Gyurkity Péter

Konzolokat is beelőzné az nVidia a mobil vezérlőkkel

Az elsősorban grafikus vezérlőiről, mostanában pedig egyre inkább okostelefonokba szánt chipjeiről ismert cég szerint az évtized közepére ezen mobil vezérlők elérik majd az Xbox 360 szintjét.

Az nVidia természetesen nem jelenti ki egy az egyben, hogy néhány éven belül teljesen feleslegessé válnak majd a konzolok - bolond is lenne ilyesmiről beszélni, hiszen előbb nyilván el szeretnének adni néhány millió vezérlőt a konzolokat gyártó cégeknek, különösképpen az egy-két éven belül várható új generációs fontos komponenseként. Mégis, az AnandTech oldalnak eljuttatott ábrán valami ilyesmit láthatunk, egyelőre kissé homályos jóslatként.

A cég a jelek szerint úgy véli, hogy az okostelefonokban helyet kapó mobil grafikus vezérlők - a megfelelő kijelző bevonásával - már alkalmasak lesznek olyan játékok futtatására is, amelyek eddig az asztali és hordozható konzolokon jelentek meg. 2014-re még az Xbox 360 szintjét is hozni tudják majd, ami persze nem azt jelenti, hogy a menő alkotásokkal a 4 hüvelykes érintőképernyőkön kell majd megbirkóznunk, ám vezetéknélküli módon összekötve készülékünket egy nagyobb méretű HD-kijelzővel, a telefont kontrollerként használva (netán Bluetooth kapcsolattal bevonva egy-egy jól ismert kontrollert) már nem jelent majd gondot a közvetlen versenyhelyet kialakítása, netán a konzolok kiváltása, egyelőre szigorúan sebességbeli szempontok alapján.


A Qualcomm már tavaly nyáron valami ilyesmiről beszélt, igaz akkor ők az Adreno 3xx családdal kapcsolatban fejtegették ennek lehetőségét. Szerintük a meglévő technológiával is lehetséges a megfelelő mobil játékplatform kiépítése, így az okostelefonok és táblák egyre gyakrabban jelennek majd meg ebben a szerepkörben. A nagy akadályt nem is ez, hanem - természetesen - az ár jelenti, hiszen a mobilra megjelenő játékok nagy többsége sokkal olcsóbb a PC-n vagy konzolokon felbukkanó legnépszerűbb alkotások megszokott szintjénél, így ez utóbbiakat igen nehéz lesz debütáltatni a mobil szegmensben. Itt nyilván kompromisszumra lesz szükség az érintett cégek között, hogy ez (egyre nagyobb számban) megtörténjen.


Tekintettel arra, hogy a következő konzolos generáció várhatóan éppen jövőre, illetve 2014-re rajtol el, itt egy újabb ugrás következhet majd be ezen a területen, a mobil kütyük azonban nagy sebességgel zárkóznak fel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Skynet #15
    És mire mennek vele? A játékok 99%-a tartalmilag egy nulla. A maradék 1% ami jól szórakoztat,de még ezek is messze alulmaradnak egy nagygépes játéktól.
    Az érintőkijelzős megoldás akciójátékra (fps,tps), komolyabb szimulációra alkalmatlan kínszenvedés (Persze persze, Modern Combat 3...Kb 5 emberből 4en gamepaddal,vagy egyéb megoldással tolják)..
  • arty #14
    szokásos nvidia marhaság :) ha már a tegra egy hulladék a többiekhez képest, akkor nyomjuk a amrketinget és a cudát - hiszen pécén bevált, miért is ne működne itt is?
  • ugh #13
    azert egy asztali i3-hoz kepest is a legdurvabb mobil proci is egy lekvar.
    a teljesitemynhez fogyasztas is kell az meg hofejlodessel jar. mivel melegszenek is ilyen teljesitmenyeket nem tudsz mobil eszkozbe pakolni.
    az ipad2 esen mar tojas lehet sutni kis tulzassal.
    egy atlag pc ben mennyi mag is van? van legalabb egy dual magos cpu es egy video karyta (ami egy celproci).azaz 3 .
    lehet dobalozni a tobb magos cpu-val, csak egy altalanos felhasznalasu cpu garfikai teljesitmenye elhanyagolhato egy grafikus celprocesszorehoz kepest.
    ha meg belepakolod akkor tobb tranzisztor nagyobb ho.
    gondolom nem akarsz folyadekhutessel a hatadra szerelve rohangalni .
  • ugh #12
    kimaradt egy zarojel (pedig...eladas)
  • ugh #11
    pontosan es ezert gondolom ezt az egeszet nem a pc-k fogjak megszivni mert
    pedig evek ota temeti mindenki ehhez kepest nott az iden a pc eladas.
    dolgozni azon lehet (most nem bohoc brokerekre meg managerekre gondolok).
    a konzolok lesznek azok akik rohadtul be fogjak ezt sz*pni.


  • TheCunami #10
    nem szakad meg ha ki is veszed egy dokkolóbol a tv csak megjelenítőként szolgálna igy olyan nagy baj nem lenne az aksi meg kibír annyit visszateszed és megy továb

    meg mi az hogy adatvédelem mi az hogy vírusirtó műholdaink észlelték hogy annak a kávézónak a teraszánál embek ülnek és használják a kávézó wifi kapcsolatát
  • dyra #9
    Egy apró bibi van azzal, hogy a telefont itt már sokan PC-nek akarják használni. Illetve kettő.

    1.) Rádugom a TV -re vagy akármire. Esetleg WIFI-n vagy egy dokkolón keresztül, hogy nagy képernyőn legyen. Bejövő hívásom van. Mit csinálok? Felveszem és kb meg is szakadt minden amiben épp benne voltam. Persze tudom van füles meg bluetooth is, na de mobiltelefonom azért van, hogy az valóban mobil legyen. Innentől nem értem miért akarnám PC-ként használni.

    2.) Mi van az adatokkal? És , hogy oldom meg az adatvédelmet? (ez a kisebb gond mert végülis felhő és hálózati "nas"ok ezért vannak na de ez is macera ám azt meg utálja az átlag user).

  • kvp #8
    Ahogy azt mar irtak a telefon kepenek kikuldese tv-re mar tobb mint egy evtizede megoldott. (upnp szabvany) Innentol a legtobb embernek nem kell pc, boven eleg ha a telfonjat tudja hasznalni az otthoni nagykepernyos tv-n, az irodai monitoron, vagy esetleg egy tablet meretu kijelzovel. Desktop szoftver mar most is van, az android-os telefonokon gond nelkul fut minden linux-ra irt szoftver. (pl. a wine is ilyen) En eddig android-os telefont probaltam samsung tv-vel, tovabba msi laptoppal es elsore mukodott minden. A technologia adott es egy telefonba manapsag mar bele lehet zsufolni egy pc-t. (persze az aksi miatt csak dokkolt allapotban lehet rendesen kihasznalni, de ez a dokkolo lehet egy asztali monitor vagy egy nagy aksis tablet kijelzo is)

    ps: Aki hianyolja a jo jatekokat telefon alatt, az nezze meg az emulatorokat, pl. dosbox alatt egesz jol mennek a regi jatekok, de felrakhato egy qemu is es akkor windows alatt a directx-es jatekok is futnak. Lassan mar ero is lesz hozza a legtobb telefonban. (az en kozepkategorias /=olcso/ sony telefonon pl. siman veri az atlag netbook-okat is)
  • dyra #7
    Egy nagyon szűk réteg az aki játszani akar a telefonján. Táblán már jobban el tudom képzelni de szerintem ott se sokkal nagyobb az igény rá. Oktatásban látványos 3D alkalmazásokkal lehetne még megdobni a színvonalat csak pl ha kishazánkba ilyeneket adnának a diákok kezébe akkor azt hetek alatt szétlopnák.

    Szóval nyomják neki de szerintem sok értelme nincsen.
  • grobs #6
    Egyrészt a részletes modell 10"-on is ugyanannyi polygon mint 32"-on, másrészt a cél az, hogy a tablet egy központi média mindenes legyen. Az apple az airplay-jel már megoldotta, hogy gond nélkül átlőjék a tablet képét tvre, android-nál és win-nél is ez a cél (intel-nek is van technológiája hozzá). Tehát hosszú távon szeretnék ha nem csak a 10"-on játszanál tablettel, hanem a tvn kontrolerrel.