92659
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!

[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Palinko
    Igen de ott ki is mondtad a kulcsszót hogy mesterlövész puska ahol kulcskérdés a pontosság :) Vagy tényleg csak a vállat akarják kímélni? :D Én azzal voltam hogy ne emelkedjen meg a cső a visszarúgástól de ez géppuskánál annyira nem fontos ha jól tudom mert voltak régen túl pontos géppuskák amit nem szerettek mert nagyobb szórással jobb fedezőtüzet tudtak adni amúgy is arra használják főleg.
  • [NST]Cifu
    Feltehetően a reakcióerők kezelése miatt, mert a rövid hátrasiklásos gázdugattyús megoldás nem igényli alaphangon a cső mozgását. Amúgy nagy kaliberű öntöltő mesterlövész puskáknál nem ritka a hasonló megoldás.
  • [NST]Cifu
    Alapból egy viszonylag szűk légifolyósó a fel- és leszálláshoz használt útvonal. Azon még tovább szűkíteni nem nagyon lehet illetve célszerű.
  • molnibalage83
    Igen, kb. ennyi kellett volna, hogy azonnal lássák. Firkáljanak lemosható tollal a képernyőre, legyen hártyapapír, bármi.
    A muris az, hogy a hiperszuper AEGIS rendszernél is még MINDIG firkálnak kijelző fölé.
    Hpasp-nak van egy rohadt jó képe erről.
  • Palinko
    Mozgó cső miért kellett? Ha jól tudom ilyen fegyvereknél még csak hátrány is a pontosság
  • ximix #92494
    Ha már nem állították le a légi forgalmat a "dinkák" akkor kijelölhettek volna egy szűk légi folyosót amit minden gépnek bekellet volna tartania.
    Azt HPASP tudja, hogy katonai radaroknál szoktak e jelölni ilyen dolgokat a radarképernyőre, magyarán ha a azon két vonal között mozog a pötty xxx sebességgel és emelkedik akkor az egy polgári gép.
  • [NST]Cifu
    A US SOCOM 2020 január 15.-én befejezte a tesztelését és alkalmasnak minősített a Sig-Sauer MG338 közepes (?) géppuskát a rendszeresítésre. Az USSOCOM egy olyan géppuskát keresett, amely erősebb és nagyobb lőtávot biztosít, mint a 7,62x51mm-es M240L és ugyanakkor könnyebb a 12,7x99mm-es M2-nél. A Sig-Sauer a .338 Norma Magnum kaliberben készítette el az MG338-at, ami ennek képes megfelelni úgy, hogy közben a titánötvözetek használata miatt könnyebb, mint az M240L. Az már csak hab a tortára, hogy a Sig-Sauer egy hangtompítót is kifejlesztett a fegyverhez, ami szintén elvárás volt a különleges erők részéről...

• [NST]Cifu
    Ez mi a kukutyin?
  • [NST]Cifu
    Megint történt valami az SG.hu saját képtároló megoldásával, és nem elérhető a régi banner. Korábban volt ilyen, de akkor cache-ből sikerült kimentenem a bannert, és visszaállítanom.
    Mivel ez most nem játszott és nem volt lementve, ezért gyorsan csináltam egyet...
  • molnibalage83
    Whoa. Szép új banner, :)
  • SZUsszan
    O. M. G.

• robgros
    Okés, nagy köszönet érte ;)
  • molnibalage83
    Ime, egy cikk róla.
    (Tőlem.)
  • robgros
    Iránnak milyen típusú légvédelme van? A lelőtt utasszállító ügye miatt kérdezem. Mert okés, emberi hiba mindig fennáll, de nincs ott valami parancsnoki láncolat az ilyen incidensek elkerülésére (megszűrni a parancsokat)?
  • aksurv2
    A sportloszer alatt jellemzően a nem A kategórias lőszert ertem.
    Ez is vicc itthon. Pl. HP lőszer kifejezetten sportloszer, mert meg a lövedék birtoklása is a sportlövő v. vadaszon kívül, lőszerrel való visszaélés btk tenyallasa.
    A normál hadi lőszert se fogja meg.
    A popperek edzett acelbol vannak, mégis eleg sok ki van lugatva, mert mindig van idióta aki karabellyal v. a felettivel lő rájuk. Es poppereknek megvan súlya szemben ezzel a "pancellal"
    A egesz eljárás jelzi a baka eletenek az értékét a VSZben.
  • kiskorúbézoltán #92483
    Arról lemaradtam. Bocs, nem figyeltem.
  • [NST]Cifu
    Hogy AP lőszer ellen aligha megoldás, azt nem vitatom, én a felhozott videót kritizáltam csak.
  • kiskorúbézoltán #92481
    A teljes köpönyeges golyó egy dolog, de átütésnél az is számít valamit talán, hogy acélmagvas - vagy más átütőtestű dologgal szerelt - a golyóbis vagy sem. Ettől függetlenül én is arra tippelnék, hogy ha kézzel meg lehet tartani egy akkora lapot akkor az nem kézifegyver lövedékek ellen lett kitalálva, hanem kisebb repeszek ellen.
    A ural/kraz és hasonló méretű és jellegű járművek gumijai pl meglepően jól állják a régi, 82-es repesz aknagránát repeszeit. Talán valami ilyesmi elképzelés lehetett valami gumi/alu/bármi felhasználásával.
    Az is lehet, hogy csak mint makett demózták és az igazi acél lett volna valamilyen feltámasztással a csörömpön. Bemutatták a téeszelnökből lett főparancsnoknak, hátha rábólint a fejlesztésre.
    Valaki írt morálnövelő dolgot, én akár abban is látok fantáziát.
  • [NST]Cifu
    Én a merőleges lövésirányt és a kis távolságot hoztam fel problémának.

Hogy sport lőszer, az mi? Gondolom attól még FMJ-ről beszélünk és nem valami üreges orrúról vagy JHP-ról.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.01.15. 10:27:26
  • SZUsszan
    Kettő rakétát lőttek ki az ukrán gépre a légvédelmisek
  • SZUsszan
    Érdekes, eddig mindenhol úgy olvastam, hogy a 7.62x39 nagyobb átütő képességel bír, mint az 5.56.

Mindenesetre beton ellen hatékonyabb, az tuti:

• aksurv2
    Ezek sport lőszerek voltak. A kozeli távolság pedig inkabb ellene hat. A .223 maximális atutese valahol 200 m körül van. Ott lassul annyira hogy a lövedék egyben marad. Ha valami ezek ellen nem ved akkor semmi esélye géppuska tuz ellen.
    A modern loszerek meglepően hatékony atutessel rendelkeznek.
    Pl. kis tavolsagon a kis kaliberű loszerek szetfreccsenek egy reteg könnyű szerkezetes falon mig egy fmj 9 mm luger loszer 8 ilyen falat tud atutni.
  • [NST]Cifu
    Az USNI híre szerint a Freedom-osztályú USS Little Rock hadihajó hamarosan egy lézerfegyvert kaphat. A pontos típus körül ellentmondások vannak, mert egyes hírek szerint egy 150kW-os optikai teljesítményű lézerről lenne szó, de a korábbi tervek szerint a DDG (romboló) osztályok számára szántak ilyen fegyvert 2021-ben. A haditengerészet jelenleg két lézerprogram hadihajóra telepítését végzi, az ODIN egy kisebb teljesítményű eszköz amely első sorban az érzékelők megvakítására szolgál, optikai teljesítménye valahol 15kW körül lehet. A nagyobb HELIOS teljesítménye nagyságrendileg 60kW körüli jelenleg, és ezt szánnák a drónok ellen alapvetően, a HELIOS teljesítménye skálázható, de a 150kW-os szint eddig csak a jövőbeni tervekben szerepelt.

Egy 2019-es prezentáció, rajta a kvázi első lépcsőt képviselő SSL-TM, ODIN és HELIOS lézerekkel

Tavaly került felszerelésre az ODIN a USS Dewey rombolóra, az SSL-TM kísérleti lézerprogram keretében pedig a USS Portland partraszálló hajó kapott egy új lézerrendszert a hajó orrára.

A USS Portland és orrán a lézer

A USS Dewey a felépítmény előtti elülső CIWS állására szerelt ODIN lézerrendszer
  • JanáJ
    Lehet ez is "demo" mikor az elvtársaknak megmutatják mennyire megvédtük volna magunkat egy megelőző támadással.
  • [NST]Cifu
    Azért tegyük hozzá, hogy meglehetősen közelről lőttek rá, merőlegesen.
    Egy ilyen kézbenfogós védőlemeznek inkább a párszáz méterről, nem merőlegesen beérkező lövedékektől kellene védelmet nyújtania...
  • aksurv2
    Nen igazan. Ahogy az elottem szolok is írják.
    Ez egy magyar acel plate tesztje volt kezembe, van súlya.
    A Fiocchi .223 átment rajta minden AP trükk nélkül.
    plate teszt
  • Palinko
    Olyan nem lehet hogy ilyen pszichológiai eszköz inkább :D Szóval elmondták nekik hogy ez majd megvéd, közben meg annyira nagyon mégsem, de mégis nagyobb hajlandósággal ültek fel a tankra ha azt ott tartották mintha nem lett volna? :D Szerintem nem az első lett volna ilyen a történelemben hogy ilyen eszközhöz folyamodnak.
  • Kurfürst
    Szerintem kizárt hogy lövedék ellen ez a valami védene. Abból indulok ki, hogy harcjárművökön általában 6-8 milis páncéllemez a minimum, ami kell puska / gpp. lövedék megfogásához (gondolom ez nem páncéllemez, ha csak úgy eldobálják, csak sima lemez acél). Abból viszont egyetlen emberalakot eltakaró méret legalább 30-40 kiló.. és itt ennek a többszöröse van, kifejezetten nagy felület, ami olyan súlyt jelentene hogy kizárt hogy néhányan megtartanak kézzel egy többszáz kilós lemezt, HA megvan a szükséges vastagsága. Ha meg nincs akkor meg minden úgy megy át rajta Majd mint libán a fos.

Kóbor , kisebb, már messzebbről érkező, kifulladóban lévő repeszek, messziről lőtt kezifegyver lövedék ellen talán fog valamit. Gyanítom az lehet az értelme, hogy ha a hk-s deszantot lovi a tüzérség, ne murdáljanak meg azonnal.

B verzió ez valami utász eszköz, pl. drótakadályon átkelésre (na de minek ha már ott a harckocsi ami eltapossa ?? ) , és az egyszerűség kedvéért nem gyalog viszik hanem lestoppoltak egy arra járó harckocsit. :)
  • [NST]Cifu
    Lövedékektől, repeszektől. Viszonylag hatékony, ha már a katonáknak nincs ballisztikai mellénye. Érdekes elgondolás, noha eléggé improvizált megoldásnak tűnik.
  • molnibalage83
    Bevallom nem ismerem fel, hogy ezek lengyelek vagy sem. De még a szovjeteknél is egy hadosztályon belül 2:1 volt a BTR:BMP arány. ATGM még kevesebb BMP-n volt az VSz országokban és BMP-1 volt csak, BMP-2 asszem sehova nem ért már el. A legutolsó tartalékos alakulatnak nem volt még BTR vagy hazai PszH-ja sem.
  • qtab986
    Szívből sajnálom szegény embert. :( Nem volt elég BMP?
  • qtab986
    A harkocsi mozgása miatti egyensúlyozás és tartás szerintem több erőkifejtést generál, mint maga a találat.

Hát ez az. Ezt három katona tartja 1 kézzel (mert a másikkal a harckocsiba kapaszkodnak), nem teszik le a sárhányóra. Terepen haladnak nem sima biliárdasztalon. Dobálja őket a terep. Ilyet még nem láttam.
  • molnibalage83
    Szegény ember PSZH-ja?
  • Xsillione #92465
    Nameg legalább ilyen fontos a repesz ésegyéb megfogása, ha melletted megy egy másik tank, akkor a két jármű egymásra hányhat saját erőből kellemetlen mérető és erejű kavicsokat és egyebeket, ezeket tökéletesen megfogja, ahogy a közelben leomló épület és egyéb harctéri események repkedő törmelékét is.
  • Palinko
    Szerintem a gyorsított felvétel csal az érzékünkön mert ami gyors stb az könnyűnek a lassított meg nehéznek tűnik. Plusz szerintem azért is volt meghajlítva hogy szemből is védelmet nyújtson meg a tankra rá bírták úgy támasztani szóval mikor ledobták csak lökni kellett.
  • molnibalage83
    Három ember tartja....!
    A lövedék mozgási energiája csekély. Nagyon kis vastagságú anyag is megfog egy nem acél magvas lövedékét. A probléma a páncéllal az, hogy ha nagy területet akarsz vele védeni, akkor már nehéz. Na, ezért fogja ezt három ember.

8 gram kb. egy AK-47-es lőszer tömege és a csőtorkolati sebesség az 730 m/s tája.
    Ebből jön ki a kb. 2000J.

Viszont, ha a páncél vagy vagy 100 kg, akkor annak tömege az azt tartó emberekk inerciájával piszok nagy. Ráadásul a becsapódási energia a torkolatinál kisebb, mert lassul a lövedék és, ha szögben érkezik... Az energia egy része a lövedéket, másik része a páncélt deformálja és csak egy része hővé alakul és maradék löki odébb az 3 embert + páncélt.
    A harkocsi mozgása miatti egyensúlyozás és tartás szerintem több erőkifejtést generál, mint maga a találat.
  • qtab986
    Olyan könnyűnek tűnik, hogy nekem az valószínűtlen, hogy ez bármilyen lövedék mozgási energiját elnyeli. Felismeri valaki mi a neve? Magyar Néphadseregben volt ilyen?
  • molnibalage83
    Nagyon talán városi harcban kézigránát és molotov koktél.
  • Palinko
    Hát szerintem csak lövedéktől értelemszerűen.
  • qtab986
    2 perc 50 másodperc. Az a páncél(?) ami mögött a katonák utaznak a harckocsin. Az mitől véd?