7099
alaplappal kapcsolatos dolgok
  • Tetsuo
    #6699
    Nalam az ASUS alaplap sem vagta a Corsair idoziteset, pedig azt irtak a tipusra, hogy kiprobaltak vele..
    BIOSt viszont nem frissitek, mert kezzel beallitottam es minden jo..
    A celom nekem is a stabil es a nevlegesen gyors mukodes.

    Neked mire kell a gep?
  • KranaZoli #6698
    Ha csak Office-t futtat és böngészik, akkor ez még okés is. Azonban gondolj bele, hogy aki game-el is, azoknak 90%-a küzd vmilyen problémával; anomálival. Nem kell Neked mondani, hogy mennyi fagyás, és a listának nincs vége probléma fordul elő. Az esetek többségében nem jól beállított BIOS miatt. Ahogy írtam nem tuningolni akarok. De pl.: egy 2,2-2,4V-os RAM-ot futtatni 1,8V-n (ami BIOS Default) mert az esetek többségében így ismeri fel a BIOS - amire azt írod, hogy a BIOS ismeri - és csodálkoznak, hogy miért vannak kékhalálok; vagy Radeon-ál szürke halálról (ami az esetek többségében szintén nem VGA, hanem RAM hiba!). De ez csak egy a sok közül. Nekem voltak olyan RAM-jaim, amiket a BIOS rossz időzítéssel ismert fel. A mostani CSX-t már jól. (De csak BIOS frissítés után) Szóval abba bele sem "merek" gondolni, hogy az emberek 90%-a qrvára nem frissít BIOS-t sem. Szóval ez a 90%-uknak stabil a rendszerük nagyon erős. Ha így lenne, akkor nem adna a vissza gúgli egy raklapnyi találatot pl. arra, hogy "HD Radeon GSOD", stb... Nem túlmatyizni akarom a dolgokat, csak úgy beállítani, hogy az stabil; stabilabb; korrektebb... legyen.

  • MerlinW
    #6697
    Akkor a legnagyobb a rendszer stabilitása, ha nem nyúlsz semmihez. Az alaplap ismeri a benne levő procit (eztet híjják támogatásnak:)), és mindent annak megfelelően kezel - használ alapbeállításnak. Drop, meg az egyéb anomáliák akkor keletkeznek, ha te felülbírálod ezt.

    Gondolj bele logikusan, az emberek 90%-a sosem nyúl a BIOS-hoz és stabil a rendszerük:)

    Ha értesz hozzá és van kedved tökölni vele, finomhangolhatod az alapértékeket is, de szerintem felesleges. 10 éve még volt értelme, de manapság már nem nagyon.
  • KranaZoli #6696
    Köszi. De Engem nem a tuning érdekel. :)

    Ahogyan írtam:

    "A kiinduló kérdés nem az, hogy hogyan lehet nagyobb teljesítményt elérni, hanem a nagyobb rendszer stabilitás."

    :)
  • MerlinW
    #6695
    Ez mindig hardver/példányfüggő. Természetesen a legbiztosabb, ha fixálod. A tuning mindig úgy meg ugye, hogy állítasz 1-2 dolgot, megnézed az értékeket terhelve, vissza BIOS-ba, majd folytatod.

    Csak kisebb FSB emelése esetén (ahol még nincs szükség komolyabb CPU feszültségemelésre max x századnyira - mint pl. az E8000-es sorozatnál a 333->400) akkor a CPU fesz.-t ajánlott fixálni, a többi általában maradhat automatán. Ha az értékek megfelelőek, nincs vagy kicsi a drop, akkor maradhat.

    Ha DRAM frekit is emeled, akkor a RAM fesz-t is ajánlott.

    Komolyabb FSB emelés esetén, ahol már tizedesekkel kell emelni a CPU fesz.-t, ott már ajánlott a többi értéket is manuálisan megadni. Első körben az alapértelmezettet, majd szép lassan emelgetni amíg nem lesz stabil a rendszer.

    Minden memória tuning után (DRAM freki/fesz, késleltetés/időzítés) futtass egy komplett memtesztet.
  • KranaZoli #6694
    Szóval. :)

    Ezek a kérdések nem közvetlen a topic címéhez tartoznak, de határeset. PH-n van sok-sok Giga topic, itt ezt még nem is néztem. :O

    Ott olvasgattam azt, hogy nagyon sokan az Auto értékeket mind-mind lefixálják. Ti?!

    Mikre is gondolok:

    PCI Express Frequency: 100Mhz

    Advanced Clock Control-on belül:
    -CPU Clock Drive: 800mV
    -PCI Express Clock Drive: 900mV (800 az alap, de állítólag 900-ra kell tenni a nagyobb stabilitás érdekében)

    Performance Enhance: Standard (Turbo-n van, ha bírja lehet hagyni, de stabilabb minden Giga lap Standard-on)

    MCH Freq. Latch: (erről nem találtam még infót. Sokan Auto-n hagyják; de vannak akik fix 333;400-ra állítják)

    SPD (fixálják az adott FSB-hez ill. RAM Mhz-hez. Pl.2.40B-333FSB)

    Memory Freq.: lefixlják, amilyen a RAM
    DRAM Timing Selectable: Ha jobb időzítésű a RAM modul, mint aminek alapból felismeri a lap, akkor fixálják az értékeket, DE(!) akkor a DRAM feszültséget is annak megfelelően állítják be. Pl.: 2V az alap 1.8V helyett.

    -Ennek a lapnak a BIOS-ában Nálam van egy ilyen sor:
    Load-Line Calibration

    Bár az alaplapi Manual-ban van róla vagy kettő sor, az értelmét még nem nagyon értem. :( Ennek még majd utána keresek.

    Ezek után jönnek a különböző feszültség értékek. Ezeket már nem írom ki. :) A lényeg, hogy Auto-n állítólag mindent túlfeszelnek a Giga lapok és érdemes Őket Normal-ra fix-álni. Vagy a fentebbi Load-Line Calibration-t engedélyezni és akkor Auto-n hagyni.

    A többi már nem annyira érdekes. A kiinduló kérdés nem az, hogy hogyan lehet nagyobb teljesítményt elérni, hanem a nagyobb rendszer stabilitás.

    Ti állítgatjátok ezeket, vagy hagytok mindent Auto-n, aztán csókolom.

    Notice:

    Én hogyan állítom be a BIOS-t. Betöltöm az Optimized BIOS értékeket, majd beállítom a fentieket (amikről már tudom, hogy mire is kell) ill. a többi menüpontban értelemszerűen átállítom amiket Én másképp szeretnék (de ezek már ebből a szempontból nem osztanak-szoroznak)

  • KranaZoli #6693


    Egyelőre szét robban a fejem ebben a ganéj időben, de majd megírom, hogy miért is kérdeztem, hogy vkinek van-é ilyen lapja. Csak elő kell szednem a manual-t a pontos fogalmakért. Tul. képp az érdekelne, hogy Ti(Te) a BIOS-ban hagysz mindent Auto-n, vagy Manual-ra állítod. (feszültség értékek; RAM időzítések; stb...)

    Majd megírom, hogy mikre is gondolok.
  • MerlinW
    #6692
    Itt a @BIOS.
  • KranaZoli #6691
    Köszi! Jesszusom. Abba egy raklap VGA-t bele lehet pakolni. :D

    Háááát, odaírhatták volna mellé bővebben is. Na, mind1. Akkor szerintem Nekem a Charge funkció nem hiszem, hogy kell. Apple nincs.

    Az EP43-as lapnál volt olyan, hogy @BIOS, de itt nem találtam. :O Furcsálltam is. De van egy Memtest-es Boot USB-m, arról frissítettem F11-re.

    VGA: Majd elválik. :) Egyelőre csak game benchmark-okat és Unigine demókat(bench-eket) futtattam, de jónak tűnik.
    (hőfok; hang) A többi meg dettó ua., mint a ref. kártyáknál.



    Nem 5870. Ott a link. Ugyanilyen HD5850-esben. :)



    Ill. Cyrpess BIOS van rajta. ;)
  • MerlinW
    #6690
    Egyébként a képen az szerintem egy 5870-es:)

  • MerlinW
    #6689
    Nekem DS4-em van, de a nem is igazán számít:)

    BIOS:
    Minden frissítés pont annyit takar amennyi mellé van írva:)
    Charge funkció ad +500mA kakaót az USB-kre, így töltheted gyorsan elsősorban az Apple-s cuccokkat. F10 vagy F11-re frissíthetsz nyugodtan, Windows alól Gigabyte BIOS frissítőjével. Dual BIOS-os, tehát elrontani nem lehet.

    VGA: Ezek a házak "légcsatornásak", azaz beszívják a levegőt és a felső rácson fújja ki (a felső DVI mellett). Tehát normális.

  • KranaZoli #6688
    Még mindig tart a kálvária az alaplapom körül. Eddig elvoltam notival és mindennemű game nélkül (bár a NFS World azért futott :), de már tele a tököm. Pontosabban tele volt a tököm. Ma hirtelen felindultságból vásároltam egy ilyen jószágot, - Gigabyte EP45 UD3LR (Intel P45+IC10R DDR2 ATX) - amíg az EP43-DS3L gar. kérdése le nem zárul. Ki kellett küldeni a lapom a Gigabyte-hoz bevizsgálásra. Hát sajnos tartok tőle, hogy ez bukta lesz. Csak most tudtam meg, hogy ilyen "elfüstölés" témát nehéz gariztatni, mert az esetek többségében ez bizony manapság már júzer hiba. Ahogyan az történet Velem is! :(

    Ha pozitív lesz a gar. akkor annak a sorsa, meg jóárusított eladás lesz. :)



    Ipon-ál nincs raktáron. Users-ből meg du-n meglett helyszíni vásárlással a motyó. :)

    Most jelenleg a memóriáim tesztelem Memtest-el, hogy azok megúszták-e. Külön-külön már lefutott 1-1 memtest szerencsére hiba nélkül. Most tettem Őket Dual-ba, hogy így okés marad-e. I hope so!

    Kérdésem a következő lenne. Van itt vkinek ilyen lapja?! (first)

    Aztán:

    Giga honlapján ezek a BIOS frissítések vannak.

    Lehet azt tudni, hogy részletesebben melyik BIOS frissítés mit is takar?!

    Különös tekintettel ezen 2db-ra:

    F8 Improve memory/ATI VGA card compatibility

    F11 Support On/Off Charge function
    (Note) Please download GIGABYTE On/Off Charge from "Utility" link page

    Az első remélem csak jót jelent. :) Asszem most F7-es BIOS van rajta.

    Vki tudja, hogy mijjaza "On/Off Charge function"?!
    Fingom sincs.

    Notice:

    Járulékos még nem tudom, hogy jó, vagy rossz mellékhatás képp?! De sikerült szert tennem egy másik fajta HD 5850-esre.



    Kicsit tartok tőle, mert a ref. hűtős házból kifelé fújta a levegőt, ez meg nem. :( Viszont a garancia meg friss, ropogós rá. :D

    Aki képben van. A rajta lévő hűtés, az milyen?! Nem úgy értem, hogy jó, vagy rossz, hanem milyen típusú?! 2+3db réz (vagy réznek látszó) heatpipe-os megoldás. De gondolom, hogy se nem Vapor; se nem Toxic mert azok külön vannak...



    Aztán majd jöhet az OS újrahúzás, ill. minden 1éb...
  • Toto652
    #6687
    Értem... utána is néztem... szerintem nekem nem kell ennyire profi videokártya :D a pénztárcámnak nem tetszik.
    Biztos van egy középkategóriás alternatívája...
  • Inquisitor
    #6686
    A Matrox sokat tud, de vannak vele gondok:
    - Drága
    - 3D teljesítménye szinte zéró, ami nem lenne gáz, ha pl. az Adobe CS4/CS5 programjai nem használnának már GPU gyorsítást.
    - Mostanában nem olyan jó a driver support, mint amikor még erősebb volt a cég.
    - Igen sokszor előfordul, hogy csak bizonyos alaplapokban megy normálisan, véletlenül pont a legdrágábbakkal ...

    Ha TFT-t használsz, pláne jobb grafikus félét, akkor többet fog számítani a monitor tudása, mint a kártyáé. Ha nem használod ki a 48 bites színmélységét, akkor ne vegyél szerintem Matroxot. Ha még is, akkor vegyél használt Parheliat, ami butított és csak 2 kimenetet kezel, az úgy még megfizethető.
  • Toto652
    #6685
    Köszönöm a válaszokat!
    Egy olyan fülest halottam, hogy kifejezetten grafikai alkalmazásokhoz Matrox videokártyát érdemes beszerezni. Kicsit drágák, lehet, hogy tényleg van benne valami. Az első mondjuk ami meglep, hogy van 128 MB-os 70 ezerért. Nem kevés az manapság?
    Viszont ahhoz is ugye olyan alaplap kell ami 'szereti' az ilyen kártyát.
    Az Asus jó ezen a téren, vagy nincs is alaplapja?
  • JSbyMSI8800
    #6684
    Helló!

    Hát figyelj, ramot max. 4 GB DDR400 mhz-ig támogat.
    De viszont kétmagos procit nem támogat, itt van CPU support list

    Meg említetted, hogy "Hamarosan új gépet szeretnék venni, amolyan grafikusoknak való gépet." hát szerintem akkor ezt a lapot felejtsd el, nem támogat pci-expresst sem, DDR2-es ramot sem, kétmagos procikat se.
  • Inquisitor
    #6683
    Az, hogy az alaplap milyen procit bír el, a következőktől függ:
    - Milyen processzor foglalat van rajta?
    (Pl. Pentium4 s478 foglaltba sose volt kétmagos proci.)
    - Milyen VRM, azaz feszültség szabályzó van rajta? Ugye az újabb procik egyre kisebb feszültségekkel mennek, ha nem támogatja, akkor esélytelen.
    - Az alaplap Bios-a milyen procikat támogat, ez nem mindig mérvadó, de fontos lehet.

    Általában márkásabb lapok gyártóinál van egy lista, hogy adott lap melyik Bios verzióval milyen processzorokat fogad.

    Maga a foglalat nem jelent semmit, az első s775 foglalatokba nem ment még bele kétmagos proci, a második generációba nem ment a Pressler mag, a harmadik generációban ment a Pressler, de a Core 2 procik nem, a negyedikbe mentek a korai Core procik, de a négymagos vagy újabbak nem, stb. A lapod saccra nem támogat kétmagos procit, a HyperThreadinges (HT) p! az nem két magos ugye, a ramot bírná, de kevés lenne a proci.

    Olyan 10K alatt lehet kapni garival AsRock vagy GigaByte lapokat G41, P43 chipsettel, amik nem tuningbajnokok, de az összes 1, 2 és 4 magos Core alapú Celeront, Pentiumot, C2D/C2Q-t fogadja. Persze szigorúan DDr2 memóriával, ami sokkal olcsóbb.
  • Toto652
    #6682
    Sziasztok!
    Nem értek annyira az alaplapokhoz, de most egy Asrock P4V88-am.
    Leírom mi van a dobozán: :D
    Prescott 800 MHz Cpu
    Dual DDR400
    Serial ATA 1.5Gb/s

    Annyi biztos, hogy 4 RAM-nak van benne hely, 5 PCI, 8 USB csatlakozó, 5.1-es integrált hangkártya.

    Hamarosan új gépet szeretnék venni, amolyan grafikusoknak való gépet. Egy ugyanilyen alaplap bírná a kétmagos procit meg a 4GB RAM-ot?
    Ha nem miért, és miről lehet megkülönböztetni az alaplapokat lényegében?

    Köszönöm!
  • Puhos
    #6681
    Szia!

    Itt egy cikk a HD3300 alaplapi vga-ról, és itt a HD4200-ás.
  • BaSRuTTeN
    #6680
    ASRock M3A785GXH/128M
    Asus M4A785TD-V EVO
    MSI 785G-E53
    ezek maradtak erőseb vga miatt(ATI 4200 HD)

    ASRock M3A790GXH/128M
    Gigabyte GA-MA790GPT-UD3H
    ezeken meg csak ATI 3300 HD van,és vga-kártyát később veszek majd...

    gondolom ATI 4200 jobb valamivel mint ATI 3300
  • Inquisitor
    #6679
    Én az EVO-ra szavazok ... Esetleg egy 880G/SB850 kombó 27K körül már sok lenne?
  • BaSRuTTeN
    #6678
    Sziasztok!

    Hozzáértők segítségét kérném ..... ,melyik a legjobb vétel:~20.000-forint körüli AM3,DDR3(1600Mhz)-es lapok közül

    ASRock M3A785GXH/128M
    ASRock M3A790GXH/128M
    Asus M4A785TD-V EVO
    Gigabyte GA-MA790GPT-UD3H
    MSI 785G-E53


    lehetőleg indoklással hogy miért x,y-lap a jobb,előre is thx.
  • Inquisitor
    #6677
    Az alaplapod nagyon régi, első generációs s775 alaplap, így nem csak a Core2 alapu prokat nem kezeli, de még a Pressler magos hidegebb P4 procikat sem, vagy régebbi két magos P4-et ... sorry.
  • goso
    #6676
    sziasztok valaki tudna ajánlani olyan deszkát ami socket 775, ddr2 1066, min2 pci e 16x (ha lehetséges legyen 2.0 ) és max 30000FT?
  • sheldone
    #6675
    Hellosztok!

    Nekem van Egy ASUS P5SD1 - FM2-ES alaplapom és azt szeretném megtudakolni hogy egy Intel Dual Core E5300 2,6GHz s775 BOX processzort elbíre, felismerie és hogy tudoke vele normálisan Gépezni????
    A választ előre is köszönöm
    Sheldone
  • janihunk
    #6674
    Sziasztok érdekelne hogy ez a lap menyire szereti a tuningot: Asus P5K-V egy E7300 proci lenne benne.
  • KranaZoli #6673
    Köszönöm!

    P35-ben csak akkor gondolkozom, ha nem fog sikerülni a garancia, mert azt már cca. 10 ezer pénzért lehet vásárolni PH-n. A 775-ösbe meg túl sok pénzt már nem szándékozom "beleölni".

    De ha garancia bukik és lesz rá pénz, akkor vmelyik P45-ös chipset-ű lapka mellett fogok dönteni.

    Az alternatívák meg azért kellettek, ha csak másik példányra tudják cserélni a lapom és ne Ők döntsék el, hogy milyet adnak. Gigából sok választás úgysem lesz, de a többi gyártó lapjait meg nem nagyon ismertem.

    Sőt, ha mindenképp cserélni kell, akkor is először PH apró, ott is vannak garos példányok szép számmal. Egy alaplapnak meg nagyon masszív hibája van, ami úgyis kibukik hamar, vagy szinte örök életre szól, ha csak balfasz felhasználó, mint Én(!) is tönkre nem teszi. ;)

    Szal most annyira újszülött példányra nem utazom.
  • Solten
    #6672
    P35-t szvsz ne vegyel mar. Jo regi cucc.

    A 3 ev garit, specifikaciokat, felszereltseget tekintve elegge best buy: link.

    Kisse szerenyebb Anus: link.

    P43-as MSI: link
  • KranaZoli #6671
    Jahh-jahh, erre gondoltam Én is. ASUS-ból; MSI-ből melyik hasonló termék a Giga P35; 43 és 45-ös lapokhoz?! Szóval, amelyik azokból bevált példány a 775-ös lapok közül.
  • Solten
    #6670
    Esetleg: link
  • KranaZoli #6669
    Vmi 20ezer körül volt ez a lap. Azt néztem, hogy a P45-ös 25ezer magassága és szerintem kb. ennyit is szánnék rá. 40-50ezer pénz most így nyáron biztos nem lesz szgép alkatrészre.

    Szóval a 25ezer pénzes árban nézegetnék, gondolkodom. Pár ezer persze ide-oda nem számít, de ez lenne a nagyságrend kb.

    PH Aprón láttam, hogy találni P45-öst már 20ezer pénzért 3 év garral. Ha onnan veszem, akkor inkább vmi ilyesmi árfekvésben gondolkodom...

    PH 775 Itt nézegetem a használt lapokat, s lám most van P35-ös lap is. :O 15ezer pénzért.

    Ha nem számítják be, akkor vagy szeretném minél olcsóbban megúszni, vagy olyat nézni amire van még garancia.

    Jól van, látom van azért itt 12ezerért is P35. De van egy raklap, amiket Én alapból nem vennék: AsRock; ABIT meg még a pöcsöm tudja milyen lapok nincsenek ebben a kategóriában is. P35-ről ill. P45-ről olvastam jókat PH Giga topic-ban a többi "versenyzőről" meg nem sokat tudok, úgy mint: ASUS; MSI

    Amihez azért talán még manapság is adnak ki BIOS frissítést, ill. jó, megbízható lap. Persze ilyen balesetek ellen 1ik sem véd :) de ez már csak rajtam múlik. :)

    Hogy a fene egye meg. Ennyire balfasz, hogy lehettem, hihhetetlen.
  • Solten
    #6668
    Hello. Mennyiert vetted, ill. ha nem cserelik, mennyit aldoznal a deszkara?
  • KranaZoli #6667
    Sziasztok!

    Tököm szúrom Magam:

    Segítségre, infóra lenne szükségem. Sikerült "megfektetnem" az alaplapom. :(

    Sajnos menet közben próbáltam visszacsavarni egy csavart egy 1ik PCI solt-ba és nem figyeltem, hogy a csavarhúzó nem mágneses, így potty kiesett a csavarhúzóból a fej, rá az alaplapra, vmi apró chipset-re, ami rögtön el is füstölt. :( A gép bár bekapcsol, de úgy látszik ott zárlatos lett, mert amint rákapcsolom a tápot, gépet még nem, máris tűz forró lesz.

    Hát ennyit a jó nagy balfaszságomról, Magam is meglepődöm hogyan lehettem ennyire balfasz, de sajnos a sietség ide vezet. Elismerem nagyon lúzer voltam. De már ez van... :(

    No, ami a lényeg, hogy azért megpróbálom ismerőssel legariztatni az alaplapot ui. még garis és ezt Nekik nem kell tudniuk, hogy mitől füstölt el az alaplap. Ha mákom lesz, akkor cserélik, hanem akkor meg így jártam, de próba "szerencse". No, meg ismerős segélése... :)

    Ha cserélik, ha nem, milyen lap lenne célszerű helyette?!

    Ui. ha gar-ban sikerülne elintézni, akkor nagyon nem biztos, hogy pont ugyanilyet tudnak adni helyette cserébe. Hasonló termékre kell cserélniük, ha cserélik. Ofkórz, hogy Asrock-ra nemet mondok, mert igaz mind vietnami papucsban, mind Adidas cipőben lehet járni, de nem mind1, hogy melyik. :)

    Gigából ismerem ezt amilyenem "volt", jókat hallottam még a P35-ös szériáról, ill. a P45-ösről, de azt már nem tudom, hogy melyikből melyik. Milyen P45-ös, milyen P35-ös, stb... 1ébként nem is bánnám, ha nem P43-as chipset-ű lenne, ui. időközben erről nem olvastam hűde jókat. (mondjuk Nekem megfelelt)

    Aztán gondolom szóba jöhet még Asus termék. Azokban meg 1általán nem vagyok képben. A lényeg, ha cserélik, akkor olyat kell adniuk, ami befogadja a DDR2-őt és LGA775.

    Ha meg nem jön össze a gar, akkor marad a PH Apró ui. ez a kiadás most nyárra nagyon nem volt betervezve. :(((

    Köv. nyaralási kiadások rovására basztam el a dolgot. Nem kicsit, hanem nagyon. :(

    Köszike!

  • Csörcsike
    #6666
    Nem rossz lap de mostanság már nem tartozik bele az új termékek közé a chip készlete már egy kicsit elavultnak számít.
  • Solten
    #6665
    Hi. Antik.
  • vass17
    #6664
    Sziasztok!
    Erről mi a vélemény, be lehet vállalni?

    Gigabyte GA-EG31MF-S2
    Köszi a választ!
  • blackparty
    #6663
    Sziasztok!
    Megtudnátok mondani hogy ez az alaplap milyen IDE kábelt használ?
    Asus A8V Deluxe. 2,5" vagy 3,5"? előre is köszi :)
  • tomi04
    #6662
    szia
    itt bizots találsz bele procit
    http://www.aqua.hu/processzor-189/alkatresz-210/szamitastechnika-207/termekek

    a fölső három az athlon64 és sempron
  • MerlinW
    #6661
    Elvileg minden proci belemegy (AM2/AM3)
  • Puhos
    #6660
    Szia!

    Az ASUS honlapján megtalálod, hogy milyen processzorok jók a laphoz. Aztán van egy Google nevű kereső amibe beírod a neked szimpatikus processzornak a típusát és kikeresed a feldobott oldalalak közül, hogy hol lehet és mennyiért megvásárolni.