományban az "elmélet" megnevezés a már bizonyított feltevésekre használják. Konkrétan a relativitás elmélet, amiről szó van, az egyik legalaposabban igazolt elmélet.
    És konkrétan a fénysebesség elérhetetlenségét naponta bizonyítják a részecskegyorsítók.
    De lehetséges, hogy van "kiskapu". Többféle elképzelés is van arra, hogy hogy lehet megvalósítani a csillagközi utazást. A trükk minden esetben az, hogy nem a sebességet növeljük, hanem a távolságot csökkentjük.
    Pl. :
    - Féregjárat. Gondolom nem kell magyarázni.
    - Warp drive. Ennek az a lényege, hogy egy speciális gravitációs mezővel úgy görbíti meg a teret, hogy az űrhajó előtt összehúzódjon, mögötte meg kitáguljon.
    - Hipertér. Egyes (még nem bizonyított) elméleti fizikai modellek szerint a tér 10+ dimenziós, és a magasabb dimenziókban a távolság sokkal kisebb lehet, mint a normál 3D térben.
  • Coornail
    #64
    En csak azt sajnalom, hogy a kapcsolodo cikkek kozott van 2003-as is, miert hagy bennunket ennyire hidegen ez a tema?
  •  DeathMatch
    #63
    Nem lehet kizárni hogy léteznek, de miért feltétlenül okosabbak mint mi emberek??? Szerintem ennek nem kéne annyira egyértelmünek lenni...
    Számomra ez egy bizonyíték arra hogy az emberi képzelet szüleményei a földönkívüliek (emberi kishitűség)
  • phalanx
    #62
    ha ennyire nem érdekel a téma, minek írogatsz ide?
  • dez
    #61
    upsz, "bolygójukat" - késő van :) (és már no edit)
  • _Vegeta_
    #60
    Nagyon fontos volt most ez a cikk. :)
  • _Vegeta_
    #59
    Regebben olvastam miszerint kreta vagy jurakori kozetben (nememlexem pontosan) embernyomokat talaltak. Ilyen labnyomokat. Joparszaz milka evvel ezelottit. :)
  • dez
    #58
    testtől
    (Szóval, ilyen lehetőségeken nem is gondolkodnak - legalábbis nem publikálnak ilyeneket -, mert ugye nincs tudományos alapja..)
  • dez
    #57
    Hát igen, ha valakiknek volt elég eszük, hogy idejöjjenek, bizonyára azt a nyilvánvaló tényt is fel tudják fogni, hogy meglehetősen korai lenne az emberiségnek, hogy (nyíltan) megmutassák magukat.
    3 eset lehetne, ha azt tennék:
    - ha nagyon-nagyon fejlett lenne: rettentően maga alatt lenne tőle az emberiség, hogy mégsem ő a világ legfejlettebje, sőt... (Akkor aztán jöhetnének istápolni minket, mert hát ők okozták, stb. - legalábbis mi rájuk fogjuk)
    - ha eléggé fejlett lenne, de nem utolérhetetlen: folyamatosan azon lennénk, hogy mindenféle trükkel "elcsórjuk" a technológiáikat, és azt mindenféle hülyeségre használjuk
    - ha nem sokkal fejlettebbek: folyamatosan azon lennénk, hogy átverjük őket, elvegyük a tudásukat, bojgójukat, stb.
    Na, hát melyik az a hülye faj, akinek kell ez?
  • dez
    #56
    Érdekes gondolat, de az a helyzet, hogy olyan, hogy testől független lélek, természettudományos értelemben nem létezik.. (Magam nem egészen így gondolom.) Tehát annak a fényvezető anyagféleségnek csak úgy magától kellene elkezdenie úgy tenni, mintha beleköltözött volna egy lélek. (Mellesleg, honnak jön egy ilyen fejlett lélek? Valószínűleg annak is ki kell valahol fejlődie. Talán ehhez kell az anyag is.)
  • dez
    #55
    +#40:
    "a rosszak vannak többen", "a rosszak vannak hatalmon"
    Azért jó, hogy ilyen fiatalok is merengenek néha ilyen dolgokon...
  • Szelep
    #54
    Az égbolt színét a légköri fényszóródás okozza.

    Na itt van a leírás. Ezt olvassa el mindenki, és majd jól nem fog elhinni minden baromságot.
  • pipaxy
    #53
    "A fénysebeség korlát (Speed limit :D ), csak az ismert konzervativ fizikában korlát. Ami azon kivül van arról az emeriségnek halvány lila elképzelése sincs :)"

    Szerintem az emberek nagy részének arról sincs halvány lila elképzelése se, hogy mitől kék az ég. Na azért van a sok találgatás. Ezért hisznek el minden baromságot...
  • bld
    #52
    megdöbbentő lehetett
  • fako
    #51
    egyszer este felneztem a teliholdra, egy vizszintes fekete csikot lattam benne. Eloszor azthittem hogy ufo tevekenyseget latok, de aztan kiderult hogy csak egy kifeszitett kabel volt a ket haz kozott.
  • nickname
    #50
    Jók az ilyen témák, szeretem őket :-)... ilyenkor mindenki bevág valami "ökörséget" (ökörség=valamit amit igaznak gondol -és lehet, hogy az is- de senki nem tud még bizonyítani ) amit egy-két ember elhisz, 3-4 ember elgondolkozik rajta, a többi meg lehülyéz.

    Szerintem eddig mindegyik elképzelhető, érdekes és van valami alapja az elgondolásnak. És a tény hogy ilyenekről is társalgunk valahol azt bizonyítja, hogy az ember túlnőtt már a farkastörvényeken. Mostmár a túlélés helyett a pénz motivál miket a gyilkolásra!
  • GregSB
    #49
  • Benoke
    #48
    Nem.
    A fénysebeség korlát (Speed limit :D ), csak az ismert konzervativ fizikában korlát. Ami azon kivül van arról az emeriségnek halvány lila elképzelése sincs :)
    Ezért van ez a sok találgatás. Lehet hogy igen, lehet hogy nem. De yegyenlőlre Einstein papára hagyatkozunk, mert eleddig a bebizonyítható elméletei helyesek voltak.
  • zsolltikka
    #47
    Felfedezték Lagzi Lajcsi célközönségét :-)
  • HellBurner
    #46
    Lehet hogy a fényes gömbök amiket UFO-knak mondanak maga az élőlény
  • HellBurner
    #45
    Ami most jön az erőssen fantasztikum de elgondolkodtató. A földön minden élőlény organikus felépítésű, és amit még nem tudunk hogy van lélek vagy nincs. Mi olyan idegen létformákat keresünk amik hasonlóak a földiekhez. Most tételezzük fel hogy van lelkünk, és a léleknek kell egy test. Maga a test viszont nem más mint egy kémiai/fizikai reakció amiből következik az anyagcsare. Mi van akkor ha a lélek nem csak szerves anyagba képes belebújni. Tegyük fel hogy van olyan test ami anyagi felépítéséből adódóan képes a fény precíz kontrolárására. Vagyis képes arra hogy informácíót raktározzon el mint egy optikai tároló, képes mozogni akár fény sebességgel is, és az energiát a környezetből veszi fel fény formályában. A természetes halál (mert szerintem ez minden élőlénynél jelen van) lehet az, hogy az anyag nem elég stabíl és 100 év múlva elbomlik. Mivel a test a kölső fényből vesz fel energiát (kaja), képes a látásra is. Ezzel kész is a test. (mozog,eszik,lát,gondolkodik) Most már csak az van hátra hogy a lélek és a test egy speckó kapcsolatba kerüljön és öntudat alakuljun ki, gondolkodjon (ezt még ugye organikus élet esetén se tudjuk megmagyarázni). Szóval az a lényeg hogy mi van ha ilyen élőlény is van. Ez az élőlény lehet százszor inteligensebb mint mi, de nem fog technikai civilizációt építeni, mert őt a fenmaradásért vívott küzdelem nem erre készteti.

    Igen az nagyon nagy baromság, csak fel szerettem volna hívni a figyelemt arra hogy nem biztos hogy egyáltalán észreveszünk egy másfajta életformát.

    Az se biztos hogy, olyan nagyon messzire kellene menni (gömbvillám, de ez már tényleg hülyeség)
  • Inquisitor
    #44
    "Az is elképzelhető hogy a dimenziók közötti mozgással átléphető a fény sebessége."
    Annyira nem vágom a témát, de nem úgy volt, hogy a fénysebesség az összes (vektoriális) sebességre vonatkozik, azaz összes kiterjedésben (dimenzióban 11+1?) összesen? Vagy nem ütközik a kettő?
  • The Termentor
    #43
    ja le se vagyunk szarva mer nem tartanak, a sajat szintjukon ciilizalt eletre kepesnek.
    a termesz peldara, vmi olyasmit hallottam hogy ugy epitik a varaikat hogy "legkondi" van benne. valami termeszetes cirkulacios rendszer van benne ami huti? vagy melegiti? mar mittom en. nem figyeltem annyira.
    szal dksfjghsvpo bacsinak a hazaba biztos erdekes megfigyelesek vannak rolunk hogy jee milyen primitivek es megis irtjak egmast :)
  • The Termentor
    #42
    sztem meg az emberek nagytomegben, az "ertekek" megjelenesevel kezd fasz debil onpusztito, egymast kiirto, kegyetlen, allat alatti szinten rangsorolhato magatartast tanusitani.
    (off: kivancsi lennek van e nyelvtani szempontbol ertelme ennek a mondatnak???? valaki???)
  • grebber
    #41
    Én már mikor tudtam hogy léteznek. :)