MTI

Nehéz idők előtt áll a Deutsche Telekom

Nem volt jó éve a Deutsche Telekom részvényeseinek. Miközben a DAX index úgy 30 százalékkal erősödött, a DT részvény árfolyama 17 százalékot veszített. Manapság az árfolyam alacsonyabb az 1996-os tőzsdei bevezetésnél.

Annak ellenére is, hogy a konszern vezére, Kai-Uwe Ricke az elmúlt években alaposan kitakarított és drasztikusan csökkentette az adósságállományt, a cég még így is számos sebből vérzik. A T-Online integrálása a vezetékes üzletágba jogi buktatókon akadt fenn, maga a vezetékes üzletág, a T-Com pedig havonta mintegy 100 ezer előfizetőt veszít a konkurensek javára. Feljövőben van az internetes telefónia is, amit a Telekom hosszú ideig elhanyagolt. A mobilszolgáltató konkurensek, a Vodafone, az E-Plus és az O2 szintén tekintélyes szeletet kívánnak kihasítani maguknak a vezetékes távközlési üzletből. A mobil üzletágat pedig a szaporodó diszkont szolgáltatók helyezik nyomás alá.

Mindezek ellenére a 2005-ös év a DT fennállása óta az egyik legjobbnak ígérkezik. Az előrejelzések szerint az EBITDA akár 21 milliárd euró is lehet, holott 2000-ben még 13 milliárd volt. Szeptember végéig 4,4 milliárd euró nyereség jött össze - még ha nagyrészt rendkívüli tételeknek köszönhetően is. Kai-Uwe Ricke fel kívánja készíteni a konszernt a jövő kihívásaira. Ennek érdekében az eredmény terhére inkább a növekedés finanszírozását szorgalmazza majd. Új termékekkel, mint például a dualphone - otthon hálózati, útközben pedig mobiltelefonként működő készülék - új előfizetőket kíván megnyerni. 2007-ig a konszern forgalmát évi 5 százalékkal 66 milliárd euróra növelné. Az EBITDA 2006-ban elmaradna az ideitól, de 2007-ben már elérné a 22 milliárd eurót.

A tőkepiacok egyelőre nem adnak nagy hitelt a terveknek, de ezzel a DT nem áll egyedül. Az idén a nagy európai távközlési vállalatok többsége nem jeleskedett a tőzsdén. A France Telecom 20 százalékot, a Telexom Italia pedig 31 százalékot veszített. De még a Vodafone is 21 százalékos árfolyam veszteséget volt kénytelen elviselni. Egyetlen kivétel a British Telecom 14 százalékos árfolyam nyereséggel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • shabba #4
    Hogy van nyeresége a fatávnak és kiviszik az természetes, hisz elvégre azért fektettek be és azért vették hogy valamennyivel több visszajöjjön. Elvégre te sem azért viszed pénzt a bankba mert a végén kevesebbet szeretnél visszakapni, hanem a kamatokért.

    A fatáv nyeresége 2001 óta csökkenő pályán van, akkor még úgy emléxem 90 milliárd körül volt, tavaly 40.

    A DT nyeresége viszont évek óta nő. Asszem 3 éve még minuszban voltak aztán átmentek pluszba. Tavaly már 1.5 milliárodos plusz volt. Idén első negyedévben már 2 milliárddal nyitottak, 2. negyedévre 3-nál jártak, és ahogy a cikkben is szerepel 3. negyedévre már 4.4-nél milliárdot értek el.

    Azért az látszik ha a fatávtól bejövő profit egyre csökken, miközben DT-é meg egyre jobban nő, akkor talán nem mi lehetünk a legjobban profitáló érdekeltségük.
  • ThomasTheKoRner #3
    Én nem azt mondtam hogy a magyar nyereséggel majd 1 az 1-ben finanszírozzák a DT veszteségeit,de az tuti hogy mi szívtunk emiatt..kezdődött ez akkor amikor eltörölték a Mindenkinet csomagot!
    Mert az akkori fatáv totál nyereséges volt,a DT meg évek óta nyög!
    Amúgy egyetértek azzal amit írtál...
    Ja és pont Externet+felezővel nyomom..:P
  • shabba #2
    A DT adósságát legfőképp a irreális áron vásárolt 3G licencekkel(amin az állami büdzsék nagyon jól kerestek) és nagymértékű cégvásárlásokkal hozta össze. A csökkentését is cégeladásokkal érte el.

    Gondolj bele a DT adósságállománya 40-50 milliárd euro volt. A magyar fatáv éves nyersége tavaly 160 millió euro volt. Szimpla emeli matekkal kiszámolhatod ahhoz hogy a magyar nyereségből ezt eltüntesség ahol sok-sok száz év sem lenne elegendő.

    Egyébként amikor a tavasszal idehaza is behozták a Tí brandet akkor a német és a magyar piacon az ADSL sávszélességek pont ugyanazok voltak, most sincs túl nagy eltérés. Árban akkor egy kevéssel még a mi áraink voltak kisebbek. Most ez az arány fordult a német piacon lezajlott komoly konkurencia harcnak következtében. Mondjuk idehaza egy 1mbps-es korlátlan netcsomagot, telefon alapdíjjal együtt idehaza megkapsz 48 euroért(Externet+felező), ezt németben Tíonlánytól 43 euroért tudod megvenni.
  • ThomasTheKoRner #1
    Hogy halnának éhen!
    A DT adósságállományát a magyar leányvállalaton keresztül próbálták enyhiteni,nem kis sikerrel.
    A magyar internetes infrastruktúra meg csak egyhelyben toporog,a meglévő előfizetőket meg büntetik..mindezt azért, mert a németekkel nem merik(nem lehet) megcsinálni azt amit a magyarokkal!