SG.hu

Védelem az elektromágneses sugárzásnak kitett munkásoknak

Az EU parlamentje elfogadta az elektromágneses sugárzásnak kitett dolgozók hatékonyabb védelméről szóló új szabályokat.

A Tanáccsal kötött informális megállapodást követően a tervezetben az új nemzetközi egészségügyi határértékek szerepelnek, de a szabályzás egyes munkakörök - például az egészségügyben használt MRI-készülékek üzemeltetői vagy a katonaság - esetében kivételt tesz. Az egészségügyi kockázat felmérése és csökkentése a munkáltató feladata lesz. A szöveg egyfelől tekintettel van a munkások egészségére és biztonságára, másfelől viszont nem zárja ki az elektromágneses eszközök használatát például az egészségügyben" - mondta a témáért felelős Elisabeth Morin-Chartier francia néppárti képviselő a szavazás előtti vita során.

Ugyan a szabályok minden iparágban érvényesek, de legnagyobb jelentőségük a különösen nagy kockázatnak kitett munkavállalók: a nehéziparban (acél- és fémmegmunkálás), vagy televízió- és rádióadók, radarberendezések vagy mobiltávközlési oszlopok közelében dolgozók esetében lesz. Az elektromágneses mezők erősségére vonatkozó egészségügyi határértékek a nem ionizáló sugárzással foglalkozó nemzetközi bizottság (ICNIRP) legújabb, szigorúbb ajánlásain alapulnak. Ugyanennek a szervezetnek az értékei szabják meg azt a szintet is, amely felett a munkaadónak lépnie kell.

Ezentúl a munkaadónak kell értékelnie az elektromágneses térnek való kitettségből fakadó egészségügyi kockázat mértékét. Ugyanígy munkaadói feladat e kockázat csökkentése például a berendezések cseréjével vagy védőrendszerek kialakításával. Mivel az új határértékek korlátoznák bizonyos orvosi technológiák vagy katonai alkalmazások használatát, ezért e két szektorra nem vonatkoznak a szabályok.

Az irányelv az elektromágneses térnek való kitettség rövid távú egészségügyi hatásaival (ilyen például a szövetek felmelegedése, az izomstimuláció vagy a szédülés), illetve közvetett hatásaival (például a beültetett szívritmus-szabályzóra kifejtett hatással) foglalkozik. A Parlament kérésére azonban a Bizottság a technika fejlődését nyomon követve szükség esetén új javaslatokat fogalmaz meg a hosszú távú hatások kezelésére. A jogszabály most a Tanács hivatalos jóváhagyására vár, amelyre június vége előtt sor kerülhet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!