MTI

Atomenergiával kacérkodik Nagy-Britannia

A brit kormány kész minden megoldást mérlegelni az energiaellátási biztonság garantálása érdekében.

A brit sajtó szerint Tony Blair és kormánya kész országa energetikai függetlenségének szavatolása, egy esetleg energiaválság (nagyobb arányú olaj- és benzináremelkedés, a téli ellátási gondok) elkerülése és a légszennyezés csökkentés érdekében minden energiaellátási opciót elfogadni, beleértve újabb atomerőművek építését is. Ezt megerősítette hétfőn Blair szóvivője is. A The Times értesülése szerint is Blair az atomerőművek építésének pártján van, és egy viszonylag gyors megoldást szeretne ezen a téren.

A brit gyáriparosok szövetsége, a CBI az előzetes jelentések szerint határozott állásfoglalást vár éppen az atomerőművek jövőjével kapcsolatban. A brit áramtermelő kapacitásoknak ugyanis mintegy harmadát kellene 2020-ig felújítani, illetve lecserélni és ezen problémát a költségek oldaláról kell elsősorban vizsgálni. Itt az ideje, hogy a brit kormánynak integrált és összefüggő energiapolitikája legyen - mondta a CBI vezérigazgatója. Egyidejűleg nyílt és építő jellegű fontolgatásra és vitára hívta fel a figyelmet a nukleáris energiával kapcsolatban.

Egyes volt és jelenlegi kormánytagok állásfoglalásai alapján vitára biztos lehet ez ügyben számítani. Annak ellenére, hogy a nukleáris fejlesztési terv egy olyan kompromisszumot tartalmaz, miszerint az új erőművek a régiek, azaz az elavultak helyén épülnének, természetesen a nemzetközileg legkorszerűbb technológia alkalmazásával. Ezt a megoldást állítólag a máskülönben az atomerőművi fejlesztést leginkább ellenző kormánytag, Margaret Beckett környezetvédelmi miniszter sem veti el kapásból, mert az atomerőművi kapacitások teljes felszámolása az ország esetében nem engedhető meg. Nagy-Britanniában az ország áramszükségletének 22 százalékát a 12 atomerőművi egység biztosítja. Korábbi elképzelések szerint ezekből 2020-ra csak három maradna meg. Ám ha felszámolnák a többit és a széntüzelésű erőműveket és ezek helyett gáztüzelésűek létesülnének, akkor Nagy-Britannia nettó földgázimporőrré válna.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Pharaoh #6
    A sugátzó hulladékot biztonságban lehet kezelni és minden ok, a hőerőmüvek által kibocsátot co2 meg szennyezi a levegőt, nem lehet vele mit csinálni.

    Többen meghalltak már a légszennyezettség miatt, mint sugátzástól. Egy mai varosi ember tüdei így is 40 év után korom fekete.
  • kukacos #5
    Ara gondolsz, amikor az átrakómedencében megszaladtak az elemek mosás közben? Ott szó sem volt kiégett elemek tárolásáról.
  • szombi #4
    Én is a nukleáris erőművek pártján vagyok.
    És most, hogy bátaapáti mellett megépül az atomtemető, lesz hová rakni.
    Egy orosz cég jövőre fogja a tározóból eltávolítani a fűtőelemeket.
    Úgy gondolom, hogy ezután nálunk is indulhatna egy új atomprojekt.
    A négy paksi blokkot 2035-ben le fogják állítani.
    Magyarország villamosenergiájának 18%-át külföldről nyeri.
    Egy ilyen erőmű megépítésével nagymértékben csökkenhet az üvegházgázok kibocsátása, és csökken az importfüggőség.
    Ha nagyobb teljesítményű lesz mint elődje, akkor jónéhány fosszilis erőművet is be lehetne csukni.
  • rigidus #3
    Amugy en Angliaba elek es koztudott, hogy itt az elektromos aramot pazarolja a nep. Az is koztudott, hogy folyamatosan epulnek az uj hoeromuvek, mert nem tudnak kielegiteni a novekvo igenyeket. Itt az eletmodon kellene valtoztatni elsosorba.

    Mindettol fuggetlenul a meglevo regi eromuvek valoban elavultak.
  • rigidus #2
    A zoldek messze tesznek az atomeromure, mert az valoban nem szennyezo. Nem az eromuvel van a baj hanem ugyanazzal mint Mo-n: nincs hol tarolni a kiegett futoelemeket.

    Lasd a paksi incidens peldajat. Gondoltak egyet es messze lesz*rtak a kiegett elemek tarolasara vonatkozo eloirasokat, mivel megteltek a tarolok. Igy az eloirtnal tobb elemet tettek a tarolokba. A kovetkezmenye az lett, hogy a lancreakcio beindult. Nos, a zoldeknek ez volt a baja. (egyebkent sokmindenbe nem ertek veluk egyet, de ebbe igen)
  • Godefroy #1
    Nem értem , miért kéne az atomerőműveket lecserélni gáz erőművekre???
    Az atomerőmű ezersszer gazdaságosabb, ráadásul kevésbé környezetszennyező...

    Ezek a zöldek ...