MTI

Martonyi: megbízható digitális környezet kell

Martonyi János külügyminiszter szerint eredményes volt a budapesti kibertér-konferencia, és bebizonyosodott, hogy az országoknak a jövőben is együtt kell működniük a szabad és biztonságos kibertér megteremtéséért.

A tárcavezető a kétnapos konferencia zárásaként tartott beszédében hangsúlyozta, a cél az, hogy konszenzusra jussanak a hosszú távon is elfogadható alapelvekről a biztonságos, megbízható digitális környezet kialakításáról, és megtalálják az egyensúlyt a kibertér előnyeinek kihasználása és kockázatainak minimalizálása között. A tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy az internet mindenkié, a kibertér nyitottsága kulcsfontosságú a további fejlődéshez, a világhálóról továbbra is párbeszédet kell folytatni, és ahhoz minél több országnak csatlakoznia kell - mondta. Hozzátette: arról is megállapodtak, hogy a következő generációkat is be kell vonni a kibertér jövőjének alakításába, ezért is szerveztek ifjúsági fórumot a konferencia keretében.

Mint mondta, a budapesti konferencián politikai vezetők, vállalatok és civil szervezetek képviselői gyűltek össze, 60 országból csaknem 600-an vettek részt a tanácskozáson. Az esemény mottója - bizalommal és biztonsággal a szabadságért és fejlődésért - azt mutatja, hogy az internet világszerte a kreativitás forrása, jelentős társadalmi és gazdasági előnyei vannak, ugyanakkor a kiberbűnözés komoly fenyegetést jelent - közölte. Kiemelte, a kibertér a bűncselekmények, a terrorizmus tere is lehet, de azt kell elérni, hogy lehetőleg csak jóra használják, és megmaradjon a nyitottsága. A kiberbűnözés visszaszorításához továbbra is együttműködésre van szükség, mert ez a veszély mindenkit érint, hiszen ez a jelenség nem ismeri az országhatárokat - mutatott rá.

Emlékeztetett arra, hogy a kibertámadások száma soha nem látott mértékben nő, és gyakran egyszerű felhasználók ellen irányulnak. Éppen ezért biztosítani kell az átláthatóságot a személyes adatok kezelésében, a magánszféra védelmében - hangoztatta. Martonyi János megítélése szerint a budapesti konferencián előrébb jutottak a tavalyi első ilyen jellegű, Londonban megrendezett tanácskozáson felvetett kérdések megvitatásában, és az eredmények jó alapként szolgálnak a jövő évi szöuli rendezvényhez.

A csütörtökön kezdődött kétnapos budapesti kibertér-konferencián részt vevő indiai küldöttséget Sachin Pilot vezette, aki kétoldalú megbeszélést folytatott a magyar külügyminiszterrel. A tárgyaláson Martonyi János hangsúlyozta, hogy Magyarország elismeréssel tekint India aktív szerepvállalására a kibertér biztonságának ügyében folytatott nemzetközi párbeszédben.

A tárca kiemelte, India jelenleg dolgozza ki átfogó kiberbiztonsági stratégiáját, amelynek fontosságát az IT-szektorban az ázsiai ország által betöltött jelentős szerep is indokolja. Az idén várhatóan a 100 milliárd dollár bevételt meghaladó világszínvonalú indiai IT-szektor meghatározó vállalatainak nagy része - közöttük a Tata Consulting Services, a WIPRO, a Cognizant, a Satyam-Mahindra - jelen van Magyarországon, bizonyítva, hogy mind a magasan képzett magyar munkaerő, mind pedig a gazdasági-szabályozási környezet megfelel az indiai cégek magas elvárásainak - állapította meg a Külügyminisztérium.

A Magyarországon még irodával nem rendelkező indiai IT-vállalatoknak, például az Infosysnek is érdemes lenne megvizsgálni Magyarországot mint befektetési célpontot, amely kedvező adottságaival európai tevékenységük központja lehet - olvasható a külügyi közleményben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gforce9 #1
    megbízhatóbb politikusok kellenének elsősorban