27
  • Nuts
    #27
    Az alábbi linken napi 1 liter vízet irányoznak elő.
    http://www.kfki.hu/~cheminfo/hun/teazo/miert/m01/viz.html
    150nap+619nap+110nap=879nap
    Ha min. 1liter vízfogyasztást és mondjuk 0,5 liternyi kaja felhasználást számolunk (porkajához a víz) 6 főre akkor az:879*1,5*6=7911 liter. Mivel 1 liter víz 1kg ez kb. 8tonna vizet feltételez nem? Ha tényleg 100.000$ 1kg teher eljuttatása, akkor ez... ez rengeteg. 8 milliárd dolcsi. 8 MILLIÁRD!!! Magyarország éves költségvetése mennyi? Kb. 30milliárd lehet...
    Ja még egy link a desztillált vízről:
    http://www.kfki.hu/~cheminfo/hun/teazo/miert/m00/viz.html
  • Tetsuo
    #26
    Véletlenül TVt néztem s vmi hülye műsorban volt h a nukleáris-sugárzású tejet ha felforralják már nem sugároz. Vki tudja esetleg az okát?
  • HUmanEmber41st
    #25
    OFF Ha megisszák az űrhajósok a sugárzó vizet, legalább majd világítanak a sötétben..
  • [NST]Cifu
    #24
    Két észrevétel:

    1.: Az Enyergia sajnos teszthalott, összesen két indítása volt, 1987-ben és 1988-ban egy-egy. Ennyi. A feltámasztása eléggé idő és pénzigényes lenne...

    2.: A NASA-nak volt egy 100 tonnás LEO képes indítójármű terve, a Magnum, de abból (sem) lett semmi. Zubrin Mars-tervében az STS-rendszeren alapuló ARES vitte volna fel a hasznos terhet, vagyis új technológia kifejlesztése nélkül lehetne az indítójárművet megépíteni (az ARES amúgy 47 tonnát képes a Mars felé elindítani, és 130 tonnát 200km magas LEO-pályára jutattni).
  • Omegared
    #23
    Egyet nem szabad elfelejteni. A vizet nem csak arra hasznáják amit leírtatok, hanem plusszba még a sugárzás elleni védelemre. Valszeg az embereket szállító egység viszi majd a letöbbet belőle, egyes NASA elképzelések szerint, a hajó magjában lenne egy vízzel körülvett helység, amibe vészhelyzet esetén (napkitörés, ionvihar (star trek rulz , stb) bemennének. 5-6 ember esetében ez azért nem kis mennyiségű vizet feltételez.
  • Akitlosz
    #22
    Egy terv:
    Indulás a Marsra:
    2014.02.01
    Érkezés a Marsra
    2014.07.01
    Odaút időtartama 150 nap (Maximum 180 napos pályákkal számolnak)
    Marson tartózkodás 619 nap
    Indulás a Marsról a Földre
    2016.03.11.
    Érkezés a Földre
    2016.06.29.
    Visszaút időtartama 110 nap
    Ezek gyors, magasabb energiaszükségletű pályák.
    Űrhajó tömege 200-225 tonna
    Személyzet 6 fő. (Valószínűleg nemzetközi személyzet)
    Hordozó eszköz
    Az orosz Enyergijánál még mindig nincs jobb. Jelenleg a maximális 8 darab segédrakétával 175 tonnás hasznos terhet tud felvinni. (Ariane V 20 tonnát)
    A Nasa képeken amerikai zászlós, szöveges űrhajók láthatóak cirill betűs Enyergija rakéták hátán.

    Előbb 3 teherszállító űrhajó megy energiaminimumos pályán és robotok előkészítik a bázist. S csak utána megy az embereket is szállító űrhajó, ha minden rendben ment addig. Ez elég szállító kapacitás szerintem. Alaposan ki van számolva minden. Nem hiszem, hogy szomjan halnának.
  • [NST]Cifu
    #21
    A desztillált vízből bármit lehet csinálni, pl. az űrsiklón az élelmiszerek többsége dehidratálva (végülis kiszárítva) vannak csomagolva, csak vizet adnak hozzá, esetleg megmelegíteni, és már is lehet őket fogyasztani. A víz pedig az energiaellátásért felelős hidrogén-oxigén üzemanyagcellákban keletkező desztillált víz...

    Már jóideje létezik annak a technológiája, hogy akár a legzavarosabb szennyvízet is megtisztítsák, akár ivóvíz tisztaságúvá (különféle aktív szűrők, bioreaktorok), de az ember finnyás, és az űrhajósok nem különösebben örülnek annak, ha a saját feldolgozott szennyvizüket kell újra elfogyasztani. Az űrállomásokon pedig az energiaellátást nem üzemanyagcellákkal, hanem napelemekkel biztosítják, tehát egy-egy misszió esetén többszáz kg vizet kell biztosítani a fedélzeten, amelynek a jó része (vagy az egésze? nem tudom most pontosan) feldolgozattlan marad. Ez az űrállomáson még viszonylag kissebb probléma, de egy Mars-expediciónál, ahol két évre való vízet kellene magukkal vinni, ez önmagában több tonna terhet jelentene. Ez egy olyan missziónál, ahol legóvatosabb becslések szerint is egyetlen kg teher eljuttatásra a marsra leglább 100.000 $-ba kerül, elfogadhatattlan...
  • HUmanEmber41st
    #20
    Bocsi, de ezt hol olvastad?
    Hát nem tudom, desztillált vizet inni jó másfél évig...erre vonatkozóan végeztek kísérletet?
  • bandia
    #19
    Hát nem éppen:) Kicsit nézd meg jobban őket:)
  • Akitlosz
    #18
    Nem kell ennyi cuccot vinni. A víz újrahasznosítható. Fent befolyik, lent kifolyik, egy kis tisztítás és újra tiszta víz lesz belőle.

    Aztán, ha jól tudom egy embert szállító űrhajó fél év alatt a Marsra ér, mert az már nem energiaminimumos pályán fog haladni. A Marson robotok által előkészített bázis várja őket és egy csomó cucc, nem az ő űrhajójuk visz mindent.

    Aztán az élelem nagy részét, és az üzemanyagot is visszafelé, ott helyben termelik meg. Már most zajlik egy csomó kísérlet arra, hogy hogy fejlődnének a növények a Marson. Amelyek ugye nem csak tápláléknak jók, de oxigént is termelnek. A Nap a Marson is süt, fotoszintetizálni tudnak.
  • Akitlosz
    #17
    Akkor rosszul látsz.

    Lazán meg lehet különböztetni a bolygókat a csillagoktól az égbolton. Aki a Vénuszt, a Marsot a Jupitert, a Szaturnuszt csillagnak látja ...
  • Akitlosz
    #16
    A Mars nem csillag.
    Nem a Mars a legfényesebb.
    A Nap, a Hold után a Vénusz következik.
  • Kryon
    #15
    Gyanítom,hogy energia és meghajtórendszer terén a marshajó prototípusa a JIMO (Jupiter jeges holdak szonda).Atomreaktor+ionhajtómű.A marshajó gondolom ennek feljavított,embert szállító változata lesz.Ehhez viszont erősebb ionhajtómű kell mert különen az űrhajósok elunják az életüket mire odaérnek,nomeg vissza.
  • Kryon
    #14
    Majd kiírják a Mars-dílyat,és valaki maszekban megoldja....
  • [HUN]PAStheLoD
    #13
    - szergej önként jelentkezik
    - szergej: én nem is !
    - szergej elveszítette a fél családját, de mindez csak megacélozta elhatározását hogy a nagy orosz anyaföldért önként vállalja a küldetést
  • AnarchoiD
    #12
    500nap , nagyon HC dolog
  • [NST]Cifu
    #11
    Egy 1991-es NASA Mars terv szerint 2db, egyenként 160 tonnás űrhajó indul a Mars felé (ebből 40 tonna a hasznos teher, a többi az odajutáshoz szükséges üzemanyag és hajtómű tömege), az első a visszatérő űrhajót, valamint a felszerelés nagyobb részét viszi, és ez egyben a főpróba, hogy működik-e a rendszer. Ha sikeres marsot ért, a magával vitt hidrogénből és a marsi légkörből metánt termel, és a második hajó csak akkor indul el, ha a visszatérő űrhajó már fel van töltve üzemanyaggal. A második hajó viszi a 4 fős személyzetet, és cirka két évvel az első után indulnak. A marsra érve 550 napot töltenek a tudományos munkával, majd a visszatérő hajóval elindulnak haza. A meghajtás ez esetben hagyományos kémiai hajtóművekkel lenne megoldva.

    Az oroszok 1994-ben kidolgoztak egy saját tervet, ez a világűrben összeépítendő nukleáris meghajtású 800 tonnás űrhajó lenne, amelyből 400 tonna a hasznos teher, a személyzet pedig 5 fő. Ez esetben az űrhajó Mars körüli pályára áll, és innen szállnak le a 460 napos marsfelszini misszióra az űrhajósok. Ennek végén visszatérnek az addig a mars körül keringő űrhajóra, és egy, a marsi leszálló járműhöz hasonló űrhajóval elindulnak haza.

    Olyan meghajtás egyenlőre nincs, amely komolyabb mesterséges gravitációt hozhatna létre, és tartósan működhet. Egy kémiai vagy nukleáris meghajtás esetén maximum néhány órán át működhet a hajtómű, egy nuleáris reaktor által táplált ion hajtómű akár az egész út alatt is működhet, de olyan kis mértékű gyorsulást tudna nyújtani csak, hogy a földi gravitáció alig 1-2%-át érzékelhetné a legénység. Ez pedig édeskevés a boldoguláshoz...
  • antijedi
    #10
    több részben felviszik egy ürrálomásra és onnan indul majd az expedicio... :P
    az hogy hogy jönnek vissza részletkérdés :D
  • HUmanEmber41st
    #9
    5 tonna élelem, 3 tonna víz... mégis, hogyan gyorsítanának fel ekkora tömeget, ha ezt űrhajóba tennék??? Mennyi üzemanyag... mert ugye vissza is kell jönni...lesszállni, felszállni..(a Marsra)
    már írtam: valamilyen fajta mélyhipnózisban, vagy
    altatásban végig kellene aludni az utat közben intravénásan táplálkozni (nyam nyam :) )mindig csak 1-2 ember lenne ébren felváltva.
    Ha lenne annyi üzemanyag, hogy az út feléig gyorsuljanak, utána meg lassuljanak akkor egy kis nehézkedés is lenne...
  • Sadist
    #8
    A Vénuszt és a Marsot is csillagnak látjuk az égbolton. Ugyanez van a Mars felszínén is: a Föld is egy csillagnak látszana.
  • Cat #7
    jah, elirta
    annyiban igaza van, hogy mivel a légkör sokkal tisztább, és az ocánok borította fényes kék bolygó csillog, a Föld sokszorta jobban látható a Marsról, mint fordítva

    szerintem baromi unalmas lesz. Ugytudom nagyon veszélyes raboknál amerikai börtönökben, akik szociális beilleszkedésre képtelenek most is van hogy napi 1 orát sétálhatnak, és egész idő alatt egyedül ülnek a zárkában - mindezt persze életük végéig. Nem egyszerübb rabokkal kisérletezni? :D
  • Walkyre
    #6
    A Fold es a Mars bolygok a Nap a mi csillagunk...
  • Wilddog
    #5
    Zárnák össze velük Anettkár, úgyis kint van most a Csillagvárosban. :-D

    DreamTheater: Igazad van. Itt a Földön csak szimplán unalmas lesz, de odafenn pokoli félelmetes lesz. Képzeld el, hogy a legfényesebb csillag lesz az égen a Föld akárcsak most a mi egünkön a Mars. Ugyanakkor izgalmas. Ha lenne alkalmam, tuti belevágnék, nagyon nagy kaland! Kicsit szkeptikus vagyok a mai technikákkal kapcsolatban, 2000%-osan megbízható felszereléssel kell őket felszerelni, hogy a biytosíték biytosítékának biytosjtéka is biytosítva legyen.
  • quentit
    #4
    Innen is látszik, hogy a nők alsóbbrendűek :)
  • GulaSoft
    #3
    Nőket azért nem visznek fel, mert mit kezdenek a szaporulattal :-)
  • DreamTheater
    #2
    Csak egy problémám van ezzel a teszttel. A villalakók nem lesznek kitéve valódi félelmeknek, hiszen nem kell attól tartaniuk, hogy nem tudnak visszatérni a Földre az űrhajójukkal. Azt is tudják, hogy a teszt alatt nem az űrben vannak, hanem a Földön, ahol bármikor könnyen jön a segítség. Azt a valódi félelmet, egyfajta "kizártságérzetet" nem lehet sztem szimulálni, pedig meglátásom szerint ebből lehetnek a majdani marsbéli utazások (főleg az elsőé) legkomolyabb konfliktusai. Milyen érzés lehet a Marsról a Földet szemlélve rádöbbenni arra, hogy nem tudnak visszatérni, s mire megjönne a felmentősereg addigra minden tartalékukat felélik...
  • [NST]Cifu
    #1
    Furcsa, hogy pont az oroszok hagyják ki a nőket egy ilyen kisérletből...