A jövő katonai helikopterei: A harctér királynői

Jelentkezz be a hozzászóláshoz.

[NST]Cifu
#57
Rétegekbõl álló 'szendvics', anyagai jellemzõen edzett üveg, lexán és egyébb polikarbonátok.

Itt egy jó kis oldal ez ügyben.

Innen egy érdekes táblázat:


Bal oldalon a lövedékek vannak felsorolva (a legfelsõ egy 12.7x99mm-es (vagy ha így ismertebb: .50 kaliberes géppuska) páncéltörõ lõszere), és az, hogy milyen vastag laminált üveg kell a megállításához, inchben (szorozd be 2.54-el, hogy megkapd mm-ben).

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

[NST]Cifu
#56
Csak csendben jegyzem meg, hogy ez az oldal is ugyanazokat a képeket használta fel, amelyeket én, és ezek a Westland oldaláról származnak. 😊)

Lásd. 😊

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

TeszteloPontHu
#55
A jövõ egyértelmûen az antigravitációs hajtómûveké... 😊

Tesztelo.hu -- Hardver, digit.fényképezőgép, MP3-lejátszó, mobiltelefon, autó és sok minden más... Csengőhang, oplogó, képüzenet, háttérkép, hangos üdvözlet, videó, JAVA játék. Írható CD és DVD

#54
"egyébként ez az egész mesterlövész puskás kilövés szerintem kicsit nevetséges"

A dolgot felig-meddig en hoztam be, de nem egeszen a pilotakiloves celzattal, hanem hogy a helikopter jobban tamadhato celpont, mint egy repulo.

Itt jon elo a kerdes, hogy mivel lehet tamadni? Ugye jelenleg a vallrol indithato cuccok az egyik legveszelyesebbek. Ha vhol konfliktus van mindig lelonek par helit ilyennel 😊 Szoval realis a veszely.

Az inkabb erdekessegkeppen jon elo, hogy rombolo-puskakkal mit lehet kezdeni egy helivel. A Geapardot peldaul ajanljak helikopter ellen 😊 bar igaz lehet csak szallitohelikopter ellen, amit olcsobb kiloni puskaval, mint raketaval 😊
#53
"Egyébként az 'antitank' puskák zömmel 12.7mm-esek, amit még (elvileg) megállít egy Ka-50 vagy Mi-28 pilótafülkéjének szélvédõje."

Milyen anyagbol keszul amugy a szelvedo? Azert kerdem mert a Gepardnak 10-30 mm acelpancel az atutokepessege szoval eleg izmos anyagbol kell keszulnie.
sz4bolcs
#52
nem is szólok már... Cifu... Te állat!

Punk tudósok bebizonyították, hogy létezik 4. akkord.

#51
Ja, R/c helikopter modelleket valóban találtam, amiknek dönthetõ rotorjuk van. 'Igazi' helit nem.
Találtam még egy elég jó helikopteres oldalt: www.helis.com
#50
Igen, de ha jól értelmezem az általad belinkelt szöveget, ott sem döntik meg az egész rotort, és annak is változtatható állásszögûek a lapátjai. Abban térnek el a többitõl, hogy más típusoknál a lapátok egy csukló miatt fel-le "verdeshetnek". sõt síkban is elmozdulhatnak, míg a "rigid rotor"-nál ilyen nincs, a lapátok ott is elmozdulhatnak ugyan, de csak azért, mert rugalmasak.
#49
Lehet, de az atomvillanás már tuti módszer. 😊

Athlon64 3500+ | MSI K8N Diamond | Sapphire Radeon X850XT | 2*512 Samsung DDR | Creative Audigy2 | Maxtor 300 + 120GB SATA | Pioneer 109 | CoolerMaster Stacker ház | CoolerMaster RS-450-ACLY táp

Sadist
#48
Szép cikk <#eljen>

Valahol olvastam, hogy némely helikopternél (talán az Apachnál? :S) a zajcsökkentést úgy oldják meg, hogy a hátsó rotorlapátok bizonyos szöget zárnak be egymással. Errõl tudsz néhány dolgot írni, hogy mi a lényege, mûködési elve, stb. ? 😊

- De ezzel saját magad lejáratását folytatod, ezt nem érted meg? Magadat égeted tovább. Ami a legszomorúbb hogy magyar színekben. Tapló. - nem is szines a nevem

Dzsini
#47
azt írják az oldalakon, hogy változtatott lapát-dõlésszöggel ezen tudnak segíteni - ami a legnagyobb gond jelenleg az amit Cifu írt, hogy rettentõ nagy az elõrehaladó lapáton a légellenállás (a sebesség köbével növekszik, hangsebességhez közeledve meg még nagyobb arányban), és rengeteg energiát elvisz csak az, hogy a rotort forgásban tartsák - ezért lassítják, a felborulás nem gond azt szabályozzák

If your idea of "beauty" is narrow, you will rarely see it unless you live a sheltered life and avoid new experiences. The moment I stop having fun with it, I'll be done with it.

#46
Én meg azt imádom amikor vki a tartaléknickjével mászkál be a topicokba fikázni 😄

#45
Az is gond, hogy mivel a forgó lapátok egyik oldalon elõre, a másikon hátrafelé mozognak, egy bizonyos sebesség felett a hátra mozgó lapátokon egyszerûen nem keletkezne elég felhajtóerõ és "felborulna" a gép (ezt az aszimmetriát az elérhetõ sebességeknél is kompenzálni kell egy vízszintesen haladó helikopternél). Persze rövidebb, gyorsabban forgó lapátokkal ez egy ideig kivédhetõ.
#44
annyira szeretem ezt a sok okos embert itt 😄

#43
Jut eszembe a cikk tetszett 😄

Az élet gyenge kezdés után erős visszaesés.

#42
AQrról az anyagról anyit hogy nem ép a pille könyû kategoriába tartozik...
egyébként ez az egész mesterlövész puskás kilövés szerintem kicsit nevetséges hiszen már vietnam óta tanitják a pilotáknak hogy nem szabad sokáig lebegni egy helyben ha nem muszály illetve egyenes vonalban repülni
nem nagyon tudom elképzelni hogy akár néhány száz méterrõl eltalálna bárki is egy helikoptert ami mondjuk nem célpontot játszik (most attól hogy Dolph Lungren mit csinál a filmekben tekintsünk el)

Az élet gyenge kezdés után erős visszaesés.

#41
A délszláv háborút a hightech és relatíve hightec összecsapására értettem, pigmeusok ellen továbbra is gond nélkül be lehet vetni helikoptereket 😊
Ha tényleg meg tudja állítani akkor olyan anyagból kéne a katonáknak páncélt és pajzsot készíteni 😄
(nem tartom valószínûnek 😊

[NST]Cifu
#40
De a délszláv háborúban nem is a mesterlövészektõl féltették a helikoptereket, hanem a vállról indítható légvédelmi rakétáktól. 😊

Egyébként az 'antitank' puskák zömmel 12.7mm-esek, amit még (elvileg) megállít egy Ka-50 vagy Mi-28 pilótafülkéjének szélvédõje.

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

#39
Talán a tervezést ember fogja végezni de a gyártás és karbantartás akkorra már a robotok dolga lesz, miért bíznák az emberre ha egy robot gyorsabban és pontosabban is el tudja végeznia feladatot?

Persze a nagyon nagyon nagyon nagyon távoli jövõben 😊

#38
Nincs semmi baj a számítógépjátékokkal! <#buck>
Tudom, és nem is gyõzöm hangsûlyozni hogy nem arra célzok hogy már holnap szembejöhet az emberekkel egy T1000-es de hosszútávon (nagyon nagyon nagyon hosszútávon 😄) sztem az embert mint hátráltató tényezõt kihagyják már a tervezõasztalon. 😊

[NST]Cifu
#37
Egy gépnek nincsenek rossz napjai, de emberek tervezik, gyártják és tartják karban õket. Nekik lehetnek rossz napjaik. 😊

A csapatmunka roppant fontos: rajtad kívül másra is l?hetnek!

#36
az még nagyon nagyon nagyon nagyon 😊 messze van
A legnagyobb gond hogy a gép döntésképtelen, utána jön sorban a többi amiben veszít az emberrel szemben (prioritások kiválasztása, alternatív utvonalak, meg a helikopteres küldetések csak a számítógépjátékokban szolnak arrol hogy odamegyek és kilövöm)

#35
Lehet hogy most hülyeséget írok de úgy tudom hogy pl. a harci helikopterek szélvédõje maximum a hagyományos értelemben vett kézifegyverek lövedékét képes csak megfogni(persze egy pókhálósra repedezett szélvédõ is eléggé összezavarhat egy pilótát és rákényszerítheti az azonnali visszavonulásra) de egy masszívabb antitank puskából leadott lövés már átviszi a golyóálló üveget és megfelelõ lõszerrel elég komoly, akár végzetes károkat okozhat a motortérben is.
Nem mintha minden második iraki ilyen fegyverrel rohangálna (bár alacsonyan egyhelyben lebegõ helikopter pl. amikor embereket vesz fel könnyû célpont lehet egy RPGsnek) dehát nem is nagyon volt az utóbbi idõben olyan háború ahol mindkét fél hightech cuccokat vetett volna be, asszem pont a délszláv háborúban nem is nagyon akarta az amerikai hadvezetés a helikoptereket bevetni a várható hatalmas veszteségek miatt.

#34
Így van, én se a közeli jövõre gondolok de idõvel pont az emberi "összetevõ" fogja lassítani és végsõsoron rontani a gép harci képességeit amire a legegyszerûbb megoldás hogy a célzórendszerek után a pilóta helyét is gép veszi át (jobb reflexek, gyorsabb adatfeldolgozás pontosabb manõverek és amíg az elem le nem merül non-stop spiccen van hiszen egy gépnek nincsenek rossz napjai 😊

cifuatwork
#33
A rotorlapátok végeinek a hangsebesség átlépésekor jelentkezõ problémájátt ismerem, de ezt bizonyos szintig tudják kezelni (több rotorlapát alkalmazása például), viszont a sebesség növekedésével a rotor légellenállása is jelentõsen nõ, a belinkelt cikk szerint is. Megoldást a hagyományos helikopterek esetén (ahol az elõrehaladáshoz szükséges erõt a fõrotor adja) viszont én legalábbis nem látom, és ahogy kinéz a mérnökök is inkább az alternatív megoldások keresésére koncentrálnak (billenõrotor, tolólégcsavar, canard rotor/szárny, esetleg elforgatható csõházas légcsavar).

Dzsini
#32
én valahol olvastam még régebben ezt a hangsebességes dolgot, és láttam benne rációt, hiszen egy szerkezet ami azért párszáz vagy akár ezer fordulatot tesz percenként, annak a rotorvége minden fordulat alatt 2x lépi át a hangsebességet (egyszer oda, egyszer vissza) - minden esetben elég nagy fizikai terhelésnek van kitéve, nem beszélve a hangrobbanások végtelen sorozatáról...
http://www.jefflewis.net/rotorcraft_limitations.html - itt írnak az esetleges további sebességnövelés lehetõségeirõl, és természetesen a rotorfordulatszám csökkentése is szerepel az autorotáció határáig...
(kb 500 mérföld/órát ír egy 100rpm-es rotorsebességre)

If your idea of "beauty" is narrow, you will rarely see it unless you live a sheltered life and avoid new experiences. The moment I stop having fun with it, I'll be done with it.

cifuatwork
#31
Pont ezért a pilótafülke és a hajtómûvek a harci helikopter legjobban páncélzotott részei. 😊
Az turbinát kilõni nem jelent garantált hatást, mivel ezek a helikopterek (a korai AH-1-eseken kívûl) mind kéthajtómûvesek, vagyis egy mûködõ hajtómûvel jó esetben még akár a bázisáig is visszasántikálhat.

cifuatwork
#30
A pénz viszont igencsak nagy úr. Egy AH-64D ára bõven 20 millió $ felett van, egy sima Ka-50 is 15 millió $ körül. A pilóták kiképzése sem olcsó mulatság, de kifejleszteni egy ilyen körülmények között az ember irányította helikopterekkel egyenértékû távirányított vagy legalább részben önvezérlõ helikoptert többmilliárdos befektetés, és nem biztos, hogy sikeresen megoldható a jelenlegi technikai szinten, éppen emiatt vegyes az UCAR fogadtatása az amerikai hadseregnél.

cifuatwork
#29
Lehet, hogy én tudom rosszul, de a sebesség eléréséhez már az ellenállásuk nagy, például a VTDP rendszernél a H-60 'Blackhawk' sebessége elérheti a 440km/h-t, pedig nem állítják le a rotorokat (ha jól tudom), a 'hagyományos' H-60 pedig csak ~270km/h-val képes repülni. A plusz sebességet a tolólégcsavar alkalmazásával lehet elérni.

cifuatwork
#28
Helyesbítenék: fejlesztés alatt van. Nem egészen ugyanaz...

cifuatwork
#27
Nem akartam annyira belemenni a részletekbe, így is napokig szórakoztam csak azzal, hogy az alaprésznél milyen és mennyi megoldást említsek meg, mivel számtalan dolog ki lett hagyva belõle, például a MD/Boeing helikopterek NOTAR rendszere, de féltem attól, hogy túl szájbarágós lesz, ezért igyekeztem egyszerûsíteni.

A merev rotoragy tudtom szerint nem halt ki, például a BO-105 vagy a 'Comanche' is valami ilyesmivel rendelkezett, itt megint kicsit egyszerûsítettem, és nem mentem bele annyira a részletek. Itt lehet olvasni a témáról angolul.

Az viszont igaz, hogy így félrevezetõ lett a szöveg.

#26
Sztem a városi környezetben egyhelyben lebegõ helikopterre gondolt 😊
Ha van egy jobb sniper a környéken megfelelõ hardverrel simán kilövi a pilótát vagy inkább a turbinába ereszt bele egyet.

#25
Ha kifejlesztik a pilóta nélküli változatot (helikopterre és harckocsira) szinte lényegtelenné válnak a veszteségek hiszen tisztán pénzkérdés lesz az utánpótlás (nem kell aggódni hogy saját katonák odavesznek a bevetések alatt és ezért a közvélemény nyugtalankodni kezd)
Sztem vmi ilyesmi a jövõ.

#24
Mintha nem jeleztem volna hogy a pilota kiloveset nem egeszen szo szerint kell erteni...

Bar adott esetben (dombos videk, alacsony repulesi magassag) ez sem teljesen kizart.

Mindig fennall, hogy az alacsony repules es lassabb sebesseg exponencialisan megnoveli a kiloves lehetoseget. Nemhiaba hullot el mar sok helikopter vallrol indithato raketatol, ami ellen nem olyan egyszeru vedekezni. MAs lehetosegek is elokerulhetnek.
Dzsini
#23
tulajdonképpen valamilyen szinten igen, hiszen mûködõképes fel-leszállni tudó eszközt többek között õ is fejlesztett és épített, de ilyen alapon Leonardo Da Vinci is feltalálta, és még tucatnyian.
ahogy utánaolvastam még neki a csuklós rotormeghajtás kifejlesztésében voltak a legnagyobb érdemei, és õ a rotortengelyt állítva tette kormányozhatóvá a gépet, ahogy az a cikkben is látszik, de azóta inkább a lapátok állításával és az egész test döntésével dolgoznak.
"Asbóth Oszkár 1928–1930-ban, Magyarországon folytatott helikopterkísérleteket Az AH helikopterek koaxiális, merev rotorokkal készültek – miközben már az 1910-es években elkezdték, a mai napig is alkalmazott, ciklikus és kollektív beállítási szög szabályozással ellátott rotorok építését. Az Asbóth által választott út nem vezethetett eredményre, sajnos csak azt sikerült bizonyítania, hogy az általa javasolt elrendezés nem életképes."

If your idea of "beauty" is narrow, you will rarely see it unless you live a sheltered life and avoid new experiences. The moment I stop having fun with it, I'll be done with it.

valamit
#22
Erre a nem tudjukra egy tipp: a valamikor búvárzsebkönyvekben, a Repülõk (vagy valami ilyen) címszó alatt, alighanem így említi Asbóth Oszkárt, mint a "helikopter feltalálója"... de aztán lehet tévedek, rég olvastam.

http://twitter.com/valamit76 http://conspiracy101.t35.com/ http://www.youtube.com/user/Darwin76valamit#p/f

#21
Aham, koszi. Ezek szerint ott voltunk, bar csak "reszleteket" talaltunk fel.
Dzsini
#20
Magyar találmány a helikopter?

A 19. század kezdetén Forlain és Renard már készítettek nagyméretû, igaz, csak rövid ideig mûködô modelleket. Az elsô tényleges helikoptert Bréguet készítette 1907-ben. Bartha Miksa és dr. Madzsar József szabadalmai még a mai technikai megoldásokban is tükrözôdnek. Az elsô világháború alatt Kármán, Petróczy és Zurovetz készített egy helikoptert, amely 50 méterre emelkedett. A háború utáni kísérletezôk százai között találkozhatunk Asbóth Oszkár nevével is, aki a stabilizálást kísérelte megoldani 1928-ban – sikertelenül. Az elsô, hitelesen dokumentált, valóban stabil (megismételhetô!) repülést 1937-ben a Focke által tervezett gép hajtotta végre.
Az instabilitás, a nagy igénybevételek, az aeroelasztikus problémák miatt a helikopter – bár együtt startolt a repülôgéppel – közel 40 éves késéssel került üzemszerû használatba az ötvenes évektôl.
Ma már nem tudjuk, honnan eredt az a – nem szakemberek körében! – elterjedt nézet, miszerint Asbóth Oszkár (1891–1960) lett volna a helikopter feltalálója. Tulajdonképpen csak a légcsavarokkal ért el némi eredményt. Légcsavaros autót is épített, de kísérlete halálos balesettel végzôdött. A franciaországi, angliai, németországi helikopteres kísérletei is kudarccal végzôdtek. Amikor 1941-ben hazatért, hajók légcsavarjaival kísérletezett. 1949-tôl haláláig az Újításokat Kivitelezô Vállalat dolgozója volt.
(A repülési lexikon alapján)

If your idea of "beauty" is narrow, you will rarely see it unless you live a sheltered life and avoid new experiences. The moment I stop having fun with it, I'll be done with it.

#19
"HJa és azért érdemes megnézni az öbölháború helikopteres statisztikáit....Az Apache azért igencsak jólszerepelt csatatéren😊"

Plusz ha belevesszuk, hogy manapsag acivil teruletre tolodik a csatater ott meg gazosabb. Lasd Irak es a kezdeti helikopter-vesztesegek.
#18
"Csakhogy sokkal mozgékonyabbak és manõverezhetõbbek levegõben mint egy vadászrepülõ..."

De meg mindig sokkal jobb celpontok mint egy repulogep...

"HJa és azért érdemes megnézni az öbölháború helikopteres statisztikáit....Az Apache azért igencsak jólszerepelt csatatéren😊"

Hja, es hol volt ott komoly ellenfel? 😊
#17
De o is talalta fel?
#16
A 3. hsz-hoz kiegészítés, magyarul: A HELIKOPTER REPÜLÉS ALAPELVEI (itt sincs szó olyasmirõl, ami a 2. képen látható, hogy "elõrehaladáshoz a fõrotort megdöntik elõre", pontosabban az egész gép dõl elõre, szóval szerintem nem csak nagyon leegyszerûsített, hanem félrevezetõ is lehet ami a cikk elején van írva.
Dzsini
#15
van olyan gép is, ami - mint fent a merevszárnyú ötlet - úgy mûködik, hogy felszállás után hátrahajtja a lapátokat, és bebújik egy a gép hátán található tárolóba

If your idea of "beauty" is narrow, you will rarely see it unless you live a sheltered life and avoid new experiences. The moment I stop having fun with it, I'll be done with it.

#14
Emiatt alkalmazzák a többágú, de rövidebb lapátokat. Vannak már pl. 5-6 ágú légcsavarok is. A hajtogatásnak ehhet semmi köze, az csak a helyigény miatt csinálják, hogy ne kelljen akkora helyet elvenni egy helikoffer tárolásához.
#13
Csakhogy a pilótafülkéket páncélozzák, és általában bõven kibírják egy 20 mm-es gépágyú lövését, másrészt ennél sokkal könnyebben megcsinálod, hogy egy teljes sebességgel feléd robogó T-72-esbõl kilövöd a vezetõt a pár cm-es kukucskálórésén. Azért ez utóbbinak sem túl sok a realitása, hát még akkor a pilóta kilövésének.
Skynet
#12
Csakhogy sokkal mozgékonyabbak és manõverezhetõbbek levegõben mint egy vadászrepülõ...
HJa és azért érdemes megnézni az öbölháború helikopteres statisztikáit....Az Apache azért igencsak jólszerepelt csatatéren😊
Dzsini
#11
Asbóth Oszkár neve azért olyan nagyon nincs elrejtve a szövegben...

If your idea of "beauty" is narrow, you will rarely see it unless you live a sheltered life and avoid new experiences. The moment I stop having fun with it, I'll be done with it.

#10
Az a bajom nekem a helikopterekkel hogy elegge serulekenyeknek tunnek. Lassan repulnek alacsonyan es nincs olyan nagy pancelzatuk. Tulozva irva a pilotat egy Geparddal kilovod a helikopterbol es kesz. Szallitas, mentes stb-nel nyilvan nem jon ez elo, de csatateren...
#9
A helikopter feltalasahoz nem kapcsolodik vmi magyar emberhez?
Dzsini
#8
ha jól tudom a nagy sebességû elõrehaladást a rotor akadályozza meg, de nem az ellenállása, hanem az, hogy nagyobb sebességnél az "elõre" haladó lapát egy része átlépi a hangsebességet, míg egy része nem, és ezáltal igencsak könnyen szanaszét törhet... ezért vannak az ötletek a rotorleállításról (összehajt és elpakol vagy kimerevít szárnynak)

If your idea of "beauty" is narrow, you will rarely see it unless you live a sheltered life and avoid new experiences. The moment I stop having fun with it, I'll be done with it.