MTI

Szövetség a zöldenergia használatáért

Együttműködést kezdeményezett a zöldenergia használata területén a WWF Magyarország természetvédelmi szervezet és az energetikai szektorban tevékenykedő AES Hungary - közölte a környezetvédő szervezet és az energetikai cég.

A cél, hogy felmérjék a biomasszából nyert zöldenergia előállításának lehetőségeit, értékeljék a természet- és környezetvédelmi veszélyeket, az alkalmazott technológiákat és kidolgozzák a megoldási javaslatokat - olvasható közös közleményükben. A biomassza energiaforrásként való hasznosításának igénye a klímaváltozás elleni küzdelem időszakában ugrásszerűen megnőtt. A két szervezet közleményében kitér arra, hogy a Kiotói Egyezményt aláíró országok, így Magyarország is kötelezte magát, hogy a következő 7 évben a szén-dioxid-kibocsátást 5 százalékkal csökkenti.

A szén-dioxid-kibocsátás több mint harmadáért a fosszilis energiahordozók felelősek, ezért új, alternatív technológiák és tüzelőanyagok alkalmazásának a növelésére van szükség, amelyet már több hazai erőmű is felismert. A közlés szerint az AES Hungary kazincbarcikai és tiszaújvárosi szenes erőműiben a környezetvédelmi beruházások eredményeként már részben átváltottak biomasszára.

Magyarországnak a gyenge termőképességű területein, ahol nem kifizetődő más mezőgazdasági kultúrát termeszteni, kiválóan megélhetnek a szívós fafajtákból álló energiaültetvények. Máthé László, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője az MTI-nek elmondta: a környező országokban csak kisebb, egy-egy falu ellátására képes erőművet alakítottak át. Ezért Magyarországon, ahol nagyobb teljesítményű erőműveket működtetnek faanyaggal, különösen fontos a bioültetvények hosszú távú környezeti hatásának vizsgálata.

A szakember ismertetése szerint a Magyarországon kitermelt famennyiség már le van kötve. Ezért ha újabb erőműveket akarnak átállítani a szén helyett biomassza elégetésére, akkor gyorsan termő, 1-2 éven belül vágható fafajtákkal bioültetvényeket kell létrehozni. Közlése szerint ezek termesztése azonban lehet kockázatos, genetikai szennyezést okozhatnak. Problémaként említette, hogy az energiaültetvények után a gazdák egyelőre nem kapnak területalapú támogatást. Hangsúlyozta, hogy ez, valamint az energiaültetvényekre vonatkozó egyelőre hiányzó szabályozás várhatóan hamarosan megszületik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • [HUN]Stanlee #2
    A WWF-re nem lehet sok jot mondani. De nekik is meg kell elniuk valamibol, marpedig a nagy cegek tamogatjak oket, es akkor neha nekik is oda kell adniuk a nevuket a dologhoz.
    az erdokben meg van lehetoseg. A novendek ma nagyobb, mint amit hasznositani tudnak. a cegeknek az a bajuk, hogy a kitermelt fa tavolrol jon, sokan mennek erte, tehat sokat kell fizetni erte, es egyre tobb ceg erdeklodik a fa irant.
    Az energiafu jo, csak az a baj vele, hogy nagyuzemi kapacitasokat nem tud kielegiteni(meg) de a legnagyobb inkabb, hogy a beltartalma miatt nem lehet a mar meglevo kazanokban egetni. Uj technologia kell az energiafu egetesehez, es hat ugye ezt aki kitermesztette "elfelejtette" kozolni. Szoval ezert nincs meg energiafu. Egyebkent mar valamelyik uzem majd 1000ha termelte volna. szoval a szarvasiak maguk alatt vagtak a fat, bocsanat, a fuvet :-)
    Mindezek ellenere dicseretes dolog az energiafu kifejlesztese.

    Rovid vagasideju nagy hozamu energiaerdoket pedig lehetne letrehozni, 0 gensodrodas( ez tok gagyi szoveg, mert ha a fa mas fajhoz tartozik, az a masikkal nem keresztezodik, es ezek nem genmodositottak).
  • avman #1
    nem jó látni, h kurvult el a wwf. lepaktál azzal a monstrummal, ami tudtommal (de lehet h a forrásaim tévednek) folyamatosan fúrja az engergiafű programot mivel nagy veszélyt lát benne (profit, nem ám "Az AES Hungary már bizonyította, hogy elkötelezett a környezetünkre rótt terhelés csökkentésében" marketingblub). az h milyen támogatói vannak még a wwf-nek nem róvom fel, de ez azért már abszurd. főleg ez a sajtóközlemény. akkor már inkább a greenpace megalkuvás nélkülisége...