MTI

Kifehérítenék a BlackBerryt

Elvesztheti előfizetői 7,6 százalékát az amerikai Research in Motion Ltd. (RIM), az elektronikus levelezési képessége miatt kedvelt BlackBerry okos telefonok fejlesztője, ha nem tud egyezségre jutni azokkal az államokkal, amelyek hozzáférést akarnak a vállalat rendszerén folytatott titkosított üzenetváltásokhoz - derül ki a Bloomberg és a BBC összefoglalóiból.

Az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Indonézia után a hét végén India is felszólította a céget, hogy tegye lehetővé hatóságainak az információcsere ellenőrzését, mert enélkül a bűnözők, különösen a terroristák minden további nélkül teljes titokban kommunikálhatnak egymással, ami megengedhetetlen biztonsági kockázatot jelent. Az előbbi országokkal szemben India nem pusztán az üzenetek szövegébe akar betekintést, hanem a RIM titkosító rendszerének kódjait is követeli. Ennek hiányában kötelezhetik a mobilszolgáltatókat, hogy blokkolják a BlackBerryken folyó információcserét. Az indiai kormány augusztus végéig adott haladékot a vállalatnak, hogy megnyissa rendszerét a biztonsági szolgálatok előtt.

Az amerikai cég egyelőre visszautasítja a kormányok követelését, arra hivatkozik, hogy rendszerét minden országban ugyanaz az elbánás illeti meg, mint más társaságok technológiáját. Emellett hangsúlyozza, hogy neki magának sincs a kezében minden kód, hiszen a vállalatok, amelyek megrendelik a szolgáltatását, saját kulcsokkal használják a RIM technológiáját, hogy alkalmazottaik belső levelezését ne láthassák illetéktelenek. A társaság nem óhajt különleges elbánásban részesíteni egyetlen országot sem, azaz nem biztosít senkinek olyan előjogokat, amelyek másokat nem illetnek meg.

A tét ugyanakkor minden bizonnyal az okos telefonok gyártójának nagyobb, ugyanis a két említett arab országban összesen, illetve Indonéziában 1,2-1,2 millió, Indiában pedig 1,1 millió előfizetője van, akiket elveszíthet. (A RIM szolgáltatásait összesen 46 millió ügyfél veszi igénybe.) Az érintett államoknak és mobiloperátoroknak viszont mindegy, kikhez pártolnak át a felhasználók, ha a RIM-et kitiltják a piacról. A tőzsde is így láthatja a helyzetet: az indiai ultimátum nyomán 3,6 százalékkal esett a cég részvényeinek ára, amivel idén összesen 20 százalékra nőtt értékvesztésük.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Kambo #5
    Szóval egyrészt remekül tükrözi az említett kormányok teljes hozzáánemértését, csökönyösségét, és idiotizmusát, ami persze a világon mindenütt egységesen igaz a nagyfejű, büdöstalpú felsővezetőkre.
  • Kambo #4
    Legjobb tudomásom szerint a RIM telefonok az AES256-ot használják az üzenetek továbbítására, amelynél nincsen semmilyen fix kulcs, amit ki tudna a cég adni, ehelyett véletlenszerű sessionkulcsok vannak mindig a két kommunikáló fél között.
    Egyrészt a már piacon lévő telefonok szoftverét kicserélni utólag nem lehet, hacsak nem teszik mindenkinek kötelezővé átadni államilag fegyülelt bevizsgálásra és szoftvermódosításra a telefonját , ezenkívül pedig mit szólnának a "T." említett kormányok ha tudnák hogy az összes többi ún. okostelefon is képes ma már a legkülönfélébb titkosításokhoz a legkülönfélébb kliensprogramokkal hogy csak néhány ismertebb példát említsek ott van a Mini Opera szinte minden telefonra és az általa használt socket titkosítás amivel közvetlenül a norvég Opera szerverrel áll összeköttetésben és minden ki és bemenő kommunikáció titkosított, vagy mit szólnának a Fring és a Nimbuzz Nokiás és egyéb telefonjain lévő 10-15 valós idejű üzenetküldő és beszélgetőprogramot kezelő cuccaihoz, amivel a GTalk-on, Skype-on és az MSN-en is lehet valós időben beszélgetni, ahol a GTalk-nak és a Skype-nak külön titkosításai is vannak, vagy mit szólnának a titkosszolgálatok ahhoz hogy az iPhone-on lévő Safarival is fel lehet bármilyen https oldalt keresni, köztük a https://meebo.com -ot és ott bejelentkezve bármelyik támogatott Messenger rendszerbe (MSN, Gtalk, Gadugadu, ICQ stb..) az égvilágon semmit nem fognak látni a létrejött titkosított üzetencsőből...
  • winnie #3
    "A RIM kanadai cég, mindig is az volt:"

    tehát amerikai. szerintem fogalmad sincs arról, hogy hányszor gondol a köznyelv amerika alatt észak-amerikára.
  • Komolytalan #2
    Hát ja, ha amcsi volna már régen berúgta volna náluk az ajtót a swat, és vitte volna a gépeket, meg a dolgozókat is egy jó kis kínvallatásra.
    Egyre szimpibb cég ez a RIM, szerintem többet fognak nyerni az ügyön mint veszíteni, mivel ha mindenki arról olvas hogy a RIM-et nem hallgatják le, a többi telefont meg igen, akkor a világ boldogabbik felén elég felkapott lesz majd a kütyüjük. Vannak országok, ahol a privát szférárájukba való kukucskálásra elég kényesek az emberek, akkor is ha nem terroristák.
  • paleeca #1
    Legalább ne írnátok le kétszer is, hogy amerikai cég. A köznyelv amerika alatt az USA-t, érti, nem pedig észak-amerikát. A RIM kanadai cég, mindig is az volt:
    # Founded in 1984
    # Headquarters in Waterloo, Ontario, Canada