3766
  • Breki33
    #2845
    pontosan Sith-eknél a kulcsszó önimádat és mások bábuként való használata.
  • Nyiri
    #2844
    2.: Ez pont teves. Mikor Palpatine azt mondja, hogy: Kill him, Kill him now!. Akkor Dooku arca mindent elarul. Jah es a konyvben hosszan le van irva mint gondol. Totalisan tudta, hogy Palpatine = Sidious
  • Breki33
    #2843
    Persze, hogy láttam, mint irtam is ugye hogy megyek megnézni.

    Meg amit nem lát az ember arról kicsit nehezen mondana véleményt

    1. A kereskedelmi szövetség nem Palpatinétől kapot utasítást hanem a Sith nagyúrtól, fogalmuk sem volt hogy ő ki, sohase mutatkozott meg előttük.

    2 Ugyanígy Dooku sem tudta, hogy a kettő egy és ugyanaz, ő az eszméiért szált harcba.

    3 Ugye egy rész szószerint van a könyvből, lehet az író nem látta? :-)
  • _Vegeta_
    #2842
    A sotet oldal eltorzitja a hasznalojat. Nem volna kivitelezheto amit mondtal. :)
  • Nyiri
    #2841
    De ertem amit mondasz es majdnem teljesen egyetertek. Par hozzafuzni valo. Mivel Yoda tudta, hogy Anakin kinyirta a buckakat, sot meg a benne levo feszultseget is erezte, de epp ezert nem engedtek el a Jedi-ktol (nem rugtak ki), mert akkor tuti biztos kicsuszik a kezuk alol es egybol a Sith-k karmaba csuszik.

    Anakin nem a Jedi torvenyt vedte mikor Windu-ra tamadt, nagyivben szart arra. Palpatine-re szuksege volt es csak takarozott a Jedi torvennyel.

    Amugy a vegen annyira elborult, hogy mar nem is Padme erdekelte. (Sith-ek egyik legnagyobb ismerve az onimadat es az egoizmus es a hatalomvagy). Mikor Padme kerte, hogy menekuljenek el es eljenek ketten (megtehette volna), inkabb azt valaszolta, hogy legyozi a csaszart es O lesz az uralkodo. Itt mar szo sem volt Padmerol, itt mar nem erdekelte, hogy belehal a szulesbe. CSAK IS ONMAGARA GONDOLT :) Ezert olyan jo Lucas tortenete. Nagyon ossze lett rakva.

  • cinober
    #2840
    Némi oldalvágást érzek ebben:
    "közvetve ez vezetett Windu "gyilkossági kísérletéhez" a "fegyvertelen" Palpatine ellen"

    Windunak a seggén kellett volna maradnia. Azonnal a fővárosba rendelni minden jedit és berendezkednie egy ostromra.
    Egyébként igen. Ha valaki arra tette fel az életét, hogy hűségesen betartja és betartatja a TÖRVÉNYT, akkor nem szegheti meg azt. Igen. Windu meg akarta gyilkolni a fegyvertelen Palpatine-t. Az emberi történelemben is mindig akkor volt baj, amikor a helyzetre való hivatkozással áthágjuk a saját törvényeinket.
    Ezért lobogtak a máglyák Krisztus és a szeretet nevében. Ezért kínoznak embereket a demokrácia és a szabadság nevében. Javaslom nézd meg a Szükségállapot címü filmet. Pont ezt a kérdést feszegeti. Fel lehet-e függeszteni a demokráciát a demokrácia nevében?
    cinober
  • cinober
    #2839
    Te teljesen félreérted amit mondok.
    Nem Anakin-t védem. Az az ő szuverén döntése volt, hogy gyilkol. A rendszer hibája viszont:
    1. Ha valaki gyilkos, akkor nem oktatom tovább.
    2. Ugyan a 9 éves Anakin oktatását Yoda nem javasolta, de más egy 9 éves gyerek és más egy majdnem felnőtt ember. Miért képezték tovább?
    3. Padménak Anakin elmondja hogy gyilkolt. Milyen viszony volt a többi mesterrel, hogy nekik nem lehetett feltárni ami benne volt?
    4. Dokuu meggyilkolására a kancellár adott parancsot. Windu a kancellárt akarta meggyilkoni. A kettő nem ugyanaz.
    cinober
  • Nyiri
    #2838
    Jedi torvenyt vedte mikor kinyirta a Buckalakok falujat es Dokuu-t is?
  • Botond #2837
    őőőőőő,te láttad a filmeket?Mert a kereskedelmi szövetség többször is kapott utasítást Palpatinétől,valamint többször is említés esik,hogy küldi a tanoncát,először a prodigy embert,aztán Dookut,aztán Darth Vadert.Dooku nagy monológja csak azt a célt szolgálta amit Joda is mondott,hogy megossza a figyelmüket,és közvetve ez vezetett Windu "gyilkossági kísérletéhez" a "fegyvertelen" Palpatine ellen.És elérte legvégső célját az erő abszolút birtokosa lett a tanonca+a birodalom császára lett.

    Nem beszélve a 2. rész végéről amikor Dooku közli,hogy "jó híreim vannak mester,kitört a háború".
  • cinober
    #2836
    Olvastam én is a Jedi történelmet. De az már a történetben nincsen benne:
    1. Milyen szándékkal közeledtek a sötét energiákhoz azok a Jedik? Mert ha hatalomvágy, akkor előre borítékolható a bukás.
    2. Mit tett a Jedi rend, hogy feldezze, megismerje a sötét oldalt?
    3. Hogyan lehet védekezni valami ellen, kezelni valamit, ha nem ismerem?
    4. Akkor az egész rendszer, már ami a jedik kiválasztását jelentette, működésképtelen volt. Egyszerűen rosszul kezelték ezt a dolgot.
  • rezsofiz
    #2835
  • cinober
    #2834
    Jórészt a tanács hibája volt. Miért?
    1. Anakin soha nem volt döntéshozó helyzetben
    2. Semmiféle perspektívát nem tudott nyújtani. Mi van ha megölik Palpatine-t, amikor kiderült, hogy ő a Sith. És akkor mi van? Attól még a köztársaság romokban és a Jedi-rend puccsot hajtott végre. A közjogi-helyzet ez.
    3. Mit kezd a szenátussal a rend? Mindenkit, aki korrumpálódott kivégzetet? Vagy megmondja a szenátort delegáló rendszereknek, hogy kit jelöljön? Mi ez ha nem diktatúra?
    4. Mit kezd az Erő sötét oldalával? Mit tesz, ha holnap, holnapután újabb Sith lép a színre?
    5. A tanács elvárta tagjaitól a feltétel nélküli engedelmességet. Milyen alapon? Akkor amikor - ha megölik Palpatine-t - minden írott és íratlan szabályt felrúgott volna.
    6. Windu meg akarta ölni Palpatine-t. Anakine csak annyit akart álljon bíróság elé. Csak akkor vágta le Windu karját, amikor az halálos csapást akart mérni.
    7. Anakin a Jedi törvényt védte, amikor megakadályozta egy fegyvertelen ember kivégzését.
    8. Miért Anakinnak kellett volna látnia mindezt, amikor teljesen vak volt a 900 éves Yoda, a legnagyobb harcos Windu és Kenobi?
    10. Qui-Gon sokszor ellene szegült a tanács akaratának. Az egész mítoszban ő a legnagyobb jedi. Pont ezért.
    cinober
  • Bucser
    #2833
    Dookuu ugyanolyan Báb volt mint Anakin. Hisz azért volt az egész felkelés azéárt szította az egészet, hogy felkeltse a világ figyelmét a Köztársaság életképtelenségére.. azért kellett volna Anakinnak és Obi-wan-nak elfognia, hogy észhez térítse a mesterek tanácsát egy kihallgatás során. Ez az amit Sidious nem engedhetett meg.. hisz akkor nem tudja anakint és átállítani és kiírtani a Jediket...
  • rezsofiz
    #2832
    Ja jó, leesett
  • Bucser
    #2831
    Ha elolvasod nagyvonalakban a Jedi történelmet (ugye www.starwars.hu) ott is mindig voltak olyan Jedik akik megpróbálták uralni a sötét oldalt, de mindig belebuktak. egyetlen egyszer sem sikerült kikeveredniük belőle.. a Sötét oldal ereje annyira csábító, hogy egyedül nem lehet vele megbírkózni. Mindig kell egy támasz aki észhez téríti a másikat.. eza aszerep jutott Padmének, de sajnos Padme gyenge volt Anakin mellett... és Anakin nem vette észre, hogy pont az ő ereje és hatalma az ami Padme-t elemészti... Szerintem, hogyha teheti Anakin eldobja a hatalmat, ha ezzel megmentheti feleségét... De ez szigorúan csak az én felvetésem.. a többivel ami lent íródott egyetértek. Papnak sem mindenki alkalmas (értsd nem mindenki képes elviselni a ragaszkodás nélküli életet) Így Jedinek sem lehetett a klasszikus törvények szerint ragaszkodása. ezért volt Anakin nem megfelelő Jedi A Mesterek tanácsa nem értete meg, hogy Nem attól lesz gyenge valaki, hogyha ragaszkodik, hanem ha feladatait eldobva ragaszkodik... Anakint a titkolózás és a rejtőzés őrőlte fel... Ahogy minden emberrel tette volna... Hogyha nekem is titkolnom kellene a kapcsolatomat a közvetlen környezetem előtt én is megőrülnék és a közvetlen környezetemet hibáztatnám a nyomorúságos állapotomért a Környezetem persze meg engem, mert a szabályokkal szembe mentem és a saját csapdámban voltam... Anakin szembe ment a tanácsokkal ahogy mindig is tette... A Jedi-k ezért nem tartották megbízhatónak.. Holott csak kicsit meg kellett volna figyelni, hogy mit is akar az a gyerek és akkor nem ez lett volna a vége...
  • Breki33
    #2830
    nézd meg újra a 2. részben Dooku gróf és Kenobi beszélgetését.


    Ha akkor Kenobi tudja a teljes igazságot lehet őis úgy dönt.

    Dooku gróf jól ismert becsületességéről, s arról, hogy keményen kiállt az elvei mellett: ő a szenátusi korrupció ellen küzd.
    Bár tévúton jár sokan tisztelik bátorságáért, hogy képes harcolni téves meggyőződéséért...
  • rezsofiz
    #2829
    Ezt nem értem teljesen. Mind1 nem számít .
  • rezsofiz
    #2828
    De az hogy átállt az részben igen.
  • Breki33
    #2827
    Az hogy gyerekeket ölt viszont már nem a tanács hibája
  • Breki33
    #2826
    #2804

    Emlékezz a második részben mit mondott Kenobi-nak

    Dokuu nem volt gonosz csak rossz oldalra állt, illetve mint kiderült jó oldalra.
  • rezsofiz
    #2825
    Hja, sztem az hogy Anakin átállt, ugyanúgy a Jedi-tanács hibája is volt mint Anakiné
  • rezsofiz
    #2824
    Hogyne tudta volna, a saját tanítványa volt :)
    Aztán amikor mondta Palpatine Anakinnak hogy ölje meg, akkor azért lepődött meg mert az eredeti terv az volt hogy megadja Dooku magát Anakinéknak.
  • Nyiri
    #2823
    Amugy a VI resz utani tortenetekben derul ki igaza, hogy Luke mennyire hasonlit az apjara. Nagyon sokszor elcsabul O is a sotet oldalra es nem egyszer kell megmenteni a "szakadek" szelerol .
  • cinober
    #2822
    Még egy gondolat. (életemben ennyit nem írtam topikba...)
    Mit tehettek volna a Jedik? Mert egyébként volt rá 25.000 évük.
    Mindenkor ki kellett volna nevelniük önmaguk közül egyet, akinek más feladata nem lett volna - persze nagyon kemény próbák és igazi bizonyítások után - feddhetetlen élettel és életművel a háta mögött, akinek más feladata nem lett volna, csak az Erő sötét oldalának a tanulmányozása. Teoretikusan is és gyakorlati (meditációs, harci stb) kutatásokat is kellett volna végeznie. Ez a Jedi nem kerülhetett volna soha irányító pozícióba. Persze mindezt szigorúan önkéntes alapon, tudomásul véve ennek a gyakorlati következményeit is. Akkor a Jedik rögtön tudtak volna arról, ha az Erő sötét oldalán változás áll be. Akkor az egész Palpatine-i manőver nem sikerülhetett volna. Nem tudott volna homályban maradni. A jedik abba buktak bele, hogy nem vették tudomásul: nincs jó és rossz erő. Erő van, amit lehet jóra és rosszra is fordítani.
    cinober

    Na tényleg nem fárasztalak tovább Benneteket
  • Szid
    #2821
  • cinober
    #2820
    Ami a harmadik jelentéssíkot illeti, az már tömény mélypszichológia ezoterikus és spirituális beütéssel. Mi az oka a jedi-gyakorlat csődjének? Világosan kitűnik, hogy az Erő sötét oldalát nem ismerték. A gyakorlati életük során annyira óvakodtak a sötét oldal megélésétől - érzések, gondolatok és félelmek - hogy nem ismerték és ezért nem tudtak vele mit kezdeni. Nem tudtak ellene védekezni. Ezért nem tudták Anakint meghallgatni. Egyszerűen tehetetlenek voltak. Anakin azért volt kiválasztott mert integrálni tudta a sötét oldalt is. Ez volt az a tétel, hogy egyensúlyt hoz az erőben. C.G. Jung óta tudjuk, de erről már beszéltek évezredes vallások is (elsősorban a hindikus, vagy a taoista), hogy a sötét oldalt nem legyőzni kell. Mert ha harcolsz ellene, akkor még erősebb lesz. Tudomásul kell venni a létezését, bizonyos energiáit használni is kell, de uralkodni kell felette. Elpusztítani nem lehet, harcolni nem érdemes. IRÁNYÍTANI KELL. Ezért volt Anakin kiválasztott, ezt érezte meg Luke ("az uralkodó nem irtott ki belőle minden jót...". Luke megadta a lehetőséget, amit Yoda és Kenobi nem tudott. Ezért volt zseniális a VI.rész végén, amikor együtt jelentek meg a máglyánál.
    A SW. egy mítosz. Évezredes tudás van benne felhalmozva a XX-XXI század technikai nyelvén.
    cinober
  • cinober
    #2819
    Ja és még valami:
    A filmből is, de különösen a könyből világosan kitűnik, hogy a Jedi-tanács teljesen magára hagyta Anakint. Nem azt mondom, hogy terapeutának kellett volna lennie akár Yodának akár Windunak, de annyira bele voltak merevedve a szerepükbe, hogy az az odafigyelés, amit Palpatine ördögi módon kihasznált és megadott, azt képtelenek voltak nyújtani.
    cinober
  • cinober
    #2818
    Igen, ez így van. Csak a VI.rész végén létező világ alapvetően más volt, mint amikor Anakin eltorzult. A Luke által teremtett lehetőség akkor még nem volt meg. És nem volt szervezett erő sem (Lázadók szövetsége), amelyik hatásos ellensúlyt tudott volna biztosítani a diktatúrával szemben. Nem volt meg a galaxison belül sem az a helyzet, hogy a diktatúra igazi arcát megismerve, a galaxis lakói fellázadjanak Palpatine ellen. Amikor Anakin eltorzult akkor ezek a körülmények nem voltak jelen. A szenátus is és a nép is erős kézre vágyott, amelyik kivezeti őket az összeomlásból.
    Nem a Jedi eszme vallott csődöt, hanem a gyakorlat.
    cinober
  • Breki33
    #2817
    Egy kis nosztalgia







    folyt köv :-)
  • Breki33
    #2816
    A jedi lovagok az elképzelt galaxisban az igazságosság megtestesítõi és a béke õrei. Hasonlítanak a régmúlt idõk szerzeteseire, csak a vállalt feladatuknak szentelik magukat. Elveket vallanak, és ezek mellett minden esetben megpróbálnak kitartani. Sosem hangsúlyozzák saját tévedhetetlenségüket, de mindig az általuk legjobbnak vélt megoldást választják. Ruházatuk, egyszerû szövetköpeny, szintén a szerzetesi analógiát erõsíti fel. Legfõbb fegyverük az erõ, ami saját belsõ lényükbõl fakad, és emez erõ segíti õket feladatuk beteljesítésében. Úgy gondolom, sokan nem bánnák, ha most is élnének ilyen emberek. Most igazán szükség lenne arra, hogy legyenek olyanok, akik a többi ember által vallani mert alapvetõ értékek felett õrködnek, és megtestesítik annak legfontosabb jelentéseit. Ez az embertípus lehetne napjainkban a politikus, ha nem korrumpálta volna folyamatosan saját létezését. Ma a politikusokat mindenki fenntartásokkal közelíti meg, és szavaik hitele igen alacsony. Senki sem úgy tekint a politikusokra, ahogy a közösségért önzetlen munkát vállaló emberekre kellene tekinteni. Politikusnak lenni bizonyos feltételek mellett és bizonyos körülmények között egyes társadalmi csoportok szemében egyenlõ az erkölcsi öngyilkossággal. Valószínûleg ez a kollektív, tudatalatti igény, igény a közösségi szintû iránymutatatásra és védelemre, ölt testet ezeknek a lovagoknak a formájában.

    A történetbe számos egyéni, érzelmileg átélhetõ szituáció van beleszõve. Kiemelkedik ezek közül Darth Vader és Luke Skywalker kapcsolata. Vadert a saját fia váltja meg - Lucas szavai szerint: szabadítja ki a sötét oldal rabságából - azáltal, hogy szembe mer vele nézni a döntõ pillanatban. Luke lehetõséget ad neki arra, hogy újra visszaváltozhasson azzá, aki volt, Anakinná, akirõl a galaxis sorsát meghatározó jóslat szólt. A fia segítségével megadatott Vader számára a lehetõség, hogy beteljesítse sorsát, újra elhozza a harmóniát a galaxisba azáltal, hogy letaszítja a sötét oldalt megtestesítõ császárt trónjáról a mélységbe. Ez a motívum számos örök emberi kérdést vet fel. Apa és fia, egyéni elhivatottság, szabadulás egy gonosz erõ rabságából, bátorság arra, hogy megváltozzunk, hogy csak a számomra legjelentõsebbeket jelezzem. Úgy vélem, hogy itt tetten érhetõ az a jelenség, hogy a mese nagyon komoly, minden embert foglalkoztató kérdésekre kínálhat választ. Az én értelmezésemben, amit hosszas gondolkodás után alakítottam ki, az elõbbi jelenet azt üzeni, hogy a legnehezebb helyzetekben is találhatunk megnyugtató megoldást, ha elég bátrak vagyunk szembenézni önmagunkkal. Szerintem napjaink érzelmileg igen sivár és lehangolt állapota - a nagy sietségben és a fogyasztói ingerek szorításában gyakran nem mindenkinek jut ideje érzelmeinek átélésére és megértésére - lehetett az indítóoka annak, hogy a személyes érzelmek ilyen mélyen jelenjenek meg a történetben. Ez a kollektív hiány indukálta ezeknek a kérdéseknek a szokásosnál mélyebb megjelenítését.

    Ez a mese számol a sötét oldallal. Nem szépíti, hanem megmutatja, hogy a sötét oldal hatalma óriási, olyannyira, hogy még a legkiválóbbakat is magával ragadhatja. Csak a személyes helytálláson keresztül gyõzhetõ le a sötét oldal, ami csábítóbb, mint ellentéte. Csábítóbb, mert könnyen megszerezhetõ hatalmat ígér, és képes is adni egy ideig. A világos oldal nem csábít ilyen lehetõségekkel, csak nehéz tanulás árán megszerezhetõ erõt biztosít, amihez komoly felelõsség és súlyos kötelezettségek kapcsolódnak. Minden embernek magának kell választania. Alapvetõen két életfelfogást mutat be ez a szimbólumrendszer. Mindenkinél, élete folyamán, adott döntési helyzetben felvetõdhet az a kérdés, hogy a számára könnyebben elérhetõ lehetõséget válassza, és elégedjen meg azzal, vagy pedig a nehezebb úton induljon, ahol az elérhetõ eredmény ugyan értékesebb, de az út tele van nehézségekkel és bizonytalansággal. Ma minden médium jól meghatározható életfelfogást sugall, kevés kivételtõl eltekintve: tiéd a világ, tied a teljes szabadság, valósítsd meg önmagad. Válaszd a könnyen megszerezhetõ élvezeteket - amit a plazában csak megtalálhatsz és megvehetsz -, és dobj félre minden ósdi és régimódi szabályt. Úgy gondolom, korunk fent jelzett kihívására megtalálhatjuk a választ a sötét és a világos oldal szimbolikájának lehetséges értelmezései között.
  • artschi
    #2815
    Végülis ide tartozik:

    Egy német csatornán a meghívott vendég George Lucas volt, a harmadik
    rész kapcsán. A beszélgetés alatt végig egy szinkrontolmács fordította
    a beszélgetést a műsorvezető és Lucas közt. Az interjú végén
    megkérték, hogy mondjon valamit, ami mind a hat Star Wars részre
    jellemző, mire frappánsan azt mondta: "May the Force be with you". A
    tolmácsnak sem kellett több, azonnal fordított: "Május negyedikén
    találkozunk"....
  • cinober
    #2814
    Qui-Gon nem úgy tér vissza az Erőből mint Yoda, vagy Kenobi. Bár valószínűleg Yoda és Kenobi is tőle tanulta meg, hogy a mindent átható Erőből, hogy lehet materializálódni. Utalás a film végén, hogy mindkettőjüknek ő lesz a mestere.
    Padménak mindenképpen meg kellett halnia. Ő maga volt a régi köztársaság, minden hibájával és erényével. De a régi köztársaság elmúlt. Belülről esett szét. Padmé is belülről esett szét, hiszen fizikai oka nem volt a halálának. A születő új rendben neki már nincs helye.
    cinober
  • TORO
    #2813
    Sziasztok! Nem tudom volt-e már, de érdekelne ez az eltűnés dolog. Qui-Gon Jinn nem tűnik el a halálakor az első részben, sőt a mostaniban sem tűnnek el a jedik. Obi1 és Yoda viszont képesek rá később. Erre utalt a végén Yoda, amikor azt mondta Obinak, hogy a mestere megtanult visszatérni? Mindenesetre van ebben még egy csavar, Anakin tragédiájához, hiszen ha türelmes, megtudta volna, hogy már a Jedik is képesek az életet visszaadni. Ja és szerintem a 22-es csapdája, hogy ha nem állna át Padmé miatt a sötét oldalra, akkor talán Padmé sem halna meg... Hülyeség?
  • cinober
    #2812
    Elnézést az off-topik gondolatokért. Bár szerintem a helyén van a gondolatmenetem. Nem szeretném viszont, hogy a topik szétmenjen egy olyan vitában, ami aktuálpolitikai kérdéseken vitatkozik. Úgyhogy ha valaki meg akarja védeni a jelenlegi amerikai kormányzatot vagy egyszerűen másképpen látja a mostani világot, azzal nem fogok vitatkozni.
    cinober
    Ps.: Mindenesetre nem vagyok Lucas-fan, de aki egy egész mítoszt megteremt, az nem lehet hülye gyerek...
  • Punkerwork
    #2811
  • cinober
    #2810
    Sziasztok!

    Nagyon ritkán írok fórumokba, de úgy érzem életkoromnál fogva most hozzá kell szólnom egy-két
    dologhoz.1977-ben mutatták be Magyarországon a legelső SW-t. 12 éves voltam akkor.
    Most 40, ha valakinek ez nehéz:-)) 37 Ft volt a jegy. Egy magyar filmre nyugdíjas bérlettel
    50 fillérért be leketett ülni. Hű de régen volt....
    Szerintem akik fikázzák a 99-től elkészült 3 részt, tévednek. Tévednek, mert nem veszik
    figyelembe, hogy 1975-ben egyszerűen MÁS volt a világ. A kelet-nyugati szembenállás miatt egy
    amerikai szemével (de nemcsak amerikaival, hiszen apám is lelkesen tekergette a gombot a rádión,
    keresve a Szabad Európát) . Jó öreg VEF-206 gyártmányú szovjet rádiók. Azok voltak a
    legjobbak. 75-ben a jó és rossz harcolt. És ez a rossz kívül volt. Nem belül, az emberben.
    Nem tudom, hogy Lucas, amikor megalkotta a SW univerzumot a 70-es évek legelején tényleg így
    ilyen módon gondolta-e a befejezést. Nem hiszem.

    Szerintem a most bemutatott harmadik rész zseniális. Bár a könyv jobb. Nem lehet nem észrevenni,
    hogy a Padme iránti hisztérikus aggodalom mellett legalább olyan erővel jelentkezik egy másik
    érv, ami Anakint a sötét oldal felé taszítja. Megpróbálom összefoglalni.
    1.: A köztársaság úgy, abban a formában működésképtelenné vált.
    2. A demokrácia intézményei csak papíron léteztek, a valódi hatalom láthatatlan gazdasági erők
    kezébe került, akik a korrumpálódott szenátorokon keresztül mozgatták a szálakat.
    3. A Jedi-tanács 25.000 éves törvényeket kell lábbal taposson, hogy megmentse a köztársaságot:

    a. szembe kell helyezkedni a szenátussal.
    b. puccsal meg kell buktatni a szenátus által megválasztott és a szenátus által jogokkal felruházott
    kancellárt.
    c. Minden jedi törvényt felrúgva KI KELL VÉGEZZE a kancellárt.

    Ilyen módon a köztársaság és az általa képviselt demokrácia önmaga paródiájává válva egyenesen
    sodródik a káoszba és a totális polgárháborúba.

    Ilyen helyzetet már látott a történelem: a köztársaság-kori Róma. Vagy a francia forradalom
    őrjöngéséből és tömeggyilkosságaiból kiemelkedő Napóleon. Vagy a weimari-köztársaság és
    gazdasági válságból kiemelkedő Hitler. Vagy az oroszországi csőd és a bolsevikok. Vagy a
    japán megszállás és polgárháborús Kína, amelyik "megtalálta" Mao-t.

    Vissza a SW-hoz:
    Anakin nemcsak Padme miatt aggódott, hiszen ha csak a szerelem lenne a mozgatója, akkor
    Vaderként első dolga lett volna Palpatine császár összeaprítása. És nem félelelmből nem tette.
    Anakin világosan látta, hogy a Jedi-eszme csak úgy tudja megfékezni a sötét oldalt, ha maga
    is a sötétség eszközeihez nyúlva, felrúgva minden szabályt harcol tovább. De akkor már nem Jedi.
    A filmen nem annyira jön át, inkább a könyvben van benne, hogy ezeket a tépelődéseit egyik
    mesterrel sem tudta megosztani, mert mindannyian annyira hisznek saját kiválasztottságukban
    és kiváltságaikban, hogy nem hajlandók tudomásul venni a tényeket. Anakin eltorzulása a
    Jedi gyakorlat tökéletes csődje.

    Visszatérve az eredeti gondolathoz. Ahogy más 1975 és más 1999, vagy 2005, úgy más a legelső
    SW és más a Baljós árnyak, vagy a Klónok támadása. Persze, lehetne kérdezni, hogy miért
    baromkodott Jar-Jar. Azért mert Lucas ügyes. A második és harmadik jelentési sík fölé berak ilyen
    idiótákat, hogy a megváltozott világ és megváltozott világkép ne rajzoljon ki fenyegető direkt
    politikai utalásokat. Hiszen ezt éljük mi. Ezt éli egy amerikai átlagpolgár, akinek a legalapvetőbb
    demokratikus jogait korlátozzák a demokrácia nevében.

    Az egész sorozat úgy jó, ahogy van.





  • Breki33
    #2809
    Az nem érdekelt különösebben.

    Viszont erről úgy tudtam, hogy Lucas menet közben módosított dolgokon, kiváncsi vagyok az eredeti vagy a módosított forgatókönyv az alapja.


    Jobb lenne az eredeti P
  • Punkerwork
    #2808
    1-2. is úgy volt :)
  • Breki33
    #2807
    Nah megjött a köny

    és rá van írva, hogy a forgatőkönyv alapján.
  • Breki33
    #2806
    miért?

    egy még a jó oldalon áló Anakin nem érdekelte volna.

    Maradt volna a tanítványa amíg nincs jobb.