Napi Online

A Microsoft a legmegbecsültebb vállalat?

A világ vezető véleményformálói szerint a nemrég még közutálatnak "örvendő" Microsoft a földkerekség legmegbecsültebb vállalata. Az a vállalat, amelyet három kontinensen találtak eddig bűnösnek versenyellenes magatartása miatt.

Melyik társaság a világ legmegbecsültebb vállalata? - tette fel a kérdést januárban Richard Edelman, az Edelman Public Relations vezetője a világ minden tájáról érkezett véleményformálóknak a svájci Davosban. A felmérés eredménye szerint a vállalatok általában saját országukban számítanak megbecsültnek - a Toyota Japánban, a Samsung Dél-Koreában, a Siemens Németországban, az IBM pedig az Egyesült Államokban. Egy cég azonban nagy megbecsülésnek örvend minden földrészen, a Microsoft - olvasható a The Wall Street Journal cikkében.

Az a vállalat, amelyet három kontinensen találtak bűnösnek versenyellenes magatartása miatt, és amely 3,6 millió weboldalon szerepel mint az a cég, amelyik "az ördöggel cimborál". A Microsoft "ragadozó természete" mára gúny tárgya lett: "A Microsoft 2,7 millió dollárért megvásárolt a Sátántól mindent, ami démoni" - olvashattuk néhány évvel ezelőtt a BBSpot nevű viccoldalon. "A vállalat eddig a pokol piacának 15 százalékát birtokolta, a legutóbbi akvizícióval pedig ez az arány megközelíti a 100 százalékot" - áll a folytatásban.

Ha hihetünk az Edelman felmérésének - és itt nem árt megjegyezni, hogy a Microsoft az Edelman-féle cég egyik legnagyobb ügyfele -, az ördöggel való cimborálásnak immáron vége. Más tanulmányok is alátámasztják a fenti eredményt. A Delahaye médiakutató cég legutóbb olyan cikkek között válogatott, amelyek pozitív jelentéstartalommal bírtak. Ebben a felmérésben is a Microsoft vitte a prímet, ami a vállalatok megbecsültségét illeti. A Burson-Marsteller decemberi felméréséből pedig kiderül, hogy Bill Gates a világ legmegbecsültebb cégvezetője. Ez azért is meglepő, mert Gates 2000 januárja óta nem is Microsoft vezérigazgatója, hanem "csupán" vezető szoftverfejlesztője, a vezérigazgatói címet pedig azóta Steven Ballmer viseli.

Edelman szerint a Microsoft sokat profitál a Bill és Melinda Gates Alapítvánnyal kapcsolatos pozitív asszociációkból is. Nem valami meggyőzőek ugyanis a negatív kritikák, amikor évi 6 milliárd dollárt áldoz fel valaki magánvagyonából betegségek legyőzésére - még ha ez az összeg állítólag versenyellenes tevékenységből származik is.

A The Wall Street Journal cikke szerint a Microsoft is változott. Továbbra is sokan kritizálják a Microsoftot drága termékei miatt, de a vállalat sikeresen visszaverte az ez ügyben ellene indított jogi támadásokat, és - nemegyszer pénzzel - kiengesztelte a kritikusokat. Már sokkal kevésbé tűnnek arrogánsnak - részben azért, mert az internet egyre inkább dominánssá kezd válni, a Microsoftnak pedig ezen a területen nincs miért arrogánsnak lennie.

Emellett a cég egy politikai kampányhoz hasonló, egész világra kiterjedő hadjáratot folytat, többek között Bill és Hillary Clinton közvélemény-kutatójának, Mark Penn-nek a segítségével. A jó hírnév fontos szempont a vezetők esetében, nagyrészt azért, mert az egész ipar megítélése nem túlságosan rózsás. Nemrég a Business Council, az USA legnagyobb vállalatainak vezetőiből álló csoport egy egész napot szentelt ennek a témának a floridai Boca Ratonban megtartott találkozón. Néhány vezető meglepődötten osztotta meg tapasztalatát, miszerint a vállalati botrányok nagyon sokáig éreztették negatív hatásukat. Mások inkább a rossz sajtót okolták, de mindannyian egyetértettek abban, hogy a jó hírnév fontos az üzlet számára.

Ami a Microsoftot illeti, a vállalat reméli, hogy rohamosan javuló hírneve segítségére lesz majd az európai trösztellenes hatóságokkal vívott küzdelmében. A kilátásba helyezett több mint 2 millió dolláros napi büntetést elkerülendő, a Microsoft, szokatlan módon, közzétett egy 75 oldalas, eleddig titkos választ az elhangzott vádakra, amelyben hamisnak, félrevezetőnek és igazságtalannak titulálják az európai hatóságok által kiszabott büntetést. Ez a konfrontációs technika azonban még a régi Microsoftot idézi.

Bármennyire fontos is, a jó hírnév nem garantálja a sikert. A Microsoft részvényeinek ára stagnál, dacára a vállalat javuló hírnevének. A vezetők szerint azonban fontos szerepe lehet alkalmazottak toborzásában és megtartásában, és egészen biztosan nagy jelentősége van a részvényesekkel, civil szervezetekkel és az egyes országok kormányaival való kapcsolattartásban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BlackRose #8
    Na de azért a MICROSOFT RULEZ vagy LE A MICROSOFT-AL féle megközelítéstől sokkal objektívabb. És éppen azért mert egy vélemény alapjában szubjektív, nem kell neki túl nagy jelentőséget adni. Szóval amire szükségem van azt használom és ha kell fizetek is érte amire meg nincs az nem kell, de lehet, hogy valaki másnak igen. Nem tudom mit lehet egy cégen szeretni vagy gyűlölni, de mivel egy cég alapjában a munkán alapszik, ugyanis a cég az gazdasági szervezet, és mivel én a munkát becsülöm ezért általában a cégeket is becsülöm, de ez nem jelenti azt, hogy nem látom, vagy hogy jóváhagyom a törvényellenes viselkedésüket, de nem vagyok naív sem és tudom, hogy a valós világban van amikor az nélkül nehéz vagy lehetetlen előrehaladni. Szóval sok a szürke rész és ezért nehéz biztosra venni, hogy valójában mi is történt, különössen ha nem is tudjuk a valós tényezőket.
  • Lordius #7
    Nem állhatsz objektivan a dologhoz, mert a véleményed csak szubjektív lehet
  • BlackRose #6
    Egyik sem... vagyis vannak emberek akik megbecsülik az MS-t és vannak olyanok is amelyek útálják. Szóval mint minden dolog erőszakos hitelesítése vagy más nyelven az abszolút igazság birtoklására törekvése a legnagyobb baromság és sajnos a legveszélyesebb dolog a világon és a történelem során a legnagyobb rombolásai is ez miatt történtek meg. Szóval nincs hiteles dolog. Különben ha a saját véleményemet kell elmondanom, akkor én a MS-t megbecsülöm, mert tényleg sokat és értékesset dolgoznak, de azért szeretném ha üzleti magatartásukkal a törvények szerint járnának el. Szóval objektívan állok a dologhoz.
  • Cat #5
    A forrester szerint utálja köznép, a Wall Street Journal szerint becsüli a Davosban megjelent üzleti szféra. Ez végülis összeegyeztethető.
  • mesyre #4
    Én amit utállok azt, azt nem becsülöm semmibe... most nem az MS-t akarom bántani, de szerintem ez egy ellen kampány az előző hírre...



    mesyre, [ta]
  • mesyre #3
    Érdekes...

    Közutálatnak örvend a Microsoft
    2006. április 4. - IT/Tech

    A Microsoft a legmegbecsültebb vállalat?
    2006. április 4.

    Most melyik a hiteles? :P

    mesyre, teamattic
  • mousee #2
    Hát, nemtudom, de szerintem ez így eléggé...őőő...érdekes. Azért talán megbecsülendő, mert gyártott egy OS-t hülyéknek, amit mindenki tud kezelni, kb fél év használat után már expertté is válhat. Ha akar. Ez volt a pro. Viszont hogy az egész EU-val csatázik, elég sokat kamuzik, nem tarja be a határidőket, és olyanokat mesél, amik lehetetlenek, innentől kezdve meg is van a kontra.

    Az MS nélkül ma nem tartana ott a számítástechnik, ahol most. Lehet hogy előrébb lennénk, de az is lehet hogy hátrébb... Anno csak a trendiség indította meg a win95 karrierjét, amit nagyon ügyes üzleti húzásokkal a csúcsra vittek azóta. De valahogy én jobban örülnék, ha a technikai háttér miatt lenne eltarjedt a windows.
  • Tiberius B #1
    Érdekes.