Rónai György

360 fokban látó kamera a Sonytól

A panorámaképek készítése eddig meglehetősen macerás volt, mivel a fényképezőt körbeforgatva több képet kellett készíteni ahhoz, hogy azokat utána szépen összeillesztgethessük egyetlen körképpé. Az új megoldás azonban egyetlen kattintással, mindössze egy lencse segítségével tud 360 fokos teljes körképet készíteni.

A Sony 360 fokos kamerája két verzióban lát napvilágot, egy 380 ezer pixeles felbontású, 30 FPS-re képes, valamint egy 1,28 megapixel felbontású, 7,5 FPS sebességre képes CCD-vel. Az ilyen építőelemekkel felszerelt megoldásuk teljesen új piacokat fognak nyitni a digitális kamerák előtt.

A lenti képen a 360 fokos látást elősegítő mechanizmust figyelhetjük meg. A környezet képe a lencsébe érkezve kétszer is tükrözve van két, alumíniumporral tükrözödővé tett felületen. Az egyik a lencse alján, a másik pedig a teteje közepén helyezkedik el. A második tükör körgyűrű formában juttatja a képet a CCD-re. Ez a megoldás teljes körben engedi látni a környezetet, méghozzá egy 87 fokos függőleges látószögön belül. Ebből a 87 fokból ráadásul 17 fokban még a lencse síkja alatti területet is beláthatjuk. A lencse mivoltából adódóan nincs szükség fókuszálásra sem, hiszen virtuálisan nullától-végtelen mélységű tárgyak is lehetnek a képen. Ennek megfelelően semmiféle mechanikai, mozgó egységet nem igényel a kamera, minden képtorzítási funkciót szoftverből meg lehet oldani, így egyszerű felépítésű, és alacsony fogyasztású kamerák építése is lehetséges.


A sárga vonal a tükrözödő felületeket jelöli; a kép ezek segítségével továbbítódik az alul lévő lencsén át a fényérzékeny lapkára

Mivel ezek a 360 fokban felvett körgyűrű alakú képek elég bután néznek ki ha közvetlenül nézzük őket, olyan megoldásra is szükség van, amely megfelelő panorámaképpé alakítja őket. Ennek két fajta megoldása ismeretes, hardveres, vagy szoftveres. A hardveres panoráma-kiterítés egy külön egységgel valósul meg, amely már kész panorámaképet tesz ki egy egyszerű kompozit videojel formájában, így tehát nincs szükség számítógépre az átalakításhoz. A szoftveres megoldás ezenfelül olyan funkciókat is tartalmaz, amellyel könnyedén hajthatunk végre bármiféle torzítást, avagy vágást a képen.

A kamera felhasználási területe meglehetősen széles, de valószínűleg főleg a megfigyelő szenzorokban, és kamerákban terjed majd el a legjobban, hiszen akár egy egész helyiséget, teret megfigyelhetünk egyetlen ilyen kamerával. A panoráma megoldás ezenkívül például az e-konferenciák segítségére is lehet, hiszen egyszerre látható lesz mindenki aki egy asztal körül ül. A Sony a jövő érdekeit (no meg saját gazdasági hasznát) is figyelembe véve tovább folytatja majd a lencse fejlesztését, hogy még kisebb méretben, nagyobb felbontással, és függőleges látószöggel rendelkezhessen, valamint olyan egységeket is fejleszt, amelyek direkt hálózati kapcsolatba köthetőek akár nagyobb számítógépes rendszerekkel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • vice #25
    Durva lenne ezt a lencsét egy sisakba épített rendszerrel a sisak viselőjének szeme elé vezetni.

    Háháhááá. Nem tudtok meglepni.
  • KM #23
    Idézet az www.inventor.hu-ról, ezzel adózzunk az emlékének:

    "Dr. Greguss Pál a "körbelátó" optika zseniális feltalálója elhunyt

    Életének 82. esztendejében, amikor laboratóriumából hazafelé igyekezett tudós feltalálótársunk, a zsúfolt villamosról lelökték, korházba került ahol február 26-án belehalt sérüléseibe.

    Dr. Greguss Pál a hazai feltalálás egyik sztárja volt, Invenció díjas (1991), az első Feltaláló Olimpián (1998) a fizika kategória feltaláló olimpiai bajnoka volt azzal a lencserendszerrel, amelyet a Mars kutatásnál is alkalmaztak. Budapesten 2000-ben Genius díjat nyert a körpanorámás felvételi eljárásával. Azon a végzetes napon egy új találmányán dolgozott, amely most már befejezetlen marad. Álljon itt emlékére 22 találmányának jegyzéke:

    1999; Központelvű leképezésen alapuló, térbeli helyzetmeghatározást és távolságmérést is lehetővé tevő humanoid látómodul
    1998; Központelvű leképezést használó, panoramikus távlati képalkotást lehetővé tevő monolit optika
    1995; Valósidejű omnidirekcionális távolságmérő és helymeghatározó optikai modul
    1995; Térhatást mutató 3-D telefonkártya
    1995; Központelvű leképezésen alapuló exoszkóp
    1933; Gömblátást és képalkotást pásztázás nélkül lehetővé tevő optikai modul
    1992;Pásztázás nélküli térfogatellenőrzési eljárás
    1991, Eljárás és berendezés forgó-lapátok vizsgálatára
    1983; Eljárás és berendezés forgószárnyú lapátrendszerek kúponfutásának ellenőrzésére
    1983; Képalkotó tömb terek központelvű leképezésére és visszaadására
    1982; Ametropiát szűrő és szemüvegellenőrző berendezés
    1982; Cikopszi látásvizsgáló készülék
    1982; Kapcsolási elrendezés fekete-fehér videojelek átalakítására színes videojelekké
    1977; Eljárás szemészeti szűrővizsgálathoz használatos eszköz előállítására és berendezés a szűrővizsgálathoz
    1968; Ultrahangos centrifuga
    1966; Eljárás szálas anyagok utánkezelésére
    1959; Ultrahang érzékelő eszköz
    1959; Akusztikus eljárás és berendezés folyékony üzemanyagok porlasztására és az égés hatásfokának javítására

    Hát ez a csodálatos életpályájának egyik lenyomata a szabadalmi adatbázisban. Dr. Greguss Pál azonban a mi lelkünkben mélyebb nyomot hagyott.

    Dr. Greguss Pál tudós is volt. Magyarázta a nekünk teremtett és az ember által alkotott világot, sikerrel kereste és állapította meg az összefüggéseket. Mindezt két okból tette. Először azért, hogy a megismerés újabb találmányainak alapját képezze, másodszor azért, hogy másokat is rávezessen az általa megismertekre. Állandóan egy sereg fiatal vette körül. Ő igazi professzor volt, minden hivatalos sallang és adminisztratív béklyó nélkül. Most velünk, még élőkkel az utolsó kötelék is elszakadt. Nekünk barátainak, feltalálótársainak ez nagyon fájdalmas, mert nagyon fog hiányozni az aranycsapatunkból. Az Ő alkotó lelke most már szabadon szárnyal Teremtője felé, kísérje az emlékezés közben fakadó könnyes fohászunk."
  • rozsaktere #20
    Greguss Pál úgy halt meg, hogy feleségével felszálltak a 4-6-os villamosra, de valami fiatalember úgy gondolta, hogy őt ne lökdösse egy vénember, meg egyébként is sietnie kell haza, és könyökével lelökte Gregusst, aki a felesége szeme láttára esett a sínek közé. A shockot nem bírta idős szervezet, és ha jól tudom, még a mentőautóban megállt a szíve.

    (Magánvéleményem: Azóta kicsit szomorúan nézek a budapesti emberekre, reggel a körúti tolongásban...)
  • zakika #18
    magyarazza mar el neki valaki, hogy az 87 fok a magassaga amit lat, a kep hossza pedik a 360

    tehat a panoramakep (fenykep) nymotatot valtozata aranyai 360:87 ami kb 4:1
  • KM #17
    Szánalmas...
  • Borg #15
    LOL
    remélem a 8 általánoson azért túl vagy már...
  • Nagydög #13
    Nem hinnem, hogy magyarok talaltak volna fel, hiszen egy viszonylag egyszeru lencserendszerrol van szo amely barmely optikai szakembernek vagy a temaban tevekenykedo fizikusnak egyertelmu. Itt talan arrol van szo, ami mar sokx megesett, hogy egy nagyon hasznos elmeleti kerdes 'keves penzzel' a sonynak sikerult a gyakorlatba agyazni.
  • papabear #12
    A szemléltető ábrán is a Hősök tere látható.
  • Gabest #10
    Bots, Greguss, két s-sel. Csak ha valaki rá akarna keresni google-lel :)
  • Gabest #9
    Gregus Pálnak hívták az illetőt. Mostanában halt meg valami szerencsétlen balesetben, meglökték és leesett a villamosról vagy valami ilyesmi.