138
  • SoDI---
    #81
    Az iskolákban azért tanítanak Windowst, mert ahhoz MINDENKINEK kell értenie legalább alap szinten.
    2005-öt írunk, tehát azt, hogy "mindenkinek" szó szerint értem.
    A Linux tanítás CSAK utána jöhet. Kiegészítésként.
  • SoDI---
    #82
    én a virtuális ablakok windowsos hiányát egyszerűen két monitorral oldom meg.

    egyik monitoron dolgozom, a másikra meg az aktuális fejlesztő/grafikus program alettáit/help abkalait.

    És ez így rohadt jó :)
  • SoDI---
    #83
    Symbian-os telefonok software-hibáira tényleg 30 nap a jótállás.
  • NEXUS6
    #84
    Az átlátszóság 2d-ben is megvalósítható (Amigán is volt ilyen, igaz nem alapban, hanem asszem a DOPUS5-nél, sokan használták az alap GUI helyett!).
    szerintem is tényleg csökkentheti az asztal zsúfoltságát.

    Az elforgatás és más effektek télleg új tuladonságok, kérdés, mennyire hasznosak, majd meglátjuk.

    De azért vannak itt egyéb dolgok is.
    Ha jól tévedek a M$ a w2000-től nem a régi API-kat használja a GUI megjelenítésére, hanem a DX-et. Magyarán ez volt az első oprendszer, ahol a két dolgot először sikerült integrálni, kb 5 év alatt!!!
    Közben ugye többször át kellett nevezni az új OS-t is, ami ezáltal a fejlesztést tekíntve több negatív rakorddal is büszkélkedhet, de ez más tészta.

    Vagy is 2000 óta adva van a lehetőség, hogy az OS-t viszonylag könnyen 3D-megjelenítéssel ruházzák fel.
    Ez újabb 5 évébe került a M$-nek!
    Gratula!

    Én a fő gondot nem ebben látom!
    Ha 2D-ben megnyitottam egy egy ablakot az nem terhelte le különösebben a rendszert.
    Egyszer Amigán azzal szórakoztam, hogy DOS ablakokat nyitogattam, hogy le teszteljem a rendszert. Én előbb adtam fel, mint hogy a rendszerben bárminemű lassulást találtam volna. (Egy 4+2 MB rammal megáldott számítógéptől olyan 200 DOS ablak gondolom nem is olyan rossz teljesítmény)

    A 3D megjelenítés exponenciálisan nagyobb számítási kapacitást követel, a nehéz munkát hiába a GPU végzi! Lehet hogy a tükrözödés, egyéb effektek nem terhelik a CPU-t, de minden más igen!
    Koordináták kiszámolása, ütközés vizsgálat, textúrák mozgatása stb.
    És akkor még nem is dolgoztál!

    Amúgy ez még mindíg sima 2D megjelenítés csak feltuningolva.

    Ahhoz hogy az emberek valódi 3d OS tudjanak használni, magát az OS-t MI-jét is fel kell turbózni annyira, hogy eltájékozódjon 3d-ben.

    Mi lett volna, ha az ablakos/ikonos megjelenítés csak annyiban különbözik a parancssorostól, hogy minden ablakban ugyan grafikus a megjelenítés, de hogy a júzer mit akar csinálni azt dosba kellett volna begépelnie!
    A grafikus OS egy fajta MI-vel rendelkezik, átfordítja, hogy a júzer amikor az egerével buzerálja az ikonokat az mit is jelent valójában, pl DOS parancsokként megfogalmazva.

    Ilyen a 3D követelményeinek megfelelő MI fejlesztést a M$-től nem igen látok. A béna varázslóit kellene tovább fejlesztenie, csak ahoz tehetség meg ötletek is kellenének, de mint tudjuk ez nem az a cég ahol ilyen dolgok találhatók!
  • NEXUS6
    #85
    "Symbian-os telefonok software-hibáira tényleg 30 nap a jótállás."

    Na ezt nem is tudtam!

    Persze szerintem, ez onnan jön, hogy mivel az OS piac vezető cége is csak ennyit ad, hülyék lennének a többiek rálicitálni, és a nyakukba venni a sok gondot.
    Szerintem.

    Amúgy egy nyamvadt cipőre is több garanciát adnak!!!!
  • h4x0r
    #86
    Nabazmeg, de jó fej vagy... Ez tényleg jó megoldás. Megyek, veszek is még 5 monitort

    // Látod, miattad feladtam a képes szmájlikkal kapcsolatos policymet :-)
  • [HUN]PAStheLoD
    #87
    klasszik theme vagy valami szép a themexp.org ról .. ablak forgatás nagyon fontos dolog, de inkább egy olyan kernelt írnának, ami nem fagy le, hogyha valami programhiba jön közbe.. és lehetőleg ne foglaljon az alap win 100 mega memóriát...
  • [HUN]PAStheLoD
    #88
    vagy elférsz egy monitoron .. photoshop ba nyomogatod a tab-ot szépen és ki be lehet kapcsolni a palettákat rétegeket .. etc
  • [HUN]PAStheLoD
    #89
    persze , de egy nyamvadt cipő nem is kerül százezrekbe :DDD
  • SoDI---
    #90
    ja de mondjuk Visual Basic-ben rohadt jól tud jönni, hogy van egy külön palettás képernyőm :)
  • SoDI---
    #91
    Nem mindegy? Olcsó a RAM.
  • Dömsödi
    #92
    SODI:
    >>"Az iskolákban azért tanítanak Windowst, mert ahhoz MINDENKINEK kell értenie legalább alap szinten.
    2005-öt írunk, tehát azt, hogy "mindenkinek" szó szerint értem.
    A Linux tanítás CSAK utána jöhet. Kiegészítésként."

    Az iskolában azért tanitanak Windowst, mert a tanár ahhoz ért, mert INGYEN megkapta a cuccot. A felnővekvő nemzedék, meg nem fog máshoz érteni, ezért kénytelen megvenni a windowst. Ez olyasmi, mint amikor beetetésként ingyen osztogatják a füves cigit. A delikvens rászokik, utána már tejjel rendesen.

    >>"Nem mindegy? Olcsó a RAM"
    Te nagyon gyerek lehetsz még.
    Ha viszket a füled, akkor vedd ki a válfát a szekrényből, és azzal vakard meg, hiszen a válfa ingyen van...
    A problémákat mindig a legegyszerűbb, de/és NEM a legkönnyebb modon kell megoldani. Ha ezt nem tartod be akkor előbb utobb egyre jobban belegabalyodsz a megoldandó feladatba, mig végül már nem a feladat megoldása lesz a cél, hanem a hibák kiküszöbölése...
  • Dömsödi
    #93
    Az meg külön dühitő, hogy egy windows XP rendszer annyiba kerül, amiért egy gépet kapsz...
    A gépben azért van anyag is. Plussz az Intel/AMD proci megtervezése szerintem tuti nagyobb munka volt mint az XP...
    Nekem sajnos meg kellett venem, mert ebből élek. Az Oem változatot megveszed 30.000 ért+FA, majd felrakod regisztráltatod/aktiváltatod.
    Ezután, ha alaplapot(gépet) cserélsz, akkor már nem fogják újra aktiválni...

    Na pont ezért kell a csicsa, hiszen ki az a hülye aki megvenné, az új wint, ha az ugyanugy nézne ki mint a régi?
    A legtöbb embernek a külső számit, és nem a belső.
  • FTeR
    #94
    "Az iskolában azért tanitanak Windowst, mert a tanár ahhoz ért, mert INGYEN megkapta a cuccot."
    aham, szal linuxot letölteni ingyé már más kérdés mi?

    "Ezután, ha alaplapot(gépet) cserélsz, akkor már nem fogják újra aktiválni..."
    ööö, 1x kell aktiválni 1 kulcsot, utána csak használod... LOL
  • dduma
    #95
    Hát. Mondjuk linuxot tényleg taníthatnának! De az igazságot inkább abban látom, h sajnos az infó tanárok átképzését finanszírozni kellene... Még ha ez meg is lenne, akor is sajnos a legtöbb informatika tanár értelmi szintje leragadt a pascalnál és a windowsnél... Amíg olyanokat mondanak nekem, hogy egy műveletet Windowsba (törlés), csak és kizárólag 2 féle módszerrel lehet megoldani, és hogy a programozás egy olyan dolog, amit 13 éves kor alatt nem lehet csinálni, addig nem hiszem, h képesek lennének átképezni magukat egy hozzá nem értő lamer szintjéről...
  • FTeR
    #96
    a általános sulik és középiskolák (kivéve spec változatok) számtech tanárai nem redndelkeznek semien képzéssel. Egyszerűen az orarend készítésénél megkérdezik, h ki látott már képen számítógépet és a jelentkező kezébe nyomnak 1 könyvet, h ezt olvassa fel órán. Ennyi.
  • valaé valaé ná
    #97
    Próbáld ki.
  • lokko
    #98
    Valaki morális alapon tud döntést hozni, hogy milyen rendszeren tanítsuk ki diákjainkat? A Microsoft hajlamos arra hogy ingyen megdobják az iskolákat géppel, ha az ő termékeiken folyik az oktatás, reklám, de sok sulinak máshogy nem lenne értelmes gépparkja. Egy Linuxos rendszer fentartásához egy erre kiképzett ember kell, aki hülye lenne tanári fizetésért dolgozni. Szóval intem a sok magát nagyon okosnak tartó űber felsőbrendű fajba tartozó computermágust, hogy gondolkodjanak mielőtt elkezdenek csuklóbol mindent fikázni ami redmondi, és glóriát emelni arra mi Linux.
  • lokko
    #99
    a másik téma a hardverigény. lehet-e jogosan feltételezni egy összesküvést a szoftver és a hardverpiac háza táján? melyik a húzóágazat, a szoftver teremti meg a hardverigényt, vagy a hardverek megléte teszi lehetővé azt hogy a programozóknak egyre durvább dolgokat legyen képük alkotni? Végül is sakkozni lehet tábla nélkül is ...
  • dduma
    #100
    Az az igazság, h a sulik talán csak ki tudják gazdálkodni azt a pénzt, amiből vehetnek gépeket... Legalábbis gondolom... Miénk is most újította fel gépparkját ingyen gépek nélkül.

    "Egy Linuxos rendszer fentartásához egy erre kiképzett ember kell"

    És mi lenne, ha a mi hőn szeretett tanárainkat tanítanák meg linuxolni? Ha belőlük csinálnának legalább minimálisan hozzáértőt...
  • dduma
    #101
    "Az az igazság, h a sulik talán csak ki tudják gazdálkodni azt a pénzt, amiből vehetnek gépeket..."

    Mielőtt belekötnétek, tudom jól, h sok suli nem teheti meg, és semi konkrétumot nem tudok az iskolák pénzügyi helyzetéről, ez csak az én naív véleményem. Tehát meg ne lássam, h ezt a sort kommentelitek! :))
  • asysoft
    #102
    dduma! Most hiába tanítanának linuxot, ha a leendő munkahelyükön 99%, hogy nem azzal találkoznának a diákok. Másik, hogy sok diáknak még a fájlmásolás is komoly nehézséget okoz, akkor meg pont a Linux kezelését fogják megtanulni?!
  • asysoft
    #103
    Azért ennyire tán nem kéne általánosítani.
  • asysoft
    #104
    Így van, okos húzás ez az MS-től...
  • asysoft
    #105
    "Az iskolában azért tanitanak Windowst, mert a tanár ahhoz ért, mert INGYEN megkapta a cuccot." Aha, mert a Linuxot nem ingyen kapja meg, ugye? Azt ugye tudod, hogy tavaly kapták meg az ingyen windowst, ingyen office-t? Mert felvetődik a kérdés, hogy akkor előtte miért is tanították?:)
    "Az meg külön dühitő, hogy egy windows XP rendszer annyiba kerül, amiért egy gépet kapsz..." Ebben bizonyos mértékig egyetértünk. Az MS errefele kiadhatna egy új licenc konstrukciót, mely-mondjuk-csak magyar Windowsokra vonatkozna (hogy ne lehessen "ügyeskedni" vele), s OEM áron adná a dobozos XP-t. Merthogy míg USA-ban röhögve megvehetik a Windows-t, addig itt nehezen...
  • lokko
    #106
    dduma uccu neki ... képezd ki az összes tanárt olyan szinten hogy rendszert tartson fennt, ami nem csak fagyni tud, mert a linux rendszerek biztos kezek nélkül mást nem nagyon csinálnak :(
  • TryMan
    #107
    Nemtom, hogy az Apple levedette-e az Expose-t, de ha valaki ahhoz hozzaszokott, rohadt idegesito a hianya. En sajna kenytelen vagyok hasznalni wint is, de ez a forgathato ablak nemhinnem, hogy potolna. Az atlatszo ablak pedig mar a mostani GUInak is featureje, van ra API.

    regards
    TryMan
  • dduma
    #108
    Naja... Igazatok van. De én még mindig amellett vok, h nem csak az USA seggét nyaljuk, hanem az M$ -ét is... :\
  • BiroAndras
    #109
    "Pl nyűglődnek itt már mióta az új fájlrendszerükkel. Az Amiga OS nem volt egy fájlrendszerhez kötve!"

    Az NT vonal eleve nincs fájlrendszerhez kötve. Ma is tud vegyesen FAT16-ot, FAT32-t, és NTFS-t használni. Később meg majd WinFS-t is.
    De mondok jobbat : Az NT-t eleve úgy tervezték, hogy több platformon is fusson (pl. x86, Alpha, Itanium, x86-64). Az Amiga OS tud ilyet ?
  • Farseer
    #110
    kicsesztek velem, 256mg-os pendrájvom van :-) a szemetek :-)))
  • Farseer
    #111
    MB I mean
  • BiroAndras
    #112
    "AMIGA 1200 2MB RAM 14 MHZ vs XP alap ajánlott 1GHZ proci és min 256 MBRAM"

    Az XP jól elvan egy 166MHz-es PII-n 128M memóriával. Persze effektek nélkül.
    Nem lett volna semmi értelme, hogy az XP kevesebb memóriával menjen, mert senki sem fogja annyival használni, és így időpazarlás lenne erre optimalizálni, sőt lehetnének egyéb hátrányai is (pl. több lapozás, ami sokat lassít).
    A MHz-eket meg ugye nem szabad egy az egyben hasonlítgatni, mert két tök különböző architektúráról van szó.
  • Hierogli
    #113
    Na, szal nalam megy az avalon.
  • BiroAndras
    #114
    "Plussz az Intel/AMD proci megtervezése szerintem tuti nagyobb munka volt mint az XP..."

    Tévedsz. Egy oprendszer tervezése és megírása sokkal bonyolultabb feladat. Egy procinak van egy nem túl nagy utasításkészlete, ami egyszerű utasításokból áll, ezzel kommunikál a felhasználó (program) felé. A belső működése pedig teljesen szabadon alakítható, mert az tökéletesen el van rejtve a futtatott program elől. Ráadásul csak profi programozók írnak gépi kódú, vagy assembly progit, a többiek helyett a fordító dolgozik.
    Egy oprendszer API-k millióival kommunikál, melyek egyenként bonyolultabbak lehetnek, mint egy proci teljes utasításkészlete. És a belső működést nem lehet tökéletesen elzárni a felhasználó elől, így annak megváltoztatása tönkreteheti az azt kihasználó programokat. Bár ez nem az OS hibája, mégis a felhasználó azt fogja hibáztatni (lásd: Szar az SP2, mer' lefagy a kedvenc játékom). Ráadásul Egy OS-t többnyire teljesen képzetlen emberek használnak, tehát a komplex működést egyszerű GUI mögé kell rejteni (ami miatt meg a profi felhasználók háborognak).

    Ajánlott olvasmány :
    http://weblogs.asp.net/oldnewthing/archive/2005/01.aspx
  • BiroAndras
    #115
    "képezd ki az összes tanárt olyan szinten hogy rendszert tartson fennt, ami nem csak fagyni tud, mert a linux rendszerek biztos kezek nélkül mást nem nagyon csinálnak"

    Ezt én is tapasztaltam. Nálunk az egyetemen is az egyik teremben linuxot tettek fel, és állandóan csak baj volt vele. Ez meg különösen nagy szégyen, annak fényében, vannak ott olyanok, akik rendesen is meg tudták volna csinálni. Persze a bürokrácia már csak ilyen. Az is előfordult, hogy volt két tanár, az egyik C-ben király, de a Pascal-t nem ismeri, a másik meg fordítva. Megkapták a C és a Pascal órákat ... felcserélve.
  • Hierogli
    #116
    Az egesz Avalon 'csicsa' a usability novelese erdekeben van. Az pedig elfer barmikor.
  • lokko
    #117
    fontos még abba belemenni hogy mi az ideális jövőkép az operációs rendszerekkel szemben. Az egyik lehetséges út az hogy maximális hatékonyságra megyünk rá, és minimalizáljuk a júzer interféjszeket, mert azt be kell hogy valljuk, hogy minnél inkább a mi fogalmainkal akar kommunikálni velünk egy gép, az annál több erőforrást pazarol ... kép, hang, megjelnő objektumok életszerűsége ... ezért mondtam azt hogy sakktábla nélkül is lehet sakkozni, csak éppen az emberek nagyon kicsi hányada képes rá ... szóval a törekvés inkább a pazarlóbb de emberközelibb operációs rendszerek irnyában halad, a vizuális kezelőfelületek éppen ezért váltak be annyira, az Avalon egy ugrás egy új szint felé, ahol a programok nem 2D ablakokból amik valós élettel nehezen egyeztethető objektumok, hanem emberközelibb 3D-s az életből vett tapasztalatokhoz közelibb, így ember számára könnyebben kezelhető objektumokból fog állni. ez az Avalaon e két világ közötti út ...
  • pedestrian
    #118
    És mivel indul? Talán ezzel? WinFX Build Environment
  • NEXUS6
    #119
    "Na, szal nalam megy az avalon."

    Na mesélj, mit tud!;)
  • NEXUS6
    #120
    ""Pl nyűglődnek itt már mióta az új fájlrendszerükkel. Az Amiga OS nem volt egy fájlrendszerhez kötve!"

    Az NT vonal eleve nincs fájlrendszerhez kötve. Ma is tud vegyesen FAT16-ot, FAT32-t, és NTFS-t használni. Később meg majd WinFS-t is.
    De mondok jobbat : Az NT-t eleve úgy tervezték, hogy több platformon is fusson (pl. x86, Alpha, Itanium, x86-64). Az Amiga OS tud ilyet ?"

    Bocseszka, én ezzel nem is vitatkozom, de mi lenne ha idéznéd a köv mondataimat is:

    "...Dögivel jelentek meg a saját fejlesztésű, ilyen olyan fájlrendszerek hozzá! Felismerni meg gyak bármit felismer, írja és olvassa!
    Mit lehet ebben a műfajban ehhez képest előre lépni?"

    Nem az a kérdés, hogy tudja e azt az XP vagy akár a W2000, mint amit az Amiga tudott 10 évvel korábban, fogadjuk el hogy tudja.
    De vajon többet is tud nála?
    Ha meg nem, akkor mire is ez a nagy melldöngetés?

    Amúgy köszönöm kérdésedet, Amiga OS (több is) létezik PPC-re.
    Amúgy, nem hiszem, hogy attól jó egy rendszer, mert megírják más architektúrára. Ha van rá piaci igény általában valaki megírja. A piaci igény meg egy OS technikai jósága között viszont általában csak igen laza összefüggés van. Lásd az utóbbi 10 évet.