ELTE Társadalomtudományi Kar hírlevél

Aggódnak a szülők gyermekeik digitális lábnyoma miatt

Az amerikai Pew Internet Center friss kutatása szerint a tinédzser gyerekeket nevelő szülők erősen aggódnak amiatt, gyerekeik online aktivitása hogyan hat majd a fiatalok jövőjére.

A Pew felmérése szerint az amerikai szülők többségét foglalkoztatja kérdés, hogyan jelennek meg az online szférában gyermekeik, mit látnak belőlük mások, esetleg hogyan figyelik meg tevékenységüket. A szülők aggódnak, hogy a fiatalok olyan digitális lábnyomot hagynak maguk után, amely hosszabb távon kihatással lehet az életükre.

Az adatok szerint tízből több mint nyolc szülőt aggaszt, a reklámozók milyen adatokat gyűjtenek tinédzser gyermekeikről a világhálón. Tízből több mint hét felnőttet nyugtalanít, vajon hogyan viselkedik gyereke az idegennel szemben a világhálón. Tízből közel hét szülő aggódik, hogy a fiatalok online aktivitása a jövőben visszahathat iskolai vagy munkahelyi előmenetelére, és ugyanilyen arányban foglalkoztatja őket a kérdés, vajon megfelelően kezelik-e online jelenlétüket gyerekeik.

Ezek a kérdések a fiatalabb, 12-13 éves gyermekeket nevelő szülők esetében a leghangsúlyosabbak. A tinédzser kor elején járó gyerekek szülei körében 63 százalékos azok aránya, akik kiemelten aggódnak azon, gyermekeik hogyan kerülnek kapcsolatba idegenekkel a világhálón.

A Pew felmérése ugyanakkor arra is rámutat, hiába a szülői aggodalom, ha sokszor nem tudják ellenőrizni gyermekeiket. Míg ugyanis a felmérés során megkérdezett tinik egy része jelezte, a szülői felügyelet megakadályozza őket, hogy butaságot csináljanak, mások tudják, hogyan kell rejtőzködni szüleik elől. A legnagyobb közösségi oldal, a Facebook felhasználói közül példádul sok fiatal úgy állítja be adatait, hogy szüleik csak meghatározott dolgokat láthassanak online aktivitásukból.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • SzikraHuszár #1
    Sosem értettem ezeket a mozgalmakat szülői részről.
    Mindig célkeresztben van minden: filmek, játékok, stb.
    Miért? Mert sajna már a szülő nem nevel. A tanár sem nevel, nincs is joga. Gyereknek meg késztetése nincs, hogy tanuljon. Így nevel az utca, a TV, az internet, mert nevelés az kell. Néha kiderül, hogy nem ez a rendeltetése, és akkor az elkeseredett szülők, hogy saját felelőtlenségüket, nevelésben való csődöt mondásukat leplezzék, támadják azt, ami az ő "törődésüket" pótolta.
    Nem a "netet" kell megtanítani, hogy vigyázzon a gyerekre, nem a játékokat kell szabályozni, mennyit is mit játszhasson a kölök. Meg kell, és ez a szülők kötelessége, tanítani nekik, hogy védhetik meg magukat, amíg erre nem képesek, ne eresszék se gép, se telefon, se semmi elé! Hiszen autót sem vezethet az, aki nem tud (jó, nem ment át a vizsgán... de a vizsga sikeressége a tudást feltételezi).
    Tudom, egyre kisebb energia marad a szülőknek a gyerekre, de miért felejtik el sokan, hogy a gyermekvállalás egy életre szóló döntés, amit mérlegelés előz meg, hogy igen, gondoskodni tudok róla és TANÍTANI, NEVELNI.
    Érdekes, nekünk internetünk nem volt, kis pisiként tudtam, ha csörög a telefon, nem szülőm, nem nagyim, akkor azonnal adom szüleim, nem kezdek el olyan beszélgetést, hol lakom, stb... meg úgy általában, hogy kerülhetek el veszélyes dolgokat.
    Bár igaz, a társadalom hülyül, csak szét kell nézni, látni, milyen szülők vannak, pont magasról tesznek a gyerekre, ezért is olyanok, amilyenek.
    De arra van idejük, hogy ha már megtörtént a baj, bűnbakot keressenek.