67
  • Zsoltika 007
    #67
    Ez engem is érdekelne. Tényleg lehet pl cs sourceozni tft-n??
  • XRV
    #66
    Szia BiroAndrás!
    Mennyiért vetted és hol? szal játékra és filmnézésre si megfelelő már a 16ms? tudom 20 alatt van, de személyes infók a jobbak :-)
  • Megamanó
    #65
    Köszi szépen
  • pepe003
    #64
    Az olvasástól, jobban könnyezik a szemem, mint a gépezéstől.
    És különbenis, szerintem nem csak a gép a letrosszabb tényező, hanem aze gész mittudoménmi. Reggel felkelsz hétkor elmésza francba, délután hazamész, tanulsz, tv-zel, gépezel, lefexel, aztán előröl a egész.
    Úgyhogy sztem nyugi
  • Zsoltika 007
    #63
    Jaj TFT monitorokra gondoltam. Ha nem lenne világos vkinek.
    Bár sztem egyértelmű.
  • Zsoltika 007
    #62
    Amúgy a 16ms vagy attól kisebb frissítésűekkel már lehet pl Counterezni?
    Ez érdekelne mert karácsony, sulinet izé tudjátok.
  • Cat #61
    crt = katódsugárcsöves
    tft = lapos (ezt szokták LCD TFTnek nevezni, mivel a TFT az lcd egy variánsa)
    van még az oled, az még a jövő zenéje

    ha érdekel a téma, olvasd el ezt
  • Megamanó
    #60
    Hello! 12 éve vagyok rövidlátó, és az utóbbi időben elég sok időt töltök a monitor előőt, így egy kicsit ijesztően hangzott a cikk. Egyébként lécci mondjátok már meg milyen monitor a CRT és a TFT, az LCD-t tom. Köszi
  • Zsoltika 007
    #59
    Mennyibe is van az a moncsi??
  • BiroAndras
    #58
    "a felhasználók többsége nem tudja helyesen beállítani a monitorját."
    Ezt én is aláírom. Elég sok géppel van dolgom, és szinte mindegyiknél 60Hz-en megy a monitor, pedig tudnak 85-öt vagy 100-at is.

    Egyébként, aki teheti vegyen 19''-os LCD-t. Most már lehet kapni olyat, ami minden szempontból tökéletes. A kontraszt arány 800 és 1000 közt van, ami már elég. A kép bármilyen szögből tökéletesen látható, a színek se torzulnak (Az enyémnél legalábbis - Samsung 910T). És már a válaszidő is elfogadható (<16ms). Ja, és persze kizárólag DVI csatlakozóval szabad használni.
  • AtisH
    #57
    "...nem látott még közelről színes TV-t, monitort..."
    Vagy már annyira rossz a szeme.
  • dez
    #56
    Jól mondod (úgy látszik, TeszteloPontHu nem látott még közelről színes TV-t, monitort :) ), kivéve, hogy tényleg lehet LCD is homályos, ha nem natív felbontásban megy (épp a jobbak nagyítanak interpolálva), de úgy hülyeség pl. szöveget olvasni, és más éles képet követelő műveletet végezni. Elsősorban a hományosság fárasztja a szemet. (Utána jön a villogás.) [Mindezekkel egy időben jelentkezik persze a szellemi túlerőltetés problémája.]
  • dez
    #55
    Pontosan.
  • Rafaelo
    #54
    de velünk jössz a vakok intézetébe te kis
  • Chappy
    #53
    ha én sokat gépezek, akkor nem csak a gép viklágít, shanem a nagylámpa is!
  • AtisH
    #52
    A képhez azért az is hozzátartozik, hogy nagyon sok munkahelyen (és sajnos otthonokban is) anyagi megfontolásból fénycsöveket használnak a helyiség világításához, amelyek hosszú távon szintén fársztják, rontják a szemet. Ilyenkor már az is sokat segít, ha az íróasztalon van egy normál vagy jobb esetben halogén asztali lámpa.
  • AtisH
    #51
    El kell, hogy keserítselek, mert a crt-n is vannak fizikai pixelek rés- vagy lyukmaszkok formájában. Amin nincsenek azok pl. az oszcilloszkópok (mármint amelyik normál katódsugárcsövet használ), de azokat nem szokás sz.gép monitorként használni.
    Az lcd-n meg nem homályos kép lesz, hanem max. pontok "vesznek" el.
  • AtisH
    #50
    Én pont az ellenkező eset vagyok. Amióta gépezek és nem is keveset rendesen romlott a szemem. Szal nem lehet alapból a te esetedből kiindulni.

    Sajnos nagyon sokszor felfogásbeli gondok vannak. Tipikus -és ehhez hasonló- példa a fogápolás... nem akkor megy tönkre a fog, amikor nem ápolja az ember, hanem jóval később és akkor már nem lehet a folyamatot visszafordítani. Hát dugjuk csak a fejünket a homokba...
  • TeszteloPontHu
    #49
    Mert a CRT nincsenek fizikailag pixelek (így nem is lehet homályos), azok éppen az LCD-n vannak, és ha nem az optimális felbontáson használod éppen az LCD-n lehet "homályos" a kép.
  • arty
    #48
    is ... talán ... logikus :)

    Nekem a legtöbb, egykoron c64+TVt még szemüveg nélkül bámulo haverom mára szemüveges ... és egyre erősebbet hordanak :( - stressz vagy sem, én aggódok : ez is stressz, még valoszinübb, hogy megvakulok :) - feladom! :D

  • napisten
    #47
    Az igazság az, hogy a mai betegségek nagy része a negatív stressz következménye. Negatív típusú az a stressz, ami kényszer hatása alatt éri az embert. A régi öregeknek azért nem ártott meg a legerősebb kapadohány-szalonna-2-3 liter bor/nap szentháromság, mert NYUGODTABBAN ÉLTEK, MINT MI MA. Azaz nem érte őket negatív stressz. Nem folytattak ilyen túlhajszolt életmódot, mint a mai fiatalok (zömmel a számítógép előtt dolgozók persze). A szembetegség is a monitor fokozott(erőltetett) bámulásának következménye, de szerintem az is közrejátszhat, hogy a felhasználók többsége nem tudja helyesen beállítani a monitorját.
  • arty
    #46
    hi! csak nem az ex-telekomos awender? :D
  • arty
    #45
    látom egyesek szivesebben ignorálják a problémát, mert szembenézni nem képesek vele :D

    "az én öregapám 120 évig dohányzott, mégsem lett tüdőrákos ..." - akkor most nyugodtak lehetnek a dohányosok ? :D

    Én komolyan veszem a hírt, nem nagy ügy a rendszeres fogászati vizsgálat/tüdőröntgen mellé a szemészetre is elmennem.
  • Gabest
    #44
    19-es lcd-k már egész baráti áron, főleg ha a felét sulinetben fizeted.
  • Gabest
    #43
    Ha egy könyvet pár órát olvasok lefekvés előtt, reggelre alig látok tőle, mitha romlott volna pár dioptriát a szemem, de aztán szerencsére lassan rendbejön. Notebook képernyőéről ugyanez semmi ilyen hatással nem jár. Lehet hogy csak az én szemem ilyen...
  • Tiby
    #42
    Mindent hülyeséget kitalálnak hogy ne bírjunk gépezni.De lehet azért van benne valami.
  • Esrohnoil
    #41
    Tényleg: Mennyiért vannak LCD moncsik mostanában?
  • Esrohnoil
    #40
    Én pont ezt teszem. Na meg minden reggel szemtorna.
    Alsós koromban szemüveges voltam.
    Pár hónapja meg elolvastam a szemésznél a táblázat alsó sorát (persze nem 10 cm-ről. )
    Egyébként 5 éve aktívan gépezek.
  • FTeR
    #39
    nekem is szokott könnyezni a szemem, ha fáradtan olvasok (pl most is), de nem ez a jellemző.
    halkan, zárójelben megjegyezném, hogy a nyomtatott könyvek olvasása is rontja a szemet, többek között ezért terjedt el az a hit, hogy a szemüveges ember okos is, mert régen csak azoknak voltak szemüvegei akik művelődtek, tehát sokat olvastak...
    ha romlik is a szem az csak is a megerőltető használattól lehet, de ez meg nem csak a számítógépre jellemző.
  • dez
    #38
    A cikkben keringési problémákról írnak. Namost ismert, hogy nagyon sokszor ez stressz, feszültség következménye. A szervezet és az idegrendszer számára a túlerőltetés is nagy stressz. És a számítógép előtt ülők túlságosan is sokáig erősen, görcsösen koncentrálják a figyelmüket valamire.
  • dez
    #37
    Én hiába használtam egyre jobb és jobb CRT-ket az évek folyamán, egyre jobban fárasztották a szememet, végén már néhány óra múlva nem láttam a könnytől. Aztán váltottam LCD-re, azóta semmi ilyen probléma nincs (a szemem tovább bírja a kiképzést, mint a "többi részem" - pedig előfordul 24 óra munka is).
  • dez
    #36
    Nem csak a sugárzás számít. A legjobb CRT is homályosabb kissé, mint egy normális LCD (a CRT-n nem esnek pontosan a megjelenítendő pixelek a képernyőn fizikailag ott lévő pixelekre, plusz ha monfjuk 100Hz-cel is, de villog tudatosan nem látjuk, de valójában zavarja a szemet).
  • Cat #35
    nemcsak a közelre nézés a baj, hanem hogy nem pislogsz, és mereven nézel
  • Zsoltika 007
    #34
    Hát az biztos hogy van a dologban igazság, de a szemészem nekem is mondta hogy a monitor nem károsítja a szemet ha tartok 2 óránként min 10 perc pihenőt(játéknál minden órában kellene 20 percet!!). Persze a TFT akkor is jobb mint a crt mert nem sugároz, de olvasni nem szabad semmilyen monitoron sem (itt most nem a napi mail-re gondolok, hanem pl hosszabb dokumentumokra)! Papír rulez
  • TeszteloPontHu
    #33
    Igen, és vannak olyan 100 éves emberek is, akik dohányoznak, mégsem az a jellemző, hogy a dohányosok élnek tovább a nemdohányzókhoz képest... Szóval nem "belőled" kell kiindulni.
  • L3oN
    #32
    "CRT-kbe amik sokkal károssabbak a mai LCD-knél " tisztelet a kivételnek. nem mindegyik CRT káros. pl samsung s997-es. ennek szinte minimális nem sokkal tér el az LCD-töl
  • GABOR16
    #31
    Erre az új "csodagyors" gépek mellet, nincs sok idő...
  • Luminas
    #30
    szerintem a szemetek épsége minden pénzt megér.
    meg tegyétek ablak mellé a PCt, így ha tölt, vagy vlmi, akkor lehet nézni a csodálatos természetet :)
  • bny
    #29
    Már csak az a kérdés, hogy vakon mennyi értelme van...
  • Myron
    #28
    Ha azt mondanák hogy halált okoz én akkor is gépeznék mert ha nem lenne gép nem lenne értelme az életemnek