MTI

Félmilliárdos kutatás a testen alkalmazható szenzorokról

Lezárult az emberi testen is alkalmazható szenzorkutatást végző ALL-Fitt projekt, az 509 millió forint értékű, állami pénzzel is támogatott fejlesztés során elkészült több olyan prototípus is, amelyekkel például a családtagok, orvosok, ápolók az interneten követhetik a távol lévő idős felügyelt személy szívműködését, mozgását, a rendszer probléma esetén riaszt is.

Némedi László, az ALL-Fitt Kft. ügyvezetője a projektről elmondta, a pénz felét öt cég, az ALL-Fitt tulajdonosai, az Aitia International Zrt., az Apertech Informatikai Kft., az Innomed Zrt., a Medialab Kft. és a Mome Nonprofit Kft. adta össze, míg másik felét a Közép-Magyarországi Operatív Program (KMOP) pályázatán nyerték. A társaságok a szóban forgó összegnél többet költöttek a projektre, mert például az adminisztrációs költségeiket a KMOP nem fedezte. A termék piacra viteléről elmondta, a fejlesztő cégeknek nincs kereskedelmi tapasztalata, ezért szeretnének megállapodni egy olyan társasággal, amelyik segíteni tud nekik a forgalmazásban. A tárgyalások most is folynak, de a potenciális jelöltet nem kívánta megnevezni az ügyvezető.

A fejlesztésről elmondta, hogy a projekt 2009-ben indult. Az öttagú magyar konzorcium két évig dolgozott, amelynek eredményeképpen elkészült a testen viselhető szenzorokon alapuló, az idősek és a rendszeresen sportolók életvitelét támogató multimédiás és mobilkommunikációs termék prototípusa. A rendszer három alapelemet integrál: a felügyelt személy életfunkcióit monitorozó, testre rögzíthető eszközt, az adatbázist, valamint a regisztrált adatokat megjelenítő portált. A viselhető eszközökből különböző bonyolultságúak készültek, a legösszetettebb változat mozgásérzékelőt is tartalmaz. Az eszközök rádiós kommunikációval tartják a kapcsolatot a külvilággal, így jutnak el a mért adatok a távoli szerver adatbázisába.

A testre helyezhető eszköz kicsi és egyszerűen kezelhető, valamint kényelmesen viselhető. Alapkövetelmény volt az akkumulátor hosszú élettartama és egyszerű tölthetősége is. Az adatok csak az illetékesek számára érhetők el. A konzorcium tagjai úgy vélik, az eddigi munkának csak akkor van igazi értelme, ha a rendszer minél több idős ember és sportoló életvitelét támogatja. A következő feladat tehát az, hogy megszervezzék a gyártást, s partnereket keressenek a szolgáltatáshoz. A további tervek között szerepel az is, hogy annyira lekicsinyítik az élettani funkciókat érzékelő eszközöket, hogy azokat akár ékszerekbe is be lehet majd építeni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!