1091
Időutazás
  • Christiansen
    #1011
    kerüld el, hogy a Debrecen ne nyerje meg a BL-t, lécci :D
  • Candi
    #1010
    Sztem lehet, igen. Mondj egy jövőbeli eseményt, és tuti kitalálom, hogyan kerülhetem el :)
  • Christiansen
    #1009
    határterület lévén itt sci-fi vonalon is nyomhatjuk :D

    persze, hogy tudnék. mint lentebb írtam, az ilyen gondolatok kiterjesztésével
    létrejönnek a párhuzamos univerzumok (amik persze alapból is létezhetnek,
    csak máskor nincs rájuk "szükség") így ha valami egészen elképesztőt művelek
    (pl. tegyük fel látom magam ahogy elüt egy autó, ezért bezárkózom egy páncélszobába) a jövőkép már nem az én jövőm lesz, hanem egy másik univerzumé.
  • Anaid
    #1008
    Ja, nincs végzet, csak ha bevégzed.
    Kérdés, ha látnál a jövődből egy eseményt, de nem tudnád milyen döntések sorozata fog elvezetni hozzá és mikor, hol lesz, tudnál-e úgy dönteni, hogy elkerüld? Ha ilyen értelemben vesszük lehet "minisors". Remélem nem volt tudományosan romboló amit írtam.
  • tomcat1
    #1007
    Ahogy Neo mondaná

    Okés zsokés szabad tudat !
  • Christiansen
    #1006
    kvantumos rezgés.
    Heisenberg féle határozatlansági törvény.

    magyarul nincs sors..remélem nem rombolja a világképed :D
    Einstein is kiakadt. "Isten nem játszik kockajátékot!"
    de játszik..
  • Anaid
    #1005
    Mi az, hogy a részecskék mozgása független az okságtól?
  • Christiansen
    #1004
    jelenleg nincs olyan törvény ami az ilyen paradoxonokat feloldaná,
    ezért az elméletet kiterjesztették, mégpedig úgy, hogy mivel a részecskék
    mozgása független az okságtól(Heisenberg), minden egyes "döntés" vagy "lehetőség"
    és az alternatívája is létezhet, az Ősrobbanástól kezdve..

    magyarul: párhuzamos univerzumok végtelene hálózza a mindenséget, és
    az időutazó egy alternatív univerzumba érkezik..
    de ez már erősen határterület
  • Anaid
    #1003
    Köszönöm!
  • 6teen
    #1002
    Ez azért érdekes:
    időutazás
  • Anaid
    #1001
  • qetuol
    #1000
    TÉK
  • qetuol
    #999
    #999...éésss...
  • Anaid
    #998
    Gratulálok! Jaj, de vicces:D
    Ja, majd írd le sikerült el "értelmeset behallucinálni" piásan.
  • dronkZero
    #997
    Mondok egy példát rá: én azért, hogy estére be legyek rúgva, most elkezdek inni. Hát így. :P :D
  • tomcat1
    #996
    Olvasd el az Einstein nevű kartárs 2 művét Általános és speciális relativitáselmélet. Nem hosszú :) /tényleg/
  • Roland16F
    #995
    bocsi itt a LINKidődilatáció
  • Roland16F
    #994
    Azt, hogy a fénysebesség független a fényforrás sebességétől, képzeljük el úgy, mint egy sportkocsit (foton), mely a megfigyelő helyzetétől függetlenül 100 km/h-val (fénysebességgel) halad. Ez egyáltalán nem természetes, hisz ha a gyorsforgalmi út mellett mennek a sínek, és a 99 km/h-val haladó vonat ablakán kinéz egy utas, akkor azt várnánk, hogy önmagához képest csak 1 km/h-val érezze gyorsabbnak a kocsit. Az utas azonban, mindegy, hogy a vonat egy állomáson egy helyben áll, vagy éppen halad, úgy érzékeli, hogy a kocsi nála éppen 100 km/h-val halad gyorsabban. Mindeközben a külső megfigyelők, tehát a stopposok is, megerősítik, hogy a kocsi mindig és változatlanul 100 km/h-val ment. Miként lehet ezt az ellentmondást feloldani?

    Amikor a kocsi elhalad a vonat mellett, a vonat ablakán kinéző utas azt látja, hogy a vonat mellett pikk-pakk elsuhan a kocsi. Egy külső szemlélő (stoppos) viszont úgy érzékeli, hogy a kocsi nagyon lassan cammog el a vonat mellett, hisz közöttük a sebességkülönbség minimális. Márpedig egy és ugyanazon eseményt figyelik meg. Ez csak úgy képzelhető el, ha az idő nem egyformán telik a vonatban és a vonaton kívül. Amíg az előzés a vonat szempontjából pár másodperc, addig kintről akár pár perc is lehet. Ha a vonat 2 km/h-val halad, akkor elhanyagolható lesz a különbség a vonat és a külső megfigyelő ideje között. Ha azonban a vonat 99.99 km/h-val halad, akkor a vonat idejében mért pár másodperc szinte végtelen ideig tart a külső megfigyelő számára. Azaz minél inkább megközelíti a vonat a kocsi sebességét (azaz a fénysebességet), annál jobban torzul az idő; míg ha a vonat elérné a kocsi sebességét, akkor a vonaton belül az idő végtelenül lelassulna, vagyis megállna. Miért talál ki valaki olyat, ami úgyis elképzelhetetlen: egy olyan kocsit, ami mindenhonnan nézve úgy tűnik, mintha 100 km/h-val haladna? Mert azt figyeltük meg, hogy a fény sebessége akár távolodó, akár közeledő égitestről jön, mindig ugyanannyinak tűnik számunkra, földi megfigyelők számára. Tehát ki sem kellett találni.

    ezt itt találtam LINK (idődilatáció a szakneve)

    Na ezt vki magyarázza már el nekem hogy miért telne lassabban az idő az egyik megfigyelő számára és miért telne gyorsabban a másik megfigyelő számára?
  • Anaid
    #993
    Ja és a klasszikus kérdés, ha meg sem született hogy mehetett volna vissza?
  • SovereignX
    #992
    Erre a legjobb példa a Nagyapa paradoxon. Mi van ha visszamegyek az időben és megölöm a nagyapám mielőtt megcsinálta volna apámat.
    Azt mondják, hogy megteheted csak mikor vissza jössz már egy alternatív - nem a saját valóságodba ahonnan eljöttél - valóságba jössz vissza hol meg sem születtél soha sem.
  • SovereignX
    #991
    A távolba hatásra és így a fénysebességnél gyorsabb kommunikációra van egy "nagyon egyszerű" magyarázat.
    Ha valakit részletesen is érdekel olvassa el John Gribbin Schrödinger kiscicái könyvét vagy keressen rá:
    John Cramer "tranzakciós értelmezésére".

    Viszont tömören összefoglalva a fénysebességgel haladó részecskék, hullámok számára idő és tér nem létezik. A két foton és fénysebességgel kommunikál egymással így azonnal megtörténik az információ csere. Semmi ördöngősség nincs benne.
    Sőt! Mondok mást ha már időutazás. Ha szóba tudnál elegyedni egy fotonnal elmondaná neked mi történt 1 millárd éve és azt is hogy mi fog történni egy millárd év múlva.
  • tomcat1
    #990
    Ha már a jövőben megtenni kivánt eseményt mindenképpen elhatározva megtenném akkor ...
  • Anaid
    #989
    A cikkhez kapcsolódó kérdés: A jövő alakítja a jelent....El tudjátok képzelni? Hogyan?
  • Anaid
    #988
    Mondja tisztelt uram igazság az igazság? HÁT...az attól függ....:D
  • tomcat1
    #987
    vótmá hogy valamely totyikba vót bemásolva link, elolvasták és azt irták a delikvensek: "Ó hát ott a kormeghatározás tévedett. "
    -persze, itt téved, a Darwin féle csontoknál ugyanaz a karbon c-14 es izotópos vizsgálat meg jó, de ami olyan annak az eredménye nem jó mert nem illeszthető be a többi közé :)
    Olyan mintha ma is a föld laposságáról menne a vita...
  • Christiansen
    #986
    na, muta :D
  • tomcat1
    #985
    DE. Még vadabbakat is. Olvass wiki stb :) Googly is your friend
  • polarka
    #984
    Ameddig még nem tudunk időutazást megvalósítani mindenki úgy képzeli el, ahogyan akarja.
  • Christiansen
    #983
    nem találtak.
    ennyi :D
  • Anaid
    #982
    Olvastam régebben egy cikket arról, hogy találtak egy "mai ember csontvázat" sokkal régebbi rétegekben, mint szabadott volna és ez hatalmas vitákat váltott ki és erre is hivatkoznak, hogy az evolúciós elmélet nem bizti, hogy igaz. Játszunk el a gondolattal: mi van, ha a jövőből ment vissza egy ember és szerencsétlenség áldozata lett? A foszília ott van.
    Érvek mellette, ellene?
  • Christiansen
    #981
    nem jó, mert az oksági hurkok ellentmondásban lennének egymással.
    egyszerűen el kellene fogadni, hogy a múltba nem lehetséges az időutazás,
    csak a jövőbe. esetleg..
  • Neogan
    #980
    Hopp és lemaradt, hogy így ha ilyen formában működne az egész, nem sok haszna lenne a megfigyelésen kívül. Tehát vagy nem tudnánk beleavatkozni, vagy épp amiatt alakulna ki az adott jelenkori szituáció, mivel beleavatkoztunk.
  • Neogan
    #979
    Üdv!
    Nem tudom hányan követték közületek a LOST legutóbbi évadát.
    Mi a véleményetek az abban látható időutazási formáról?

    Nagyjából az a lényege, hogy bármit teszel a múltban a jelent már nem fogod tudni megváltoztatni mert az egyszer már megtörtént. Tehát ha én visszamennék hogy eltegyem láb alól mondjuk Obamát (semmi köze a politikai irányultságához, csak egy ma élő személyt akartam felhozni példaként :D), akkor nem sikerülne, valami közbejönne, valami balul sülne el, hiszen mikor visszamentem, akkor Obama még él, habár régen valami hülyegyerek megpróbált végezni vele sikertelenül.

    Remélem azért érthető :D

    Én ilyen elven képzelem el az egész időutazás témát, nem a Vissza a jövőbe szintű "menjünk vissza, tegyünk rendbe pár dolgot, aztán vissza a jövőbe" módon. Megjegyzem nem a filmeke kritizálom, mivel az egyik kedvenc trilógiám :)
  • tomcat1
    #978
    "Közülünk hányan volnának képesek elfogadni azt, hogy a jövő okozza a múltat, és nem fordítva? Hányan tudnák elfogadni, hogy egyszerre lehetnek két, vagy még több helyen? Pedig a fénysebességnél gyorsabb távolba hatás pontosan ezeket eredményezi, ill. vetíti előre egyben."

    hm...
  • Christiansen
    #977
    pedig nem gyorsabb:P
  • Anaid
    #976
    Az én nevemben ne beszélj, én nem vagyok szorítva sehova.

    Félretéve a viccet azért tényleg nehezen megemészthető dolgok...
    Egyébként tudod mi gyorsabb a fénynél? A gondolat. Megszületik mielőtt tudatára ébrednénk annak, hogy mit gondolunk, mielőtt megfogalmazódna, mielőtt felfognánk...
  • qetuol
    #975
    wtf?
  • B@ldrick
    #974
    No igen, saját elménk korlátai közé vagyunk szorítva...
  • Anaid
    #973
    Csak azt nemtom, mihez kezdjünk a tankönyvekkel? :D Sok alkalommal hallottam ilyen mondatokat, hogy "felejtsd el, amit az időről meg térről tanultál, hittél...stb" ki hitte volna, hogy....:D
  • Colton
    #972
    Hali!

    megtaláltam ezt a topikot és irok is! ha valaki járt már a labirintusban ott a budai vár környékén akkor ott vannak több millio éves jövöbeli cuccok pl.:óriás kólás doboz meg converse cipő ez jelentheti azt is hogy valki(k) visszajöt(tek) és csinált(ak) egy világot az ős robbanás elött? vagy vegyük példának azt hogy nincs a Piramisokban koromynyom a falon, ez elvileg az idegenekt jelenti de mivan ha valaki(k) vissza jöt(tek) és adott(adtak) nekik egy zseblámpát!

    Olvastam egy régebbi kommentben hogy mivan ha valaki vissza jött a jövőből és épp csak annyit változtatott hogy a föld lakható legyen! Mivan ha Mózes is egy ien alak aki vissza jött a jövőből vagy akár jézus Vagy akár lehetne Isten is egy alak aki megfromálta az emeberi életet!

    Ezen azért érdemes elgondolkodni!:D