107
  • harcu
    #67
    Hülyeséget írsz :)

    Olyan, hogy "antitank" puska, olyan nincs. :) Egy 600-800 mm-es frontpáncélt egy 120 mm-es harckocsiágyúnak sem olyan egyszerű átütni, nemhogy egy puskának. Van esetleg nagyobb kaliberű puska (12.7 - 14,5 mm), de ezeket egy csatakopter páncélozása bőven megfogja. Ezek amúgy is inkább mesterlövészpuskák, avagy könnyen páncélozott PSZH-k átütésére alkalmasak. Gondolj bele, hogy egy ilyen gép, de még egy repülő is bőven ütközhet pl. egy madárral, ott pedig adott az akár 1000 km / h-s sebességkülönbség! A "szélvédőknek" ezt ki kell bírniuk.
    Amúgy az általános katonai vélekedés szerint a helikofferek legsebezhetőbb pontja a rotoragy, ahova a lapátok fel vannak fogatva, és ahol a turbina és a rotor közötti kapcsolat van. Ezt nem nagyon lehet jól páncélozni, mert ezek forgó alkatrészek, amik iszonyatos sebességet képesek elérni, emiatt a lehető legkisebb tömegűre csinálják őket. Azért az is tény, hogy a hivatalos adatok szerint egy Apache rotoragyát ért találat esetén még 20-30 percig repülőképes marad, de ilyenkor azonnal ki kell válnia a harcból, és megkezdeni a visszatérést a saját területre.
    Amúgy Jugoszláviában nagyon megszívták az amcsik, mikor egy erős légvédelemmel ellátott területre beküldték az AH-64-eseket. Szinte semmit sem tudtak elérni, belőlük viszont legalább egyet lelőttek, és jópár megsérült. A veszteségek azonban még itt is kicsik maradtak, bizonyítva, hogy jól megtervezett konstrukciók.
  • fonak
    #66
    Ja csak még eszembe jutott, hogy egy példát mégis találtam, a cikkben is említett AH-56 Cheyenne-nél dönthető volt a rotor, de az állítólag aerodinamikai célra szolgált (mint a repcsik mozgó vezérsíkjai). Érdekes gép volt egyébként, a drágasága miatt vetették el, pedig a későbbi AH-64 Apache még drágább lett állítólag. :) Főleg ha figyelembe vesszük, hogy az A-10-est is helyettesíthette volna (mondjuk sérüléssállóságban gondolom nem vetekedhetett volna vele, sem az Apache-val)
  • fonak
    #65
    Na de most már befejezem ezt a témát, mert ez már tényleg okoskodás kezd lenni
  • fonak
    #64
    A típusok nagy részénél nem így oldják meg, az biztos. Legalábbis én csak távirányított helikoptermodelleket találtam, amikor a neten ilyet próbáltam keresni (biztos rosszul kerestem, elvi akadálya biztos nincs, hogy ember vezette gép is legyen ilyen:)). Azoknál valóban bedönthető a rotoragy előre, meg esetleg oldalirányban is. (Egyébként ha így van, akkor is szükség van a lapátok kollektív és ciklikus vezérelhetőségére, szvsz.) Amúgy a tengely alapból ferdén áll sok típusnál, előre és oldalra is dől egy kicsit, éppen azért, mert a helinél is az előrehaladás az alap, oldalra meg azért mert a hosssztengely körüli egyensúlyt könnyebb így tartani.
  • Alfa Of NS
    #63
    Mondjuk spec ebben a topikban nem nagyon talalsz okoskodasokat.
  • p00h
    #62
    ez nem tartaléknick, ez a véleményem! :) Csak soxor teccik amikor megvillanak az sg fórumon az atomfizikusok, meg miegymás és okoskodnak... nemazt mondom h mindenki hülye itt, "akinek nem inge ne vegye magára", imseritek....
  • Alfa Of NS
    #61
    Arra tisztan emlekeszem, hogy egyszer egy filmben megfigyeltem amikor egy heli elore indult el, hogy a rotortengely eloredolt. Meg is lepodtem, mert nem tudtam, hogy igy oldjak meg.
  • fonak
    #60
    Hümmm... valóban, érdekes. Lehet, hogy a képen látható EH101 tényleg így működik? Inkább csak egyszerűsítés lehet, de ezt de már megbeszéltük. :) (mondjuk azt el tudom képzelni, hogy a változó állásszög hatására hátul felfelé hajlanak a lapátok az elöl lévőhöz képest)
  • Alfa Of NS
    #59
    A tablazat alapjan akkor kb 9 centi anyag kene hogy megfoghassa a 12,7mm-es cumot.

    Most mar csak azt kene tudni hogy a helikbe milyen vastag :)

    Felemetes nemely uj anyag kepessege.
  • kiskorúbézoltán #58
    "ennél sokkal könnyebben megcsinálod, hogy egy teljes sebességgel feléd robogó T-72-esből kilövöd a vezetőt a pár cm-es kukucskálórésén. Azért ez utóbbinak sem túl sok a realitása, hát még akkor a pilóta kilövésének"

    Mondhatni nincs realitása annak amit írtál ...
  • [NST]Cifu
    #57
    Rétegekből álló 'szendvics', anyagai jellemzően edzett üveg, lexán és egyébb polikarbonátok.

    Itt egy jó kis oldal ez ügyben.

    Innen egy érdekes táblázat:


    Bal oldalon a lövedékek vannak felsorolva (a legfelső egy 12.7x99mm-es (vagy ha így ismertebb: .50 kaliberes géppuska) páncéltörő lőszere), és az, hogy milyen vastag laminált üveg kell a megállításához, inchben (szorozd be 2.54-el, hogy megkapd mm-ben).
  • [NST]Cifu
    #56
    Csak csendben jegyzem meg, hogy ez az oldal is ugyanazokat a képeket használta fel, amelyeket én, és ezek a Westland oldaláról származnak. :))

    Lásd. :)
  • TeszteloPontHu
    #55
    A jövő egyértelműen az antigravitációs hajtóműveké... :)
  • Alfa Of NS
    #54
    "egyébként ez az egész mesterlövész puskás kilövés szerintem kicsit nevetséges"

    A dolgot felig-meddig en hoztam be, de nem egeszen a pilotakiloves celzattal, hanem hogy a helikopter jobban tamadhato celpont, mint egy repulo.

    Itt jon elo a kerdes, hogy mivel lehet tamadni? Ugye jelenleg a vallrol indithato cuccok az egyik legveszelyesebbek. Ha vhol konfliktus van mindig lelonek par helit ilyennel :) Szoval realis a veszely.

    Az inkabb erdekessegkeppen jon elo, hogy rombolo-puskakkal mit lehet kezdeni egy helivel. A Geapardot peldaul ajanljak helikopter ellen :) bar igaz lehet csak szallitohelikopter ellen, amit olcsobb kiloni puskaval, mint raketaval :)
  • Alfa Of NS
    #53
    "Egyébként az 'antitank' puskák zömmel 12.7mm-esek, amit még (elvileg) megállít egy Ka-50 vagy Mi-28 pilótafülkéjének szélvédője."

    Milyen anyagbol keszul amugy a szelvedo? Azert kerdem mert a Gepardnak 10-30 mm acelpancel az atutokepessege szoval eleg izmos anyagbol kell keszulnie.
  • sz4bolcs
    #52
    nem is szólok már... Cifu... Te állat!
  • fonak
    #51
    Ja, R/c helikopter modelleket valóban találtam, amiknek dönthető rotorjuk van. 'Igazi' helit nem.
    Találtam még egy elég jó helikopteres oldalt: www.helis.com
  • fonak
    #50
    Igen, de ha jól értelmezem az általad belinkelt szöveget, ott sem döntik meg az egész rotort, és annak is változtatható állásszögűek a lapátjai. Abban térnek el a többitől, hogy más típusoknál a lapátok egy csukló miatt fel-le "verdeshetnek". sőt síkban is elmozdulhatnak, míg a "rigid rotor"-nál ilyen nincs, a lapátok ott is elmozdulhatnak ugyan, de csak azért, mert rugalmasak.
  • trabant
    #49
    Lehet, de az atomvillanás már tuti módszer. :)
  • Sadist
    #48
    Szép cikk

    Valahol olvastam, hogy némely helikopternél (talán az Apachnál? :S) a zajcsökkentést úgy oldják meg, hogy a hátsó rotorlapátok bizonyos szöget zárnak be egymással. Erről tudsz néhány dolgot írni, hogy mi a lényege, működési elve, stb. ? :)
  • Dzsini
    #47
    azt írják az oldalakon, hogy változtatott lapát-dőlésszöggel ezen tudnak segíteni - ami a legnagyobb gond jelenleg az amit Cifu írt, hogy rettentő nagy az előrehaladó lapáton a légellenállás (a sebesség köbével növekszik, hangsebességhez közeledve meg még nagyobb arányban), és rengeteg energiát elvisz csak az, hogy a rotort forgásban tartsák - ezért lassítják, a felborulás nem gond azt szabályozzák
  • haxoror
    #46
    Én meg azt imádom amikor vki a tartaléknickjével mászkál be a topicokba fikázni :D
  • fonak
    #45
    Az is gond, hogy mivel a forgó lapátok egyik oldalon előre, a másikon hátrafelé mozognak, egy bizonyos sebesség felett a hátra mozgó lapátokon egyszerűen nem keletkezne elég felhajtóerő és "felborulna" a gép (ezt az aszimmetriát az elérhető sebességeknél is kompenzálni kell egy vízszintesen haladó helikopternél). Persze rövidebb, gyorsabban forgó lapátokkal ez egy ideig kivédhető.
  • p00h
    #44
    annyira szeretem ezt a sok okos embert itt :D
  • Sith
    #43
    Jut eszembe a cikk tetszett :D
  • Sith
    #42
    AQrról az anyagról anyit hogy nem ép a pille könyű kategoriába tartozik...
    egyébként ez az egész mesterlövész puskás kilövés szerintem kicsit nevetséges hiszen már vietnam óta tanitják a pilotáknak hogy nem szabad sokáig lebegni egy helyben ha nem muszály illetve egyenes vonalban repülni
    nem nagyon tudom elképzelni hogy akár néhány száz méterről eltalálna bárki is egy helikoptert ami mondjuk nem célpontot játszik (most attól hogy Dolph Lungren mit csinál a filmekben tekintsünk el)
  • haxoror
    #41
    A délszláv háborút a hightech és relatíve hightec összecsapására értettem, pigmeusok ellen továbbra is gond nélkül be lehet vetni helikoptereket :)
    Ha tényleg meg tudja állítani akkor olyan anyagból kéne a katonáknak páncélt és pajzsot készíteni :D
    (nem tartom valószínűnek :)
  • [NST]Cifu
    #40
    De a délszláv háborúban nem is a mesterlövészektől féltették a helikoptereket, hanem a vállról indítható légvédelmi rakétáktól. :)

    Egyébként az 'antitank' puskák zömmel 12.7mm-esek, amit még (elvileg) megállít egy Ka-50 vagy Mi-28 pilótafülkéjének szélvédője.
  • haxoror
    #39
    Talán a tervezést ember fogja végezni de a gyártás és karbantartás akkorra már a robotok dolga lesz, miért bíznák az emberre ha egy robot gyorsabban és pontosabban is el tudja végeznia feladatot?

    Persze a nagyon nagyon nagyon nagyon távoli jövőben :)
  • haxoror
    #38
    Nincs semmi baj a számítógépjátékokkal!
    Tudom, és nem is győzöm hangsűlyozni hogy nem arra célzok hogy már holnap szembejöhet az emberekkel egy T1000-es de hosszútávon (nagyon nagyon nagyon hosszútávon :D) sztem az embert mint hátráltató tényezőt kihagyják már a tervezőasztalon. :)
  • [NST]Cifu
    #37
    Egy gépnek nincsenek rossz napjai, de emberek tervezik, gyártják és tartják karban őket. Nekik lehetnek rossz napjaik. :)
  • Cat #36
    az még nagyon nagyon nagyon nagyon :) messze van
    A legnagyobb gond hogy a gép döntésképtelen, utána jön sorban a többi amiben veszít az emberrel szemben (prioritások kiválasztása, alternatív utvonalak, meg a helikopteres küldetések csak a számítógépjátékokban szolnak arrol hogy odamegyek és kilövöm)
  • haxoror
    #35
    Lehet hogy most hülyeséget írok de úgy tudom hogy pl. a harci helikopterek szélvédője maximum a hagyományos értelemben vett kézifegyverek lövedékét képes csak megfogni(persze egy pókhálósra repedezett szélvédő is eléggé összezavarhat egy pilótát és rákényszerítheti az azonnali visszavonulásra) de egy masszívabb antitank puskából leadott lövés már átviszi a golyóálló üveget és megfelelő lőszerrel elég komoly, akár végzetes károkat okozhat a motortérben is.
    Nem mintha minden második iraki ilyen fegyverrel rohangálna (bár alacsonyan egyhelyben lebegő helikopter pl. amikor embereket vesz fel könnyű célpont lehet egy RPGsnek) dehát nem is nagyon volt az utóbbi időben olyan háború ahol mindkét fél hightech cuccokat vetett volna be, asszem pont a délszláv háborúban nem is nagyon akarta az amerikai hadvezetés a helikoptereket bevetni a várható hatalmas veszteségek miatt.
  • haxoror
    #34
    Így van, én se a közeli jövőre gondolok de idővel pont az emberi "összetevő" fogja lassítani és végsősoron rontani a gép harci képességeit amire a legegyszerűbb megoldás hogy a célzórendszerek után a pilóta helyét is gép veszi át (jobb reflexek, gyorsabb adatfeldolgozás pontosabb manőverek és amíg az elem le nem merül non-stop spiccen van hiszen egy gépnek nincsenek rossz napjai :)
  • cifuatwork
    #33
    A rotorlapátok végeinek a hangsebesség átlépésekor jelentkező problémájátt ismerem, de ezt bizonyos szintig tudják kezelni (több rotorlapát alkalmazása például), viszont a sebesség növekedésével a rotor légellenállása is jelentősen nő, a belinkelt cikk szerint is. Megoldást a hagyományos helikopterek esetén (ahol az előrehaladáshoz szükséges erőt a főrotor adja) viszont én legalábbis nem látom, és ahogy kinéz a mérnökök is inkább az alternatív megoldások keresésére koncentrálnak (billenőrotor, tolólégcsavar, canard rotor/szárny, esetleg elforgatható csőházas légcsavar).
  • Dzsini
    #32
    én valahol olvastam még régebben ezt a hangsebességes dolgot, és láttam benne rációt, hiszen egy szerkezet ami azért párszáz vagy akár ezer fordulatot tesz percenként, annak a rotorvége minden fordulat alatt 2x lépi át a hangsebességet (egyszer oda, egyszer vissza) - minden esetben elég nagy fizikai terhelésnek van kitéve, nem beszélve a hangrobbanások végtelen sorozatáról...
    http://www.jefflewis.net/rotorcraft_limitations.html - itt írnak az esetleges további sebességnövelés lehetőségeiről, és természetesen a rotorfordulatszám csökkentése is szerepel az autorotáció határáig...
    (kb 500 mérföld/órát ír egy 100rpm-es rotorsebességre)
  • cifuatwork
    #31
    Pont ezért a pilótafülke és a hajtóművek a harci helikopter legjobban páncélzotott részei. :)
    Az turbinát kilőni nem jelent garantált hatást, mivel ezek a helikopterek (a korai AH-1-eseken kívűl) mind kéthajtóművesek, vagyis egy működő hajtóművel jó esetben még akár a bázisáig is visszasántikálhat.
  • cifuatwork
    #30
    A pénz viszont igencsak nagy úr. Egy AH-64D ára bőven 20 millió $ felett van, egy sima Ka-50 is 15 millió $ körül. A pilóták kiképzése sem olcsó mulatság, de kifejleszteni egy ilyen körülmények között az ember irányította helikopterekkel egyenértékű távirányított vagy legalább részben önvezérlő helikoptert többmilliárdos befektetés, és nem biztos, hogy sikeresen megoldható a jelenlegi technikai szinten, éppen emiatt vegyes az UCAR fogadtatása az amerikai hadseregnél.
  • cifuatwork
    #29
    Lehet, hogy én tudom rosszul, de a sebesség eléréséhez már az ellenállásuk nagy, például a VTDP rendszernél a H-60 'Blackhawk' sebessége elérheti a 440km/h-t, pedig nem állítják le a rotorokat (ha jól tudom), a 'hagyományos' H-60 pedig csak ~270km/h-val képes repülni. A plusz sebességet a tolólégcsavar alkalmazásával lehet elérni.
  • cifuatwork
    #28
    Helyesbítenék: fejlesztés alatt van. Nem egészen ugyanaz...