7955
Jogosítvány
  • Harly18
    #3235
    Na, ezt nem tudtam. Bár annak fényében, hogy sokszor az új autók sem mennek át a műszakin elsőre, gondolom nem sok kocsi mászkál 4 éves műszakival.... :)
  • Easy Rider
    #3234
    az attól függ :P új autóra általában megadják a 4évet, utána is adhatnak rá vagy 4évet, vagy 2őt esetleg 1et, az autó műszaki állapotától, meg mellette sok mindentől is függ
  • Harly18
    #3233
    2 évente van műszaki vizsga.....
  • zmeor
    #3232
    nekem már van jogsim:)
    nem a vizsgázásra gondoltam amit még rutinnál csinálnak!

    hanem a kocsinak a műszaki vizsgája asszem 4 évente van
    ott mi van?
  • HiPPoNaX
    #3231
    most is hasonloan mukodik, meg kell nezni mindenkeppen a napi elso elindulaskor kotelezeoen ellenorzendo dolgokat (vilagitas, fekek, kormanymu, stb) illetve huzni egy tetelt, amit el kell mondani vagy eppen be kell mutatni (logikusan pl. ha a kerekcseret huzod, annak eleg a folyamatat elmondani de mondjuk a biztositektablat lehet hogy meg kell mutatnod)
  • Seten
    #3230

    Régen kérdeztek egyet - szóban - pl mondd el hogyan cserélnéd ki a kereket. Utána mutasd meg az autóban ezt meg ezt.
    Most nem tudom hogyan folyik.

  • zmeor
    #3229
    egy műszaki vizsga hogy zajlik... (autó)
  • cipo01
    #3228
    Ja és mégegy. A refi fénye (de még a hegesztés fénye sem vakit, ha nem nézel bele. Ha az út jobb szélét nézed ahol bringások is szoktak kavarni akkor nem vakulsz el. Az élőlények így ember is olyan, hogy önkéntelenül a fény felé fordul és belenéz. Ezt külön meg kell tanulni és negyven ötven éjszakai óra után már jól működik.
  • cipo01
    #3227
    A helyzetjelző azt jelenti,hogy áll a jármű. A tompított, amit több országban menetjelző-fénynek hívnak, azt jelenti a szembőljövőnek, hogy halad a jármű. A fényerejének 40-60 méteren még legalább egy luxnak kell lennie.
  • NSTSpider
    #3226
    A bonusodat viszed tovább a másik biztosítóhoz.Ha vettél egy kocsit és voltál már valamilyen bonus fokozatban akkor azt továbbviszed az új kocsira is.Egy év kell igen.
  • Zsolt01
    #3225
    Sziasztok.

    Egy kis infó kellene, mondok egy példát:
    Ha mondjuk tavaly év vége felé lett véve egy autó és lett kötve kötelező biztosítás, év végén biztosító váltás volt. Akkor a Bonus A0 nem A1 ?
    Hogy van a Bonus emelkedés (károkozás nélkül) ?
    1 teljes év károkozás mentes kell legyen, vagy hogy van ?

    Köszi !

  • sz4bolcs
    #3224
    ja...
    mész egy olyan úton ahol nincs világítás.
    amég semmi nem jön, addig távolságit használsz.
    Ha jön valami, akkor lekapcsolod, és mindketten csak két kis pöttyöt láttok.

    A kérdés:
    Hány éves a kapitány?

    ja nem...

    Hol az út?
  • NSTSpider
    #3223
    A helyzetjelző országúton nagyon gyengusz az max tényleg csak arra jó ha megállsz és lássák ,hogy van ott valami.
  • Sanyix
    #3222
    Na ezért írtam hogy elég lenne a helyzetjelző, az is látható, főleg hogy feltűnő színű is lehet, mégsem vakít el. Hátulról is jól látni az autókat a piros hátsó lámpák miatt, mégsem vakít el, ugyanezt lehetne elöl is más színnel.
  • cipo01
    #3221
    A tompitott nem arra való, hogy mi lássunk, hanem arra, hogy lássák, hogy mi jövünk. A nyugati autópályákon tőbb éjszakát is el lehet autózni úgy, hogy a nagy forgalom miatt a refit egyszer sem lehet használni.
  • cipo01
    #3220
    Utánképzésre jelentkezés Bp.III. Mozaik u. (pont a "K" hidnál) a második emelet.
    Először egy feltáráson kell résztvenni, ahol kitalálják, hogy a hat program közül melyiket kell végigcsinálnia. A programokban elég jelentős eltérések vannak, mind anyagi, mind időbeni téren.
    Aztán végig kell ülni a programot és ezután kep egy papirt amivel mehet a jogsiért. Van olyan prog. ami után vizsga is van.
    Mikor először megy valaki célszerű vinni az űggyel kapcsolatos összes papirját, a végzést is, és egy marék zsozsot.
    Ott különben kifejezetten emberien bánnak az űgyfelekkel!
  • Sanyix
    #3219
    Akkor viszont nemtudom mi értelme a tompított fényszórónak. Ahol azt kell használni van sok fény, helyzetjelző is elég lenne, ahol meg nincs fény ott meg a távolságit kő használni, ami meg rendben van, mer máshogy nemmegy.
  • Easy Rider
    #3218
    emberek, ez hozzátartozik a vezetéshez! mindenkit elvakít kicsit, de hozzá lehet szokni, ha jön szembe vki, akkor út jobb oldalát ( a csíkot) nyugodtan lehet nézni...
  • Sanyix
    #3217
    Én jól látok, sötétben is, de engem is elvakítanak a szembejövő kocsik fényei sötétedés után :\ én pl annak örülnék ha csak helyzetjelzők lennének a kocsikon, és ennyi(mer a tompított fényszóró nagyjából elvakításra jó, mer max 3 méterre világít előre, ami semmi) :) dehát ennek nem sok esélye van szal ki kell bírnom azt az 1-2 mp-t vakon.
  • Zsolt01
    #3216
    Valaki erre !!!

    #3211
  • Attila8805
    #3215
    Thx!
  • Count Adyn
    #3214
    Én is kicsit rövidlátó volnék, vezetéshez általában, főleg éjszaka sokat segít a -0.5 ös szemüveg, vannak spéci lencsék, fényvisszaverős, etc, amitől sokkal kevésbé vakít:)
  • Attila8805
    #3213
    HI all!
    Én rövidlátó vok és ezért az esti vezetésnél jobban vakítanak a fények.
    Esetleg valaki aki egy cipőben jár velem és van egy két trükje az segíthetne.
  • Mhosah Myth
    #3212
    Sziasztok!

    A problémám, hogy megálltam az autóval egy helyen ahol semmi tábla nem jelezte, hogy várakozni vagy megállni tilos... Rajtam kívűl még 6 autó volt ott és csak engem büntettek meg... De nem is azt a piros csomagot kaptam hanem egy kis papírlapot 5000ft-os bírsággal, meg a rendszámommal...
    Jogtalanul büntettek meg.... Most mit tudok tenni? Mert, hogy befizetni nem fogom/akarom az tuti...
  • Zsolt01
    #3211
    Sziasztok.

    Egy jó ismerősömnek bevonásra került a jogosítványa.
    Valamilyen utánképzésen kell résztvegyen. Tudnátok infórmációval szolgálni, hogy pontosan mi a menet az egésznek, részletesen !!!

    Esetleg weboldalt tudtok ezzel kapcsolatba, ahol ezzel kapcsolatos információk vannak ?

    Köszi !!!
  • DJ BP
    #3210
    tudom voltam Párizsban, de én nem mertem vezetni fél éves jogsival :DD, nagyon kell figyelni
  • Istencsászár
    #3209
    Olaszba pont láttam egy poénos esetet. Szűk utcából jött ki az autós és összeakadt egy motorossal. Az autó egy mini féle volt, a motor meg egy sima robogó. Kiszáll a tag odamegy elkezdenek ordibálni olyan jó olaszos hévvel, tag visszaül, motoros leszáll odamegy, mikor indul a kocsi ketőtt az oldalába rúg, azt mind2en mentek a dolgukra:D

    Párizsba vagy Rómába rengetegen közlekednek motorral és persze autóval is, de ott hozzá szoktak, meg hát egy olyan zsufolt városban lényegében csak motorral lehet normálisan közlekedni, mennek össze vissza, de vigyáznak egymásra... ez egy magyar ember szemével nézve káosz és MOn elképzelhetetlen lenne...
  • DJ BP
    #3208
    viszont arra allergiás vagyok amikor sávot elfoglalva cammog 40-el motoros, tudom hogy sok az idióta autós, aki betart neki, de ne engem szivasson érte
  • DJ BP
    #3207
    azért mondom, hogy olyankor nem kéne. De ha 10-20-szal cammog a sor, és tükörben látom hogy jön, akkor ha tudok arrébb húzódok, mert az nekem nem kerül semmibe, ő legalább halad, én meg ígyis-úgyis ugyanott vagyok
  • Seten
    #3206

    Mondjuk ilyenkor inkább a motorosnak kell jobban odafigyelnie mikor téged előz!

  • DJ BP
    #3205
    Párizsban, Rómában ez így működik, de nálunk ott tartanak be a másiknak, ahol tudnak, ezért nem engednek

    Mondjuk csak azt nem szeretem, amikor menetközben 40-50-nél is balról beelőz egy motoros, mert ha nem figyelek, pl. kerülök valamit, elüthetem, és az nekem se jó ugye. De hát autósok között is vannak ugyanúgy idióták, motorosok közt is ugyanúgy, de attól még nem mind az
  • mate317
    #3204
    Hát ha 1990ben születtél akkor mit izgulsz?
  • Gabor1990
    #3203
    Sziasztok
    Az igaz hogy 2008től felviszik a B kategóriás jogsi korhatárát 18 évre??
  • CaviaR
    #3202
    Nem értem miért fáj az autósok többségének a motorosok azon kiváltsága h tudnak haladni a dugóban. Én mindkét oldalt jól ismerem, mert sokat motoroztam itt Pesten, 2 éve viszont már autóval járok.
    Amikor mocin ültem természetes volt h dugóban nem fogok beállni a sorba hanem szinte lassítás nélkül kocsik között húztam, mégsem akadályoztam vele senkit egyetlen pillanatra sem.
    Most ha látok egy motorost lehúzódok 20 centit arra a max 5 mpre amíg elmegy, apró mozdulat az egész.
    A többi autós viszont inkább leszorítja vagy rádudál, nehogy véletlenül valaki más elöbb odaérjen. Ezzel persze magát a és a többi közlekedőt is akadályozza valamennyire. Áh ilyen a magyar mentalitás..
  • Seten
    #3201

    Én arra akartam célozni, hogy a 24 év alatti fiatalokat jobban elkapja a gépszíj ha felülnek egy 100 LE feletti gépre és meggondolatlanul fognak csapatni 200-al olyan helyeken is ahol nem lenne szabad.
    Ezért lesz kicsi a túlélési esélyük!

  • sz4bolcs
    #3200
    autós.. büdös paraszt..
  • Cvd
    #3199
    Ezt mondjuk érdekes helyzet, én is tudok mondani a környékről helyzetet amikor a motoros okozott autósnak sérülést - egyetlen egyet. Fordított helyzetből jóval többre emlékszem.
    Igaz hogy városban sok motoros nyomul - de autós is, csak épp a kisebb és gyorsabb motorosra méretezett cikázási lehetőség sűrűbben fordul elő, így többet is látni. Azt azért nem árt elfelejteni hogy a motoros és a motorja is "hozzá van szokva" a nagyobb tempóhoz, az autós ezt ítélheti veszélyesnek, csak épp nulla tapasztalata van és nem tudja megítélni a dolgot objektíven. Kábé mintha a biciklis mondaná az autósra hogy őrült száguldozó. Persze lehet váratlan az autósnak az hogy hirtelen mögötte terem egy motoros, de aki nem képes lekezelni egy váratlan helyzetet, ennyitől bepánikol és bénázni kezd annak semmi keresnivalója a forgalomban, az akkor is be fog pánikoli ha elészalad egy kisgyerek, vagy bármi váratlan történik előtte.
    Az biztos hogy a motorosok döntő része a valóságban sokkal éberebben és körültekintőbben közlekedik mint az átlagautós mert tudja hogyha helyzet van akkor sokkal kisebb az esélye azt épp bőrrel megúszni. Még azok is akik kívülről "cikázó és száguldozó állat"-nak néznek ki. Jó részük ezt olyan tapasztalattal teszi ami sokkal veszélytelenebbé teszi mint pl. egy frissjogsis mazsolát. Elvégre ilyen motorosból is többszáz (vagy többezer) van az országban és csinálja ezt napi rendszerességgel évi 8 hónapon át, és okoznak 5-10 balesetet évente összesen - amikben legtöbbször ráadásul csak ők sérülnek meg.
    Csak egy példa máról: robogóval járok télen melózni, 12km-ert megyek oda-vissza főútvonalon. A mai átlagos napon az engem előző autósoknak minimum 70-80%-a akart lenyomni az útról és nem az előírt oldaltávot megtartva előzött, hanem 10-20 centikre húztak el mellettem. Ma épp nem volt olyan aki elől le kellett menekülnöm az útról mert különben seggbever, ilyenből hetente 2-3 van, vagyis durván 20-30 megtett km-re jut egy. Nem hinném hogy nyáron a motorosok hasonló arányban ilyen büdös paraszt módjára közlekednek.
  • Cvd
    #3198
    "Én már tanyáztam 90-100-nál és megúsztam. 200-nál már nem biztos, hogy sikerült volna" - Ezt úgy írod mintha alapszabály lenne az hogy 100-nál megússza az ember, 200-nál már nem. Ahhoz hogy az elsőt megússza valaki ahhoz ugyanúgy szerencsés körülmények kellenek mint a másodikhoz. Elég megnézni hogy mennyi halálos baleset történik lakott területen belül, ahol azért nem 200-zal tép előtte a motoros (legalábbis döntő részben).

    ""motorosbalesetek háromnegyedét a figyelmetlen autósok okozzák"
    Ez így ebben a formában nem igaz. "
    Bármilyen meglepő és hihetetlen, ez bizony pontosan ebben a formában igaz. Asszem 2004-es vagy 2005-ös EU-s statisztikai adat. A motorosokat érntő balesetek 73%-át okozták négykerekű (vagy több) járművek az elsőbbség meg nem adásával, az útról lenyomással, ésatöbbivel, 1% volt a műszaki meghibásodás (jellemzően megragadt fékek) miatt, a maradék 26%-ban állapították meg a motorvezető hibáját. Ebben ráadásul még mindig benne volt pl. az úthibákból eredő takarás, amit szemét módon "nem az útviszonyoknak megfelelő vezetés"-ként a motorosra kennek.
    Cserébe pl. asszem nem vizsgálták hogy hány esetben segítette elő a motoros is a balesethelyzetet, pl. gyorshajtott akkor amikor kihajtottak elé (ezesetben valamennyire ő is hibás ilyenkor), tekintve hogy akármennyivel is megy mindenképpen meg kell kapnia az elsőbbséget.
  • Seten
    #3197

    Ez sem igaz így!
    Igen a motoros könnyebben kihasználja az előnyeit de ezt nem minden esetben a mások (pl autósok) kárára teszi, hanem ésszel, hogy ne okozzon balesetet. Én legalábbis így szoktam.

  • Istencsászár
    #3196
    Nemtudom hogy az ország melyik részben igaz ez, de ez nemigy van. A motoroseok jó része nem foglalkozik semmivel, cikáz az autók között, jóval átlépi a sebesség határokat, és veszélyesen közlekednek... nem sorolnak be, hanem ahol látnak annyi rést amin átférnek már mennek is... ha ebből baj van az nem az autós hibája, hanem a motoros hülyesége... szépen álljanak be a sorba, az autós is siethet...