Rónai György

Elterjed-e idén a DDR-II?

Ugyan több memória gyártó cég már jelezte, hogy készen áll nagy mennyiségben gyártani a DDR-II chipeket és modulokat, még mindig nem tisztázott kérdés, hogy vajon lesz-e létjogosultságuk idén, elterjednek-e minden piacon a kellő mértékben.

Miközben a DDR-II a DDR néhány problémájára megoldást jelent, nem szabad elfelejtenünk, hogy messze nem lesz annyival jobb elődjénél, mint a neve sejteti. Fontos kiemelni, hogy a neve ugyan kétszeres sebességre utal, valójában az előnyei közé mindössze az alacsonyabb fogyasztás, az ezzel járó kisebb hőtermelés, valamint a nagyobb sebességű és bitsűrűségű chipek alkalmazásának lehetőségét lehet felsorolni. Hátulütője viszont sokkal több lesz: a DDR I-el megegyező frekvencián egyenesen lassabb, nagyobb késleltetésekkel, ráadásul az újfajta chiptokozás és PCB kiépítés jóval magasabb árakat is maga után von.


Az első teljesítménybecslések szerint aligha lesz kezdetben bármi sebességelőnye az elődjéhez képest, sőt, még a kétcsatornás memóriavezérlőket sem fogják igazán kihasználni az első 533 MHz-es (PC2-4300) modulok, hiszen még csak tervben sincs jelenleg idénre 1066MHz-es (4x266MHz QPB) rendszerbusszal ellátott processzor. A jelenlegi 800 MHz-es processzorokat egyelőre teljesen kielégíti a 400 MHz-es DDR modulok által nyújtott teljesítmény.

Amint látható tehát, csaknem az összes asztali számítógépek piacán lényeges előnye elveszik a DDR-II-nek, vagyis sem a teljesítménye, sem az ára, valamint a kiforrottsága nem lesz meggyőző. Másrészről viszont vannak szerverek, munkaállomások és a mobil szféra, ahova a fogyasztás és a hőtermelés miatt előnyösebbek lesznek, és ezekben a szegmensekben az ár is mellékesebb.


Jelenleg négy DDR-II mintapéldányokon dolgozó DRAM gyártó van, az Eplida Memory, a Micron Technology, a Samsung Electronics, és a Hynix Semiconductor. Ezek a cégek eddig a DRAM piac 65 %-át birtokolták, míg például a magában 12,2 %-ot uraló Infineon Technology AG még egyátalán nem sieti el a dolgot. Ugyan az új chipkészletek kapcsán az Eplida és a Micron is hatalmas mennyiségű gyártásra kapott támogatást az Inteltől, elemzők szerint ezek még így is több mint kétszer annyiba fognak kerülni, mint a sima DDR memóriák.

A PC történelme során viszont igenis kulcskérdés volt mindig, hogy mennyibe kerül a memória, hiszen gondoljunk csak az RDRAM-ra, amelynek gyakorlatilag az ára okozta a halálát. Ugyan megvan az esélye tehát, hogy a szerverekben és a mobil gépekben elterjed, a desktop piacra mégis csak 2005 első negyedévére, de legkorábban 2004 negyedik negyedévére tehető az újdonság elterjedése.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • [HUN]PAStheLoD #6
    a64 powaa ;]
  • Laalee #5
    nincs is kalsszikus nb az athlon64 en, integrálva van a magba. a64 nel pedig nem befolyásolja a ht sebessége a memória sávszélességét.
  • IrkaBirka #4
    Ne hogy már Moore törvénye azért bukjon el, mert a processzor nem érdemes fejleszteni a gagyi hardware miatt...