SG.hu

Teljesen újratervezte alkalmazásait az Apple

Miközben a technológiai iparág rendszeresen új mesterséges intelligencia termékeket dob piacra, az Apple hagyományosabb technológiát alkalmaz az iPhone vonzerejének növelésére.

Az Apple megtartotta szokásos rendezvényét, és a Worldwide Developers Conference (WWDC) bejelentési sorozatot hozott. Az Apple az eseményt új filmjének, az F1-nek a bemutatásával nyitotta meg, amelynek főszereplője Brad Pitt, és amely június 27-én kerül a mozikba. A filmre helyezett hangsúly jól mutatja, hogy a vállalat hogyan próbálja felhasználni hagyományos szoftverüzletágát új hollywoodi vállalkozásának népszerűsítésére. A kétórás prezentáció elején a cég bemutatta az iPhone-okat, iPad-eket és Mac-eket működtető szoftverének új dizájnját, amely átlátszó esztétikát kölcsönöz a lapoknak, fájloknak és alkalmazásikonoknak. Ez lehetővé teszi, hogy a Safari weboldalak az egész oldalt kitöltsék, és lefelé görgetéskor a lapok sávja eltűnjön, valamint egy kis körré minimalizálja a vezérlőfelületet. Az Apple szokásos stílusában a vállalat az átlátszó dizájnt „folyékony üvegnek” (Liquid Glass”) nevezi. A vállalat emellett új névadási rendszert vezetett be szoftvereihez, amely a bevezetés pénzügyi évét veszi alapul, nem pedig az iterációk számát. Az iOS 19 helyett az idei rendszert iOS 26-nak hívják .

Az új funkciók azt mutatják, hogy Tim Cook, az Apple vezérigazgatója hasznos új dolgokkal kívánja növelni a vállalat legfontosabb termékének eladásait, még akkor is, ha ezek a képességek nem állnak összhangban az iparág mesterséges intelligencia iránti lelkesedésével. Ezzel az Apple arra fogad, hogy ugyan későn vezeti be az új technológiát, de mégis a versenytársak előtt tudja majd azt mainstreammé tenni. (Májusi fejlesztői konferenciáján a Google bemutatott egy chatbotként működő mesterséges intelligencia keresőfunkciót, a Gemini modell frissítését és mesterséges intelligenciával ellátott virtuális asszisztenssel rendelkező szemüveget. Februárban az Amazon bemutatta a továbbfejlesztett Alexát, amely mesterséges intelligenciát használ koncertjegyek foglalásához és naptárak összehangolásához.)


Az Apple mesterséges intelligencia rendszere, az Apple Intelligence olyan képességekkel bővül, mint például az eszközökbe beépített MI-funkciók elérhetővé tétele az alkalmazások számára. Ennek eredményeként az All Trails túraalkalmazásba egy beszélgetős keresőrendszer kerülhet, amely lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy beírják, hogy három kilométernél rövidebb, közeli családi túrát keresnek. Finomíthatják a keresést azzal, hogy hozzáadják, hogy vízeséses túrát szeretnének. Az új Live Translation funkció mesterséges intelligenciát használ a szöveges üzenetek és a FaceTime-hívások feliratozásának automatikus fordításához különböző nyelvek között. Ha valaki idegen nyelven telefonál, az iPhone képernyője automatikusan feliratozza a két nyelv közötti beszélgetést. Ez olyan modellek segítségével fut, amelyek mind az eszközön vannak. A fejlesztők egy API segítségével szintén hozzáadhatják majd az Élő fordítást az alkalmazásaikhoz.

A Visual Intelligence segítségével többet is megtudunk arról, hogy mi van az iPhone kijelzőjén; a bemutató során tartott demóban az Apple egy olyan példát mutatott, amikor egy közösségi média alkalmazásban egy kabát volt egy fotón, és a képernyőfotó elkészítésével az illető a Visual Intelligence segítségével rákereshetett a kabátra a Google segítségével. Egy eseményről is készíthetünk képernyőfotót, és a Visual Intelligence segítségével felvehetjük azt a naptárba. A Visual Intelligence segítségével a ChatGPT-t is megkérdezhetjük valamiről, ami a képernyőn van.

Az Apple Music dalszövegfordítást és dalszövegek kiejtését kapja. Az AutoMix nevű új funkció pedig DJ-ként képes átváltani a dalokat egyikről a másikra. Lehetőség lesz arra is, hogy kedvenc előadóinkat és lejátszási listáinkat az alkalmazás tetejére tűzzük. Az Apple Térképek képes lesz megtanulni és felajánlani az általunk preferált útvonalakat, és értesítést küldhet, ha késések vagy forgalom van az adott útvonalon. A meglátogatott helyekre is vissza lehet majd nézni, ha könnyebben meg akarjuk osztani őket barátainkkal. Idén ősztől az Apple Walletben digitális azonosítót is létrehozhatunk. A beszállókártyák frissítést kapnak, és lehetővé teszik majd a repülőtér beltéri térképeinek elérését. Az Apple Pay képes lesz az Apple Intelligence segítségével nyomon követni az Apple Pay-en kívül leadott rendeléseket. Az Apple egy teljesen játékokra összpontosító alkalmazást készít, a Games appot. Hozzáférhetünk majd az App Store-ból letöltött játékok teljes könyvtárához, és láthatjuk az Apple Arcade könyvtárát is. A Play Together fül megmutatja, hogy a barátaink mivel játszanak, és láthatjuk a barátaink ranglistáit.

Az ismeretlen számokról érkező hívások figyelmeztető üzenetet jeleníthetnek meg, ha a hívó spamküldő, hasonlóan az Android telefonokon már évek óta elérhető hívásszűrő eszközhöz. A vállalat emellett bemutatta új megjelenésű üzenetküldő rendszerét is. A felhasználók mostantól grafikával vagy fotóval díszíthetik szöveges beszélgetéseiket, hasonlóan a Meta WhatsApp alkalmazásához. Az Apple felajánl majd testreszabott háttereket, de saját fotókat vagy az Image Playground által generált képeket is hozzáadhatunk. Csoportos üzenetekben a felhasználók szavazásokat hozhatnak létre, és három pontos gépelési mutatót láthatnak, amikor mások válaszolni kezdenek. Új emojik készítéséhez az Apple lehetővé teszi, hogy két emojit egyesítsünk a Genmoji segítségével, ahelyett, hogy csak egy szöveges leírást használnánk.


A kiegészítések csekélynek tűnnek ahhoz képest, amit az Apple a tavalyi fejlesztői konferencián ígért. Az akkori eseményen az MI volt a fő téma, a vállalat bemutatta az Apple Intelligence-t, amely írási eszközöket, üzenetösszefoglalókat és az OpenAI-val kötött partnerséget tartalmazott, hogy a ChatGPT elérhető legyen az iPhone-okon. Az Apple egyik legnagyobb ígérete egy továbbfejlesztett Siri virtuális asszisztens volt, amely képes volt kombinálni a telefonon található információkat – például egy üzenetet valakinek az utazási útvonaláról – a weben található információkkal, például egy repülőjárat érkezési idejével. Márciusban azonban az Apple elhalasztotta a tavaszi megjelenést, és közölte, hogy a termék csak az év későbbi részében lesz kész, emellett átszervezte a vezetői pozíciókat is.

Az MI-botlás azt jelentette, hogy az Apple évek óta először nem szállított ki egy olyan terméket, amelyet bemutatott. Ez aggodalmat keltett a Wall Street-i elemzők körében, hogy a vállalatnak nehézséget okozhat a riválisaihoz való felzárkózás. "Rövid távon az emberek azéért még nem fogják abbahagyni az iPhone-ok vagy Mac-ek vásárlását, mert az Apple Intelligence nem teljesíti az elvárásokat” – mondta Carolina Milanesi, a Creative Strategies technológiai kutatócég vezető elemzője. De hozzátette: „A nagy kockázat az, hogy a felhasználók átállnak a ChatGPT-re vagy más olyan termékre, amelytől a fogyasztók függővé válnak.”

A mesterséges intelligencia csak egyike az Apple előtt álló jelentős kihívásoknak. Öt évvel azután, hogy az Epic Games antitröszt-pert indított a vállalat ellen az alkalmazáseladások 30 százalékának beszedése miatt, egy bíró áprilisban elrendelte, hogy az Apple kezdje el engedélyezni az alkalmazásoknak, hogy külső linkeket biztosítsanak a felhasználóknak a szoftverek és szolgáltatások közvetlen fizetéséhez. A Morgan Stanley becslése szerint a döntés akár 2 százalékkal is csökkentheti az Apple nyereségét. A vállalatot Trump elnök vámjai is megrázkódtatták. Miután visszavonta az Apple-t érintő korábbi vámterveket, Trump 25 százalékos vámmal fenyegette meg az Egyesült Államokon kívül gyártott iPhone-okat. A Counterpoint Research technológiai kutatócég szerint a kereskedelmi konfliktus várhatóan 2,3 százalékponttal csökkenti az okostelefonok eladásait, mivel az Egyesült Államokban és Kínában csökken az eladások száma.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!