Rónai György

AMD: tovább bővül a K8 família

Az x86-secret értesülései szerint az AMD módosítani fogja processzor ütemtervét, így a Newcastle és a Winchester kódnevű magok már 2004 második negyedévétől megjelennek az Athlon 64-ekben.

Míg a Newcastle még a hagyományos 0,13 mikronos SOI technológiával készül, addig a Winchesterrel már az AMD is áttér a 90 nm-re. Mindkét chip 512 kB másodszintű gyorsítótárat tartalmaz majd, és támogatják az AMD 64bites kiterjesztéseit. A processzorok órajeleit csak egy későbbi időpontban teszik közzé.

Az AMD jelenleg 3 féle tokozásban ad ki processzorokat, nevezetesen a 940 tűs Athlon 64 FX-et, a high-end P4EE processzorok ellen, a 754 tűs Athlon 64 processzorokat a középkategóriás számítógépekbe, és végül a régi-jó Athlon XP processzorokat a 462 tűs kivitelben, amely utóbbiakat már csak a belépő szintű rendszerekhez sorolnak.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képre a nagyításhoz

A jövő évet illetően az AMD bemutat egy újabb fajta 939 tűs megoldást is, valamint a K8 chipek butított, Paris, és Victoria kódnevű verzióit, amelyek valószínűleg a mostani 754 tűs tokozásban jönnek, és nem lesz bennük 64bites támogatás. A jelenlegi információk szerint minden 940/939 tűs high-end változat 1 MB másodszintű gyorsítótárral érkezik, míg a fent említett, jövőbeni belépő szintű megoldások csak 256 kB-tal. A középkategóriában pedig az új információknak megfelelően a Winchester és a Newcastle foglal majd helyet.

Az AMD eddig tartotta magát szigorú útiterveihez, amelyet mindig úgy alkottak meg, hogy a processzorcsaládjuk a tényleges piaci igényeket fedje le. A jelenlegi esetben azonban elképzelhetőek még eltérések, ugyanis például nem tisztázott, hogy a belépő szintű processzorai hogyan teljesítenek majd az új P4 Celeronokkal szemben, amelyek 256 kB gyorsítótárral és 533 MHz-es QPB-vel érkeznek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mir #12
    nem a CPU teljesítménye esik vissza, hanem megnő a memóriakésleltetés, és a géped teljesítménye esik vissza.
    és inte procikban a cache: az intel P4 L1 cache-e ami 2*4 Kbyte tekintve, hogy mikrokód alatti inkább a mikrokód regisztereinek, mintsem cache-nek tekinthető, így az L1 szerepét az veszi át, amit L2ként reklámoznak. Azt azért reklámozzák L2ként, mert mindenki hülyének nézné őket hogy L2 nélkül adnak ki procit.
  • Surranó #8
    A lényeg kimaradt: természetesen az L1 cache a leggyorsabb :) (ezért a legdrágább is, ezért is van belőle kevés -- vagy azért a leggyorsabb, mert a legkisebb?)