Franczy

Búcsúzik a Socket 478, jön a Socket T

Az elmúlt években már megszokhattuk, hogy a világ legnagyobb chipgyártójaként nyilvántartott Intel lényegében minden új processzorát új tokozásban dobja piacra, ami magától értetődően egyben új alaplap vásárlását is jelenti.

Emlékezzünk csak vissza, hogy az Intel nem is olyan rég még a jövő egyetlen útjának nevezte a Slot 1-es processzorait, majd ezt követően nem sokkal piacra dobta az ezen kártyás kialakítással alapjaiban szakító FC-PGA 370 tokozású Coppermine, illetve Tualatin processzorokat.

Ezután következett az azóta is tartó Pentium 4 éra, először a Socket 423 foglalatú Willamette, később pedig a Socket 478-as Northwood magos processzorokkal. Mint ismeretes, a tavalyi év végén megjelent az Intel első 3 GHz-nél gyorsabb, egész pontosan 3,06 GHz-es frekvenciájú Pentium 4 chip, mely ugyan a már megszokott Socket 478-as tokozással rendelkezik, használatba vételéhez azonban a legtöbb esetben olyan új alaplap szükségeltetik, mely egyrészt elviseli a 3,06 GHz-es chip magas fogyasztását, másrészt pedig Hyper-Threading kompatibilis. Adódik a kérdés, hogy az Intel mikor kényszeríti újabb alaplapok vásárlására a felhasználókat? A válasz nagyon egyszerű: nem sokára; ugyanis különböző források szerint már a jövő évben napvilágot fognak látni a jelenlegi Pentium 4-es alaplapokkal már nem kompatibilis, teljesen új, úgynevezett Socket T tokozású Prescott, illetve Tejas fejlesztési kódnevű processzorok.

Ezen források tudni vélik, hogy a Grantsdale kódnevű alaplapi chipkészlettel párhuzamosan valamikor 2004-ben érkező újgenerációs Intel processzorok (1066 MHz QPB) azért kerülnek majd Socket T, vagyis LGA-775 tokozással forgalomba, mert ezen újfajta tokozás egyrészt nagyobb sűrűséget tesz lehetővé a processzoron belüli csatlakoztatási alkatrészek esetében, másrészt pedig az új tokozású chipeket sokkal egyszerűbb és olcsóbb is előállítani, mint a jelenlegi Socket 478-as processzorokat.

A már említett Grantsdale chipsetről röviden annyit érdemes tudni, hogy kétcsatornás memóriakontrollert fog kapni és a legújabb, 533 MHz-es frekvencián ketyegő DDR-II SDRAM memóriákkal lesz kompatibilis. Egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy a Grantsdale pontosan mikor fog bemutatkozni, azonban valószínű, hogy csak 2004 második felében, ugyanis 2004 első felében még vélhetően nagyon kevés 533 MHz-es DDR-II SDRAM memória lesz forgalomban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Vízipók #30
    Izé... 7NJL1 Oooops!
  • Vízipók #29
    Chaintech J7NL1. /pill 2400+ XP, de gond nélkül viszi 493 MHz-n is (5X szorzó, 100 MHz FSB) 1ébként a BIOS szerint szorzó max. 22X, FSB max. 200 MHz. Valszeg ebbe már az alaplap is beledöglene, nem csak a CPU, de azért erre már asszem azt lehet mondani, hogy elég nagy tartományt fog át. Bár igaz, hogy most már nem nagyon vennék 500 MHz-s procit, úgyhogy van valami abban, amit mondottál volt.
  • Mike at home #22
    akkor en nem a nyajhoz tartozom.
    menj begessel a mezon
    ide nem csak a birkak irnak, hanem paran azok is akik ebbol elnek
  • Mike at home #21
    Socket T: nagyon helyes, uj proci, uj lap, kitalalhatnanak vmi mas ramot, meg persze ujfajta haztipus is kene
  • Zivos #15
    Csak az az egy gond, hogy az osidokben (1990) az volt az elonye a PC -knek, hogy alkatreszenkent lehetett cserelni, nem pedig kidobni az egesz gepet ... Nem ugy mint a Spectrum/C64/Amiga gepeket. Nem tetszett a 386 SX 16? Processzor ki, 386 DX 40, stb ... be. Miota nincs konkurrencia, johet ez a fajta dobd ki a geped, vegyel ujat kenyszerites. Nekem csak egy gyorsabb processzor kellene, de evvel egyutt cserelni kell: alaplap, RAM, tap, hangkartya, halokartya. Jo a ket utobbi meg ISA buszos, tehat belefer. Gondolkodom, hogy mit kellene venni: Tualatin mar nem, mert nem fejlesztheto, legyen 478 -as. Erre legkozelebb mar ez sem lesz fejlesztheto. Anyad ...
  • JTBM #14
    Nézd meg az NForce2 speckóit, mondjuk egy MSI board-ot...
  • Zoley #13
    Az meg eleg gaz, hogy a nagy hajtasban az alaplapgyartoknak nincs idejuk [nameg a foglalat valtogatasa miatt ertelme sincs mar] kihozni egy minosegibb atgondolt [es integralt scsi-vel is felvertezett] lapot. Most egy ilyet hasznalok, de ha keves lesz a teljesitmenye [cel2 1000 es egy AOpen ax6b+ a lap], nem tudom, hogy mit fogok venni, mert egyszeruen nincs olyan lap, ami tudna azt amit en kapni szeretnek..... Eleg suxx.
  • narumon #6
    Hehhe.. és miután kijött a Socket T fél év múlva rájönnek az intelesek hogy ez mégsem jó igy és kihozzák a Socket TE foglalatot. Nekem csak jó hiszen én ebből élek, de elgondolkodtató hogy vajon én miért használok AMDt :P
    A hiresztelésekkel ellentétben pedig külföldön sem vesznek fél évente új gépet.-
  • fotel #1
    Mindjárt jön a sok kis lolarc hogy minek új foglalat.
    Szal aki ilyet írna gondolja végig, hogy a többség [90% ++] alaplappal együtt vesz procit, és innen nyugatabbra a kedvezőbb történeti fejlődésű országokban meg komplett konfig a trend.