SG.hu

3D-s kontaktlencséké és kémbiztos nyomtatóké a jövő

Napjainkban az irodai munka jelentős részét az adminisztrációs feladatok teszik ki, éppen ezért sokszor érezzük monotonnak a hétköznapjainkat. A Canon megbízásából készült futurológiai jelentés azonban bíztató változásokra hívja fel a figyelmet.

A jövő irodájában a mesterséges intelligenciának köszönhetően az adminisztratív feladatok jelentős része automatizáltan zajlik majd. Ennek következtében kisebb hangsúlyt kap a papírmunka, így az alkalmazottaknak több idejük marad az emberi interakciókhoz köthető feladatok elvégzésére. Mindezek ellenére az adminisztráció területén nem küszöbölhető ki teljesen az emberi beavatkozás, és a papír is hasonlóan fontos szerepet fog betölteni, mint manapság. Ian Pearson futurológus tanulmánya szerint az irodai munka a jövőben egyre kevésbé az íróasztalnál folyik majd: a személyes találkozások szerepének növekedésével a közösségi terek - kávézók és tárgyalók - válnak fontossá. A hagyományos irodákat az otthoni munka, illetve helyi telemunka-központok váltják fel, amelyek közös irodai környezetet biztosítanak különböző vállalatok alkalmazottainak.

A telemunka-központok speciális biztonsági és azonosítási megoldásokat igényelnek, mivel különféle cégek munkatársai egyszerre használják a berendezéseket. Ezekben a központokban az intelligens irodai multifunkciós nyomtatók mellett a távoli csoportok közötti megbeszéléseket segítő, 3D-s megjelenítők egyaránt megtalálhatóak lesznek. A számítógépes kijelzőket részben felváltják a videoszemüvegek, illetve az aktív, nagyfelbontású 3D-s megjelenítésre alkalmas kontaktlencsék, így a virtuális környezetben mesterséges szociális interakciók jönnek létre. A fennmaradó kijelzők napjaink elektronikus tábláiból kifejlődve virtuális ablakokként vagy akár művészeti alkotásokként funkcionálnak.

Az otthon és a munkahely határainak elmosódása jelenleg is érezhető tendencia, mivel az alkalmazottak az irodában is olvassák magánleveleiket, és a munkahelyi e-mailjeikre akár otthonról, munkaidőn kívül is válaszolnak. Pearson szerint a jövőben rengeteg időt, üzemanyag és egyéb költséget takaríthatunk meg mind az otthon végzett munkával, mind a helyi telemunka-központok használatával. Így mindennapi irodai feladataink hatékony teljesítése mellett több időnk marad családunkra, barátainkra és kedvenc időtöltéseinkre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bakagaijin #1
    Erősen optimista. Mérni és rögzíteni valóban mindent lehet emberi beavatkozás nélkül, de az adminisztráció egyre komplexebbé, áttekinthetetlenebbé válik a technika jóvoltából. Olyan számítások végezhetők el gyorsan, amik előtte hosszú időt igényeltek, emiatt viszont olyan komplex dolgokat tudunk előírni, amik emberileg ellenőrizhetetlenek.

    Eljutottunk odáig, amit Douglas Adams mester vizionált. Egy gép (ld. fekete doboz) kiköpi hogy 42, de halvány fogalmunk sincs miért, hogy jött ki ez egyáltalán és mit is jelent. Ha nem hiszed kérdezz meg egy ügyintézőt, frontdeskest, hogy ... na de miért?!?. Az első számú válasz: a gép ezt mondja.