103145
1411386313.png
  • TBTPumpa
    #103105
    Sziasztok!

    Egy barátom szeretne karácsonyra gépet fejleszteni (várhatóan december első felében), 14. generációs Intel processzorra gondolt.
    i7, de i9 is szóba jöhet, nem tudom, hogy hosszú távra melyik a jobb.
    Alaplap, DDR5 memória, processzor + processzor hűtő kellene.

    Ami van:
    - 1 db ASUS TUF RTX3080 videókártya (majd lesz fejlesztés, várhatóan az RTX 5000 széria megjelenésekor)
    - 1 db 512GB SSD a rendszer számára
    - 1 db 1TB SSD a játékoknak
    - 1 db 4TB HDD
    - 1 db Blu-ray író
    - Seasonic FOCUS PX-750W Platinum táp

    A srác leginkább Blizzard címekkel játszik (World of WarCraft, Overwatch 2, Diablo IV).
    Ez lenne jó, ha 4K-ban jól futna (nem kell Ultra-Epic grafikára gondolni), csak a folyamatos futás lenne a lényeg.

    A keret: 400-450000 Ft körül.

    Előre is köszönöm a segítséget!
    Utoljára szerkesztette: TBTPumpa, 2023.11.06. 09:32:08
  • RJoco
    #103103
    A 4080-hoz én is inkább a 7800X3D-t venném. Meg valami normális lapot, 32 GB DDR5-öt.
    A 850-es táp meg elég lenne még így is.
    De ugye az olcsóság volt a lényeg.

    4K gaming-nál meg nagyon számít, hogy mi az a game.
    Egy Starfield 4K-n. Háááát. Nekem szaggat. 32:9-es DQHD monitoron viszont pont jól játszható. Asszem úgy 1 millióval kevesebb a pixel.
    A Cyberpunk elfut 4K-n is jól.
    Csak, hogy pár konkrét példát is írjak.
    De nekem 5950X van a 4080 mellett.
    Utoljára szerkesztette: RJoco, 2023.11.04. 15:18:46
  • Botond #103103
    Újabb játékok elkezdtek erősen cpu használók lenni, szóval lehet jobban jársz tartósan a 7800x3D-vél, ha belefér.
    Az inteleket megeszi reggelire a 7800x3D, de cserébe az intelek 1,5-2x annyi wattot vesznek fel. Azokat akkor érdemes választani, ha télre kiegészítő villanyfűtésben gondolkozol a lakásba.
    Viszont AM5ös alaplapok ddr5el mennek, 6000es ramok bőven elegek, a ryzenek nem ennyire hertz függők.

    Nekem a 4K gaminghez 7800x3D+7900xtx van és látok elég magas cpu useageokat, amennyivel olcsóbb a 5800x3D azért nem éri meg ezen spórolni szerintem, aztán rövid időn belül upgradelni aránytalanul sok pénzért, ha 4080ast veszel, akkor gondolom egyrészt belefér a normális cpu is, meg hosszabb távon gondolsz a konfigra, nem a 3-6 havonta reszelgetni kicsit rendszerben, azért javasoltam a fentieket.
  • RJoco
    #103102
    Szia!

    Most akkor közép vagy alsó kategóriás?
    Ha alsó, akkor mindenből veszed a legolcsóbbat és csókolom.
    Középre egy 5800X3D is elég, a 7800X3D már inkább felső.
    A DDR4 ramok is bőven jók, 3200 CL16. Mondjuk 32 GB alá már nem adnám, de középre jó 16 GB is.
    CPU-ra egy PureLoop 280 bőven elég. De egy 240-es is elég lenne rá.
    B550-es lap.
    850W-os táp.
    Házból meg azt veszed, amelyik a legolcsóbb ott, ahonnan az alkatrészeket veszed. Nagyon sok gyártónak van meshes háza.
    Nem tudom, ezek a VGA-k mibe kerülnek most, én elnézelődnék a Palit háza tájára is.
    MSI-t biztos, hogy nem vennék. Akkor már inkább Gainward, ha csak ez a kettő az opció.
  • Kaszi46
    #103101
    Üdv!

    4k Gaming-re szeretnék összeállítani egy gépet, ehhez kellene segítség.
    RTX 4080 a kiindulópont. 2 verzóra szeretném leszűkíteni a végére, közép, és alsó árkategóriás.
    Igazából csak 1 dologban vagyok biztos, ami az rtx 4080. A többi dolog, tehát a konkrét kártya, a proci amd vagy intel, az alplap, ram, psu, ház pedig kérdőjel.

    Lehetséges versenyzők:
    mid range:
    -MSI GeForce RTX 4080 SUPRIM X 16G
    budget:
    -GAINWARD GeForce RTX 4080 Phoenix 16G

    Proci AMD
    mid:
    -AMD Ryzen 7 7800X3D
    budget:
    -AMD Ryzen 7 5800X3D

    Proci Intel
    mid:
    -Intel Core i7-13700K
    budget
    -Intel Core i5-13600K

    Cooler:
    -Dееpcool LT720 360
    -ARCTIC Liquid Freezer 360 II
    -NZXT Kraken 360

    MOBO AMD
    mid:
    -ASUS TUF Gaming B650-PLUS WiFi
    budget:
    -?

    MOBO Intel
    mid:
    -?
    budget:
    -?

    Ram
    mid:
    -G.SKILL Trident Z5 Neo RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6000MHz F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR
    (cl30 vagy cl36)
    budget
    -?

    PSU
    gold 850-1000 közötti

    Ház
    ??rejtve lesz, ezért valami olcsó jó legáramlással rendelkező házra gondoltam


    Várok minden ötletet, javaslatot, infot, linket...Köszi!

  • MerlinW
    #103100
    A tápcsatis probléma az első sorozatoknál volt gond, azokat már szerintem nem is lehet kapni, max másodkézből. A gyártók kijavították a dolgot illetve NV épített védelmet a driver-be.
  • RJoco
    #103099
    Én sem szórom a pénzt, megnézem mit veszek. Éppen ezért veszem mindig a számomra "jobbat", mert az évek során megtanultam, ha nem így teszek, akkor piszkálni fog és úgyis megveszem idővel. A kompromisszumost meg már csak veszteséggel tudom eladni. Vagyis többet költöttem, mint kellett volna.
    Ezért is figyelek oda, hogy, ha valami nem biztos, akkor legalább 30 nap visszaküldésem legyen, amit nem is vagyok lusta kihasználni. És utána ugyanonnan rendelek valami mást, ha van. Monitorból a nyáron 3(+1) is megfordult nálam, mire a 3. jó lett. Persze a legdrágább, de ezzel vagyok elégedett. És a 32:9-es képarányú monitorokat nem olyan egyszerű csomagolgatni és a postára szállítani.

    A 4080-as tápcsatival nincs semmi gondom. Bedugtam egyszer, azóta is működik. Elhiszem, hogy voltak gondok, esetleg lehetnek gondok, de nagyon alaposan le van írva, hogy mire kell figyelni. Minden egyéb csak hírverés, agymosás.
    Mivel pár hónappal előtte vettem új tápot, így kénytelen vagyok a kártyához adott átalakítót használni, mert új tápot ismét nem akartam venni.
    Időt állóságban a 7800XT-vel mindenképp jobban jársz, mint a 6800-al.
  • Dodo55
    #103098
    "mi az értelme egy dual channeles alaplapba 4 slotnak"

    Hogy egy későbbi bővítésnél a meglévő modulok ne vesszenek kárba, illetve eleve maga a bővítés is kedvezőbben kihozható azonos összmennyiséget célozva.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.10.27. 19:54:02
  • traz
    #103097
    Pedig a ram tuning nem rossz dolog, ráadásul ingyen van és kockázatmentes (csak tökölni kell vele sokat ha ki akarod maxolni full stabilitással) - a korábbi Ryzenek igencsak szeretik, ez zen4-nél sem változott. Komoly %-okat lehet nyerni vele.
    2400-as Kingston HyperX ram 3600-on úgy elpörgött (persze full egyedi időzítésekkel, nem XMP-vel), hogy miután lecseréltem egy G.Skill 3600-as kitre, alig tudtam megverni vele. :)

    Ajánlott videó:
  • Carmang
    #103096
    Újra ránéztem ma a videokártyákra, és azt láttam, hogy a 6800XT drágább kicsivel, mint a 7800XT. Szóval marad az utóbbi, de annyit variáltam, hogy nem Pulse lesz, hanem Pure (3 ventilátoros), csak 5k-val drágább, házba belefér, megnéztem a méreteket. Tartót meg fabrikálok majd neki.
    RT nem érdekel, tuning sem. A memo pedig 2x16GB, én sem értem amúgy mi az értelme egy dual channeles alaplapba 4 slotnak...
    Ja, elgondolkodtam a 4070-en is, miután elkezdtem az egyes kártyák TDP-jének utánanézni. De ugye ott a 12VHPWR csatlakozó, nem bízok meg benne.
  • traz
    #103095
    FHD-ra szerintem bőven elég egy 6700 XT is, igazából UHD-ra általában, ha hajlamos az ember kisebb kompromisszumokra.
    Leegyszerűsítve a dolgot: saját tapasztalatom (és tesztek) alapján RT nélkül minden kimaxolva az átlag játék 100-120, a pocsékul megírt / brutál gépigényű 60-80, a jobban megírt/kevésbé gépigényes 140, competitive céllövöldék több száz FPS körül mennek egy AM4-es Ryzen 3600 mellett is.
    Persze ha mondjuk 144Hzes a monitor és az igény hogy minden esetben ki is tudd használni, akkor nem szóltam - én is pont emiatt szeretnék eggyel feljebb cserélni 6800XT-re hogy meglegyen az a 144 az átlagjátékoknál UHD-ben. A 6800-asok újonnan elég túlárazottak köszönhetően gondolom annak hogy nem sokkal gyengébbek az új szériánál, a fogyasztást meg az átlag gamer nagy ívben letojja (ha jó a parasztnak a régi is, nagyobb a haszon rajta)... Nem mintha bármi egyéb nem volna túlárazott. :)
    Abban viszont tökéletesen igaza van RJoco-nak hogy ha számít az RT akkor a 4070 erős alternatíva és megéri a felárat a kb hasonló teljesítmény mert RT-ben nem kicsi az AMD lemaradása hanem hatalmas. Ellenben viszont a 16gb Vram valószínűleg időtállóbb lesz mint a 12gb, bár azt talán a jóisten sem tudná megmondani hogy mennyi ideig.

    Edit: nem ismerem az AM5 lapokat, de arra szerintem figyelj hogy négy ram slotot fizikai okokból mindig lassabban tud kezelni egy lap mint kettőt, ezt érdemes szerintem észben tartani, pláne ha tuningolni is szeretnéd.
    Utoljára szerkesztette: traz, 2023.10.27. 12:48:15
  • Carmang
    #103094
    Aha... a 7800X3D mellé tényleg kevés lesz a vga, meg a hűtés. Amúgy ész nélkül nem akarok költeni, kaptam egy bizonyos nevelést a szüleimtől pénzzel kapcsolatban, szóval inkább megfordítom a dolgot: procinak marad a 7600, a vga pedig Sapphire Radeon RX 7800 XT 16GB Pulse (fhd-re lesz).Ugyanannyiba kerül, mint a 6800XT (és kevesebb is a TDP-je... he?). Tápból akkor lesz Corsair RM850x, memóriából pedig 2x16, ugyanaz a típus, amit lentebb írtam. Megnéztem az Asus oldalán típusszám alapján, kompatibilis a 16-os és 32-es szett is. SSD-nek elég az 1TB, mert a mostaniból átjön majd a 870 EVO (SATA3, 1TB), jó lesz a "dokumentumoknak", meg "képeknek". Amúgy is egyszerre csak egy játék van fent.
  • RJoco
    #103093
    Ha az a pénz már nem számít, akkor inkább a 7800X3D. Persze egy 6700 mellett lehet, hogy nagyon unatkozni fog. Szóval, ha nem akarsz erősebb VGA-t, akkor viszont pénzkidobás a jelenlegi összeállításba.
    A 7800-ra meg rakhatsz egy Dark Rock 4-et. Nem hiszem, hogy gond lenne a hűtéssel. Tesztekben elég jól teljesít.
    A 6800XT-s tapasztalatom után biztos, hogy nem vennék AMD-t. Nem csak azért, mert meghajlott, hanem, mert nem voltam vele megelégedve. Ha a 4080 már sok, akkor egy 4070-et.
    Ha mégis AMD párti maradsz, akkor meg, ahogy más is ajánlotta, inkább a 7000-es sorozat már.
    És a 850-es táp. Ha erősítesz. Ha marad így, akkor jó lesz a 750.
    Szerintem ezzel a konfiggal tovább kihúzod kevesebb kompromisszummal, mint a 6700XT-vel.
    SSD-ből akkor érdemes megfontolni a 2 TB-osat, ha sok játék szeretsz a gépen tárolni, mert sosem tudod, hogy melyikkel fogsz épp játszani. Vagy lusta vagy letörölni, mert hátha előveszed valamikor. Ha mindig csak pár játék van fenn, akkor elég lesz az 1 TB is.
  • traz
    #103091
    Én a helyedben inkább megvenném a 850-es tápot a jövőre való tekintettel, ha high-end vonalon gondolkodsz. Sajnos a 750 itt már szinte a minimum, egyre nő a VGA-k fogyasztása, és pár év után azért a tápok is degradálódnak, még ha lassan is.

    A 6700XT jó kis kártya, nekem is az van pillanatnyilag egy Ryzen 3600 társaságában -, de ha ennyire nem számít a pénz, a Ryzen 7600-hoz szerintem picit kevés lesz, egy 6800XT-t minimum érdemes volna párosítani vele.
    Bár azt gondolom hogy ár-érték arányban megfontolandó egy RX 7800 XT is! SSD-ből is inkább egy 2 terrásat választanék. DDR5 ramokat és árakat nem ismerem, ha olcsó, baj nem lehet abból ha 32 giga az a 16. :)
  • Botond #103091
    7800x3D-re én aio-t raktam, ott az már indokolt szerintem, az valszeg plusz 50k még, illetve az alaplaphoz én olvasnék pár random fórumot, hogy szereti e azt a ramot, nehogy meglepetés legyen, hogy nem bír el a szorzóval, én már jártam úgy, hogy z590es lapot nem bírtam rávenni, hogy szeresse a kis CL-es ddr4 ramom.

    /szerk: illetve a 6800xt az kb ugyanaz, mint a 7800xt teljesítmény, csak kisebb fogyasztással, ha elragad a hév én azt venném mindenképpen.
  • Carmang
    #103090
    Na, összedobtam a listát:

    alaplap - ASUS TUF GAMING X670E-PLUS
    cpu - Ryzen 5 7600
    hűtés - Be Quiet! Pure Rock 2 (150W TDP)
    memória - 16GB 5200MHz DDR5 RAM Kingston Fury Beast Black CL36 (2x8GB)
    SSD - 1TB Samsung 970 EVO Plus M.2
    ház - Fractal Design Meshify 2 Compact Black Solid
    PSU - Cooler Master 750W MWE Gold V2
    VGA - Sapphire Radeon RX 6700 XT 12GB PULSE

    A tartósságra való tekintett választottam X-es, TUF alaplapot.
    Tápot Dodó által linkelt lista és gugli "best psu 2023" alapján választottam, illetve két psu kalkulátort is megnéztem, elég a 750W egyelőre, még úgy is, hogy poénból 7800X3D-t, és RX6800XT adtam be.
    M.2 SSD-n gondolkoztam sokat, ez a 970 EVO Plus kifutott termék, de a 980 pedig írásban lassabb egy kicsivel és nem volt világos sehol, hogy milyen tárolási technikát használ.
    Memóriából a legkisebb CL-t választottam a megbízhatóként bepipált márkák közül.
    Vélemény?
    Monitorral együtt kb 554k, gondolkodom, hogy átváltom egy 7800X3D-re, az a +105k már nem pénz xD :S de akkor erősebb hűtőt is vennék.
  • Carmang
    #103089
    Köszi, a kimerítő válaszokat.
    CPU ügyben nekem ez a mérvadó: https://www.tomshardware.com/reviews/cpu-hierarchy,4312.html#section-gaming-cpu-benchmarks-ranking-2023

    Elkezdem kiválogatni az alkatrészeket.
  • RJoco
    #103087
    Sok dologhoz érdemben nem sokat tudok mondani. Az előttem szólók leírták a lényeget.
    Én, ha most vennék gépet hosszú távra, akkor 7800X3D, 4080 (csak nvidia, hiába mondják, hogy jó ár/érték arányú az amd, ha nem jó), X-es lap, mert azok általában jobbak, mint a B-sek.
    Samsung SSD még mindig, de az biztos, hogy WD nem, azzal csak rossz tapasztalatom van. MSI-t semmiből, bár én valamiért az Asus-t is kerülöm. Szerintem drága vagy az olcsó szegmense olyan is. Most Palit 4080-am van, teljesen meg vagyok vele elégedve, lassan 1 éve megvan.
    Memóriából maradnék a bevált márkáknál, G.Skill vagy Kingston. Frekiben amit a proci támogat, időzítésben minél kisebb.
    Táp gyanánt egy 850W-os szerintem még mindig elég. Most is az van egy 5950X társaságában, Gigabyte B550-es lappal. De mivel nem akarsz DDR4-es konfigot, így nem is ajánlhatom az 5800X3D-t. Játékra előnyösebb, mint a mostanim.
    Csak vízhűtés (AIO) a CPU-ra. Mert én ebben hiszek. Csendes és jól teszi a dolgát évekig.
    Még egy dolog, amit ma már nagyon érdemes megfontolni. Ha másik kártyát nem teszel a VGA alá, akkor egy vertikális tartó nagyon hasznos tud lenni annak elkerülése végett, hogy a kártya lapja meghajoljon (az MSI 6800XT-mel ez lett, gariban visszakaptam az árát, amihez csak egy kicsit kellett raknom, hogy legyen egy 4080-am) és esetleg az alaplapot is megnyektesse. Valamiért van egy cicergő hangja a gépnek. Nem mindig, de, ha nem áramtalanítom teljesen a tápot, akkor mindig. Amúgy meg csak hébe-hóba. Tápot cseréltem már. A Seasonic-ot lecseréltem egy NZXT-re. Mind a kettőt ajánlom ettől függetlenül, mert nem a tápokkal van a gond. Alaplapot meg egyelőre nincs kedvem cserélni. A cicergést még a 6800XT alatt kezdte.

    Ház, abban tudok segíteni. Nekem egy Fractal Design Define 7 van. Korábban R5-ösöm volt. Van pár lényeges különbség, de az alap koncepció megmaradt.
    Hangszigetelt oldalak, kivétel, ha üvegest veszel, de ott is csak az üveg nem az, érthető okokból. Van sötétített is, nekem ilyenem van. Alul, felül, elöl porszűrő. De felülre tehetsz zárt lapot, ha nem raksz oda radiátort. Akkor biztos, hogy nem hullik bele semmi. A szűrőket egyszerű kiszedni, leporszívózni.
    Van benne hely mindennek.
    Elöl ajtó van, ha esetleg kevés lenne a hűtés, akkor a kinyitásával javítható. Ez is hangszigeteléssel ellátott. Amúgy az ajtó mellett van rés a levegő beszívásához, de hatékonyabb a nyitott ajtó. Játékoknál azért észrevehető. Főleg, ha 10 órát megy a játék egyhuzamban. Pár óránál mindegy.
  • Botond #103087
    Nagyjából egyetértek Dodó kollégával, annyit emelnék ki, amit ő is ír, hogy a 13-14. gen sokszoros wattot vesz fel az azonos tudású ryzenekhez képest, hűteni rémálom.

    Meg az am5 ddr5 alaplapnál nagyon nézd meg mit veszel, asrock szerintem is kuka, de Asusnál is belefutottam abba, hogy minden indításnál újramappeli a ddr5 memóriát, ami magyarul perc körüli boot időt jelent. 13-14. gen intelnél is ez van ddr5el. Lehet megjegyeztetni biosban vhogy vmit, de nem próbáltam, mert sok helyen írták, hogy minden 20-30-50. bootolásra bios reflash kellhet, mert picit zűrös ez. :D

    Szóval az alaplapnak olvass utána nagyon, user teszteket is, ne a legolcsóbb nem asrock x670est vedd, ahogy én tettem. :D
  • Dodo55
    #103086
    Szia!

    Én erősen Intel párti vagyok, a Ryzen 5 3600 nekem annak idején több szempontból egy nagy csalódást okozó kitérő volt:
    - Rengeteg online játékban a mai napig a minél magasabb single thread teljesítmény kell, mert különben masszív CPU limited lesz. Ilyen téren meg ott tartunk most is, hogy az AMD még a 2-vel ezelőtti Intel generáció Core i7-12700K modelljét sem éri utól semmivel szintetikus mérések szerint (CPU-Z).
    - A könnyen fellelhető tesztekben agyon dícsérték az OC lehetőségeket, hogy AMD-nél nincs lockolva a szorzó, nem kell a legdrágább chipset sem, stb... A konkrét típusra is azt írták, hogy tök jó az X nélküli is emiatt és az X változata ezért pénzkidobás is. A gyakorlatban ennek ellenére én 5% többletteljesítményt sem tudtam egy B450-es lapban az R5 3600-ból kifacsarni úgy, hogy a terhelés arányában való órajelskálázást ne bukjam. Hiába állítottam bármit bárhová, végig olyan volt, mintha a gyári TDP/TDC limitet egyszerűen nem lenne hajlandó felülbírálni. Ez már nem vásárlás idején volt természetesen, hanem pár évvel utána. Fórumokon olvasgatva akkor már olyanok jöttek szembe hasonló panaszokra, hogy "ez bizony ilyen, vettél volna Ryzen 9-et", vagy "dobd ki és vegyél bele 5600/5800X-et".
    - Bajom volt magával a körítéssel is. A PCIe egy híresen elég rugalmas, oda-vissza-előre-hátra-oldalra kompatiblis szabvány és az NVMe sem egy nagy tudomány, sőt azt hiszem az eleve csak a boothoz kell BIOS oldalról, de magát az eszközt egy driver már sima PCIe eszközként meg tudja hajtani bármilyen rendszerben. Mégis úgy jártam, hogy egy SSD-t nem volt hajlandó az alaplap felismerni sehogy, a Windowsban sem látszott. Hab a tortán, BIOS frissítés után fél órával-órával egyszer csak be sem kapcsolt többet egy újraindítást követően (ekkor magán a frissítésen már "rég" túl voltam, tehát nem a flash folyamat ment félre). ASRock lap volt amúgy, bármennyire is elégedett voltam velük előtte, most ezért ők is kaptak 5 év bant nálam (céges beszerzésekre is).
    (Mondjuk utána most ősszel egy céges projektnél aztán egy Inteles Gigánál is befürödtem egy olcsóbb modellel, tesztelés első 2-3 órájában adta meg magát, az MSI meg már tizenéves korom óta örök száműzetésben van - azóta is mindig jön szembe itt-ott előkerülő laptopjuk, alaplapjuk vagy VGA-juk elfogadhatatlan minőségű komponensek vagy alapanyagok használatára visszavezethető problémákkal, úgyhogy kezdek lassan a saját kegyelmet nem ismerő minőségi policy-m csapdájába esni :D)

    DE MIVEL MOSTANÁBAN KELL A GÉP, EZÉRT MÉGSEM BESZÉLNÉLEK LE AZ AM5-ről. Ahogy te is mondod, időtállóság szempontjából épp jobb választás lehet egy LGA1700-as Intelnél. Bár hozzá tartozik az is, hogy most egy ilyen i5-13600K, mint ami nekem van, vagy az alig különböző friss utódja, a 14600K jelenleg kb. mindenre is bőven elég és a korábbi generációkhoz képest sokkal versenyképesebben árazta őket az Intel. Egyedül a TDP értékeket kell komolyan venni, főleg a K-s modelleknél, ha folyamatosan a teljes teljesítményüket ki szeretnéd tudni használni, akkor oda a korábbiakhoz képest elég komoly hűtés kell! AMD fronton pedig amúgy az X3D végű modelleken, pl. a 7800X3D-n érdemes még elgondolkodni, sok játékban dícsérik a 3D V-Cache megoldásukat. De viszont itt azt is érdemes körbejárni, hogy volt év elején egy komoly kigyulladási botrány, ami ha jól emlékszem szintén pont ezeket a modelleket érintette.

    - Alaplapok terén amúgy az ASUS-t tartják a legtöbben a legjobbnak. Én is csak azért vettem legutóbb Gigát, mert gyorsan kellett és úgy adta ki a lépés jobban (ár + nekem kellett 6db SATA is). Azokat sem tartják amúgy rossznak, de mint fentebb írtam, utána a munkahelyemen épp beszoptam egy rossz példányt tőlük. Ellenben a fent említett AMD kigyulladásos ügyben meg pont ha jól emlékszem a legtöbbször ASUS alaplapok voltak érintettek, csak hogy ne legyen ez a kérdés tényleg túl egyszerű :D

    - Videokártyák közül annyira nem vagyok most képben AMD-k terén, de ha jól rémlik ezeket dícsérik az ár-érték arányuk miatt. Viszont ugye azt mindig vedd számításba, hogy ray tracing képességek terén le vannak kicsit mindig maradva az nVidia megoldásai mögött (ha ez szempont).

    - SSD-kkel vigyázni kell manapság nagyon, mert a chiphiány sosem múlt el, csak megtanultak szarból várakat gyártani :D A pár éve még olcsónak számító TLC NAND chipek mára kezdenek prémiumnak számítani és helyettük hónapról hónapra cserélik le őket sunyi mód meglévő modellekben is a gyártók QLC (4 töltést hordozó cellás) chipekre. Ezek kevesebb írást viselnek el és ha jól emlékszem talán még lassabbak is. Azt mondják ilyenekből az Intel gyárt elfogadhatóakat, illetve még a Micron-ra nem hallottam különösebb panaszt. A Samsung bár korrekt mód feltünteti a modellek nevében a silány technológia használatát (QVO termékcsalád), a korábbi jó megoldásaik ellenére ezekre én sok panaszt hallottam mostanában. Toshiba/Kioxia chipek esetén pedig én magam szoptam be nemrég, ráadásul még TLC cellás chippel szerelt modellnél. Sokan amúgy a WD blue és black szériáit szokták manapság javasolni, de én azt láttam, hogy ők is sokat variáltak most a beltartalommal. Magam részéről pedig jelenleg a Silicon Motion vezérlőknek, illetve a Micron NAND chipeknek tudnám a legtöbb bizalmat szavazni. Ami pedig még szempont lehet esetleg, hogy RAM gyorsítótárakat a megfizethetőbb modellek manapság már nem nagyon tartalmaznak, helyette SLC gyorsítótár szokott lenni rajtuk. Ez a sebességüket befolyásolja.

    Amúgy a különböző modellekre keresve talán itt lehet épp a legtöbb / legátláthatóbb módon tájékozódni: https://www.techpowerup.com/ssd-specs/

    - Memóriából a DDR5 nekem még új kicsit, ezért ilyen részletek kapcsán nem igazán tudok neked megalapozott választ adni.

    - Hűtőkből 100-120W TDP alá a CM212 sorozat egy örök telitalálat szerintem, nekem aztán egy ideig még a 13600K-t is ki tudta egész értékelhető módon szolgálni és a lapos kivitele miatt a memóriákkal is jól meg szokott férni. Ezen kívül sokan a be quiet! Dark Rock / Dark Rock Pro modelljeit szokták ajánlani, illetve a Deepcool Assasin sorozatát, de ezek már nagyobb darabok többnyire. Vagy ami még szintén nem ördögtől való manapság már, az egy AIO vízhűtés. Árban ott vannak a komolyabb léghűtők magasságában már egész jó minőséget képviselő darabok, a vízkör gyárilag zárt, szerelésnél nincs vele teendő, hely pedig a radiátornak kell (a házzal kell jól összenézni), ellenben az apró méretű CPU blokkok integrált pumpával viszont szinte teljesen szabaddá teszik az alaplap feletti részt. Ezek közül ami egy kiemelkedő ár-érték arányt képvisel, az az Arctic Liquid Freezer II széria.

    - VGA gyártók között nem szokott manapság ordító különbség lenni. Annyi, hogy itt is a legtöbben az ASUS-t tartják a TOP1-nek, de ez árban is eléggé jelen van. Én jelenleg egy ZOTAC kártyával vagyok nagyon elégedett és másoktól is sok hasonlót olvastam... AMD-k esetén ők Sapphire néven futnak ;) Nyák repedés nehéz hűtők esetén Giga kártyáknál volt sokszor. Kitámasztóval érdemes az ilyesminek elébe menni.

    - PSU-k esetén én mostanában ennél a listánél lyukadtam ki többször, a korábban hallottakkal / tapasztalataimmal összeegyeztethetőnek tűnik:
    https://cultists.network/140/psu-tier-list/

    - Házak kapcsán nincs túl releváns képem az aktuális kínálatról

    - Monitorok terén nincsenek szélesebb körben tapasztalataim, a saját Samsung Odyssey G5 IPS LS27AG500NUXEN-emről tudok csak nyilatkozni. VRR terén szerintem nagyon szépen tudja amit kell. Színekben nem rossz, de a régi gyárilag kalibrált LG 22MP68VQ-P-met épp nem éri utól. Egy kis IPS bleeding van, de meg tudtam szokni, csak az elején tűnt fel. A menüjében a presetek használata össze tudja kuszálni a beállításokat, egyszer resetelnem is kellett emiatt, anélkül viszont stabilan működik. A firmware frissíthető, de legutóbb mikor néztem még nem jött ki hozzá újabb.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.10.21. 13:42:33
  • Carmang
    #103085
    Sziasztok!
    Kérdés a topik címében :)
    A miheztartás végett mondom, hogy egy 13 éves i5-760 kerülne lecserélésre (nem röhög! :) )

    Az időtállóság miatt AM5-ben gondolkodom, de adhattok Inteles tippet is.
    Első körben egy Ryzen 5 7600-ra gondoltam és egy RX6800, vagy 6800XT-re.
    És akkor a többi, amiről fogalmam sincs:
    - melyik a minőségi alaplap, ami bírja az éveket? SATA3 legyen rajta, bár ahogy nézem ez még mindenhol van.
    - melyik M.2-es ssd? 1TB.
    - melyik memória? Mennyire számít a valós sebessége (amit a képlettel kell számolni, amiben 2000-rel kell szorozni, vagy osztani, és nanosec az eredménye)?
    - processzorhűtő a gyári helyett, ami be is fér a memóriák fölé (nyáron a szobámban elég meleg van ám a gép miatt, azért is választottam egyelőre a 7600-at az X helyett, mert alacsonyabb a TDP-je, bár gondolom most a vga lesz a hőtermelő bajnok).
    - vga-t melyik gyártótól, ami megbízhatót terméket csinál?
    - minőségi táp.
    - na és alsótápos gépház, amibe mindez belefér. Lehetőleg legyen az elején és az alján könnyen kivehető porszűrő háló, illetve a kábeleknek a "hátsó" oldalára kivezetés. Átlátszó oldal nem fontos, meg alapvetően ledfény és rigófütty sem kell, gépet akarok, nem karácsonyfát.

    - ja, és vrr-es monitor. Az "ufó teszt" mennyire komolyan veendő? ViewSonicnak van XG-s monitora, ami megfelel ennek a tesztnek, és amúgy is jót olvastam róla, az ára sem őrült.

    - mi kell még, ami nem jutott most eszembe?

    Jól látom, hogy az árak máris elkezdtek emelkedni (jön a karácsony)? Szívem szerint várnék a vásárlással jövő januárig, februárig, de a haldokló vga lehet, hogy beint majd - bekapcsolás után félórán belül legalább egyszer lefagy a gép (aztán újraindítás után jó minden), a windows logban videohardver-hibát, illetve a héten meg is viccelt, hogy az egyik újraindítás után nem adott ki képet, már a bios post-ot sem. Aztán néhány óra pihenés után ment minden faján.

    Köszi!
  • undY1ng #103084
    Bocsánat, ezt most jól benéztem. :) Nem is értem miért gondoltam, hogy amd-be bele menne az intel-es. Jó nagy fail volt....
    Az alaplap maradna tehát mindenképp az 5800x3D és ugye az eredeti kérdésre már adtatok választ, hogy lenne lényeges teljesítménybeli változás.
    Pedig képben vagyok valamilyen szinten a hardverekkel de ez most.... áhh szégyellem is magam. :D
  • RJoco
    #103083
    Biztos, hogy nem megy bele.
    Ha intel procit akarsz, akkor intel-es lap kell hozzá.
    És akkor itt már figyelni kell arra is, hogy DDR4 vagy DDR5 memória megy bele. Ha esetleg az újabb lapok közül választanál.
  • macleody
    #103082
    Hogy mit? Az egy AMD alaplap, az i5-13600K meg egy Intel proci.
  • undY1ng #103081
    Közben kicsit nézegettem még teszteket. Esetleg még ez a i5-13600K is jó választás lehetne? Teszteket nézve ez erősebb és ugyanabban az árban van. Elvileg belemegy az alaplapomba (Gigabyte B550M AORUS ELITE).
    Utoljára szerkesztette: undY1ng, 2023.08.06. 16:49:53
  • RJoco
    #103080
    Gondolom. Nézd meg milyen magas. Ha 170 mm alatt van, akkor befér.
    Én azért is szeretem jobban a folyadékost, mert kevésbé terheli a lapot és procit. Elméletileg.
    Még a 6700K-nál olvastam, hogy szállításnál érdemes leszedni a nehéz hűtőt róla, nehogy meghajoljon. Hogy ez mennyire volt valós gond, nem tudom. Inkább AIO-t tettem rá. Akkoriban sokat szállítottam. Meg is tetszett az AIO.
    A vízhűtés jobb lenne, de drágább is, mint az AIO és mivel úgysem húzom a procit, így fölösleges is. Meg akkor már a VGA-t is be kéne kötni a rendszerbe. Úgy lenne az igazi. De az meg nagyon odafigyelős.
  • undY1ng #103079
    Tudom a vízhűtéses dolog lehetne a legjobb de én jobban szeretem a "jóöreg sima ventilátoros" verziót. :) Viszont akkor a Dark Pro 4 beférne?
  • RJoco
    #103078
    Oké, hogy 78 fok, de kérdés, hogy milyen terhelés mellett.

    Érdekes a ház leírása. Oldalra befér egy 240-es AIO, ez nem rossz.
    Felülre viszont sajnos nem fér be elméletileg. Úgy nézem, hogy az alaplapot nem tették eléggé le, hogy elférjen fölötte a radiátor és a ventik.
    Ha szűkös a keret, akkor próbáld ki nyugodtan a mostani hűtőddel. 105 foknál úgyis lekapcsol a gép. Legalább is, az enyém lekapcsolt. Egyszer.
    Ha szeretnél újat, akkor 170 mm-ig bemegy a léghűtés. Ebbe szerintem minden normális, erős hűtés belefér, mint amit te is kinéztél.
    Ha AIO mellett döntenél, akkor 240-est ajánlok oldalra. Előre bemenne a 360 is, de akkor a róla lejövő meleg levegő is befele áramlik, ami nem jó a többi alkatrésznek. Hátulra a 120-ast meg kicsinek találom. Akkor már egy levegős hűtés inkább.
  • undY1ng #103077
    A ház ő lenne: Thermaltake View 23TG

    Anno Dark Pro 4 lett volna meg alapból erősebb proci de végül pééészhiány miatt az olcsóbbik lett. Jelenleg a Diablo 4 ami jobban meghajtja a masinát nagyon max 78 fokig ment fel.
  • RJoco
    #103076
    Esetleg kipróbálhatod, ha már úgyis megvan.
    Én biztos, hogy nem vennék ilyet rá. Gyengének tartanám. A gyártó nem is ad meg semmilyen hasznos infót, pedig úgy gondoltam eddig, hogy az Arctic egy normális gyártó. De nincs ott, hogy milyen CPU-kra szánták, se TDP érték és az összehasonlító táblázat szerint éppen csak egy kicsivel melegebb, mint a noctua nh-d15, de a konfig ismeretlen. Rendes teszt nélkül ez nekem nagyon gyanús.
    Az 5600X 65W-os TDP-vel rendelkezik, az 5800X3D 105W-os lesz. 90 fokig nem lesz gond. Ha képes tartani a 80-85 fok közötti értéket, akkor nem lesz gond szerintem. Ha tartósabban fölé megy, akkor én elkezdenék egy komolyabb hűtésen gondolkodni, mint az említett noctua vagy egy dark pro 4 a be quiet!-től. De ilyen árban akár egy AIO is vehető, ha befér a házba.
  • Dodo55
    #103075
    "Tudom már ott van a 7xxx széria csak ugye ahhoz kellene új alaplap"

    Meg azt a kéménybe is be kell már kötni, továbbá még úgy sem árt hozzá egy poroltó xD

    Szerk: Viccen kívül oda még DDR5 RAM is kéne

    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.08.05. 11:29:28
  • undY1ng #103074
    Köszi a választ! Nem is értem azt a 5800X3D-t miért nem tettem fel a kérdésben, pedig terveztem! :D
    Anno olvastam is erről, hogy elég masszív boostot képes produkálni és streamelésre is szuper!
    Tehát azt írjátok, hogy még jelenleg is megéri az árát? Tudom már ott van a 7xxx széria csak ugye ahhoz kellene új alaplap is de egyelőre úgy gondolom, hogy jelenleg nem olyan rossz konfig ez 1080p-hez.

    Ui.: Az említett proci hűtő (ARCTIC Freezer 34 eSport DUO) elég lenne a 5800X3D-nek?
    Utoljára szerkesztette: undY1ng, 2023.08.05. 09:07:11
  • RJoco
    #103073
    Én is inkább az 5800X3D-t venném.
    Most 5950X-em van. Igazán nem használja ki semmi. Az egy magra jutó magasabb órajelet tudja hasznosítani az X4, de az is csak pár FPS. És ez eléggé egyedi eset.
    A tesztek alapján játékra mindenképp az 5800X3D éri meg. Gondoltam is, hogy lecserélem, mert teljesítményben (játékoknál) nem lenne rosszabb, de fogyasztásban jobb lenne. Viszont most jól megy a gép, nem akarom megbolygatni.
    Más programnál is kérdéses a sok mag hasznossága.
    A videopad videószerkesztő csak 1 magot használ. A FreeCAD szintén csak 1 magot használ. A Fusion360-at még nem néztem.
  • Dodo55
    #103072
    Masszívan sokszálas terhelésnél igen, átlag felhasználásnál nem. Ha játékra kell, akkor a 3D V-Cache megoldással szerelt 5800X3D hozhat esetleg egyes esetekben mérhető előrelépést, ha igazak amiket a tesztekben írnak.
  • undY1ng #103071
    Hello!

    Ugye adott ez a konfigom:

    ■ Motherboard ~ Gigabyte B550M AORUS ELITE
    ■ CPU ~ AMD Ryzen 5 5600X
    ■ CPU COOLER ~ ARCTIC Freezer 34 eSport DUO
    ■ PSU ~ Seasonic Focus GX-750 80+ Gold
    ■ RAM ~ 32GB Kingston Fury Beast 3200Mhz
    ■ VGA ~ MSI RTX 3070 Gaming Z Trio

    A kérdésem az lenne, hogy jelentene e nagyobb teljesítménybeli változást ha cserélném "nagyobbra" a procit? 5950x-re gondoltam.
  • TBTPumpa
    #103070
    Köszönöm a segítséget!
  • Dodo55
    #103069
    Szia!

    Hirtelen egynek én valami ilyesmit mondanék, ha most magamnak kéne 350-ből egy ilyet összeszednem:
    ASUS PRIME Z790-P ~ 95 ezer (Wi-Fi-s változat ~105)
    i7-13700K ~ 165 ezer
    32GB 6000MHZ DDR5 RAM KINGSTON FURY BEAST CL36 (2X16GB) ~ 50 ezer
    ARCTIC LIQUID FREEZER II 280 ~ 40 ezer (ha tényleg jó nagy az a ház és nem olyan régi, hogy ne legyen benne felfogatás egy 14cm széles radiátornak)
    (vagy helyette levegőből talán épp elbírja még pl. egy BQ DARK ROCK PRO 4, vagy más hasonló 6-7 csöves jobb hírű duplatornyos megoldás ~ 35 ezer)

    Megjegyzések:
    - Lehet amúgy egy i5-13600K is bőven elég lenne, csak ha már ekkora keretet írtál, akkor abba belefér szerintem az i7 is, feltéve ha a hűtésigény és a fogyasztástöbblete nem zavar!
    - A DDR5 nekem még kicsit új, nem ismerős terep, nem tudom mennyire írtam abból jót
    - Vízhűtésben a Liquid Freezer II elég verhetetlen a megfizethető kategóriában, a radiátorok vastagsága az egyik titkuk, nekem csak a legkisebb 120-as van, de push-pullba simán el van vele egy 13600K akár tartós 5,4GHz körüli OC-vel is, hát még alapon egy kis UV-val. A 280-ast amit írtam pedig a termékcsaládon belül a méret / hatékonysága alapján a legésszerűbb választásnak tartják komolyabb teljesítményhez. Plusz még az is mellettük szól, hogy volt egy részben szereld magad módon lezavart visszahívásuk, ami miatt mellékesen kiderült, hogy szükség esetén simán le lehet majd bennük gyerekjáték egyszerűséggel cserélni a hűtőközeget, ha esetleg évek múltán nagyon elöregedne vagy kipárologna belőlük már.
    - Ahogy írtam, elvileg még léghűtés is játszhat, csücskösen akár az i7-re is ha vizet semmiképp nem akarsz, de mivel ezek a procik egy normális Z-s lapban a 100°C-os Tj Max-ig tolják a turbót, értsd legkönnyebben a túlmelegedés lesz az, ami miatt el tudják venni a padlógázt, a többi limit kb. szinte dísznek tekinthető, ezért ha egy komolyabb VGA rendesen aláfűt a léghűtésednek, akkor ott lehetnek meglepetések. Ellenben vízzel az a jó, hogy a radiátort közvetlenül a külső hideg levegővel tudod fújatni, távol a VGA kályhától.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.08.03. 20:15:06
  • TBTPumpa
    #103068
    Sziasztok!

    13. generációs Intel processzorra építve össze tudtok állítani nekem egy gépet?

    Csak alaplap, DDR5 memória és processzor + processzor hűtő kellene.
    Minden más (videókártya, 2 SSD, Blu-ray író, 850W-os Seasonic Platinum táp, nagy ATX-es gépház) van.

    Jelenleg egy RTX3080Ti kártyával rendelkezik, ez alá kellene valami alternatíva (illetve némileg előre gondolva arra, hogy jövőre VGA csere is lenne már újabb generációra).
    Legfőképp World of WarCraft-ra / Diablo IV-re, más játék nem igazán érdekli az emberkét.

    A keret: 350 000 Ft körül.

    Előre is köszönöm!
    Utoljára szerkesztette: TBTPumpa, 2023.08.03. 10:23:30
  • Dodo55
    #103067
    Igen, jelenleg ezek eléggé túltervezettek még. De majd pár év múlva meglátjuk, hogy melyik gyártó megoldásai bizonyulnak jövőállóbbnak. Én azért szavaztam most nemrég ismét az Intelre, mert egyrészt a saját bőrömön kellett előtte megtapasztalnom, hogy az AMD még mindig nem képes megbízható platformot építeni / tervezni a procijai köré (behalt az alaplapom egy sikeres BIOS update utáni percekben egy már normál restart során), hab a tortán közben pont zajlott is a nagyvilágban az öngyulladásos botrányuk, másrészt pedig pár év alatt teljesítmény terén is csalódnom kellett a Zen 2-ben, szinte minden játékban singlecore bottleneck-be futottam 70-80fps felett, illetve a "náluk minden proci unlocked olcsóbb alaplappal is" duma sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert bármit is csináltam, bármit állítottam, folyamat throttlingolta a turbo órajeleimet, holott elvileg semmilyen limit közelében sem voltam, csak úgy tűnt mintha szimplán leszarná, hogy mit állítok be és valamiféle burn-in értékekhez tartaná magát (ezek után keresgélve meg az jött mindenhol szembe, hogy "bizony a Ryzen 5-ök ilyenek, ennyire hajlandóak, dobd el és vegyél inkább Ryzen 7-et vagy 9-et helyette" kb. így szó szerint).
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.07.27. 18:50:03
  • traz
    #103066
    Nem tudom, nem ismerem egyik kártyát és procit sem - sajnos nem az én árkategóriám. :D
    Viszont abban az 1-2 videóban amit most találtam a standard/OC 13700K-ról, sehol nem érte el az FPS nyereség a 10%-ot. Igazából az ötöt is ritkán (RTX 4090 mellett), jellemzőbb volt az ilyen 180 fps helyett 186... Gyakorlati hasznát nem igazán látom a húzásnak, pláne hogy minél nagyobb a felbontás, annál inkább GPU és nem CPU bottleneck felé mozog dolog.
    Úgy gondolom hogy a mai modern procikat - és őszintén szólva a videókártyákat is - semmi értelme túlhúzni, általában mindent annyira felnyomnak gyárilag hogy inkább UVzni érdemes, mert szinte nulla teljesítményvesztés mellett akár 20-30% fogyasztást is lazán meg lehet spórolni. Plusz még a gép is halkabb.