119
Ki tanul, beszél különleges nyelveket?
  • Voltan
    #39
    ELTE BTK Skandinavisztika szak
  • The Garrett
    #38
    arab nyelv hasznos :))) plane ha afel rokonsagod arab/algir :DDDDDD
  • Dzsini
    #37
    http://nyelviskola.info/
    van nyelvtanfolyam-kereső
  • hyyb
    #36
    am norvégul/finnül hol lehet tanulni?cskmert én akartam csak sehol nem találtunk :(
  • Dichter
    #35
    Hehe. ez vicces. Épp most jöttem haza az angolóráról, ahol az angoltanárommal épp a különleges nyelvekről beszéltünk. Ő angol-arab szakra jár az ELTE-re (megjegyzem, ott minden nyelvet tanulhatsz, ami létezik, más kérdés, hogy akarsz-e négy évet eltölteni egy olyan nyelv tanulásával, aminek nem fogod hasznát venni). A legmegdöbbentőbb az a visszafelé írás, meg azok a számunkra kiolvashatatlan karakterek. Majd ráveszem, hogy az óra végéből szorítsunk kis időt az arabra is :)
  • szando
    #34
    vá de okosak vagytok :))

    Voltan: milyen suli ez?
  • Voltan
    #33
    Ez mind igaz, én is csak néhány szempontot említettem.
    Egy nyelv "hivatalossá" válásához még nagyon fontos egy adott nyelven írásba foglalt leíró nyelvtani szabálygyűjtemény, anélkül nehéz rendesen megfogni az adott nyelvet. Skandináviában a legrégebbi ilyen a 12.sz-ból való, ismeretlen szerző műve, bár jórészt csak fonetikával foglalkozik. Ugyanakkor a Feröer-szigeteken csak az 1840 -es években jelent meg leíró nyelvtani, illetve helyesíráselméleti munka, és a feröeri csak onnantól számít elismert, különálló, hivatalos nyelvnek. (Mondjuk ez tényleg elég röhelyes.)
    Na, eléggé szétoffoltuk ezt a topikot is... Német szakos vagy amúgy? Csak mert látom, nem vagy idegen a germanisztikában.
  • Dzsini
    #32
    azért ilyen téren a nyelvészek eléggé szabadon és lazán használják a "nyelv" és a "dialektus" szót - nordikus tekintetben a skandináv a nyelv, és az izlandi/svéd/norvég/dán/feröeri az a dialektus - nyelvész-szemmel nézve.
    amúgy meg nyelvcsaládként és nyelvként nevezzük őket (a skandináv meg az északgermán, és a keletgermán(gót) és nyugatgermánnal együtt mind indoeurópaiak - mint a kelta a latin a szláv meg a balti és a többi) - szóval itt tulajdonképpen szintek különféle elnevezéséről van szó, és hogy melyik szinttől dialektus vagy nyelv vagy nyelvcsalád, vagy ág...
    politikailag meg az számít nyelvnek, amit nemzetközileg elismernek vagy egy ország legalább egy területén hivatalos nyelvnek számít (lásd walesi vagy skót gael)
  • Voltan
    #31
    Igaz, de nyelvészeti szempontból nem csak a nyilvánvaló morfológiai, fonetikai, szintaktikai, stb. dolgok tesznek dialektusokat külön nyelvekké, hanem az írásbeliségük, irodalmuk kialakulása is. Az izlandi nyelvben alakult ki leghamarabb az írásbeliség, és a latin betűs saját nyelvi irodalom az északi nyelvek közül. Azt követte viszonylag hamar a norvég, majd később a dán és a svéd. Az írásbeliség és az irodami munkásság okán pedig kialakul egy hivatalos normarendszer a nyelvben, ami elterjed az adott közösségen belül, így szakadt szét gyakorlatilag az óészaki germán nyelv erre a négy különálló nyelvre. (Meg még ott van a feröeri is, de azt hagyjuk.) Hasonlóság szempontjából tehát végül is helytálló lenne a "dialektus" megnevezés, de hivatalosan mégis külön nyelveknek számítanak.
  • Dzsini
    #30
    " sokkal inkább egymás eltérő dialektusainak tekintik őket."
    mert azok is. csak kevésbé távolodtak el és alakultak különbözőképpen, mint az alnémet dialektusok (a holland, a niederdeutsch, a fríz és az angol)
    (az al- az alnémetben csak annyit jelent, hogy az alföldi területeken beszélt dialektusok (északon), szemben a felnémettel (aminek egyik fajtáját ma szerte németországban beszélik), amit délen, a hegyvidékeken pl. az alpok mentén beszéltek régen)
  • Voltan
    #29
    Az egyik szakom skandinavisztika az egyetemen, azon belül pedig svédül tanulok. Nagyon jó nyelv. Most ott vagyok, hogy a norvégot is nagyjából megértem, a dánt viszont főleg csak írásban, mert olyan borzalmas a dán kiejtés, hogy az ellenségemnek se kívánom. :DD
    A norvég valamivel archaikusabb a svédnél, kevesebb benne, az átvett elem, az izlandi pedig nagy százalékban hasonlít az egykori óészaki nyelvhez, nagyon érdekes hallgatni. Az izlandiban még a szótövek és a ragozások is többnyire az ősi formát tartották meg, így aztán az már a mai skandinávoknak kevésbé érthető. Érdekes egyébként, hogy a Skandináv Félszigeten egyáltalán nem fogják fel a három nyelvet külön nyelvként, sokkal inkább egymás eltérő dialektusainak tekintik őket.
  • Lacc
    #28
    Én gondolkodok a japánon már egy ideje, csak az az igazságok, hogy nem igazán tudom, hova érdemes járni.
  • Punker
    #27
    egy ismerősöm (gyakorlatilag kb 3 havonta összefutunk meginni 1 sört/bort/pálinkát) most kezdett japánt tanulni, ez az amire nekem szerintem soha nem lenne türelmem.
  • Dzsini
    #26
    szerintem valamelyik (esetleg minél több) szláv nyelvet érdemes megtanulni, abból kezdve már a többit se olyan tragédia megismerni - cseh, szlovák, lengyel, horvát, orosz, stb...
    esetleg a skandináv terület szintén megközelíthető, de a svéd-norvég-dán trió már eléggé szokványos...
    az észt vagy a finn mint rokon már kellemes, érdekes dolog egy olyan nyelvet tanulgatni amelyikkel közösek a gyökerek és menet közben felismerni hogy milyen sok a hasonlóság
    a latin nyelvek elég szokványosak bár rendkívül hasznos lehet egy spanyol-francia-olasz tudás.
    vagy kilépve európából az arab nyelvek egy kimeríthetetlen tára
    tovább keletre pedig a hindi alapú nyelvek (nekem ez most a legvonzóbb)
  • szando
    #25
    természetesen igazad van. szinte mindenki tud manapság angolul, nem is ezért szeretnék valami különleges nyelvet tanulni, hanem azért, mert egyrész kíváncsi vagyok, másrészt az EUban minden ország nyelve hivatalos, tehát jó munkahelyeket lehet szerezni pl. lett nyelvtudással.
    másrészt én a fősulin angolul tanulok mindent, szal angoltudással nincs/nem lesz gond...
  • R0zs0máK
    #24
    Henyianyonnya...:PPPPPP
  • Taranov
    #23
    Vagy van, ahol nem kell beszélni külföldiekkel csak elvárják, hogy legyen nyelvtudásod. Oda talán nem kell tökéletesen tudni.
    Szerintem egy ritka nyelv tudása nagyobb érték, mint az angol, de az angol fontosabb. Tehát második nyelvet munka szempontjából az angol után érdemes elkezdeni tanulni.
  • Cat #22
    szerintem a mai világban sokkal többet ér, ha az angolt és a németet valóban profi szinten tudod, mint hogy 3-4 nyelvet tudsz kicsit
    munkahelyeken két variáció van, vagy nem kell beszélni külföldiekkel, és akkor nem kell tudás, vagy kell, de akkor bizony nem lehet mismásolni, dadogni, prezentálni kell.
  • aeris
    #21
    Ahogy vesszük:) A norvégban a svédhez képest nagy a dialektusok szerepe, viszont hasonlóak a szavak, az árnyalatnyi jelentéskülönbségek, a hangsúly helyezése pedig félreértésekhez vezethet csak ezekkel ők tisztában vannak és átsikalnak felettük. Tehát a két nyelv egyszerre nagyon hasonló és különböző, de lényegében a dánnal együtt nagyon jól megérti egymást a 3 ország... Én tudom ajánlani:) Szép nyelv.
  • _Vegeta_
    #20
    Urdu-ul tud valaki ? :D
    Egy biztos: Boborján tud! :D
  • skristof
    #19
    az angolkülöntanárom szerint a spanyol az angol után a második legkönnyebb nyelv...
    nekem nem tetszik

    akkor már inkább tényleg valami svéd-finn
  • Botond #18
    akkor már inkább horvát :-) az még jól is jön nyaralás közben :-)
  • Iori
    #17
    nekem a Sri Lankai nyelv tűnik vonzónak ,de inkább az írásuk, ilyen pictogram szerű irásuk van. Tök poén az írásuk minden második jel kis elefánt, kutya meg kigyó :D ,mondjuk még soha nem hallotam vkit sri lankaiul beszélni, de kiváncsi lennék rá.
  • szando
    #16
    azt hogy csinálod? :)
    szerb nem jön be, szláv nyelvek közül csak orosz meg cseh..

    tényleg csehül/szlovákul tud valaki?
  • Tufa16
    #15
    Tanulj szerbül vagy oroszul :) Én tudok egy kicsit oroszul, jó móka ha nem akarok fizetni belépőt mondjuk egy szórakozó helyre :)
  • EOX
    #14
    hát igen, a hollandban inkább a kiejtés a nehézkes:)
  • szando
    #13
    hollandul én is értek viszonylag jól, ha le van írva.
    egyszer KLM-mel repültünk és a film term. holland feliratos volt, simán vágtam miről van szó :)

    aeris: a norvég és a svéd ugye nem nagyon különbözik? milyen?
  • nemcsakfeel
    #12
    hollandul annyira igazodom el, amennyire német+angolból egy két dolog ismerős hangzású, így pirate bay on tudtam magam regisztrálni :D
  • LittleL
    #11
    Hello Eox !

    Barátom Japánul tanul. Éppen most kinnt van fél évig
    Tokióban, mondjuk apja Japán, de őneki is olyan
    nehéz megtanulni, mint bárki másnak, mert
    kiskorában nem tanították Japánra.
  • aeris
    #10
    norvgéul kezdtem el nyáron, de abbamaradt, mert nekem sincs rá elég időm:C
  • EOX
    #9
    Én hollandul kezdtem el tanulni, úgy hogy angolul és németül már tudok. Így nem olyan nehéz, csak nekem is kevés az időm rá:(
  • Shadow_THH
    #8
    én is tanultam japánt... nehéz! :D
  • szando
    #7
    oroszul tanulni lehetőség van a fősuliban ahova járok, de én a németet választottam másodiknak, mert abból is rám fér egy kis fejlődés.
    pesten van ilyen, hogy katedra nyelviskola, annak a plakátján láttam a svéd nyelvet, és megtetszett :)
  • nemcsakfeel
    #6
    Elkezdtem spanyolul ( bár az elég szokványos ) tanulni, csak kevés rá az időm.. Pedig tök jó lenne, egy alapfok / beszéd szinten tudni, csak mellette még annyi más dolog is van.
    Görögöt néztem még régebben ( de nem tudok vele 1 ről a 2 re haladni :(, megfelelő tanárt találni belőle pedig lehetetlen.

    Sg-t tanulhatsz a gumiban :DD
  • szando
    #5
    olyat ki tanít? :D
  • R0zs0máK
    #4
    Én oroszul tanulnék szivesen...:)
  • szando
    #3
    Ezt a topikot azért nyitottam, mert egy kis exotikumra vágyom, és elhatároztam, egy szokatlan nyelvet szeretnék megtanulni. Ezt szeretném veletek, főként olyanokkal, akik tudnak ilyen nyelveket, megbeszélni.
    Angol közép-felsőfokon megy, német a középfok alatt picivel, és régóta tervezem hogy megtanulok japánul, de rájöttem, hogy európában is vannak elég különleges nyelvek, amikkel még megyek is valamire esetleg az EU-ban.
    A cseh mindig is vonzó volt, illetve tetszenek még a skandináv nyelvek is, amelyek közül a svédre gondoltam. Szóba jöhet még az ír vagy a skót nyelv, de szerintem azt szinte lehetetlen itt Magyarországon tanulni.

    Ti milyen nyelven tanulnátok szivesen?
  • R0zs0máK
    #2
    A hugom japánul tanul...:)

    a barátnőm meg tud kicsit hindiül...:)
  • nemcsakfeel
    #1
    mármint mi számít különlegesnek?
    beszélsz sg-ül?