67
  • Jimmyke
    #27
    "Az tény, hogy a monitor vagy bármi meredt bámulása károsítja a szemet" Na ja én 3 éve olvasgatok folyamatosan ma 1.5-ös szemüvegem van ;)
    Azért érdekes, de szerintem nincs sok okunk az aggodalomra (de azért nem kéne túlzásba vinni a monitorozást).
  • Narancs
    #26
    Faternak is szétment a szeme a moncsitól, mondjuk ő 15 évet bámulta a 60Hz es cuccot...
    Kérdésem a következő: LCD moncsik már vannak egész olcsón. Én és család többi tagja is elég sokat gépezik. Megérné -e beruházni vmi 17" os TFT csodába a mostani 17" LG F700B helyett, vagy még nem éri meg? Télleg, 85Hz en is gázos lehet a szemre a moncsi?
  • bny
    #25
    Nemrég derült ki, hogy az anyámnak is glaukómája van, ráadásul már igencsak előrehaladott állapotban. A bal szemére a látótér csökkenése 70%-os, ami azt jelenti, hogy csak 30%-át látja a világnak ezzel a szemével. A normális szemnyomás 14-18Hgmm, míg az övé 38Hgmm. És mi ebben a "poén"? Az, hogy eddig ő sem gondolta volna, hogy ez a baja, csak az utóbbi időben nagyon zavarták a szines karikák a fényforrások körül és elment megvizsgáltatni a szemét. A Mária utcai szemklinikán azonnali műtétet javasoltak neki, mert a prof. szerint, ha nem csinálnak semmit, akkor rövid időn belül bekövetkezik a teljes vakság. A műtét javítani már nem tud a látásán, de megállíthatja a folyamatot.

    Szóval csak azt akarom mondani, hogy hátrább az agarakkal, jobb félni mint megijedni (azaz mindenki jobban teszi, ha elmegy egy alapos kivizsgálásra, mielőtt kiderülne, hogy már késő...)

    Bővebben a vizsgálatról:
    http://www.sote.hu/intezetek/betegellatas/szakrendeles.php?inst_id=61&amb_id=47

    Bővebben a témáról:
    http://www.szem2.sote.hu/ZOLDHALYOG.htm
  • awender
    #24
    Elolvastam, amit beollóztál, de nem jöttem rá, miért is fontos erről tudni? Az SG-t is jellemzően számtech-hel foglalkozók olvassák, vagyis a dolog ránk is igaz lehet. Ész nélkül gúvasztani nem szabad - ez a cikk mondanivalója szerintem.
  • Luminas
    #23
    ez így hülyeség. Tényleg legalább a monitorok technológiáját írnák le. Nem hiszem, hogy ugyanakkora az esélye a megvakulásra annak, aki 30Hz-es 20 éves monitort nézi napi 25 órába, mint aki TFT-t, vagy ne adj isten projectort.
    Bár valószínüleg a hangsúly azon van, hogy "számítógép előtt ül".
    Tessék szépen állni a gép előtt! :D Esetleg ülni, de mögötte ám!
  • Piscator
    #22
    Igen, a tökéletes munkabíró droid.

    De hasonló a dohányzás mizériája, ott is csomó tényező van, és amikre hivatkozva lehet mérgezni magunkat.
    Nekem inkább fejfájásom, fáradtságom szokott ritkán lenni.
  • Piscator
    #21
    Egyszerre kevés, rövid összefüggő időt tölteni a gép előtt. Sztem elviselhető 2-5 óra, ha 20-45 percenként elrohangálunk a képernyőtől, kajáért, megnézni a külvilágot. Szemtorna

    Van egy jó emlékeztető program pont e célra: Eye Love U
    Angol üzikkel, éés bizarr hanggal figyelmeztet megadott iőben, v. időközönként, hogy menni kell.Szemtorna is van csöppet benne.
    ...akinek ez kell.
  • Cat #20
    tök jó hogy tele van rakva linkkel a cikk, és senki nem kattint rájuk:

    This study was performed at four institutions with large workforces (>5000 employees) in Japan, and most workers were involved in the electronics and steel industries. We assumed that workers in these institutions exhibited a representative work style for the past several decades in Japan. Two companies were located in metropolitan areas and two were in the suburbs. To randomly choose participants, they were selected according to their date of birth at three centres and according to their company ID number at one centre.

    In addition, all participants completed a self administered questionnaire about their private life and working style, including a history of ocular disease (retinal detachment, diabetic retinopathy, cataract, ocular hypertension, and glaucoma), a family history of glaucoma, symptoms of migraine, smoking habits, alcohol consumption, and computer use. Information concerning computer use included the subject’s history of computer use, the mean daily time (both privately and at work) spent using computers for the past five years, the present level of use.
  • Gabest
    #19
    "A Toho Egyetem kutatói több mint tízezer japán alkalmazottat vizsgáltak meg, akik kivétel nélkül nagy informatikai vállalatoknál dolgoznak"

    Hm, szóval ez egy "erősen" reprezentatív teszt volt. Talán úgy lett volna valami értelme, ha random vizsgálódnak és utána mondják azt hogy a monitort bámulók között nagyobb a megbetegedési arány.
  • Piscator
    #18
    Jó, ennyi! RADIKÁLISAN csökkentem a számítógép adagomat, ámbátor a szemorvosom szerint nem romlasztja a szemet.
    Ráadásul rövidlátú vagyok, és nemcsak világmeglátásban, politikában.
  • Zro
    #17
    S van akit fejbelőnek és túl éli, de nem ez a jellemző. Az tény, hogy a monitor vagy bármi meredt bámulása károsítja a szemet, de az egyénenként különböző, hogy milyen mértékben. Életmód, táplálkozás, környezet, genetikai adottságok stb.
  • BlackRose
    #16
    De ha belegondol az ember, hogy a fennti felmérést a Japánok végezték akik persze Hiragana-Katakana-Kanji keverékbe bámulnak a monitoron... hát kérdéses, hogy ez az ultraegyszerű római betűinkre mennyire érvényes?
  • Tpe
    #15
    És nagyon sokan vannak, akiknek szintén évről évre romlik a látásuk és nem is néznek monitorra. :(
  • mikike
    #14
    rohadék

    pont az ilyen miatt nem haltok ki
  • [NST]Cifu
    #13
    Pontosan ez a véleményem nekem is. Ha figyelembe vesszük, hogy magyarországon ~10.000.000 emberből van ~200.000 nyilvántartott glaukómás (ez ugye ~2%-nak felel meg), a japán vizsgálatban pedig 10.000 alanyból volt 165 (~1.65%), az adatok azért nem olyan brutálisak.

    Persze az is tény, hogy azért napi 10 órát folyamatosan rövid távolságra nézni nyilván nem túl egészséges.
  • Noffir
    #12
    Nekem a monitor cseszte el a szemem, és azóta hiába bámulok már szép, jó és modernebb darabokat érezhetően romlik évről-évre a látásom. Mostanában már néha úgy elfárad, hogy 3-4 óra gépezés után alig látom a táblát a suliban 5-6. sorból.
    Úgy érzem azon szerencsésebb egyének, akiknek semmi bajuk sem lett 20 év "monitorbámulás" után, tegyék össze a kezüket. Spec nekem nem volt ekkora mákom.
  • Yv@n
    #11
    Szeretem az ilyen tanulmányokat. Rádióban is sokszor hallani hogy így úgy valami hány százalékkal növeli az esélyt az ember elpatkolására. Most valahol ott tartunk, hogy ha mindezen nagyszerű kutatások eredményeit összevetjük, akkor nagyjából 500% esély van arra, hogy én kb 2 éve meghaltam...
  • BlackRose
    #10
    Ja persze, persze... nagyobb baromságot már nehéz kitalálni... majdnem 20 éve bámulom a monitort (az elején persze TV-n bámultam a Spectrumot meg a Commodoret stb.), aztán jött az Atari ST a maga monitorjával, majd 1-2 Hercules aztán egy EGA meg egy borzastoan sugárzó Philips 14, persze aztán egy ATI 15 meg egy CTX 17 utánna egy Viewsonic 19 meg egy Viewsonic LCD... és már 12 éve nem változott a dioptriám, sőt úgy érzem egz picit kezd csökkeni. Na most ha nekem ez a napi 10 plusz órás bámulás nem ártott azokba a CRT-kbe amik sokkal károssabbak a mai LCD-knél akkor megnyugodhatnak a kedves felhasználók... a PC-től kezdenek betojni a konzervatív erők (nem a politikai konzervatívokra gondoltam), ezért találnak ki mindenféle marhaságot, meg persze miért ne keresnének az ügyvédek... majd amikor jönnek a kártérítési perek.
  • Antromorph
    #9
    Ki kell találni, hogyan lehetne a monitort helyetessíteni
  • Alfa Of NS
    #8
    Eezrt men kpacsloom eb a mointrot szaimtogpeezse kzobe.n
  • mikike
    #7
    muhahahahaaaaa

    meghaltok számítógépes rohadékok
  • Sliders
    #6
    Valaki irja meg hogy lehet ezt kivédeni?
    Számítógépes szemüveggel?
    milyen monitorral akkor pontosan
    Mert én komolyan megiedtem. Segtsetek
  • Wilddog
    #5
    Marad a tarkóba intergált implantátum...
  • bandia
    #4
    Tutti:) Akkor ezentúl mindenki betépve fog dolgozni, meg Doomozni:D LOL! Mekkora lenne:)
  • DVDMester
    #3
    Még szerencse hogy a marihuana fogyasztása gátolja a glaukóma kialakulását.
    (Forrás: www.extra.hu/drogok)
  • Axon
    #2
    Nem tértek ki arra, hogy milyen körülmények hatnak károsan.
    Értem itt ez alatt pl. a monitor típusa (LCD, CRT). Világítási körülmények (természetes, mesterséges, izzó típus), folyamatosság (valaki egyvégtében seggel 10 órát a gép előtt, vagy megszakításokkal).
    Még persze számtalan körülményt lehetne sorolni.
    Mivel pedig egyetlen - igaz 10 ezer dolgozót foglalkoztató - céget vizsgáltak, így nem számít teljeskörűnek a vizsgálat.
    Mindenesetre az adatok illyesztőek.
  • Antromorph
    #1
    Ez borzasztó. Jaj nekünk felhasználóknak.