119
Ki tanul, beszél különleges nyelveket?
  • Zsolti9014
    #119
    köszi szépen
  • Voltan
    #118
    Szóval a lényeg, a második évtől fogva szinte minden skandináv nyelven megy, kivéve néhány közös nyelvtörténeti dolog.
  • Voltan
    #117
    A helyzet az, hogy én rég kezdtem, még jóval a "bolonyai" rendszer előtt. De gondolom, nem sokat változott azóta. Töri az első évben van, egy áttekintő dolog magyar nyelven, kissé gyorstalpaló (később, ha érdekel utánaolvasol, és kell is.) Az első évben a nyelvtanulásé a főszerep, minden más magyarul van. Második évben (ha sikerült az első évi nyelvi szigorlat) már a többség a választott nyelveden megy. Irodalom mindenképp, némi nyelvészet is, valamint az interskandináv kommunikáció, de az magyarul.
    Félévekre is le tudnám bontani, de én már elég rég jártam ezeket a kurzusokat, azóta nyilván máshogy néz ki.
  • Zsolti9014
    #116
    értem, és még annyi, hogy ezek a töri, irodalom, kultúrtöri, stb. ezek is a választot nyelven mennek majd?
  • Voltan
    #115
    Nem, nem kell németet tanulni. Viszont előfordulhat, hogy használni kell angol vagy német nyelvű szakirodalmat, igaz, nem sűrűn.

    A némethez amúgy elég sok közük van, ahogy az angolhoz is. Nagy segítég az extra nyelvtudás, de azért úgy sem egyszerű.
    Az első évben nagyon intenzív nyelvtanulás megy, második évben már regényeket, verseket kell olvasni skandináv nyelven. Nem mondom, hogy könnyű, de bele lehet jönni.
    Én svédes voltam - bár a szakdoli még hátra van, az abszolutórium már megvan.

    Tanulsz majd történelmet, irodalmat, nyelvészetet, germanisztikát, nyelvtörit, kultúrtörit, stb. Elég sokminden van.
  • Zsolti9014
    #114
    és attól függetlenül, hogy a német emelt felvételi követelmény, nem kell ott németet tanulni, ugye? [tudom, ez elég bárgyú kérdés]
    Egyébként pl. egy elég jónak mondható németre (középfok felett egy kicsivel) alapozva mennyire nehezek ezek a nyelvek?

    valamint te svédet tanultál?
    ott mely tantárgyak voltak?

    hogyan lehet utána elhelyezkedni, milyen területeken?

    egyébként én a dán és svéd között vacillálok, ha egyáltalán oda mennék.

    köszi hogy reagáltál.
  • Voltan
    #113
    Én oda jártam. Nem olyan vészes, meg lehet csinálni. Nyilván vannak szívatós vizsgák, de hol nincsenek. Ha felvesznek választanod kell alapnyelvet (dán, norvég, svéd), és az alapján fogsz majd tanulni.
    Szerintem jó szak, én szerettem oda járni. És tényleg csak az ELTE-n van.
  • Zsolti9014
    #112
    nem 100%, de a felvi.hu-s kereső is csak az ELTE-t, azon belül a költségtérítésest, meg a finanszírozottat dobja ki.
  • OPM
    #111
    ezt nem tudtam, de könnyen előfordulhat
  • Zsolti9014
    #110
    értem. egyébként úgy tudom, hogy skandi csak az ELTE-n van Magyarországon.
  • OPM
    #109
    ha az eltéről van szó, akkor az alapján amit én hallottam:

    iszonyat nehét, szivatnak a tanárok, sok hallgató gyomorgörccsel jár be az órákra

    kb ezek miatt választottam a néderlandisztikát és nem bántam meg ;)
  • Zsolti9014
    #108
    Sziasztok! Továbbtanulás előtt állok, és most a skandinavisztika szakról szeretnék tőletek információhoz jutni. de nem felvi.hu link formájában, hanem személyes tapasztalat, tantárgyak, stb. köszönöm szépen!
  • Dragooon #107
    hát nagyon sok szót átvett a nyelv az angolból de azok "hawaiiosítva" vannak már.
    viszont ahogy én tudom az a pár ember aki beszéli, az néha használja a kettőt egyszerre, csakúgy mint mondjuk a spanyolul/angolul beszélők [spanglish]..
    pl beautiful wahine, meg hasonlók.

    ha érdekel ezt az oldalt nézegesd, töltsd le a videókat, ebből megtanulhatod valamennyire a dolgokat :->

    addig meg aloha awakea :o
  • phoenix1
    #106
    LOL jó kérdés, meg is lesem, még nem jutott eszembe ... viszont ott nem valami angol ??? keveréket használnak?
  • Dragooon #105
    hawaii nyelv? valaki? D%
  • phoenix1
    #104
    Sziasztok, van külön japán topic? Ha nincsen akkor valaki tudna segíteni egy kicsit vagy inkább irányt mutatni?
    Hiraganába a kézzel írott *za*-nak úgy láttam, mintha lelenne vágva a dőlt O része, számítógéppel írva viszont így van: ざ
    Gondolom ők is rövidítenek, ... de azon gondolkodom, hogy a sok jel között nincsen-e véletlenül olyan szimbólum ami hasonlít a za-hoz?
    Melyik érdemes megtanulni írni ahogy a betűtípussal az MS Mincho-val van, vagy a kézzel írottat. Mondjuk a kézzel írott sokkal könyebb. :)
    Előre is köszi.
  • Dragooon #103
    kérdés.
    tudna valaki mondani nekem pesti szerb/horvát magántanárt?
    elég keveset találni :S
  • 2XP
    #102
    Az elte-btk finnugor tanszékén érdeklődnék a helyedben.
    Honlap: http://mnyfi.elte.hu/finnugor/

    Ha náluk nem lehet tanulni, akkor sehol sem.
  • PíszLávJuniti
    #101
    magyar.
  • Vardar
    #100
    Egy kérdés:
    Lehet ma Magyarországon vogulul és osztjákul tanulni? Elméletileg ez a két legközelebbi rokonnyelvünk.
  • Csaba42
    #99
    Szerintem attól még, hogy nem tudja nagyon kamatoztatni, még meg lehet tanulni egy nyelvet, érdekességképpen. Én is nézegettem a dán, finn, arab nyelveket, de komolyabban csak a japánnal foglalkozom. Ha majd már kifogy a lelkesedés, áttérek más nyelvre (a lényeg, hogy a németet, amit már vagy 12 éve tanulgatok, a éehető legjobban elsajátítsam, legalább egy középfokú C nyelvvizsga kéne belőle).
  • 2XP
    #98
    A gazdagabb arab országokban minden hatalommal rendelkező ember beszél angolul. Az arab népesség maradék 99,9%-ának, létminimum alatt élő tagjaival pedig nem igazán értem, mit tudnál kezdeni. Ha esetleg egy segélyszervezet tagja vagy, hasznos lehet, de abból biztos nem fogod tudni megteremteni a saját megélhetésedhez szükséges anyagi helyzetet.
  • Pótol6atlan
    #97
    Szijasztok,
    elolvastam egy pár hozzászólást és volt itt egy-két igen érdekes is... pl.: hogy az arab nem hasznos nyelv... hát ez érdekes... :)
    a Földön anyanyelvként 300 millió ember beszéli, második nyelvként 700 millióan is beszélik... arról nem is szólva, hogy mennyi kapcsolata van a különböző országoknak az arab világgal. Nem akarok kötekedni, de ezt muszáj volt ideírnom... Idekívánkozott...
  • eörgs
    #96
    külföldiül :-c
  • Dying Soul
    #95
    Jó zene, stb. :D
  • PíszLávJuniti
    #94
    Majd ha kint vagytok foglaljatok egy helyet, mennék énis fátvágni :D Vagy havatlapátolni.
  • Voltan
    #93
    Jaja. Úgy is jobban jár az ember. Meg friss levegő, stb :D
  • Dying Soul
    #92
    Nekem igazából azért kéne ez, hogy megtanuljam a nyelvet meg egy kis kultúrát szívjak magamba. Nem tervezem, hogy fordító leszek vagy tolmács, megy egyebek. Kifelé innen és ott elmegyek..öö..favágónak. :D
  • Voltan
    #91
    Még nem tudom, egyelőre itthon nézek valami céges melót, aztán talán kimegyek Svédországba egy hosszabb időre. Az angolt is elvégeztem, a kettő együtt már csak jó valamire.
  • Voltan
    #90
    Na, basszus, tényleg...
  • Dying Soul
    #89
    Az a gond, hogy félévkor nem engednek át... csak, ha szépen nézek rájuk..de valószínűleg az lesz, hogy jövő év elején át...nyáron meg tényleg rágyúrok.

    Voltan: Most, hogy végeztél merrefelé mész tovább?
    Én norvég felé mennék amúgy.
  • szando
    #88
    az új rendszer szerint az. ott van a linkben a #85-ben.
  • Voltan
    #87
    NEM kötelező a német!!!
  • szando
    #86
    jó, semmi, leesett, hogy skandinavisztika érdekel téged is :) ami germanisztikával kezdődik és aztán specializálódik.. hát jah, úgy tűnik muszáj a német.. de én a helyedben nem aggódnék.. átmennék németre a suliban és a nyáron ezerrel nyomnám a németet.. egy gyenge középfokú nyelvvizsgát (pl. ÖSD) szerintem meg fogsz tudni utána csinálni (plusz pont miatt), és aztán az utánalevő évben is sokat tanulni a németet. így remélhetőleg nem lesz gond az emeltszint ;)

    jah, és ha nincs spanyolból még nyelvvizsgád, az sem ártana. úgy hallottam, egész könnyűek...
  • szando
    #85
    hmm.. most nézem, van külön germanisztika (ott német és néderlandisztika szakirány), meg van külön anglisztika (az az angollal foglalkozik term.). nem az anglisztika érdekel? mert oda az angol a kötelező. ezt böngészd: klikk
  • Voltan
    #84
    Skandinavisztikára tutira elég az angol is. Én se tudok németül.
  • Dying Soul
    #83
    Nekem van egy felvételi tájékoztatóm, 2006-os..és abban pl Pesten és Szegeden is azt kérnek...és igen, neccc :( mert idén jöttem rá, hogy ez érdekel igazán...szar spanyolt tanulok német helyett...
  • Voltan
    #82
    Jaja.
  • szando
    #81
    lehet most hülyeséget fogok mondani, de germanisztikára miért nem jó az angol? az is germán nyelv...
  • Voltan
    #80
    Skandinavisztikára szerintem angol is jó, legalábbis régen úgy volt.