Napi Online

Aranybánya lesz az IP-cím üzlet

Úgy tűnik, közeleg az a nap, amikor elfogynak az internet helyeit jelölő IP-címek. Nem a közismert elnevezésekről van szó, mint amilyen például az sg.hu, hanem azokról a azonosítókról, amelyek ezek mögött vannak - az IP-címekről.

Mivel ezek nyolcjegyű számok 4 milliárd kombinációjuk létezik, s akármilyen sok is ez, nem végtelenül sok. Ahogy egyre többféle webhely létesül és egyre többféle eszköz - laptok, mobiltelefonok, kézi komputerek és egyéb ketyerék - jelennek meg a világhálón, amelyeket ki kell szolgálni, fogynak az azonosítók, és szakértők szerint a még meglévő 1 milliárd szám 2010-re gazdára talál.

Ekkor jön el azoknak az ideje, akik esetenként több millió IP-azonosítóval rendelkeznek. Vannak köztük magánemberek és cégek, a közös bennük az, hogy az internet hajnalán gyűjtöttek be rengeteg ilyen számot, amikor ezek felhasználását még nem szabályozták nemzetközi megállapodások. Az egyik magánszemély, Robert B. Anita például bajban lévő .com-cégeknek segített az ezredforduló idején, s munkájáért cserébe nem pénzt kért, hanem IP-címeiket kérte el, de vannak az akadémiai világban dolgozó kutatók, akik tudományos munkájukhoz kaptak sok címet. Mellettük cégek szereztek meg sok azonosítót: a General Electric, az Apple, a Hewlett-Packard, az Eli Lilly, a Ford és a Halliburton egyenként több mint 16,7 millió IP-címmel rendelkezik. Kérdés, hogy ha eljön az azonosítóhiány ideje, mit kezdenek vagyonukkal. Piacra dobják-e vagy sem.

A válasz lehetne az Internet 2 hálózat kiépítése, ám az lassan halad, ezért sokan felvetik, hogy erkölcsi kérdésnek kellene tekinteni az IP-címek beszolgáltatását, hogy azok a hivatalos úton gazdára találhassanak. A HP, a General Electric és az Apple nem kommentálja ezeket a felvetéseket, ám a Halliburton szóvivője nyilatkozott. Mint mondotta, cége ugyan több mint 17 ezer IP-címmel rendelkezik, ám ezeket meg szándékozik tartani, hiszen ahogy a felhasználók egyre többféle eszközzel fordulnak a szolgáltatókhoz, azoknak - így nekik is - egy több azonosítóra van szükségük. A magánemberek közül Anita beszolgáltatott egy csokornyit az illetékeseknek a birtokában lévő azonosítókból, emellett hangsúlyozza: sok megkeresés jutott el hozzá, de eddig nem adott el senkinek IP-címet.

Mások másként vélekednek. Nem látnak semmi kivetnivalót az azonosítószám-kereskedelemben, sőt úgy fogalmaznak: a sok IP-cím birtoklása olyan, mintha egy kiaknázatlan olajmező fölött ülnének, amelyről egyelőre senki sem tudja, hogyan lehetne kitermelni a benne rejlő értéket - derül ki a Busisess Week összefoglalójából.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • eax #8
    De hogy jon mindehhez az Internet2???
  • kow83 #7
    "Továbbra is aranybánya hülye cikkek irogatása"
    :D
  • Polemius #6
    Akkora marhaságot, mint ez a cikk! A szerzőnek köze nincs az egészhez.
    Amelyik cég/szolgáltató/ország kifogy az ipv4-es címekből, szépen átáll az ipv6-ra. Ebből a userek semmit nem is kell észrevegyenek akár.
    Jó ideje a legtöbb eszköz/software fel van készítve rá. Ami nincs azt meg alkalmassá lehet tenni a kezelésére (vagy nem is szükséges).
  • runny #5
    assdf: nekem is ez jutott az eszembe a cikk elolvasása után. Sokan emlegették már a winchesterek fizikai határait, mégis a terrabyte-ok világába léptünk. Itt volt a Y2k probléma, megoldották. Majd pont ez fog ki az élelmes embereken?
  • assdf #4
    Egyébként a különféle megkötések miatt valójában nem 4 milliárd használható cim hanem sokkal kevesebb (azt hiszem olyan 2.5-3 milliárd).

    Amugy meg nem tudom mit problémáznak. Ezek se hallottak még ipv6-ról...

    Bár mondjuk ha ebben egyszer biznisz lesz (mármint az ip cimben), akkor végünk 1000 évig nem vezetik be az ipv6-ot.
  • lacika007 #3
    Azt szépen leírtad mogyi, hogy: 4294967296. Csak ez nem 430 millió. :)
    ( Segítek: 4 294 967 296 :)
  • Caro #2
    Régóta ismert a probléma, régóta létezik a megoldás is.
  • mogyi925 #1
    16-os számrendszerben tényleg nyolcjegyű, egészen pontosan 0-FFFFFFFF-ig lehet IP-ket osztani, ez összesen 4294967296 darab IP. (4 byte-on ábrázolható, innek az IP-k jellegzetes X.Y.Z.W alakja.) Azaz kb 430 millió. A laptokoknak, azaz dossziéknak egyelőre nincs IP-jük, a laptopok nagy részének viszont van (azoknak ugye, amiket hálózatba kötnek). Megértem az elírásokat, éjszaka van. :-)