MTI

Csökken a nyomtatott sajtó jelentősége, a kiút az internet

Folyamatosan csökken a nyomtatott sajtó szerepe az Egyesült Államokban is: idén 14 év óta a legnagyobb mértékben esett vissza az eladott példányszám egy éven belül, 2,6 százalékkal, vasárnapokon még ennél is jobban, 3,1 százalékkal, az ágazat szakmai szövetségének (NAA) adatai szerint.

Mindamellett a NAA úgy látja, hogy nem drámai a helyzet, csak a piac átalakulásáról van szó: a legtöbb amerikai kiadó változatlanul jó anyagi helyzetben van az internetes kiadásoknak, a gratis-kiadványoknak mint reklámhordozóknak és egyéb tevékenységük bővülésének köszönhetően.

A közepes lapok példányszáma az átlagnál is gyorsabban csökkent, 6-8 százalékkal, és a nagy lapok - például a piacvezető USA Today - sem tudták megtartani olvasóikat. A USA Today példányszáma 0,5 százalékkal 2,3 millióra csökkent. A második legolvasottabb lap, a Wall Street Journal példányszáma 2,1 millió, 1 százalékkal kevesebb, mint egy év. A nagy lapok közül egyedül a New York Timesnál volt növekedés, 0,5 százalékos, 1,1 millióra.

Úgy tűnik, hogy a kiadók már megtalálták a megoldást, a hangsúlyt mindinkább az internetre helyezik: jelenleg a lapok internetes oldaláról már 47 millióan tájékozódnak. Ugyanakkor az is igaz, hogy a lapok 45 milliárd dollárra rúgó hirdetési bevételéből mindössze 5 milliárd származik az internetből. A lapok egy része nem kér pénzt a hírek letöltéséért, így remélvén több felhasználót és hirdetőt, mások - mint például a New York Times, vagy a Wall Street Journal - csak regisztrált előfizetőknek enged hozzáférést a lap internetes változatához. A kiadók multimédiás szolgáltatásokkal, ingyenes, elsősorban a fiatalabb generációt megcélzó kiadványokkal, az árak csökkentésével igyekszik stabilizálni piaci helyzetét.

A példányszámok csökkenése ellenére az Egyesült Államok lapkiadói nem panaszkodhatnak, kevés a veszteséges kiadó - kivéve például a Wall Street Journalt -, az NAA adatai szerint a lapkiadásban 20 százalék körüli a tőkearányos nyereség, amit a bevásárlóközpontok vagy az autógyárak igencsak megirigyelhetnének.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cat #4
    dehogynem megy :D

    lásd pl. itt: http://www.sg.hu/cikkek/40538
  • aaaaa #3
    Hű micsoda tragédia, miért nem próbálják itt is perekkel elősegíteni az újság vásárlást ?
    Aki nem vesz újságot, és ingyenes hírportálokat merészel olvasgatni mind bűnöző...
    Na ennyit a sok okos "jogvédő" igazáról...
    Itt is szűnnek meg munkahelyek, itt is csökken az adóbevétel, meg a többi hazugság, mégse megy a mindennapos sírás-rívás...
  • Razgon #2
    Én sem bánom, már régóta a neten olvasom a híreket. Így sokkal jobb.
  • peterx #1
    Én nem bánom hogy csökken a nyomtatott sajtó jelentősége igy legalább nem vágnak ki annyi fát (remélhetőleg ) hogy papirt csináljanak belőle :)